Elvben minden rendben
Magabiztosak a magyar anyukák, ötből négyen úgy gondolják, hogy egészségesen etetik gyermeküket – derült ki a Magyar Gyermekorvosok Társaságnak friss felméréséből, amelynek során 1-3 éves gyermeket nevelő édesanyákat kérdeztek. A pozitív önértékelés azonban hiányos tudással párosul. Az anyukák a kisgyermekek egészséges táplálását ugyanis letudják a napi zöldség- és gyümölcsfogyasztással - ami dicséretes, de korántsem elegendő.
Nincs meg az átmenet
Az 1-3 éves gyermek nem kis felnőtt. Szervezete még nincs felkészülve a számára cukros, zsíros, sós, felnőtt ételekre, ezért egy ennyi idős gyermeknek külön kéne főzni. Ennek ellenére a vizsgált korú gyermekek 65 százaléka nem kap kizárólag nekik készített ételt, csak azt, amit a család többi tagja is eszik. Bár az anyukák döntő többsége szeret főzni, csak egynegyedük teszi ezt külön a kicsinek. Az okokat kutatva az édesanyák leggyakrabban arra hivatkoztak, hogy nincs idejük vagy erejük ilyesmire. Az is kiderült, hogy az anyukák fele nem tudja, hogy a kicsiknek ebben a korban még különleges étrendi igényeik vannak. Pedig már azzal is egészségesebben etetnék a kisdedeket, ha a korosztály számára forgalmazott bébiételek és gyerekitalok bekerülnének a menübe.
Szarvashibák
Fény derült arra is, hogy az anyukák azért vétenek táplálási hibákat, mert nincs meg a megfelelő ismeretük. Bár az édesanyák fele azt gondolja, hogy igyekszik kihagyni az édességeket a gyermek étrendjéből, a kicsik kétharmada mégis mindennap kap valamilyen édességet (puding, keksz, csokoládé, túró rúd). Pedig egy ennyi idős gyermeknek még egyáltalán nem kéne hozzáadott cukrot tartalmazó ételt ennie.
Az 1-3 évesek az ajánlotthoz képest négyszeres mennyiségű sót fogyasztanak. 30 százalékuk majdnem minden nap eszik virslit vagy felvágottat. Most arra derült fény, hogy ennek oka az lehet, hogy az anyukák nincsenek tisztában a rejtett sótartalommal: csak a megkérdezettek fele tudja például, hogy a felvágottnak és a virslinek magas a sótartalma.
A gyermekek 62 százaléka minden nap, vagy akár naponta többször is kap tehéntejet. Pedig ezzel óvatosan kell bánni, mert fél liter tehéntej már fedezi az egész napi ajánlott fehérjeigényt. „Fél tévhit, hogy minden reggel és este egy pohár tej kell a gyereknek. Kell a tej, de nem mindegy hogy milyen. Szoptassunk, vagy válasszunk az anyatejhez legközelebb álló tejalapú gyerekitalokat, tápszereket.” - tanácsolja az édesanyáknak Dr. Szabó László, a Társaság elnöke.
Megszületett a szakmai ajánlás
Ne csodálkozzunk, ha az édesanyák szarvashibákat követnek el. Eddig ugyanis nem létezett a korosztály táplálásáról szakmai útmutató, így a gyermekorvosoknak nem volt egységes szakirodalma, ha az édesanya tőlük kért tanácsot. Pedig az orvos szakma bevallása szerint ha ebben a korban elrontjuk a kisgyermek táplálását, akkor az visszafordíthatatlan egészségügyi következményekkel járhat. A Magyar Gyermekorvosok Társasága A Magyar Gyermekorvosok Társasága Gasztroenterológiai szekciójának vezető orvosai ezért idén tavasszal összeállították a hiánypótló szakmai ajánlást, amelyet hamarosan hivatalosan is publikálni fognak. A legfontosabb teendő most az, hogy az iránymutatás eljusson a házi gyermekorvosokhoz és a védőnőkhöz, rajtuk keresztül pedig idővel a szülőkhöz is.
Rántott hús, virsli, ketchup: sokkoló az 1-3 éveseknek - Nem a fogakkal jön a felnőtt kor! |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
|
|||||
|
Miért kellene meglepődnünk az eredményen, amikor a 70-es és 80-as évek generációja (akik most anya korban vannak) azon nőtt fel, hogy a tej élet, erő, egészség? A "4 hónapos kortól kekszet a babának" szlogenek sem tesznek jót. Miért várnánk el, hogy a kisbabák helyesen legyenek etetve, amikor a szülők táplálkoznak egészségesen? Amikor a rejtett só és cukortartalom teljesen elfogadott és legális dolog? Amikor normális dolog az, hogy a cukrot több fajta néven tüntetik fel a csomagolásokon, hogy a laikus ne ismerje fel, mit is fog enni? Amikor az ételeink tele vannak adalékanyagokkal és ízfokozókkal? (Megjegyzem, azok a felnőtteknek sem tesznek jót, nem csak a gyerekeknek). Amikor az óvodákba-iskolákba akkor sem lehet otthon készített ételt bevinni, ha a szülő nem tartja egészségesnek a közétkeztetést? Amikor az ajánlások 5-10 évenként homlokegyenest az ellenkezőjét javasolják? Én az eredményen nem csodálkozom. Azon viszont igen, ha a Magyar Gyermekorvosok Társasága meglepődött. |
||||
|
Kapcsolódó cikkek:
A rizsen és a krumplin túl: ötletek a házi bébiételek sűrítéséhez
Otthon is készíthetsz finom és tápláló ebédet a babádnak a bolti bébiétel árának töredékéért. Mutatjuk, mivel sűrítheted.
Bolti bébiételek: a vizsgált termékek 95 százalékában találtak veszélyes anyagokat
Amerikai kutatók a bolti bébiételek 95 százalékában találtak olyan anyagokat, amelyek potenciálisan veszélyeztetik a gyermekek agyának fejlődését.
Tévhitek, amelyek nélkül más megvilágításba kerül a kapcsolatod
Sok olyan tévhit, félreértés van a párkapcsolatokkal kapcsolatban, ami a múltból származik, amikor egész más életmódot folytattak elődeink és a "szlogenek" átöröklődtek generációkon át, de ma már nincs jelentőségük. Vannak olyanok, amelyek pedig abból adódnak, hogy a téma sokszor előfordul a médiában, filmekben és terjed. De sajnos ezek nagy része megint csak eltér a való élettől.
A táplálkozás betegíthet és gyógyíthat is
Napjainkban, amikor sokat hallunk az elhízás alapú betegségekről, a csodadiétákról, a táplálkozási rendellenességekről, ételallergiákról és - intoleranciákról, nyilvánvaló, hogy az étkezés szerepe messze túlnőtt a létfenntartáson. Varga Dóra, az Életmód Orvosi Központ szakmai vezetője, dietetikus a táplálkozás gyógyító szerepét hangsúlyozta.
Veszélyes anyagot találtak egy Magyarországon is forgalmazott bébiételben
Atropin alkaloid jelenlétét mutatta ki a német élelmiszerbiztonsági hatóság egy svájci előállítású bébiételben, a gabonapépet Magyarországon már kivonták a forgalomból, de 26 dobozzal eladtak belőle - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kedden.
Őszi édesség fogyni vágyóknak
Alacsony glikémiás indexű xilittel, lassan felszívódó graham liszttel és vitamindús sütőtökkel készül, a hozzáadott gyömbérrel és fahéjjal pedig már a karácsony hangulatát idézi. Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusának új receptjét ajánljuk diétázóknak és a reform ételek iránt érdeklődőknek egyaránt.
Konyhasó termékeket hívatott vissza a hatóság
Állati takarmányozásra szánt kálium-klorid felhasználásával gyártott, csökkentett nátrium tartalmú étkezési só tételeket rendelt vissza azonnal a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
A rejtett cukor is árt a gyermekeknek
Napjainkban mind többször és több helyről hallhatunk arról, mennyire fontos a gyermekek egészséges táplálkozása. Bár a szülők jelentős része tisztában van az egészséges étkezés alapelveivel, sokszor még ők sem számolnak a rejtett cukor mennyiségével, pedig gyermekeink felnőttkori egészségének életük első 1000 napjában ágyazunk meg.