Magyarországon minden órában három embernek áll meg hirtelen a szíve. A szakmai körökben „tömeggyilkosnak” is nevezett jelenség főként azokat a 40-60 év közöttieket fenyegeti, akiknél a koszorúér- betegségek tünetei már egy ideje jelen vannak, azonban - ahogy azt Kolonics György vagy Ocskay Gábor tragikus halála is bebizonyította - egészséges fiatalok is áldozatul eshetnek, bármilyen megelőző tünet nélkül. „Ilyenkor a szív pumpáló teljesítménye megszűnik, így az agy és maga a szívizomzat is vérellátás nélkül marad. A beteg összeesik, nincs pulzusa és légzése.” - nyilatkozta Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központ igazgatója, a Magyar Kadiológusok Társaságának jövő évi elnöke a Csak kezdd el! Program indító sajtótájékoztatóján.
„Még a legfejlettebb országokban sem képesek a mentők percek alatt a helyszínre érni. A hirtelen szívhalál esetében azonban azonnali cselekvésre van szükség, hiszen minden segítség nélkül eltelt perc 10 százalékkal csökkenti a beteg életesélyeit. Az ötödik perc után pedig sajnos megindul az agykárosodás.” - hívja fel a figyelmet Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat pr-kommunikációs vezetője. Bár a Csak kezdd el! Program szakmai támogatóinak - a Magyar Kardiológusok Társasága és az Országos Mentőszolgálat - képviselői egyöntetűen állítják, hogy a gyors, szakszerű laikus segítség életeket menthet, erre hazánkban kevés esélye van a bajbajutottaknak. Felmérések alapján ugyanis a lakosság kevesebb, mint egy százaléka rendelkezik alapvető elsősegély-nyújtási alapismeretekkel. „Általános tapasztalat, hogy az emberek nem mernek hozzányúlni a sérülthez, mert félnek attól, hogy estlegesen tovább súlyosbítják a beteg állapotát. A hirtelen szívhalál esetén alkalmazandó újraélesztési technika pedig rendkívül egyszerű, könnyen elsajátítható” - teszi hozzá Győrfi.
A sanofi-aventis/Chinoin által életre hívott Csak kezdd el célja, hogy Magyarországon minél több ember rendelkezzen alapvető elsősegély nyújtási alapismeretekkel. „Forgalmas helyeken sokkal nagyobb az esélye annak, hogy baj történik. Ilyenkor azonnali segítségre van szükség. Szeretnénk elérni, hogy a programhoz minél több közösség csatlakozzon, képezzen ki embereket és - lehetőségéhez mérten - szerezzen be defibrillátort. Célunk, hogy a „Csak kezdd el!” egy olyan védjeggyé váljon, melyet az emberek ismernek és keresnek is a nyilvános helyeken, a csatlakozók pedig büszkék lehetnek arra, hogy ők is a „klubhoz” tartoznak.” - indokolta Frédéric Ollier, Magyarország legnagyobb francia-magyar gyökerű gyógyszervállalatának vezérigazgatója hogyan tervezik a kezdeményezés kiterjesztését.
A mozgalom első csatlakozója Veresegyház városa. „A település minden forgalmas intézményében lesz legalább egy olyan ember, aki a megfelelő elsősegély-ismeretekkel rendelkezik. Ezenfelül defibrillátorokat is beszerzünk, melyeket a város több pontján elhelyezett táblák segítségével lehet majd megtalálni.” - ismertette röviden az pionír projekt megvalósítási folyamatát Pásztor Béla polgármester. A sanofi-aventis/Chinoin, a Magyar Kardiológusok Társasága és az Országos Mentőszolgálat reméli, hogy a Gödöllői-dombságon elterülő város példáját minél több közösség fogja követni, legyen az egy másik település, vállalat vagy szabadidős klub.
Bővebb információ a Csak kezdd el! Program csatlakozási feltételeivel kapcsolatban a 06 80 620 001 ingyenesen hívható zöld számon kapható.
Csak kezdd el! - Program a hirtelen szívhalál ellen |
MEGOSZTOM A FACEBOOKON! |
Hozzászólások |
Nem érkezett még hozzászólás. |
Kapcsolódó cikkek:
Az időben megtett újraélesztési folyamat életet menthet
Az életet és a halált számos esetben csupán néhány másodperc választja el. Egy rossz lépés, egy szerencsétlen véletlen, egy meggondolatlan tett. Ebben a pár másodpercben lényeges, hogy van-e segítségünk, megállítható-e az átlépés, visszahozható-e az ember. Ma már a technika csodákra képes. Defibrillátorok tucatjai állnak rendelkezésre, ám az emberek többnyire nincsenek tisztában azzal, hogy léteznek ilyenek, és nem tudják ezeket használni.
"Ne parázz, sokkolj!" - avagy újraélesztés defibrillátorral
Baláék túszként tartották fogva Győrfi Pált, de csakis nemes cél érdekében! Így indul ugyanis az Országos Mentőszolgálat Alapítvány (OMSZA) legújabb, "Ne parázz, sokkolj!" című szórakoztató edukációs videója, amelyet az újraélesztés közelgő világnapja (október 16.) alkalmából mutattak be. A társadalmi célú kisfilm - amelyben a Valami Amerika színészei mellett a mentők szóvivője is fontos szerephez jut - a nyilvánosan elérhető defibrillátorok használatáról szól.
Gyermekéért érkező apuka élesztett újra egy óvodai dolgozót
Egy pestszentlőrinci óvodában lett rosszul a titkárság egyik dolgozója, akit egy egészségügyben dolgozó apuka élesztett újra.
Mit tegyek, ha a közelben rosszul lesz valaki? Újraélesztés lépésről-lépésre
Hirtelen szívmegállás vagy a légzés megszűnése esetén szó szerint minden pillanat számít, hiszen a beteg túlélési esélyei percenként 10 százalékkal csökkennek, és 3 perc után már szinte lehetetlen bármit tenni. A következőképpen segíthetsz, ha a közeledben lesz hirtelen rosszul valaki.
Kevesebb nő halna meg szívroham után, ha azt kezelést kapnák, amit a férfiak
A szívrohamon átesett nők közül kevesebb halna meg, ha ugyanazt a kezelést kapnák, mint a férfiak - idézett a BBC hírportálja egy hosszú távú, nagy létszámmal végzett tanulmányt.
A 7 legfontosabb teendő szívinfarktus után
A legtöbb ember túléli az első szívinfarktust, azonban dr. Matusovits Andrea, a Budai Kardioközpont sportorvosa, aneszteziológus, intenzív terapeuta az ezt követő életszakasz legfontosabb alapköveire hívta fel a figyelmet.
Az infarktus utáni depresszió végzetes lehet
Az infarktus és a depresszió kölcsönhatásai eddig is ismertek voltak, mostanra azonban az is bebizonyosodott, hogy a szívbetegség utáni depresszió jelentősen növeli a halálozási kockázatot. Dr. Matusovits Andrea, a Kardioközpont sportorvosa, aneszteziológus, intenzív terapeuta éppen ezért az infarktus utáni rehabilitációs program jelentőségét hangsúlyozta.
Szorító mellkasi fájdalom - szívinfarktus vagy pánikbetegség?
Heves szívdobogás, szapora szívverés, szorító mellkasi fájdalom, légszomj, szédülés és félelemérzet - ijesztő tünetek, melyek jelezhetnek szívinfarktust ugyanúgy, mint a pánikrohamot. Szívinfarktus vagy pánikroham? Hogyan lehet megkülönböztetni, és mikor kell kivizsgáltatni, hogyan kell kezelni? Ezzel kapcsolatban ad tanácsokat, dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológus főorvosa.