Ne tegyél ki a kertedbe cukros vizet a méheknek!
Ami egyszer az internetre felkerül, az már ott is marad - és időnként újra felbukkan, még akkor is, ha tévedés az egész.
Így van ez azzal az üzenettel is, ami hosszú ideje kering és minden évben újra előkerül: melyben azt tanácsolják az embereknek, hogy gondoskodjanak a fáradt méhekről, és biztosítsanak számukra cukrozott vizet, melyből energiát nyerhetnek.
Ezzel azonban sokkal többet árthatunk, mint használnánk. Boros Tibor méhrajbefogó nem az első szakember, aki figyelmeztet a veszélyre.
"Ne adjunk szirupot a méheknek!
Egyre több helyen látom megosztásokban, hogy ha valaki talál a kertjében elfáradt(nak tűnő) méhecskét, azt azonnal etesse meg cukros vízzel. Hisz a méhészek is szirupoztatják őket. Kanálba kell tenni a kutyulékot, és ezzel megetetni a fullánkost. Aki ettől erőre kap, és minden hepy lesz.
A helyzet viszont sajnos nem ilyen egyszerű. Előzör is ami fontos, az az, hogy a kristálycukor nem virágcukor! A méhész kizárólag ősszel, és kora tavasszal szirupoztat, steril körülmények között, megfelelő hőmérsékletű vízzel vegyített cukorral, külön zárva a méh családokat, hogy véletlenül sem érintkezhessen egyik család méhecskéje a másikkal.
Mivel minden családnak más az illata, így az egyik illatú leöli a másikat, mivel idegen betolakodónak tekinti.
Ezek után nézzük meg, mi fog történni a mi kihelyezett edénykénkben amibe szirupot teszünk ki az udvarunkra.
- Az édes vizű tálat megrohamozza mindenféle, fajta, illatú méh akik egytől egyig sajátjuknak tekintik a talált kaját.
- Mivel sajátjuknak tekintik, elindul a harc, rengeteg méh elhullik.
- Mivel ennél a tálnál nem csak egy méhészet méhei röffennek össze, hanem 6-km en belül megtalálható méhészek méhei is, mivel 6-km en belül gyűjtögetnek méhek, így benne van az, hogy súlyos betegségeket adnak át egymásnak a nagy tolongás közepette, amit a megkapott méh haza hurcol a kb 60-70 ezer társának amitől ők is megbetegedhetnek.
- Ha enyhe betegséget hord haza, akkor a méhész a megfelelő gyógyszer segítségével meg tud gyógyítani.
- Ha mondjuk a méhek között egyre inkább elhatalmasodó költésrothadást viszi haza, akkor hivatalos körülmények között ( állatorvos, helyi jegyző ) a komplett családot le kell kénezni, és elégetni szőröstől bőröstől, mivel fertőző.
Családonként kb 50.000ft kár, illetve az eszmei érték ami felbecsülhetetlen.
- A méhésztől a kipergetett mézet az átvevő bevizsgálja a helyszínen, megfelelő e méz víztartalma, kimutatható-e a mézben idegen anyag, pl. kristály cukor. Ha igen, a méhésznek ugrott az egész évi munkája, mivel a mézet nem veszi át tőle senki.
Nagyon szépen megkérek minden kedves és nem kedves jó akarót, ne csináljatok még nagyobb bajt, mint ami jelenleg a földünkön élő méheket sújtja.
Beleértve minket méhészeket is, akik szintén vért izzadunk a vegyszerek miatt, a szemét okozta betegségek miatt, stb stb.
Ami viszont szuper lenne, és segíteni tudnátok vele, az a minél több virág ültetése, amiben megtalálják az ő kincsüket, a nektárt. Amitől a család szaporodhat, hisz minél több nektárt hordanak be a dolgozók, a királynő annál többet petézik. Ha nincs nektárhordás, a petézés megáll, nem fejlődik a család.
Rengeteget segíthettek a tiszta edényben kihelyezett tiszta vízzel. A vízen nincs tolongás, harc, mivel nem édes. Ilyenkor rengeteg vízre van szükségük a méheknek. Edényben kavicsokat tesztek, amire rá tud szállni a méh, felöntitek vízzel, úgy hogy ne fulladjon bele.
Röviden ennyi a kérésem, de reggelig lehetne erről beszélni.
Ha megérdemel az irományom annyit hogy megoszd, minél kevesebb ember szirupoztasson, kérlek egy kattintással segítsd a méheket, és a méhészeket!
Szép napot nektek!" - írja a Facebookon.
Mivel segíthetjük a méheket?
Cukros víz helyett többféle módon is segíthetjük a méheket. Érdemes is így tennünk, ha van rá lehetőségünk, ugyanis évről-évre rengeteg méhcsalád pusztul ki hazánkban: Veszélyben a magyar méhállomány: már a szakemberek is tehetetlenek
Pedig a méhekre óriási szükségünk van. „Ha a méhek kipusztulnak, 4 évre rá az emberek is követik őket" - mondta Albert Einstein. Ha ezek a szorgos kis beporzók eltűnnének a Földről, minden megváltozna. Erről itt olvashatsz bővebben: Miért olyan fontosak a méhek az emberiség szempontjából?
A méhek földünk egyik legfontosabb élőlényei. Nélkülük sokkal nehezebb lenne a gyümölcsök és zöldségek kitermelése, alapvető élelmiszereink beszerzése és a minket körülvevő flóra sem lenne ugyanaz. A méhészek kemény munkája mellett bárki segítheti ezeket az állatokat, mégpedig könnyű és gyors megoldásokkal - írtunk a témáról egy korábbi cikkünkben.
A következőkkel segítheted a fennmaradásukat:
- Mellőzd a kertedben a vegyszerek, permetszerek használatát!
- Helyezz ki a kertedbe, erkélyedre tiszta vizet! Tegyél a vizes edénybe köveket, amiken le tudnak szállni a méhek, és biztonságosan tudnak inni anélkül, hogy belefulladnának a vízbe.
- Ne tépd ki azokat a gyomnövényeket, melyek a méhek táplálékai közé tartoznak (pl. tyúkhúr, pitypang, árvacsalán)
- Támogasd a méhészek munkáját és vásárolj termelői mézet!
- Alakíts ki a kertedben méhlegelőt! De akár az erkélyeden, ablakpárkányodon is nevelhetsz olyan növényeket, melyekből jóllakhatnak a méhek.
Olvasd el ezt is: Miért kellenek a méhlegelők? - Ezt tanítsd meg a gyermekeidnek
Ezt szeretik a méhek - ilyen növényeket ültess a méhlegelődben!
- lucerna
- komlós lucerna
- takarmány lucerna (Medicago sativa)
- alexandriai here
- vöröshere
- bíborhere
- fehérhere
- mézontófű (facélia)
- pohánka (hajdina)
- őszi káposztarepcesomkóró (Melilotus officinalis)
- baltacím
- napraforgó
- somkóró
- fehérvirágú somkóró (Melilotus alba)
- fehér mustár
- fehérvirágú édes csillagfürt
- sárgavirágú édes csillagfürt
- kékvirágú édes csillagfürt
- olajretek
- szöszösbükköny
- Borágó (Borago officinalis)
- Borsmenta (Mentha piperita)
- Csombormenta (Mentha pulegium)
- Lómenta (Mentha longifolia)
- Citromfű (Melissa officinalis)
- Ánizs (Pimpinella anisum)
- Koriander (Coriandrum sativum)
- Kígyószisz (Echium vulgare)
- Szilfium (Silphium perfoliatum)
- Nyúlszapuka (Anthyllis vulneraria)
- Bíbor kasvirág (Edhinacea purpurea)
- Pillangóvirág (Cosmos bipinnatus)
- Orvosi zsálya (Salvia officinalis)
- Muskotályzsálya (Salvia sclarea)
- Ligeti zsálya (Salvia memorosa)
- Kerti izsóp (Hyssopus officinalis)
- Ánizs izsóp (Agastache foeniculum)
- Bazsalikom
- Oregánó
- Kakukkfű
- Bükkönyfélék
- Kerti mák (Papaver somniferum)
(Lista forrása: Megyeri Szabolcs Kertészete)
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)