Ez az elsődleges szőrréteg segít szabályozni a baba testhőmérsékletét, melegen tartva őt az anyaméhben, de koraszülés esetén is hasznára válik a csecsemőnek, mert egy ideig valamelyest meg tudja őrizni a szervezet az optimális testhőjét.
Általában a terhesség hatodik-nyolcadik hónapjában ezek az apró szőrszálak kihullanak és feloldódnak a magzatvízben, de vannak esetek, amikor a kicsin maradnak és hetekkel, hónapokkal a szülés után is a baba bőrét díszítheti ez a pici, vékony szőrbunda.
Ami a hajnövekedést illeti, annak két szakasza van a babáknál: az első, amikor három éven keresztül növekedési stádiumban vannak a hajszálak, majd utána következik egy úgynevezett pihenő időszak, ami általában három-hat hónapig tart. Stressz vagy hormonális változások hatására ez az időszak kitolódhat. Az is megtörténhet, hogy alváskor, ha a gyerek sokáig tartja egy adott helyzetben a fejét, a súrlódás hatására egy kis foltban kihull a haja.
Vannak olyan vélemények is, hogy az a kismama, aki a terhesség ideje alatt gyakrabban küzd gyomorégési panaszokkal, annak szőrös, dús hajú babája fog születni. Vannak természetesen olyan esetek is, amikor a csecsemő mellékveséi túlműködnek, és megnő az androgén férfihormon termelődése, amely révén beindul az erősebb szőrszálak növekedése. Ilyen esetben szakorvoshoz kell fordulni.
Forrás: filantropikum.com
Indexkép: wikimedia.org
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)