(A fotó csak illusztráció)
Nancy Devault igen tudatosan állt a cumi-témához. Úgy értesült, hogy az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) kimondottan ajánlja a használatát, többek között azért, mert csökkenti a bölcsőhalál veszélyét. Nancy ezért rászoktatta a fiát a cumizásra. Amikor pedig azt olvasta, hogy a leszoktatást 2 és 4 éves kor között kell végigvinni, úgy döntött, itt az idő lassan megszabadítani kétéves gyermekét a kis segédeszköztől.
A leszoktatást sem bízta a véletlenre. A gyerekorvostól, egészségügyi honlapokról és facebookos anyacsoportokban egyaránt tanácsot kért az ügyben, míg végül ráakadt a bombabiztosnak tűnő módszerre. Úgy döntöttek, kilyukasztják a cumi gumifejét, így a szívás élménye sokkal kisebb lesz, a gyerek pedig majd magától elhagyja azt. Fokozatosan tervezték, így első este csak egy apró lyukat ütöttek a fejen.
Aznap éjjel Nancy köhögést hallott a fia szobájából. Amikor bement hozzá, azt látta, hogy a kis Finn a saját hányásában ül, körülötte gumidarabkák. Lenyelte a cumifej darabjait, azokat öklendezte vissza. A halálra rémült anya úgy döntött, egy darabig szüneteltetik a leszoktatást, ám a fia néhány nap múlva újra gumit nyelt, ezúttal egy ép cumiból – kis fogaival ugyanis szétrágcsálta a fejet.
Nem a cumi az egyetlen olyan babagondozási eszköz, amely komoly veszélyeket rejthet magában. Tavaly egy apa képei járták be a világot, aki véletlenül egy rejtett, ezért soha nem tisztított zugot talált a Tommee Tippee itatópohárban. A látvány, ami a pohár szétszedése után fogadta, nem csak gyomorforgató volt, hanem komoly egészségkárosító hatással is bírt.
Felmerül akkor a kérdés, hogyan szoktassuk le gyereket a cumiról? Az alábbiakban olvasható néhány módszer egyike sem varázsszer, valakinek egyik működik, másnak a másik.
A cumi magától eltűnik
Ha a gyerek szétrágta a cumifejet (ami elég gyakran előfordul), egyszerűen ne vegyünk neki újat. Nálunk ez a módszer remekül működött a cumisüvegről való leszoktatás utolsó lépéseként, amikor már csak a reggeli tejet itta abból. Meg sem kérdezte, hová lett. Erősen ragaszkodó gyerekeknél viszont inkább más módszert válasszunk.
Elviszi a cica...
...vagy a Mikulás, a Cumitündér, bárki a cumit, és ajándékot hoz helyette. Sok gyerek büszkén adja le a cumiját, és örül a nagyfiús/nagylányos ajándéknak, amit kapott érte cserébe, sokan viszont pár nap múlva meggondolják magukat és visszasírják azt.
Cumifa
A Nyíregyházi Állatparkban található egy direkt erre a célra használt fa, ahová a leszokni vágyó kicsik akaszthatják a cumijukat, de mi magunk is kinevezhetünk egy fát a környékünkön erre a célra.
Háromnapos módszer
Egy amerikai gyerekorvos Mark L. Brenner dolgozta ki a módszert. Lényege az, hogy az első nap reggel és este egyenként legalább fél percen keresztül beszéljünk a gyereknek arról, hogy ő már nagy gyerek, ezért két nap múlva elválik a cumitól. Másnap ismételjük meg a beszédet, emlékeztetve a kicsit arra, hogy az elválás másnap fog bekövetkezni. Harmadnap gyűjtsük össze a lakás összes cumiját és dobjuk a szelektív hulladékgyűjtőbe, megmagyarázva, hogy játékokat fognak belőle készíteni.
Amit NE tegyünk
Ne vegyük el egyik napról a másikra. Ne lyukasszuk ki a cumifejet (erre egyébként minden témába vágó oldal felhívja a figyelmet) és ne kenjük be csípős paprikával sem. Türelmünket se veszítsük el – ne feledjük, a cumira mi magunk szoktattuk rá a gyereket.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)