Ezért veszélyes a méz a kisbabákra
Mi az a botulizmus?
A botulizmus okozója a Clostridium botulinum nevű baktérium által termelt toxin, amely a szervezetbe jutva az ideg-izom kapcsolódási pontoknál gátolja az ingerületátvitelt, így közepestől rendkívül súlyos, akár halált is okozó bénulást idéz elő. Általában a nem megfelelően előkészített étel okozza. 80 fok feletti hőmérsékleten elpusztul, így a megfelelően hőkezelt élelmiszer nem jelent veszélyt.
Miért okoz botulizmust a méz?
A mézben a baktérium spórái találhatóak meg, amelyekkel a kis csecsemő fejletlen emésztőrendszere még nem képes megbirkózni. Az érett bélrendszer kilöki magából ezeket a spórákat, a babák szervezetében azonban kényelmesen meg tud telepedni és szaporodni. 12 hónapos korára jut el a csecsemő szervezete arra a fejlettségi szintre, hogy meg tudjon birkózni a spórákkal, ezért tilos mézzel etetni az egyévesnél fiatalabb babákat.
A botulizmus tünetei
A botulizmus az arcból induló, majd lefelé terjedő bénulással jár. Babáknál a következő tünetek kelthetnek gyanút:
- fejét nem képes mozdítani
- hányás
- izomgyengeség
- nem képes enni
- nyáladzás
A tünetek a spórák szervezetbe jutása után akár 14 napig is lappanghatnak.
Mennyire veszélyes betegség a botulizmus?
A botulizmus ma már a fejlett egészségügyi rendszernek köszönhetően ritkán halálos kimenetelű: az esetek 90-95 százalékát sikerül meggyógyítani. Ugyanakkor rendkívül kellemetlen, fájdalmas, és olykor nagyon hosszú ideig elhúzódó betegség.
A diagnózis után a beteg intenzív osztályra kerül, ahol minél gyorsabban próbálják a fel nem szívódott baktériumot eltávolítani a szervezetéből – ez a gyakorlatban gyomormosással és hashajtással jár. A nyelőizmok bénulása következtében előforduló félrenyelések miatt gyakran alakul ki tüdőgyulladás. A felépülési idő a fertőzés súlyosságától függően jobb esetben heteket, rosszabb esetben hónapokat vagy akár éveket vehet igénybe.
Kapcsolódó cikkeink:
- Fogyaszthat-e mézet, aki allergiás?
- Az édesítés új lehetőségei: Az édesítőszerek és cukorpótlók
- Hozzátáplálási táblázat
- Megfázott a baba? - így segíthetsz rajta
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)