|
Sólyom VandaLogopédusElérhetőségeim: E-mail: solyomvanda@gmail.com Honlap: http://logopedia.hupont.hu |
Kérdezz-felelek
Látatlanban nem tudok semmi konkrétumot mondani.
Fel kell keresni egy logopédust, pszichológust, aki dadogás területén jártas.
Vannak úgynevezett szülőcsoportos dadogásterápiák is, kérem az interneten nézzenek utána, hogy az Önök közelében van-e ilyen lehetőség. Ezek általában hasznosak szoktak lenni.
Üdvözlettel:
Van egy kislányom aki két éves és három hónapos.Nem nagyon szeretne beszélni és kezdek aggódni ez miatt.
Alap szavakat mond de azt sem mindegyiket tisztán.Apa,papa,szia,csillag,nem,cica, ezek tiszták.Kutyus az nála tutus.A szavak végét nem mondja.Magától nem hajlandó megszólalni csak ha mondom neki hogy mondjad hogy szia ... stb. de azt is csak ha kedve van.Mondókákat énekeket szereti de nem mond semmit csak táncol rá vagy mutogatja amit én csinálok.Az anya ,mama nem mondja helyettesíti apával és papával.Az állat hangokat utánozza de azt sem mindet.Külföldön lakunk jelenleg de Magyarországon született nemrég költöztünk ki .Eddig úgy néz ki itt fogja kezdeni az óvodát.Emiatt is aggódok ha nem kezd el magyarul beszélni hogy fog reagálni a másik nyelvre .Azon is gondolkodtam hogy otthon elvinni egy beszéd elősegítő játszóházba.Ön szerint mit tegyek?Nagyon köszönöm a segítségét és a válaszát.
Magyarországon az Országos Beszédjavító Intézethez tudnak fordulni komplex vizsgálat érdekében, mely során megállapítható, hogy szükséges-e a beszédindító terápia megkezdése.
Külföldön sajnos nem tudom mik a területileg illetékes szervek. Erről az óvodában valószínűleg tudnak felvilágosítást adni.
A beszéd megkésettnek akkor számít, ha a gyermek 2.5 éves koráig nem kezdődik el annak beindulása, fejlődése.
Üdvözlettel:
Kisfiam Gergő most 3 és fél éves 9 hónappal ezelőtt kezdett el dadogni.
Mikor forduljak logodédushoz?
Az óvodában még nincs logopédiai foglalkozás azt mondták, hogy még ráérünk vele.
Nem telt el azóta sok idő? Félek hogy nem lesz-e maradandó?
Beszélni is későn kezdet 2 éves volt.
Van mikor jobb a helyzet és annyira nem észrevehető a dadogás. Akkor érződik jobban a dadogás mikor valami stresszhelyzet éri. (pl. óvodai beszoktatás)
Sokat mondókázom és énekelek neki, hátha javul a helyzett.
Segítségét előre is köszönöm.
tisztelettel: Ilona
Mindenképp javaslom szakember/ek (logopédus, gyermekpszichológus) felkeresését. Az élettani dadogás ennyi idő alatt általában spontán rendeződni szokott, illetve aggodalomra ad az is okot, hogy az akadozás elsősorban stresszhelyzetekben jön elő.
Üdvözlettel:
Kislányunk két nap múlva lesz fél éves, viszont még nem igazán gagyog. Ha jó napja van akkor max. 10-15 percet gagyog egy nap, de van, hogy egy nap semmit. A hallása rendben van (2 hete voltunk hallásvizsgálaton). Hangokra figyel, hangosan is tud nevetni. Ha "beszél" akkor is csak úgy, ha rágóka, csörgő vagy a keze van a szájában. Az ismételt hangok sem túl színesek. Védőnő, gyerekorvos szerint még várjunk a további lépésekkel. Sokat beszélünk hozzá, énekelünk, mondókázunk. A rádiót is szoktuk hallgatni. Az lenne a kérdésünk, hogy kell-e aggódnunk, okozhat-e a későbbiekben ez a "hiányosság" valamiféle fejlődési -beszédfejlődési- problémát? Ha egy hónap múlva sem változik a helyzet mindenképpen szeretnénk megnézetni szakemberrel. Ennek mi a menete? Hová kellene vinnünk a picit? Vagy ne is várjunk vele 1 hónapot?
Köszönöm előre is a válaszát.
Üdvözlettel
Julianna
Ha ilyen téren probléma merül fel, lassabb a fejlődése a kisbabának, vagy egyéb rendellenességet tapasztalna, az illetékes Korai Fejlesztőközpontban tudnak Önöknek tanácsot adni/vizsgálatot végezni.
Üdvözlettel:
Kisfiam Marcell 6 éves múlt november 30-án. Van 2 testvére (Márk 5 éves lesz, Botond másfél éves). A gondom az lenne, hogy 3 éves korában kijött rajta egy élettani dadogás. Ez szépen alább is hagyott. Viszont most ismét kijött rajta. Nem tudom, ez ide tartozik-e, de egyedül nevelem őket. Nincs veszekedés, vita az apuka és köztem. Édesapjuknak van egy barátnője, vele is jó a viszonyuk. Foglalkozik a fiúkkal, tehát erre nem nagyon tudom levezetni. Viszont szeptembertől iskolába megy, az oviban azt mondták el fog múlni nála addig, de logopédus nem látta. Érdeklődnék, hogy Ön szerint érdemes lenne-e szakorvos segítségét kérnem?
Köszönettel:
Adrienn
Mindenképpen javaslom logopédus felkeresését, főként, hogy hamarosan iskolába kerül kisfia.
Egy személyes találkozó alkalmával felmérhető, hogy szükséges e terápiás kezelés, illetve fontos információkat kaphat a probléma kezeléséről.
Üdvözlettel:
Előre is köszönöm a válaszát!
Javaslom, mielőbb szakember (logopédus) felkeresését. Emellett érdemes bejelentkezni az Országos Beszédvizsgáló Szakértői és Rehabilitációs Intézetbe is egy átfogó vizsgálat érdekében.
A lépéseket mielőbb meg kell tenni, mert sajnos a várakozási idő minden esetben igen hosszú, és ezalatt terápia nélkül értékes időtől esnek el.
Természetesen a beszédindító terápiát az átfogó vizsgálatok után meg lehet kezdeni.
Üdvözlettel:
Nincs közvetlen logopédus ismerősöm az Önök területén. Az interneten minden bizonnyal könnyen találhat valakit, aki az adott régióban vállal fejlesztést.
Üdvözlettel:
Kisfiam 8 éves és nyelvlökéses ajakszorításos nyelést állapított meg a fogorvos. Szigetszentmiklóson lakunk és a fogorvos logopédust javasolt a fogszabályzó mellett. Így most logopédust keresünk.
Kérem segítségét amennyiben van rá mód.
Válaszát előre is köszönöm.
üdv.Szilvi
Sajnos Szigetszentmiklóson nem tudok logopédus kollégát ajánlani. Én a 13. kerületben vállalom gyermekek fejlesztését. Amennyiben tudok segíteni, kérem vegyük fel a kapcsolatot az alábbi telefonszámon.
+36303584157
Üdvözlettel:
kis elözmény:2010február 18án 27hétre 1100g meg született kisfuink.értelmileg nincs vele gon 14honapos kora ota beszél.koraszülöttségéböl vissza maradott gond h nem tud járni sok minden kiprobáltunk baba kora ota dévényezünk,petö intz be is voltunk.Nagyon feszes a lába vagyis az achilessze a mütét mellet döntötünk.Most május 21én meg is mütöték pécsen mind 2lábát.az altatás után komplikácio lépett fel ezért 1napra intenziv osztályra vitték át.szerencsésen haza jöhetünk .Mint irtam rég ota beszél és elég szépen de most mütét után vagyis kb 2hete el kezdett dadogni.én gondolom h a mütét játszott közbe amin keresztül ment egyedül az intenziven stb.tud nekem tanácsot adni mit csinájak?a dadogása változo hol jobban hol rosszabul van olyan h elkezdi a mondatot pl ééééééssssss éssssssssssssss éssssssssss aztán szépen folytatja de van h már mondat eleján elakad és akkor már a végén kiabálva akarja mondani.válaszát köszönöm
Ha a gyermeknél a műtét után kezdődött a dadogás problémája, akkor nagy valószínűséggel a lelki trauma lehet az ok.
Mindenképpen javaslom logopédus, és (vagy) gyermekpszichológus felkeresését, akik közös munkával segítenek a gyermeknek feldolgozni a történteket, illetve a megfelelő beszédtechnika kialakításával kezelik a dadogás tüneteit.
Üdvözlettel:
Kislányom 3 éves múlott idén januárban. Ekkor kezdte meg az óvodát úgy, hogy előtte heti 3 napot családi napközibe járt 2 éves kora óta. Mindegyik helyen zökkenőmentes volt a beilleszkedés.
Korán kezdett járni és beszélni, motoros készségei is hamar voltak nagyon fejlettek. Gyorsan kezdett tisztán, összetett mondatokban kommunikálni.
Pár hónapja vettük észre, egyik napról a másikra, hogy dadogni kezd. Nem tudtuk kötni semmilyen élet-helyzethez a dolgot.
A szavak első szótagával van gondja, azt ismétli.
Ez tartott kb. egy hétig, nem volt állandóan, volt ,hogy csak esténként. Aztán elmúlott.
Úgy két hete ismét elkezdődött. Szintén nem állandóan, de talán gyakrabban.
Hajlamosító tényező lehet, hogy édesapám dadogott gyerekként, de ez elmúlott teljesen.
Én is dadogtam ,de nem így, nekem már a szó elkezdésével gondom volt és sokkal később, kisiskolásként kezdődött.
Viszont a mai napig fenn áll, bár kevésbé észrevehető. Tudom kezelni, úgymond.
Olvastam a témában és ennek megfelelően nem vesszük észre a dadogását. Nem szólunk rá, nem sürgetjük, nem segítjük, nem nyugtatgatjuk.
Abban kérném a segítségét, hogy forduljunk e szakemberhez, vagy várjunk, hogy elmúlik.
Azért vagyok bizonytalan, mert olvastam ,hogy ez lehet életkori dadogás is, mert gyorsabban akarja mondani a dolgokat, mint képes lenne rá. De igaz lehet ez az én kislányomra is ,ha ő már mésfél éve igen fejletten kommunikál?
Segítségét köszönöm!
Üdvözlettet:jucli
Valóban nagy eséllyel lehet élettani a dadogás. De fontos tényező, a hajlam öröklése is, ami miatt érdemes odafigyelni a problémára.
Az, hogy mikor kezd beszélni a gyerkőc, tapasztalataim alapján nem szokta befolyásolni, hogy előjön e ez a "probléma".
Nagyon jól teszi, ha a leírt módon reagál a gyermek akadozásaira, erre nyomatékosan hívja fel az óvónők és a gyermeket körülvevő személyek figyelmét is.
Javaslatom, hogy várjanak 6-9 hónapot az első tünetek jelentkezésétől számolva, és ha addig nem változik a helyzet, akkor forduljanak szakemberhez.
Üdvözlettel:
A kisfiam májusban lesz 4 éves. 3 éves koráig alig beszélt néhány szót (apa, anya, papa, mama, nem, hoppá és néhány állathang). Járni is későn kezdett (kb. 21 hónaposan tette meg az első önálló lépéseit) és a finom motorikája is elmarad a kortársakétól. Szeptembertől oviba jár, és ovi kezdésre már jól beindult a beszéde, de rajtam kívül nem sokan értik, mit is szeretne mondani. Nagyon sok hangot egyáltalán nem használ (s, sz, z, zs, ty, gy, r), az f és v hangot csak a szavak elején és csak ha odafigyel mond ki rendesen. Sokszor azokat a hangokat, amiket gond nélkül ki tud ejteni is előfordul, hogy másikkal helyettesíti, vagy egyszerűen felcseréli egy szón belül a betűket. A magánhangzókkal nincs problémája. Egyébként mondatokban beszél, és a nyelvtana is jó. SNI-s gyerkőc lévén (amit ovi kezdés előtt, szakértői felmérés alapján, a megkésett beszéd- és mozgásfejlődés miatt állapítottak meg) az óvodában heti rendszerességgel foglalkozik vele gyógypedagógus, de logopédus nem. Emellett járunk csoportos mozgásterápiára és gyógyúszásra a Gézengúz alapítványba. Itt javasolták már 2 éves kora óta, hogy járjunk logopédushoz is, de ezt még akkor korainak tartottam. A Beszéde logopédus nélkül is elindult, de sajnos nehezen érthető. A kérdésem tulajdonképpen az, hogy érdemes-e még várnunk, hátha magától megoldódik a probléma, és idővel előjönnek az eddig nem használt hangok is, vagy kérjük mielőbb szakember segítségét.
Válaszát előre is köszönöm!
Andrea
Logopédiai terápiára a gyermek 4.5-5 éves korától már érdemes járni, ha hanghibákat tapasztalunk.
Ekkortól elkezdhető a hangok javítása, mert ami eddig a korig nem javul, ott már nem valószínű, hogy spontán rendeződést fogunk tapasztalni.
Valóban érdemes lett volna kisebb korában is logopédusi segítséget igénybe venni, persze a hangok javítását, akkor még nem lehet és nem is szabad elkezdeni, de a megkésett fejlődés esetén nagyon hasznos lehet.
Ezek a hibás hangok jó eséllyel szépen javíthatók terápiás kereteken belül.
Üdvözlettel
28 hónapos kislányom pár hónapja kezdett el beszélni.Ragok nélküli szavakat használ,még meg kell fejteni,hogy mit is szeretne mondani de ez szerintem az ő korában teljesen normális.Ami viszont kicsit megijeszt,hogy van egy -egy olyan szó amit nagy erőlködés árán tud csak kimondani,ilyenkor kezével összeszoritja a száját és próbálkozik a helyes artikulálással.A nehézség az ö-vel van illetve,ha azonos magánhangzóval kezdődik a másik szó.Az édesapja dadog,nem mindig csak ha fáradt vagy ha gyorsan akar valamit elmondani.Lehetséges,hogy öröklődik a dadogás illetve kell figyelmet fordítani a fent leírtak alapján kislányom beszéd készségére?
Nagyon köszönöm válaszát!
A dadogás valóban öröklődhet, bár elsősorban fiú ágon.
Ebben az életkorban, figyelembe véve, hogy a gyermek most kezdett el szavakat használni, még nem javaslom, hogy bármilyen lépést tegyenek.
A gyermek szeresse meg a beszédet, élvezze a hangokkal, szavakkal való játékot, kapjon pozitív, jó példát az Őt körülvevőktől.
Ha későbbiekben akadozást, dadogást, görcsösséget fedeznek fel (folyamatos) beszédében, akkor érdemes elmenni személyesen szakemberhez, aki felméri, hogy szükség van-e külső beavatkozásban.
Most legyen a beszéd élvezetes, érdekes.
Üdvözlettel:
Unokám decemberben volt 4 éves (fiú), és szinte kezdettől a következő beszédhibái vannak:
- Az ö és ü betűket ékezet nélkül, tehát o és u betűnek ejti, ha kérem ezeknek a betűknek utánam való mondására, akkor sem képes helyesen ejteni.
- a -val, -vel ragokat hasonulás nélkül mondja (tehát pirosval, kékvel..), pedig ezt senkitől sem hallhatta így.
Mi okozhatja ezeket - főleg az utóbbi furcsaságot -, és mi a teendőnk ?
Tisztelettel,
László
Az említett beszédhibák 4.5-5 éves kortól sikeresen javíthatók logopédiai terápiás kereteken belül.
Javaslom szakember felkeresését, aki személyesen felméri a hibás hangokat, és elvégzi a szükséges terápiás feladatokat.
Üdvözlettel:
A kisfiam 3 és féléves óvodás szeptember óta. Mostanra az óvodával is megbarátkozott Folyamatosan, nagyon szépen, érthetőken beszél, hatalmas a szókincse. Körülberül 2 hete vettem észre, hogy néhány szó utolsó szótagját többször megismétli. Általában kitalált történetek mesélése közben ismételgeti a szavak végét., ugymint :mondtam tam tam. A kérdésem az, hogy ez belefér az életkori dadogasba, vagy valami más problémáról van szó.
Köszönöm válaszát!
Szilvi
A gyermek akadozása ebben az életkorban lehet élettani, de sajnos ezt így látatlanban nem lehet megállapítani.
Ehhez ismerni kell a gyermeket, látni kell a beszédhibáját és persze konzultálni szükséges a szülőkkel a lehetséges okok feltárásának érdekében.
Ha az akadozás továbbra is fennáll, javaslom logopédus felkeresését.
Üdvözlettel:
Kisfiam 3,5 éves, szeptemberben kezdte az ovit.
Nála az én=te, a te=én. Ha magáról beszél, ezt mondja: te megittad a teát, ha pl. rólam van szó azt mondja: én megittam a teát.
Azt mondták ezt majd kinövi. Mikor kell majd logopédus segítségét kérni?
Úgy gondoltam az ovi majd ezügyben jóhatással lesz rá, és mintha már néha rendesen beszélne, pl. a felszólítást jól mondja: papa hagyd abba.
Köszönettel::
Réka
A gyermekek elsősorban utánzás útján tanulnak beszélni. Valószínűleg ez ebből ered a "probléma".
Az óvoda megkezdésével és az életkor előrehaladtával a beszéd minősége és a nyelvtani szerkezetek is javulni fognak.
Tanácsom, hogy a helytelenül megszerkesztett mondatok után mindig mondják el a helyesen megfogalmazott mondatot. Az Önök jó példája legyen az utolsó, ami elhangzik a beszélgetés során.
Üdvözlettel:
Sokszor okoz gondot, hogy még mi sem értjük amit akar mondani. Olyankor mondja, hogy "nem", és elismétli még párszor a mondatot de ha nem értjük meg akkor sem, úgy van, hogy elkezd hisztizni mert nem tudja velünk megértetni magát.
Sajnos kérdést nem találok a leírás mögött, de mindenképpen javaslom szakember felkeresését. Ebben az életkorban ez már problémás, véleményem szerint terápiás kezelést igényel.
Üdvözlettel:
Kislányom 7 éves, nagyon korán beszélt, három éves korára szinte az összes betűt tisztán mondta. Az "SZ" betűje picit "sziszegősebb" az átlagosnál, de ez általában észre sem vehető. Négy éves kora körül elvittük egy logopédushoz, aki azt mondta, hogy a fogai, illetve állkapocsa miatt mondja így, és ez idővel magától elmúlik. Tudniillik csak 18 tejfoga van, a középső metszőfoga után egyből a szemfoga következik, nem nőtt oldalsó metszőfoga. Az óvodai logopédus is úgy ítélte meg, hogy ezzel nincs teendő, gyönyörűen beszél, bő szókinccsel, tisztán, érthetően. Most kezdte az első osztályt, ahol azt mondták (én még csak a gyerektől kaptam róla infót) hogy szüksége van arra, hogy logopédushoz járjon. Semmi féle képpen nem szeretném, hogy járjon, mert úgy érzem, hogy nincs rá szüksége. Ha mégis, akkor inkább egy általunk választott logopédusnál tenném ezt meg. Kötelezhet az iskola, hogy az iskolai logopédushoz járjon? Illetve, ha a vasfoga majd kinő (röntgen szerint abból megvan az összes foga) akkor valóban nem lesz sziszegős az SZ betűje? Előre is köszönöm a válaszát!
Az iskolai logopédus igénybe vétele egy lehetőség. Ha nem szeretne ezzel élni, akkor szülőként nyilatkozhat erről. Nekik kötelességük felajánlani, viszont normál esetben ahhoz is szülői hozzájárulás szükséges, hogy a gyermeket a logopédus kezelje.
Megértem, ha szükség esetén magán úton szeretnék őt terápiára járatni.
A fogsor hibájából adódó hanghibákat is sikeresen lehet javítani. Főleg, ha rendeződik annak helyzete. Elképzelhető, hogy magától nem fog "helyre jönni" egy rosszul ejtett hang, de ezt terápiával szépen lehet kezelni.
Üdvözlettel:
Kisfiúnk 4.5 éves. Az l betű helyett gyakran ejt r betűt. Nem mindig, minden esetben. Pl. állat helyett árrat stb. Kérdésem volna, hogy fel kell keresni logopédust, vagy ezt elnövi, esetleg "házilag" tudjuk fejleszteni?
Várva megtisztelő válaszát!
Kiss László
Javaslom, hogy keressenek fel egy szakembert, aki helyére teszi a cserélt hangokat, mielőtt a probléma túlzottan beépülne a gyermek beszédébe.
Otthonra javaslom, hogy megfelelő beszédpéldát mutassanak a gyermeknek és a helytelen szavakat, helyesen ismételjék meg. Figyelni kell arra, hogy ezt ne vigyék túlzásba, ne legyen ez zavaró, frusztráló a kisfiú számára.
Kisfiúnk 4,5 éves és az l betű helyett nagyon sokszor r betűt használ. Pl. állat helyett árrat, de sok szót meg helyesen ejt.
Logopédushoz kell fordulni, vagy ezt elnövi esetleg "házilag" fejleszthető?
Várom szíves válaszát!
Köszönettel,
KL
Én javaslom, hogy forduljanak logopédushoz a probléma miatt.
Ebben az életkorban már elkezdhető a terápia.
Üdvözlettel:
A kisfiam 5 éves gyönyörűen gazdag szókinccsel hibátlanul beszélt.Januárban külföldre jöttünk és itt élünk a férjemmel hárman.Idegen nyelvű közösségbe nem járt azóta tehát nem zavarhatta meg..viszont kb 1-2 hete elkezdett dadogni az első szótagot általában és van hogy egy mondaton belül két- három szónál is. Vagány nagy dumás nem szorongó típus.Én arra gondolok ,hogy a honvágy a távollét környezet változás okozhatja mert amúgy nagy szeret veszi körül rengeteg törődés türelem.Trauma mint olyan csak a környezet változás érte.Egyre gyakrabban mondja hogy hiányzik otthonról ..ez az...ovija ...stb.mondom mindig hamarosan megyünk augusztus végére van jegyünk.Nagyon aggódom nem e fog rosszabbodni addíg és ,hogy mennyi idő kell neki ahhoz ,hogy elhagyja...remélem nem évek......vagy akár maradandó.....nem javítgatom ki nem szólok rá...
Tudom így nem lehet úgy mond pontosan diagnosztizálni...de talán tud számomra valami megnyugtatót...írni..
Köszönettel Várom Válaszát
Veres Mónika
Mindenképpen javaslom szakemberek, gyermek pszichológus és logopédus felkeresését. Tudom, ez ott kint nem könnyű feladat, de meg kell próbálni.
A gyermeknek ez mindenképpen nagy változás, a problémát kezelni kell.
Addig is sok türelmet és megértést kell adni neki, hogy könnyebben kezelje a helyzetet.
Üdvözlettel