|
Kérdezz-felelek
Azt szeretném megkérdezni, hogy miért van az, hogy az a autoimmun thyreoititis pajzsmirigyet nem lehet müteni.
Orvosom mindenáron szedetni akarja velem a metothyrin tablettát, mert csak ennek szedésekor müködik rendesen a pajzsmirigy, abba hagyása után ismét tul működés lép fel, mivel én tejcukor és lisztérzékeny vagyok és ebben a gyógyszerben lactoz van ezért hasmenést okoz, csak a clarex nevü gyógyszer egyidejű szedésével tudom szedni.
Ezért hitetlenül azt mondta, hogy mi az,hogy régebben tudtam szedni. És nem akarja elhinni,hogy nem gyerekkorom óta, hanem 42 éves koromban derült ki. Azt mondja , hogy nagyon nagy ugyan a pajzsmirigy, de mégis szedjem a gyógyszert. Diagnózisnak a következőket irta.
Nem toxikus pajszmirigy göb.
Autoimmun thyreoditis.
Thyreotoxicosis.k.m.n.
Magasvérnyomás-betegség /elsődleges./
.St. M.két Lebeny Jelemtősen megnagyobbodott, előredomborodó, tömöttebb tap. egyenetlen felszínű.
Kérem Professzor Urat legyen szives véleményt irni, mi a teendő. Van-e mütét nélküli megoldás?
Szives válaszát előre is megköszönöm: Éva
Vizsgálat nélkül véleményt mondani nem szerencsés, hiszen a kezelésnek személyre szabottnak kell lennie. Az autoimmun thyreoditisnek valóban nem a legjobb gyógyszere a Metothyrin és a műtét álatalában nem indokolt. Miért? Ugyanis a krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
További kivizsgálást sze. a kezelés módosítását javaslom, jó egészséget kívánok: