|
Kérdezz-felelek
30 éves nő vagyok, és sok sorstársamhoz hasonlóan a teherbeeséssel kapcsolatban lenne kérdésem. Férjemmel már nagyon szeretnénk babát (mondhatni évek óta), ezt azonban az ő egészségi állapota akadályozza.
Néhány évvel ezelőtt nagyon elkezdett hízni (természetesen eleinte mindenki az evésre fogta), nekem viszont fura volt, mert egyáltalán nem eszik sokat, rendszeresen étkezik és sok zöldséget, gyümölcsöt fogyaszt. Legelőször a tanácsomra egy gasztroenterológiai szakrendelésre ment el, ahol kiderült, hogy refluxos, valamint magas a vérzsírszintje. Az orvos elkezdte gyógyszerekkel tömni, ahelyett, hogy a hízás és ebből adódó betegségek okát keresné. (Kapott refluxonon kívül pl. motiliumot, ami utólag kiderült, hogy csak rontott a helyzeten, hisz a prolaktinszintet növelheti.) Később már merevedési zavarok is előjöttek, ezért elsőkörben elment urológushoz, aki munkahelyi stresszre fogta, és néhány vérbőségnövelő gyógyszerrel oldotta meg a problémát. Természetesen nem segített, így a háziorvostól végül kért egy beutalót hormonvizsgálatra, ahol kiderült, hogy prolaktinómája van, ráadásul makró. Kb. 1 éve kezelik gyógyszeresen, a féléves MR azt mutatta, hogy kb. felére csökkent a daganat, és mára már a 150x-es értékhez képest közel normálisra csökkent a prolaktinszint. A daganat hatására viszont a tesztoszteronszint annyira lecsökkent, hogy majdnem a 0-val volt egyenlő, 1 éves kezelés után már 5-6 körüli érték van a 9-10-es minimumhoz képest.
Az orvosa szerint lehet próbálkozni a teherbeeséssel, eddig sajnos sikertelen volt.
A fő problémám az, hogy egyelőre nem tudom mire számíthatunk, meddig "normális" a várakozás ilyen hormonszinttel. Mivel én már 30 elmúltam és ez lesz az első terhességem, nem szeretném túl sokáig halogatni. Ön szerint érdemes ilyenkor a sperma minőségét vizsgálni, vagy várjunk addig, amíg a tesztoszteronszint normalizálódik? (Én sem voltam még kivizsgáláson, de rendszeres a menzesz, és a peteérést is megérzem. Nekem néhány éve volt egy konizációs műtétem 2x-i 4-es rákszűrési eredmény miatt, de azt mondták, szépen begyógyult és ez nem akadályoz abban, hogy gyermeket vállaljak.)
Mélységesen együttérzek Önökkel. A precízen leírt történet mutatja, hogy mennyire nem szabad megelégedni a tüneti kezeléssel, mer t az nem elég (sőt árthat is).
Összegezve:
1. Tisztázni kellene, hogy a többi agyalapi hormon szintje milyen? Az eddigi vizsgálat nem ad választ a gyors hízására....
2. A sperium szám és minőségi vizsgálat indokolt
3. A férfi hormonokat lehet pótolni (amennyiben nem rendeződne a vérszintje)
3. Az eddigi eredmények biztatóak, azonban és van remény, hogy áldott állapotba kerüljön.
Javulást, gyógyulás és sikeres jövőt (a székelyek így hívják a gyermeket) kívánok: