|
Kérdezz-felelek
Tisztelt Doktor Úr!
Ezúton szeretném kérni tanácsát, véleményét az alábbiakban leírt „betegségemmel” kapcsolatban.
2003. szeptemberében kétségbe esve fedeztem fel a fejbőrömön. egy kopasz foltot. Akkori bőrgyógyász orvosom a góckutatás után hormon készítményt írt fel. A hajam kinőtt, de újabb folt keletkezett. A hajam egyre kevesebb lett, az arcom szőrösödni kezdett ezért a gyógyszer szedését tovább nem akartam. Újabb góckutatások, vizsgálatok következtek, míg 2004. októberben arcüreg műtéten estem át hátha a problémámat az okozza. A műtétet követően az összes hajam kihullott. Sok vizsgálaton átestem, voltam Budapesten a Bőrgyógyászati Klinikán is még 2005.januárjában. Igazából ott olyan kezelést akartak adni, aminek szintén nem vetettem alá magam. További pajzsmirigy vizsgálatot javasoltak, amire már Győrben mentem el. Különösebb nem derült ki, a vizsgálatok sora megszakadt, kicsit belefáradtam. Végül is Forcapil gyógyszer és kvarclámpakezelés után, és talán a napfény hatására a hajam visszanőtt 2005. nyarára, augusztusban levehettem a parókát, amit majdnem egy évig hordtam. Pár hét múlva ismét foltot fedeztem fel a fejbőrömön. 2006. januárban a mandulámat vették ki, mint lehetséges gócot. Sajnos a műtét után ismét az összes hajam kihullott. Ismét parókát kellett hordanom. Mindenféle vizsgálatra elmentem. Több hónapon keresztül Komáromba jártam UVA kezelésre egészen 2006. augusztusig. Nem nagy eredményre vezetett. 2007. júniusban egy természetgyógyász orvost kerestem fel, kaptam többféle homeopátiás, egyéb gyógyszert, és megint csak nem tudom, hogy ennek hatására vagy egyébként is hajam valamennyire visszanőtt, úgy, hogy a parókát, amit már több mint két évig hordtam, levehettem 2008. márciusától. Örömöm nem tartott sokáig, megint foltban el kezdett hullani a hajam, ami pár hónap múlva egyre nagyobb lett. 2009. januárban és februárban voltam ismét immunológiai és pajzsmirigy vizsgálaton, amin megállapították, hogy immunológiai és pajzsmirigy megbetegedésem sincs. Pajzsmirigy ultrahang és hormonvizsgálat van még hátra. Persze a hajam megint csak egyre-egyre kevesebb. Elkeseredve gondolok arra, hogy ismét parókát kell hordanom. Szeretném, ha ennek az évek óta tartó problémámnak végre a valós okát meg lehetne tudni, illetve valamilyen módon gyógyítani. Válaszát, segítségét előre is köszönöm.
Tisztelettel: Mariann
Tisztelt Mariann!
Köszönöm sorait és kérdését. A válaszom sem egyszerű, mivel betegsége sem az. A részletes leveléből nem derül ki, hogy milyen immunológia és endokrin vizsgálatot és milyen hormonális kezelést végeztek? Ennek hiányában is igyekszem válaszolni. A hajhullás számos formája és oka ismert. Főként a nőknek, szülés után az anyáknak okoz gondot, komoly gondot. Sokan nem is gondolják, hogy a tünet hátterében immunológia folyamat áll az esetek jelentős részben. A férfias típusú kopaszodás mellett gyakori a foltokban történő hajhullás, amely az adott területen a haj teljes kihullásával jár. Ez a jelenség különösen gyakran társul a pajzsmirigy gyulladásához. Az immunológiai eredetet tudták bizonyítani kutatók azzal a kísérlettel, hogy a betegek hajbőrét egerek bőrfelültére ültették és ott a hajhagymák egészségesen működtek, a kopaszság megszűnt. Kimutatták, hogy a hajhullás kialakulásáért egy olyan immunfehérje felelős, amely a pajzsmirigy gyulladásban szenvedőkben gyakori. A kóros folyamat kialakulásában fontos az örökletes tényezők mellett a stressz és a stressz-hormonok szerepe. A szervezet immun és endokrin háztartásának időben történő helyreállításával az ilyen típusú hajhullás és a kopaszság megszüntethető.
Összegzésként: tisztázni kellene, hogy milyen hormonális, ill. immunológiai okot vizsgáltak és találtak. Ezek ismeretében lehet oki kezelést alkalmazni.
Mielőbbi gyógyulást kívánok!
06/30-631-93-09
Tisztelettel: