|
Kérdezz-felelek
Szeretném a segítségét kérni a következőkkel kapcsolatban. Pajzsmirigy alulműködésem van, ami kb két éve derült ki egy vérvétel alkalmával, amikor is sokizületi gyulladás miatt jártam rendszeresen laborvizsgálatra. Az állandó magas koleszterinszint (7,7-9.8) miatt került sor pajzsmirigy vizsgálatra. Már abban az időben felmerült olyan probléma , ami miatt ma is sokat szenvedek, hogy jóformán semmire nem tudok gyógyszert szedni, mert mindjárt azok mellékhatásaival találkozom. Erős izom fájdalom, izomgyengeség,( állkapocs remegés), idegrángás, alvászavar, allergiás fújtó köhögés stb. Az alumüködésre először Letroxot kaptam, majd miután nem tudtam szedni az előzőekben felsoroltak miatt L-thyroxint írt fel a háziorvosom. Miután ennél is jelentkeztek a mellékhatások amit a háziorvos nem akart elhinni úgy gondoltam szakorvoshoz fordulok. Ez meg is történt több mint egy éve. Últrangos vizsgálattal és vérvétellel megállapította az alulműködést és a gyógyszer további szedését javasolta olyan formában hogy a szervezetet szoktatva, lassan minimális mennyiséget szedve próbálkozzunk. Azóta folyik a próbálkozás sikertelenül. A gyógyszert 4-6 darabra elosztva szedtem és ismétlődött minden. Most a legutóbbi próbálkozás alkalmával a szervezetem még pluszban este lefekvés után izsonyú szívkörnyéki és hát fájdalommal, nagyon nehéz légzéssel, fújtó köhögéssel reagált, alig mertem mozdulni és nem tudtam feküdni sem . Abba hagytam a gyógyszer szedését a fájdalom szép lassan elmúlt, de a fújtó köhögés azóta is meg maradt.
Az interneten megtaláltam Önt mint a szakterület Professzorát, azonnal be is jelentkeztem, de csak december 08-ra kaptam időpontot. A tanácsát és javaslatát szeretném kérni hogy addig amig eljutok Önhöz mit csináljak, mi tévő legyek, hogyan tovább.
Tisztelettel várom válaszát!
Üdvözlettel: Horváth Lászlóné
Köszönöm értékes levelét. Valóban van ilyen, amikor nehéz a gyógyszeres kezeléssel beállítani a pajzsmirigyműködést.
Miért?
A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is.
- A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.
A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet !, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Az előjegyzés kérdésében jó hírem van, mert előfordul, hogy egyik másik beteg valamilyen okból nem tud bejönni és ezt jelzi, ilyenkor mód van soron kívüli vizsgálatra (ezt jelezze kolléganőnek, Székely Melindának).
Jó egészséget kívánok, tisztelettel: