|
Nováky RitaSzülésznőMunkahelyem: a Kútvölgyi Kórház szülészete Elérhetőségem: Honlap: http://www.szuleszno.hu |
Kérdezz-felelek
Kedves Rita!
A 23. hétben járó kismama vagyok. Körülbelül a 20. héttől kezdődően figyeltem fel arra, hogy méhem alkalmanként megkeményedik. Ilyenkor kemény, mint egy labda, feszül-nem fáj, inkább kellemetlen. Más panaszom nincs. Nőgyógyász-szülésznőmtől kérdeztem, hogy ez normális-e, mire vizsgálattal megállapította, hogy a gyermek "start" pozícióba helyezkedett, s a méhszájam adata 3100, azaz belső méhszáj nyílni kezdett. Magnéziumot már előtte is magamtól ittam pezsgőtablettában, ezen kívül Pipolphen gyógyszer szedését javasolta- táppénzt, ha a panaszok nem múlnak. A gyógyszert nem szedtem be, mivel rá van írva, hogy terhesek nem szedhetik, s ahogy olvastam nem erre való (szedáló szer). Szeretnék valami kíméletes módon eljárni. Munkám nem megterhelő, de ha kell abbahagyom. Olvastam egy méhlazító olaj nevű Panarom készítményről, valamint egy teakeverékről (Ingeborg Stadelmann: A bába válaszol c. könyvében) is, ami ilyenkor alkalmazható. Van-e ezekkel kapcsolatban valamilyen tapasztalata? Mennyire általános a várandósság közepétől jelentkező méhkeményedés és mire ajánlatos figyelni? Mit javasol?
Köszönöm előre is válaszát.
Kedves Kismama,
bocs, hogy nem válaszoltam azonnal, de külföldön voltam.
A munkádat, bármennyire is könnyű, abba kellene hagynod. Mindenképpen bejárást, közlekedést igényel, ez nem mindig jó dolog. Az illóolajat én is nagyon ajánlom, és a teakeverék is nagyon jó megoldás. Érdemes lenne tudni, hogy a vizeleted teljesen negatív volt-e, nincsen-e az üledékben baktérium, ha van, akkor érdemes volna egy tenyésztéssel kideríteni, hogy mi az és valamilyen antibiotikummal kezelni. A magnézium mellé, ami leginkább ne pezsgőtabletta legyen, mert annak magas a Natrium tartalma, hanem inkább valami egyéb készítmény, szóval szedhetnél Schüssler sót, 7-eset, 3x1 tablettát elszopogatni ugyanolyan szabályokkal, mint a homeopátiás szereket kell.
Nem általános a méh megkeményedése. Fontos rá figyelni, mert az ilyenn keményedések rövidítik a méhszájat, és kinyitják, ami koraszülést eredményezhet. Mindenképpen fontos ilyenkor sokat pihenni, feküdni és megnézni, hogy mi okozhatja.
A pipolphen valóban szedatívum (nyugtató), amii a régi szakmai gyakorlat szerint volt némi hatással ezekre a problémákra.
Nem szabad, hogy ezek az összehúzódások rendszeresek legyenek, mert a méhszájad kinyílása veszélyeztetheti a babádat vagy idő előtti szüléshez vezethet.
Remélem segítettem.
Jó pocakosodást kívánok.
Szeretettel: