|
J. Kovács JuditBabamasszázsoktató, mondókaszakértőa Kerekítő mondókáskönyvek, a baba-mama foglalkozáshálózat és a kapcsolódó módszertani képzések vezetője Elérhetőségeim: Email: szia@onlinebabamasszazs.hu< Honlap és blog: https://onlinebabamasszazs.hu/ Ingyenes hasfájás-űző babamaszsázs minivideó sorozat: https://onlinebabamasszazs.hu/hasfajasra-ingyen/ Facebook-oldal: Online babamasszázs videótanfolyam Kerekítős J. Kovács Judittal |
Kérdezz-felelek
egy négy hónapos baba aggódó, még tapasztalatlan, de tudni vágyó anyukájaként szeretnék tanácsot kérni. 2 héttel ezelőtt vettük észre, hogyha kisfiunkat új helyre visszük, kimozditjuk ismert környezetéből, vigasztalhatatlan sirásba kezd, már-már fuldoklási szinten tiltakozik az ottmaradás ellen. Mivel október végi baba, a járványok elkerülése végett csak a szabadba vittük sétálni, szüleimet csak párszor látogattuk (3-4szer), akkor még hasonló gondok nélkül. Ezzel magyarázható, hogy szinte sokkos állapotba kerül, ha az új helyiségben nem ismeri fel otthonát?? Mit gondol, tényleg ez váltja ki? Mit tegyünk, hogy ne történjen meg újra és újra, ha elhagyjuk a jól megszokott környezetet?
Válaszát előre is köszönöm, Erika.
Nem hiszem, hogy egy négy hónapos gyermek a nem otthoni falakra reagálna. A körülötte élőket és persze az édesanyját már ekkor is be tudja azonosítani, de a helyiségeket nem hinném, legfeljebb nyomokban, de biztos vagyok benne, hogy nem önmagában a környezet megváltozása váltja ki a kétségbeesett reakciót. Sokkal inkább minket, embereket és elsősorban az édesanyját, az ő érzelmeit érzi és tükrözi. Így én azon gondolkodnék, hogy számodra mivel jár a kimozdulás. Nem lehet, hogy esetleg te vagy ilyenkor feszültebb? Félsz a napirend megbomlásától, illetve most, hogy volt pár negatív tapasztalatod, lehet, hogy valóban izgulsz egy kicsit, tudat alatt feszült vagy, hogy mi lesz…
Fontos, hogy továbbra is rendszeresen mozduljatok ki, látogassátok a nagymamákat és gondolom, hogy sétálni is szoktatok, boltba menni stb. Nem írod mennyi ideig tart a kétségbeesés és, hogy olyankor mi történik, haza mentek, vagy megnyugszik és utána már minden rendben? Ha csak átmeneti, akkor nem foglalkoznék vele, el fogja hagyni. Ha rosszabb a helyzet, akkor is mindenképp kimozdulnék, és maradnék, azon törném a fejem, hogy hogyan segíthetném érzelmi biztonságának helyreállítását, mert egyértelműen erről van szó, hogy kicsit felborul a biztonságérzete.
Ezt segítheted azzal, ha tudod, hogy sokat hordozod és hordozókendőben fedeztek fel új környékeket (bolt, piac, orvosi rendelő), szóval élettereket az otthonán kívül. Látogatóba is egy ideig hordozóban vinném, és a lecsatolás szép lassan menne, először csak leülnék vele, amíg köszöntik őt az ismerősök, és amikor látható, hogy a környezet nem rémiszti, akkor venném csak le magamról. Közben beszélgetnék már a nagyszülőkkel, a kicsi ne érezze azt, hogy az ő reakcióit lesitek, és valóban ne lessétek.
Másik, hogy ami otthon biztonságot ad és elvihető azt egy ideig vigyétek magatokkal, pl. kistakaró, egy játék, amit otthon is szeret, és ami fontos volna még egy olyan ének, dal vagy dünnyögő is jól jönne, amit otthon sokat hall és idegen környezetben is fel tudsz idézni. Ez utóbbi megnyugtatja a babákat és biztonságot ad. Játszócsoportba még ne menjetek viszont nagyszülőkhöz és közeli barátokhoz mindenképp, tehát olyan helyekkel kezdjétek a szoktatást, ahol nem érzed magadat feszélyezve, ha dúdolni kezdesz, vagy mondókázol a gyermekkel. Ölbeli játékok (www.kerekito.hu) segítenek majd az érzelmi biztonság megteremtésében, teljesen időben vagytok!
Ez csak egy átmeneti időszak, hamarosan túl lesztek rajta. Ha magadat feszültnek érzed induláskor, énekelgess, mert az éneklő szülő sosem feszült! Próbáld ki!
Ajánlok egy könyvet a hordozás jótékony hatásairól: Jean Liedloff: Az elveszett boldogság nyomában.
(Kapcsolódó cikkem: Ringassuk, hordozzuk gyermekeinket!
Olvasnivalók, Gondolatébresztő mazsolajatszo.hu)