Már a kezdeti terhességi hízás is számít
Ebben a kérdésben nem csak a külső megjelenés a mérvadó, sőt, elsősorban nem az. A terhesség alatti elhízás, sőt már az az előtti is, nem csak azért fontos, mert a szülést követően nem lesz a kismama annyira elragadó a felszedett kilóktól. Ez azért lényeges, mert akinek a testsúlya a fogantatásnál egészséges, és a terhesség során egyenletesen gyarapszik, annál a baba kihordása kevesebb kockázattal jár. Azt is fontos leszögezni, hogy a várandósság alatt a súlygyarapodás normális, sőt elvárt dolog.
A túlsúlyos kismamák nehéz terhességnek, esetlegesen kialakuló szövődményeknek néznek elébe. Nagyobb eséllyel alakul ki náluk a terhességi cukorbetegség, vagy lesz magas a vérnyomásuk. Babájuk átlagosnál nagyobb testsúllyal is születhet, nő a császármetszés esélye is. Sajnos ugyanilyen kockázatokat rejt, ha az édesanya túl soványan indul neki a terhességnek. Ez esetben fennáll a vetélés kockázata, vagy, hogy babájuk túl alacsony testsúllyal születik. Az anya súlyának szélsőségei sajnos visszafogják az egészséges méhen belüli fejlődést. Ez nem azt jelenti, hogy a túl sovány, vagy a túlsúlyos anyukának nem születhet teljesen egészséges gyermeke, az ilyen eltérések ugyanakkor határozottan kockázati tényezőt rejtenek.
A terhességi súly: hány kilogrammot hízzon a kismama?
A kismamák eltérő ütemben szednek fel súlyt, azonban egy általános összsúly meghatározható, összesen mennyit is kellene és szabad hízniuk ebben az időszakban. A terhes gondozás során legalább egyszer mérlegre kell állniuk, mikor meghatározzák kezdő, terhességi testtömeg-indexüket. Ez általában az első trimeszter elején történik meg.
A testtömeg-index, vagy más néven BMI érték nagyon egyszerűen kiszámítható úgy, hogy testsúlyunkat kg-ban számolva elosztjuk testmagasságunk méterben megadott négyzetével. Ha pl. 62 kg-ot nyomunk és 170 centiméter magasak vagyunk, akkor a képlet szerint így számolunk 60/(1,75)2=21,45. Tehát testtömeg-indexünk 21,45, ez normális értéknek tekinthető.
Az érték kiszámításához használhatod testtömeg-index kalkulátorunkat is, így pár másodperc alatt láthatod az eredményt.
A testtömeg-index kalkulátor használata
Az első mezőbe írjuk be a jelenlegi testsúlyunkat, majd a második rubrikába a testmagasságunkat. Ha megnyomjuk a „számítás” gombot, máris látszik az eredmény. A táblázatból megállapíthatjuk, hogy melyik kategóriába tartozunk.
kg cm |
A kapott BMI érték alapján már kiolvasható az alábbi táblázatból, hogy a terhesség során összesen nagyjából hány kilogramm a még elfogadható súlygyarapodás.
Várandós, kezdő testtömeg-index |
ajánlott súlygyarapodás |
19-nél kevesebb érték– alultáplált, sovány |
12,5.-18kg között |
19-26 között – normális testsúly |
11,5-16kg között |
27-30 között – túlsúlyos |
7-11,5kg között |
30-nál nagyobb kórosan elhízott |
7 kg vagy annál kevesebb |
Ez alapján általánosságban 12 kg-ot hízhat az ezzel a BMI értékkel rendelkező kismama, de 15-16 kg még nem számít veszélyesnek. Az elhízott kategóriába esett hölgyeknél nem nagyon kellene 7 kg-nál többet hízni terhességük során, az alultáplált, sovány kategóriába esőknél viszont az átlagosnak mondott 12 kg-nál nagyobb testtömeg is megengedett. Ebben az utóbbi két esetben nem árt a szorosabb kapcsolattartás a védőnővel, háziorvossal, esetleg ki lehet kérni egy dietetikus vagy étkezési, életvezetési tanácsadó véleményét a táplálkozás és testmozgás kérdésében. Terhességi hízás során fontosos megjegyezni, hogy a felszedett kilók mellett, a hirtelen súlyvesztésre vagy súlynövekedésre is figyelni kell. Az ilyen esetekben mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni, mert valamilyen betegség, pl. cukorbetegség, állhat a háttérben.
A súlygyarapodás üteme a terhességi hízás kapcsán
Várandósság alatt a hízás üteme nem egyenletesen oszlik meg a trimeszterek között. Rendszeresen a 12. hete táján kezd el gyarapodni a kismama, a terhesség első három hónapjában részben a rosszullétek miatt is, nem szednek fel súlyt, sőt elképzelhető minimális csökkenés is. Ez után viszont a 13. és a 20. hét között összesen kb. 3kg az összgyarapodás. A 20. és a 30. hét között pedig újabb 5,5-6kg-ot szed fel magára, ezt követ a 31. és a 36. hét között nagyjából újabb 3kg növekedés. Az utolsó hónapban a magzat súlya ugyan gyarapodik, a kismama viszont lead valamennyit, mert csökken a magzatvíz és egyéb testnedv mennyisége a szervezetében, így itt összsúlygyarapodás nem figyelhető meg. Ezek csak nagyjából értékek, arra vonatkozóan nincs tudományos adat, hogy mi a terhességi súl esetén súlygyarapodás pontos és optimális, időbeli mintázata a terhességen belül.
Hova szaladnak fel a kilók a terhesség alatt?
A súlygyarapodás természetesen azért több, mint a megszületett babánk súlya, mert nem csak az ő tömege növekszik, bennünk. A terhesség során felszedett kilók nagyjából a következő testrészekre rakódnak le, illetve keletkeznek egy átlagos, kb. 12 kg-os összsúlygyarapodásnál:
baba súlya |
3200gramm |
méhlepény súlya |
460 gramm |
magzatvíz súlya |
900 gramm |
méh súlya |
900 gramm |
emlők súlygyarapodása |
460 gramm |
anyai zsírtartalék gyarapodása |
2880 gramm |
test víztartalmának növekedése |
1800 gramm |
többletvér |
1400 gramm |
Hogy mikor melyik szervünk növekszik az a várandósság alatt változó. Nem állandó, például, a magzatív mennyisége a kilenc hónap alatt, ezért is figyelhető meg, hogy hol megnövekedik, hogy megtorpan a testsúly. A baba pontos növekedési mintázata viszont elég állandó. Eleinte lassú, a 32. hét táján megszalad, majd újból lelassul a szülés előtti utolsó hetekben. A 14. és a 15. hétben például a baba súlya naponta 5 grammal, a 32. és a 34. hét között viszont naponta 30-35 grammal nő.
Fogyókúra a terhesség alatt?
A táplálkozás soha olyan fontos szerepet nem tölt be egy nő életében, mint a terhesség idején. Nem annyira a mennyiségi, inkább a minőségi tápanyagok bevitele a meghatározó a kismama és a baba számára is. Annak ellenére, hogy az étkezésre figyelni kell, nyilvánvaló, hogy nem most jött el a fogyókúra és a diétázás ideje, még akkor sem, ha túlsúllyal indulunk a kilenc hónapnak. Születéséig nagyjából 80ezer kalória szükséges a babának, és ezeket az anya testén keresztül kapja meg, ezzel nem spórolhatunk. Természetesen az egészséges testsúlynövekedéssel járó, megfelelő életmód nem merül ki a helyes étkezésben. A testmozgás legalább olyan fontos, mint előtte, legfeljebb az változik a hónapok előrehaladtával, hogy mit és mennyit mozogjon a kismama.
Kiemelten javasolt cikkünk: Terhesség hétről hétre
Kép forrása: pixabay.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)