A hisztirohamok az agyfejlődés kulcsfontosságú pillanatai. A kisgyerek agyának legnagyobb része a születés után fejlődik ki, különösen a magasabb rendű, racionális gondolkodásért és cselekvésért felelős részei. Egy újszülöttnek 200 billió agysejtje van, de nagyon kevés a kapcsolat köztük. Két és fél éves korára már sokkal bonyolultabb az „agyi hálózata”, az agyfejlődés 90 százaléka pedig már 5 éves korra lezáródik.
„Hétéves kor körül ez a hatalmas „formázási” folyamat lelassul, mivel egyre több agysejt mielenizálódik. Ez teszi lehetővé az agysejtek közötti jobb kommunikációt, és egyben megerősíti az agyi idegpályákat is.” - fogalmazott Margot Sunderland az Okosan nevelni tudni kell című könyvében.
Hüllőagy, emlős agy, ember agy
Sunderland három részre osztotta a gyermeki agyat: a hüllőagy az ösztönös viselkedésekért felel, kontrollálja az alapvető testi funkciókat és elősegíti a túlélést. A hüllőagy aktivizálódik az éhségnél, az emésztésnél, a mozgásnál és az egyensúlyérzéknél. Az emlősagy az erőteljes érzelmek központja, itt keletkezik a düh, a félelem, a szeparációs szorongás, a szociális kötődések. Az ember agy, vagy racionális agy pedig mindezeket kordában tartja. Fejlődéstanilag ez az agyunk „legújabb” része, amely képes a kreativitásra, a képzelőerőre, problémamegoldásra, következtetésre, érvelésre és mérlegelésre. A jólelkűség, az empátia és a törődésre való képesség is itt keletkezik. Szülőként ezt, a racionális agyat fejlesztjük a gyermek születésétől fogva.
A hisztiroham kiváltó oka
S hogy mi köze van ennek a hisztirohamokhoz? Nagyon egyszerű: a gyerek érzelmi és racionális agya között még nem alakultak ki bizonyos idegpályák, és egészen egyszerűen képtelen kezelni, kordában tartani a rá törő nagy érzelmeket. A hisztiző gyerek általában dühös, csalódott, frusztrált, esetleg kényelmetlenül érzi magát. Nem kell nagy dolgokra gondolnunk: egy gyerek lehet csalódott, mert elfogyott a kedvenc gabonapelyhe, dühös, mert haza kell mennie a játszótérről, ahol nagyon jól érzi magát, érezheti magát kényelmetlenül az autósülésben vagy a babakocsiban. Még ha számunkra ezek apróságok is, számára, igen nagy és fontos dolgok. Az érzelmei rátörnek, a hormonok elárasztják, egyszerűen képtelen a magasabb rendű agyát használni ilyenkor, csak egyvalamire képes: levezetni az érzelmeit. És ebben a szülőnek kell neki segítenie, akkor is, ha neki nehezére esik.
Hogyan segíthetjük a gyermekünket?
Sunderland több tanácsot is adott a hisztiroham leküzdéséhez. Az első és legfontosabb: semmiképp ne reagáljunk dühösen! Lehet, hogy a gyermekünk abbahagyja a sírást, ha rászólunk, ám ez nem jelenti azt, hogy lecsillapodtak az érzelmei. Egyszerűen a „düh” helyett a „félelem” aktiválódott benne, és a stressz-szintje ugyanolyan magas marad. Az egyedül hagyás vagy a bezárás szintén csak ront a helyzeten.
„Ha a zaklatott, stresszes állapotban lévő gyereket nem vigasztaljuk meg, agyát a stresszhormonok toxikus mennyiségben „mossák” át." - fogalmaz.
Sokkal célravezetőbb egyszerűen és higgadtan reagálni, és lágy, egyszerű, megnyugtató szavakkal lecsillapítani. Ha magunkhoz vonjuk, és átöleljük a kicsit, az érintésünk is segít neki az érzelmeivel való birkózásban. A figyelemelterelésnek csodálatos hatása lehet, mert egy másik agyi területet aktivál. Néhány gyereknél a választási lehetőség felajánlása is jó megoldás.
Hisztivel irányítani
Létezik azonban egy másik típusú hisztiroham, amelyet a szerző „kis Néró” típusú hisztinek nevez: ennek az a célja hogy a gyerek kontrolláljon és manipuláljon. Itt nem él át fájdalmat és frusztrációt, helyette erőszakos módon és minden áron keresztül szeretné vinni az akaratát. Megtanulta, hogy ha eleget kiabál és sír, a szülei előbb–utóbb engednek neki. Természetesen erre másképpen is kell reagálni, épp ezért nagyon fontos, hogy meg tudjuk a kettőt különböztetni.
„Hiányoznak a könnyek, és a gyermek meg tudja mondani mit akar, sőt vitatkozik, alkudozik Önnel, ha nemet mond” - foglalta össze Sunderland.
Az első tanács, hogy ne legyünk közönség a gyermek számára: ha biztosak vagyunk abban, hogy „kis Néró” típusú hisztivel állunk szemben, nyugodtan hagyjuk ott a szobában. Magyarázkodni, vitatkozni, vagy meggyőzni teljesen felesleges, bőven elég helyette egy határozott „nem”. A humort és a játékosságot is be lehet ilyenkor vetni.
A cikk képeit Daria Shevtsova, Pixabay készítette a Pexelsnek, valamint PublicDomainPictures és Isakarakus készítette a Pixabaynek
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)