Facebookon osztották meg az indulók szövegét
A Nem tehetsz róla, tehetsz ellene nevű oldal osztotta meg a Facebookon az állatorvosnak készülő hallgatók gólyatábori indulóit. A leendő elsőévesek mind megkapták az indulók szövegét, hogy majd együtt énekelhessék ezeket a „vicces” kis mondókákat. Az egyik gólyatáborba készülő diák küldte el az oldalnak a képeket az üzenetekről, amit valószínűleg a tábor szervezőitől kaptak.
A 7-es számú versike első felében az „ÁTOE-sek” sörfogyasztási szokásairól hallhatunk, majd néhány trágár kifejezéssel illetik a jogászokat és a közgazdászokat, a második felében viszont még érdekesebb dolgokkal találkozhatunk, ugyanis az induló azt taglalja, hogyan fognak magukévá tenni minden nőt – akiket itt csak a prostituált szó trágárabbik verziójával illetnek. A 7-es számú induló azonban még így is kedves kis versikének tűnik a hármas számú mellett, amely a bestialitásról szól. A többi indulóban többnyire nők szexualizálását és tárgyiasítását láthatjuk, amelyek nyilván csodálatos hatással vannak egy 18-19 éves lány önbecsülésére, vagy egy ugyanannyi idős fiú viszonyára a lányokkal.
A hozzászólók megdöbbentek, de volt, aki számított erre
A legtöbben azért döbbentek meg, mert ezekből a fiatalokból lesz a jövő értelmisége, az egyetem vezetősége pedig nyilvánvalóan nem szándékozik semmit tenni az ellen, hogy a fiatalok ilyen szövegeket skandáljanak – ezek szerint immár minimum 24 éve.
„Erre senkinek nincs egy szava sem? Ez mehet? Az egyetem égisze alatt lehet ilyet, és a rektor nem csapja le őket?” – merült fel a kérdés egy hozzászólásban, amit többen is feltettek a kommentszekcióban.
Volt, aki számára ez egyáltalán nem volt meglepő.
„Éppen ma tíz éve szálltam fel az első hazafelé tartó vonatra, amikor a jogi kar gólyatáborában rajtam kívül mindenki elénekelte a 7-es számú indulót” – írja egy nő.
„Ott végeztem 24 éve, ugyanez ment”
„Ugyan, régóta ez megy, undorító… Mikor 2010-ben elmentem gólyatáborba, (…) az első perctől itattak volna kötelezően! Bármilyen játék vége ivás. Az a pár nap az elsősök szivatásáról szólt, hogy azt nézzék, hogy részeg 18-19 éves fiatalok miként csinálnak hülyét magukból részegen. (…) Az erdő kellős közepén a tűzrakás mellett körjáték: minél kevesebb ruha, annál több pontot kap a csapat. Melltartós/felül semmi/egyáltalán semmi lányok, fiúk rohangálnak, a szervezők röhögnek.”
Milyen hatással van ez a gólyákra?
Nyilvánvalóan lesz a gólyák között olyan, aki szórakoztatónak találja ezt a fajta „humort”, azonban képzeljük csak el, hogyan érezheti magát az a 18 éves lány, aki meghallja a 7-es számú indulót éneklő tömeget?
„Van itt minden, erőszak mint hőstett, tárgyiasítás, minden, amire egy gimnáziumot frissen elhagyó - akár még szűz - fiatalnak szüksége lehet ahhoz, hogy pocsékul érezze magát, ha nem tud nevetni ezen” – írja bejegyzésében a Nem tehetsz róla, tehetsz ellene oldal.
Egy 18-19 éves fiatalnak még javában kialakulóban van az énképe, valamint a saját- és az ellenkező nemhez való viszonya, ha pedig azt látja, hogy azok az idősebb hallgatók, akikre felnéz, ilyen nézeteket vallanak, nyilvánvalóan azt fogja majd hinni, hogy ez a követendő példa. A fiatal lányoknál ez hatalmas önértékelési problémákhoz, vagy akár a saját nemük degradálásához, belső nőgyűlölethez is vezethet, a fiatal fiúk számára pedig tökéletes bevezető a szexizmusba és a nők tárgyiasításába. Ha Magyarország leendő értelmiségét ilyenné nevelik, akkor nem sok változást várhatunk az itthoni hozzáállásban a nőkkel szemben.
A néhány évvel ezelőtti gólyatábori erőszak botrányok után a jogon már betiltották a gólyatáborokat, és nem csoda, hogy sok szülő nem szeretné elengedni rájuk a gyerekét, de sok esetben a fiatalok sem szeretnének részt venni ezeken az eseményeken a hazai gólyatáborok híre miatt. A hasonló események megelőzhetőek lennének ugyan, de úgy tűnik, az egyetemek vezetősége a gólyatáborok rossz híre ellenére sem fordított kellő figyelmet a problémára. Reméljük, idén jobban ellenőrzés alá veszik a leendő állatorvosokat, mielőtt ez a gólyatábor is betiltásra kerül.
Frissítés: A 444.hu megkereste a Hallgatói Önkormányzat elnökét. Ágics Mátyás elmondta, hogy elhatárolódnak az indulók szövegétől, és soha nem gondolták őket komolyan, csak a hagyományokat őrizték - ugyanis ezek a dalok nagyjából 50 évesek. A nagy port kavart indulókat most betiltották, és sem idén, sem a jövőben nem fogják többet használni őket.
Indexkép (illusztráció): Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)