Hogyan segít a Magyar Gyermekmentő Alapítvány?
A gyermekmentő kocsik nem szállítanak betegeket, mégis hatalmas segítséget nyújtanak a mentők számára a gyermekek ellátásában.
Az alapítvány az Országos Mentőszolgálat irányítása alatt dolgozik. Jelenleg 4 autóval rendelkeznek: Budapesten, Győrben, Balatonlellén és Pécsett dolgoznak összesen 40 kollégájukkal együtt, akik egytől egyig olyan szakorvosok, akik főállásban kórházban dolgoznak és gyermekeket gyógyítanak. Miért olyan nagy segítség ez az Országos Mentőszolgálat számára?
Az alapítvány szakorvosai a kórházban megszerzett mindennapi rutint viszik ki a kis beteg feltalálási helyére, gyakorlatilag a gyermekintenzív osztályok meghosszabbított karjaiként foghatóak fel.
Emellett a gyermekmentő autó olyan felszereléssel rendelkezik, ami hatalmas segítség lehet a gyermekek ellátása során.
A személyautóból átalakított gyermekmentő kocsiban megtalálható például
- egy olyan speciális rögzítő eszköz, amivel közlekedési baleset esetén megfelelően tudják rögzíteni a gyerekülésből kiemelt, sérült gyermekeket,
- bébi gerincágy, gyerek gerincágy,
- gyerek vákuummatrac,
- gyermek végtagrögzítő sinek,
- olyan lélegeztetőgép, ami gyereket is tud lélegeztetni,
- ultrahang készülék,
- laborkészülék,
- ultrahangos gyógyszerporlasztó,
- a megszokottnál szélesebb gyógyszerarzenál.
A gyermekmentők felszerelésének további előnye, hogy az eszközeik többféle méretben is helyet kaptak az autóban, így akár egy csecsemőt is el tudnak látni a megfelelő méretű eszközökkel.
Gesztes Éva, a Magyar Gyermekmentő Alapítvány vezetője megmutatta néhány fontosabb eszközüket is:
A gyermekmentő kocsik 8-20:00 között vannak szolgálatban, a nyári kocsi pedig 22:00-ig, de nagyon sürgős esetben éjszaka is riasztható. Az elmúlt 17 év során már 37.000 súlyos állapotban lévő gyermeket részesítettek korszerű mentőellátásban. De nemcsak mentéssel foglalkoznak.
Ingyenes képzés - a szülők sorban állnak a szabad helyekért
Az alapítvány oktatási tevékenységet is folytat: már 15 éve szerveznek ingyenes képzéseket a baleset-megelőzés és az elsősegélynyújtás témájában, melyre laikusokat és szakdolgozókat is várnak.
“Megfelelő képzettséggel és odafigyeléssel a balesetek, betegségek 75%-a megelőzhető. A vészhelyzetek kezelésének legértékesebb első 10-15 perce a laikus elsősegélynyújtó kezében van, ezért fontos, hogy felkészültek legyünk az ilyen helyzetekre” - vallják, és ennek érdekében oktatják is az érdeklődőket.
A 3,5-4 órás képzés elméleti részében átbeszélnek minden olyan vészhelyzetet, ami gyakran előfordulhat gyermekek esetében (lázgörcs, fulladás, félrenyelés, mérgezés, allergia, ütőeres vérzés, magasból esés, égés, bölcsőhalál…), illetve ezek megelőzéséről és kezelési lehetőségeiről adnak útmutatást. A gyakorlati részben fantom babákon segítenek elsajátítani az újraélesztés lépéseit és az egyes műfogásokat.
Havonta 400 ember számára biztosítják az ingyenes képzést, mára már szinte minden hétvégére jut egy tanfolyam. A szülők tolonganak a szabad helyekért.
Gesztes Éva bizakodóan állapítja meg, hogy egyre tudatosabbak a szülők, egyre többen akarnak felkészülni az esetleges vészhelyzetekre. Azt, hogy mi a teendő ilyen esetben, nem lehet videókból vagy olvasás útján megtanulni - ezért van olyan nagy szükség az alapítvány képzéseire.
"Hogy milyen rugalmassága van egy mellkasnak, azt milyen mélyen kell összenyomni, milyen ritmusban, milyen légúti ellenállás van a befújásnál, ezt nem lehet videóból megtanulni. Szükség van arra, hogy élőben is kipróbálják a szülők” - mondja.
Kép: Magyar Gyermekmentő Alapítvány
“Nem tudjuk előre, fedezik-e az idei kiadásainkat az adományok”
"Nem tudjuk előre, fedezik-e a kiadásainkat az adományok, mert egyrészt nehéz kalkulálni a támogatások mértékét és az árak sajnos egyre emelkednek" - mondta el az alapítvány vezetője.
Kiadásaik egy részét támogatók segítségével, és az adó 1%-os felajánlásokból fedezik. Az Alapítvány finanszírozza az autók vásárlását, szervizelését, a felszerelést, a személyzet útiköltségét, oktatást és idén egy mentőállomást is építettek a Balaton déli partján, amely ambuláns vizsgálóval is várja kis a betegeket.
Az építkezés és berendezés költségei időközben az előre kalkulált összeg háromszorosára nőttek. A dráguló árak mellett egyre nehezebben tudják beszerezni a működéshez szükséges eszközöket - és az sem segít az alapítvány helyzetén, hogy az új szabályozás szerint már csak piaci áron tudnak hozzájutni a benzinhez is.
"A költségkeret mindig attól függ, hogy a támogatók mennyire gondoltak ránk."
"Eddig inkább - ha lassan is, de - emelkedő tendenciát mutattak a támogatások, azonban most a háború kapcsán biztos, hogy nagyon sokan - nagyon helyesen - a rászorulókat támogatták. Nem tudom, hogy elég lesz, vagy nem lesz elég, de az biztos, hogy minden forint segítség" - árulta el Gesztes Éva az idei költségvetésükről.
Nem csak pénzzel lehet támogatni az alapítvány munkáját: bármilyen segítséget szívesen fogadnak - például tárgyi eszközöket, irodaszereket, elektronikus eszközöket, fuvarozást, raktárbérlési lehetőséget. A balatoni mentőállomás építésénél önkéntes burkolók segítettek be, de a nyomdai munkára és felajánlásokra is nagy szükség van: az alapítvány ugyanis készített egy 3 részes mesekönyvet, mely kereskedelmi forgalomban nem kapható - a beteg gyerekeknek adják őket. A magas nyomdai költségek miatt ezért állandó szükség lenne ezen a területen is a támogatásra.
Jelenleg egy új gyermekmentő autóra gyűjtenek a Dörmi támogatásával, így akár Te is segíthetsz a cél elérésében, ha a Dörmi termékeiből vásárolsz.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)