Mit kell tudni a hepatitiszről?
A hepatitisz a máj idült gyulladását takarja. Elsősorban vírusfertőzés miatt alakulhat ki, azonban más külső hatások, mint például az alkohol, vagy különböző méreganyagok is közrejátszhatnak abban, hogy valakit májgyulladással diagnosztizáljanak. Az orvostudomány jelenleg A-tól G-ig jelzi a különböző fajtáit, melyeknek a súlyosága, megjelenési módja, tünetei rendkívül különböznek egymástól.
A hepatitisz kialakulása és tünetei
A két legismertebb fajtája a hepatitisz A és B, amelyek azon kívül, hogy a világon a legelterjedtebbek, a legkezelhetőbbek is, ugyanis mindkettőre létezik már védőoltás.
Hepatitisz A
A szennyezett ivóvízzel vagy étellel kerülhet be a szervezetünkbe, valamint a rossz higiéniás viszonyok is kedveznek a térhódításának. A trópusi, mediterrán időjárás is ideális a számára, jellemzően
- lázzal,
- sárgasággal,
- hányingerrel
- és alhasi fájdalommal jár.
Hepatitisz B
A másik ismert májgyulladás, a hepatitisz B szexuális úton, illetve vérrel, valamint nem megfelelően fertőtlenített orvosi eszközökön keresztül terjed. Hasonló tünetekkel jár, mint a hepatitisz A, azonban idült szakaszban sokkal veszélyesebb. Ennél a fajtánál hosszabb távon kialakulhat májzsugor, valamint májrák is, azonban gyógyszeresen kezelhető, és a fiatalkorban beadott oltással könnyen elkerülhető.
Hepatitisz C
A hepatitisz C vállfaja a világ össznépességének 3%-át érinti, Magyarországon körülbelül 50 ezer aktív vírushordozó beteg él, akik nagyrésze nem tud a fertőzés jelenlétéről. Transzfúziós hepatitisznek is szokták hívni, hiszen leggyakrabban vérátömlesztés során terjed. Jelenleg sajnos még nincs ellene védőoltás, ráadásul sokáig akár tünetmentes is lehet, így a megfelelő kezelése is problémás.
Hepatitisz D
A hepatitisz D csak hepatitisz B jelenlétében alakulhat ki, ez egy úgynevezett Delta-variáns, amit leggyakrabban kábítószer-használat után mutattak ki. Szerencsére, mivel szükség van a B vírushoz, hogy kimutatható legyen a szervezetben, az ehhez kapcsolódó kezelés is enyhíti a fertőzés által okozott tüneteket.
Hepatitisz E
A hepatitisz E az A variánshoz hasonló, azonban ez a fajta terhes nőknél komoly szövődményekkel járhat, amik halálhoz is vezethetnek. Fertőzött személy vagy állat adhatja tovább, lappangási ideje 26-45 nap, jelenleg sajnos nincs olyan védőoltás, ami kezelné.
Hepatitisz G
A hepatitisz G, a legfiatalabb az összes májgyulladás közül, ugyanis csak 1996-ban fedezték fel. A fertőzést különböző májbetegségben szenvedőknél, valamint egészséges véradókban is megtalálták, gyakran kötődik a B és C variánshoz, ám azok gyógyulását, lefolyását nem befolyásolja.
Fontos a kismamák szűrése
Magyarországon kötelező a várandós nők hepatitisz B fertőzés elleni szűrése a terhesség korai szakaszában, hiszen ha kiderül, hogy a kismama pozitív, akkor folyamatos odafigyelést igényel. A magzat leginkább természetes szülés esetén kaphatja el a vírust, más formája az átadásnak igen ritka. Születés után 12 órával az újszülött védőoltásban részesül, amit később majd megismételnek, de se elkülönítésre, se a szoptatás elhagyására nincs szükség.
„Se a természetes szülést, se a szoptatást nem engedélyezik”
Bíborka második gyermekét várja, 18 éves kora óta tudja, hogy hepatitisz B pozitív.
„Egy vérvétel során derült ki, hogy probléma van, éppen vért adni készültem. Közölték, hogy ez sajnos nem lehetséges, ugyanis hepatitisz B fertőzött vagyok. Nem tudom, hogy mikor kaphattam el, de elég nagy a valószínűsége, hogy még csecsemőkoromban. A rendszerváltás előtti Romániában sok kisbabát oltottak ugyanazzal a tűvel, így nagy az esélye, hogy életem első két hetében fertőződhettem meg.”
Bíborka fiatalkorában számtalan fogászati kezelésen is részt vett, így, ha nem babakorában kapta el a hepatitisz B-t, akkor a nem megfelelő higiénia miatt itt is könnyen megfertőződhetett.
Amikor terhes lett az első kisbabájával, mindent elmondtak neki, amit tudni érdemes, többször járt szűrővizsgálatokra, vérvételre, így a várandóssága szerencsére problémamentes volt. Természetes úton hozta világra a kislányát, aki meg is kapta a védőoltást, és Bíborka gondtalanul szoptatta több mint 2 éven keresztül, jelenleg is teljesen tünetmentes.
Most, hogy a második kisbabáját várja, falakba ütközött, ugyanis új orvosa lett, aki se a természetes szülést, se a szoptatást nem ajánlja. „Nem értem ezt a helyzetet. A császármetszés gondolatával már megbarátkoztam, azonban a szoptatás kérdését nem tudom elengedni. Több orvos véleményét is kikértem már, egyelőre mindannyian elutasítók voltak, de még harcolok azért, hogy a második kisbabámat is szoptatni tudjam” - mondta az anyuka.
Magyarországon jelenleg nincsen akadálya annak, hogy egy fertőzött kismama természetes úton hozza világra a kisbabáját, majd miután megkapta a szükséges védőoltást, anyatejjel táplálja. Emiatt nem lenne szabad megfosztani az újszülöttet az szoptatás jótékony hatásaitól, így reméljük Bíborka is újra megtapasztalhatja ezt a csodás élményt.
Indexkép: Diana Polekhina képe az Unsplash.com-on
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)