Mindent a maga idejében
Sok anya elhatározza, hogy ő bizony nem fog cumit adni a gyerekének. Egyeseknek sikerül tartaniuk magukat ehhez, ilyenkor a baba általában felfedezi az ujjacskáit. A sok álmatlan éjszaka azonban felül is írhatja az elveinket, bizony előkerülhet a cumi a fiókból. Mielőtt azt gondolnánk, hogy ez valamilyen főbenjáró bűn, ismerjük meg Dr. Jókay Kinga, az RMC gyerekorvosa álláspontját arról, hogy szüksége van-e a babának cumira vagy az ujjára.
”Az első évben, 0-12 hónapos korig abszolút szüksége van a csecsemőnek arra, hogy szopjon, nem csak folyadék- vagy kalóriahiány miatt. Van, aki cumit ad, van olyan baba, aki az ujját vagy az öklét szopja, de olyan is akad, aki az anyamellen szeret a legjobban cumizni. Nincs ezzel semmi baj. A hangsúly azon van, hogy meddig tart mindez. Mert ami egy 9 hónaposnál még egészséges és szükséges, az egy 3 évesnél már nem. Később ugyanis számtalan baj lehet abból, ha nem tud időben leszokni a gyermek.”
Sőt. Ha a kicsi még 4-5 évesen is cumizik, akkor az már nemcsak a tejfogakra, hanem a maradandó fogak épségére is nagy hatással lehet.
Cumi vagy az ujja?
Here and now, unfortunately, ends my journey on Pixabay képe a Pixabay-en
Hogy kinek melyik válik be, azt döntse el maga. Dr. Csermely Márta, az RMC DentArt fogszabályozó szakorvosa szerint a cumizás annyiban jelent előnyt, hogy azt könnyen el tudjuk venni a gyerektől a leszoktatás időszakában, míg az ujja mindig kéznél lesz.
”A cuminak van egy ajakra rásimuló külső része, ami nyomást gyakorol az ajkakra, így a frontfogak kevésbé fognak előre billenni, míg ha az ujja van bent a szájában, akkor az ajkak nyitva vannak, az ajakizom befele billentő ereje nem működik. Vagyis nyitott a gyerek szája és nincsen ellenerő, úgyhogy az ujjszopás ebből a szempontból is rosszabb, mint a cumi” – mondja a szakértő.
A gyakran feltételezhető lelki tényezőn, egyfajta biztonsághiányon túl fogszabályzós szemmel is probléma, ha túl sokáig megmarad a cumizás vagy az ujjszopás.
A cumi veszélyei
Myshanah képe a Pixabay-en
- Fertőzésveszély: a baba gyakran összekoszolja, aztán újra a szájába veszi, így a szájfertőzések kialakulásában is szerepet játszhat a cumi. A cumit gyakran fertőtlenítsük, és időnként cseréljük le újra!
- Nyálmirigygyulladás: fontos, hogy olyan cumit válasszunk, aminek pajzsán apró lyukak vannak, így valamennyire elkerülhető, hogy a folyamatosan termelődő nyál fájdalmat és gyulladást okozzon.
- Fogászati problémák: szinte majdnem mindegy, hogy fogszabályzós vagy hagyományos cumit használunk, idővel mindkét esetben előre állhatnak tőle a fogak.
Ezt okozza a cumi a szájban
tatlin képe a Pixabay-en
Dr. Csermely Márta fogorvos azt mondja, amikor a gyermek átvált a szopásról a darabos ételekre, akkor megváltozik a nyelési mintázata egy szopó mintázatról nyelő mintázatra.
”Szopásnál a baba előre nyomja a nyelvét, hogy az emlőt meg tudja nyomni és abból a tej ürüljön. A falatot pedig felfelé nyomja és a nyelv mozgása irányítja a garat felé, így tudja lenyelni. Így a felső állcsont rendesen növekszik, az alsó állcsont pedig meg fogja találni a helyét."
A cumi vagy a gyerek ujja a nyelv és a szájpadlás között van. A szájpadlás pedig akkor tud növekedni, ha minden egyes nyelésnél - amikor a baba már szilárd táplálékot eszik - kap egy lökést. Ha azonban nem megy fel a nyelv a szájpadlásra, mert ott van a cumi vagy az ujja, akkor leszokik a nyelv a szájüreg középső vagy alsó harmadába, és nem adja meg azt az impulzust a felső állcsontnak, amivel növekedni tud. Emiatt a felső állcsont lemarad a növekedésben, szűk marad, és a nyelv számára nem lesz elegendő hely. Ilyenkor a nyelv becsúszik a fogak közé, és kialakul a fordított vagy más néven nyelvlökéses nyelés.
"A fogszabályozó célja az, hogy akkora felső állcsont, vagyis fogív keletkezzen, ahol elegendő hely lesz a nyelv számára. Fiatalkorban még jól lehet befolyásolni az állcsontok növekedését.”
Fogszabályzós cumi
Uwe Baumann képe a Pixabay-en
A fogszabályzós cumi tulajdonképpen egy lapított cumi. A hagyományos cumi ellenben egy gömbvégű, anyamellre hasonlító, aminek sokkal nagyobb a térigénye.
”A fogszabályzós cuminak kisebb a helyigénye, talán kisebb mértékben szoktatja le a nyelvet a szájpadlástól. A cumizás hosszútávon így is, úgy is fogászati problémát okozhat. Ezért is fontos, hogy időben elhagyja a gyerek.”
Mikor és hogyan lehet korrigálni?
Johannes R. Meister MA képe a Pixabay-en
A fogszabályozó szakorvos azt mondja, hogy amíg növekedés van, addig minden esetben tudnak segíteni abban, hogy a felső állcsont behozza a lemaradását a növekedésben. Fontos, hogy a gyerek együttműködő legyen.
”Ezt az együttműködést segítheti, ha a gyerek minél korábban elkíséri a szülőt fogászati kezelésre, hogy amikor majd neki kell mennie, ne legyen benne félelemérzet. Fiatalkorban sokkal nagyobb jelentősége van a logopédiai nyelésterápiának, mint a fogszabályozásnak. Ahogy nőnek a gyerekek, annál több feladatuk van a fogorvosoknak.”
Indexkép: Dirk (Beeki®) Schumacher képe a Pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)