A magyarországi történet kezdetén egy hölgy áll, egy édesanya, akinek gyermeke a vártnál korábban érkezett meg erre a világra. Sok éve már annak, hogy Damásdi Anna ebben a helyzetben találta magát, és tanácsok, támogatás után kutatva sorstársakra lelt.
Együtt hozták létre a Koraszülöttekért Országos Egyesületet, melynek célja az volt, hogy az édesanyák, akik hasonló helyzetben vannak, ne érezzék magukat egyedül. Lelki támaszért és információért is érdemes ellátogatni a KORE honlapjára az érdeklődőknek. Sok anyuka számára valóban nagy segítség ez, hiszen amikor egy korababa érkezik a családba, a szülőknek aggodalmakkal, félelmekkel és különféle nehézségekkel kell szembenézniük. Nekik segít a KORE.
A nonprofit szervezet azonban több annál, mint anyukák tanácsadása egymásnak. A magyar koraszülött ellátást komolyan támogató csoportról van szó. Honlapjukon beszámolókon kívül általános információkat találhatunk, tudnivalókat a koraszülöttekről, illetve az igényelhető támogatásokról. A fejlesztési módszerek és lehetőségek is megtalálhatók, és a KORE rendszeresen szervez programokat is, melyek célja a figyelemfelkeltés, ismeret-átadás, és a közös segítségnyújtás.
Fontos tevékenységük emellett a ruhagyűjtés is. Ennek a területnek külön csoportot készítettek a Facebookon, ahol a támogatók információkat kaphatnak az adományozás lehetőségeiről. A csoporthoz az alábbi linken bárki csatlakozhat: Koraszülött ruha gyűjtés.
Horgolás-, és szabásminták is hozzáférhetők azok számára, akik készíteni szeretnék a ruhácskákat a korababáknak. Ezen az oldalon gyakran szerveződik közös horgolás, ahol a parányi sapkák, apró ruhák között szembeszökő egy aranyos, színes sokkarú állatka mintája. A kis tengerlakók is útra kelnek a koraszülött babákhoz a ruhákkal együtt, de vajon miért épp polip?
2013-ban Dániában egy csapat önkéntes kis polipokat kezdett el horgolni koraszülött babák számára. A polipkák karjai amellett, hogy az ölelést, a biztonságot szimbolizálják, abban is segítséget nyújtanak, hogy a csövek helyett azokat fogják, azokba kapaszkodjanak a kicsik.
A köldökzsinórt is „pótolja” a polipok karja, amelynek megragadása az anyaméh biztonságát eleveníti fel a koraszülött babákban, nyugtatólag hatva rájuk. A kezdeményezés hamar pozitív visszhangot kapott, és a koraszülött osztályokon elkezdték alkalmazni a kis nyolckarúakat.
A világ számos országában elterjedt használatuk, Magyarországon 2015-ben a KORE a dán ötletgazdák áldásával kezdte el a minta adoptálását Varga Kati (Vatikati) segítségével. Az általa leírt minta jóváhagyása után 2015 júliusban kerültek a hazai koraszülött osztályokra az első polipkák.
Neonatológus szakemberekkel konzultálva az esetlegesen felmerülő problémákról (pl. tisztíthatóság, sterilizálás) további finomítások után végül kialakult az a standard, ami mindenben megfelel a feltételeknek. A kis polipok a KORE színeiben ekkor kapták meg a Korip nevet.
A végleges minta kialakításánál fontos szempont volt, hogy a koraszülőknek is kedves jelenség legyen kisbabájuk első "társa". Amellett ugyanis, hogy a korababák lelki nyugalmát és (a létfontosságú műszerek csöveivel együtt) az életüket védik a puha játékok, abban is szerepük van, hogy a kedves látvány a szülők számára is megnyugtatóan hat. Ezzel is hozzájárulhatnak a szülők gyermekük gyógyulásához, mivel a babák már egészen piciként érzékelik szüleik hangulatát.
A koraszülött osztályon ezért azt tanácsolják az orvosok és nővérek, hogy a szülők igyekezzenek boldogságot, nyugalmat és optimizmust sugározni. Az inkubátor ijesztő látványát kissé barátságosabbá varázsoló vidám polipok tehát babának, mamának egyaránt fontos segítséget nyújtanak.
A Koripok a koraszülött osztályokon még az inkubátorban válnak a babák első barátjává, és társuk marad a hazamentelük után az otthonukban is. Mivel kis barátját minden korababa megkapja ajándékba, az utánpótlásuk folyamatosan szükséges.
Ha támogatnád a kezdeményezést – de nem szeretsz, nem tudsz horgolni - , az Egyesület szívesen fogad adományként minőségi pamut fonalat (Amigurumi horgolására alkalmas, 100% pamut, 125/50g, 2-3-as horgolótűhöz), amelyet személyesen átvesznek a KORE rendezvényein, illetve várják a felajánlásokat a danna@koraszulott.com email-címen.
A koraszülött ruha gyűjtés csoporthoz is csatlakozhatsz, és részt vehetsz a közös horgolásokon, ahol megismerkedhetsz a pontos mintával, és a hozzád hasonló segítőkkel egyaránt.
A jelenlegi minta féléves munkával készült el, balesetvédelmi és sterilizálhatósági szempontokat is figyelembe véve, ezért nagyon fontos, hogy ne kezdj önállóan ilyesmit készíteni, a neten lévő minták alapján. A KORE törekvéseihez csatlakozva ráadásul biztos lehetsz benne, hogy az általad készített kis korip, vagy éppen sapka, kis ruha oda kerül, ahol a legnagyobb szükség van rá – mivel az egyesület az országos igényeket folyamatosan nyomon követve szállítja őket a megfelelő kórházakba. Persze csak azután, hogy ellenőrizték azokat.
Fontos hangsúlyozni, hogy a minta jogvédett, és a dán ötletgazdák tulajdona. Kereskedelmi forgalomba NEM hozható, eladása szigorúan tilos. A Korippal kapcsolatos bármilyen kezdeményezés, megjelenés, akció csak a KORE-val történő előzetes egyeztetést követően lehetséges.
További információért keresd fel az egyesületet az alábbi elérhetőségeken:
Webhely: http://www.koraszulott.com
Facebook oldal: https://www.facebook.com/koraszulottcom/
Ruhagyűjtés: https://www.facebook.com/groups/koraruhagyujtes/?ref=ts&fref=ts
A koripokról kiadott közleményt itt olvashatod:
http://www.koraszulott.com/beszeljunk-ujra-a-koripokrol-
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)