Ahogy megszokhatták, írásaimban nem a saját véleményemet, hazai szokásokat ismertetem, hanem „újságíróként” szigorúan a nemzetközi orvosszakmai ajánlásokat szemlézem, „magyarítom”, a világ legnagyobb gyermekgyógyász szaktekintélyeinek álláspontját ismertetem, amit bárki elolvashat, ha rákeres az interneten.
Ha velem tart, felesleges gyógyszerek nélkül, a legmodernebb terápiával gyógyulhat gyermeke:
Ahogy az autóipar, úgy az orvoslás is folyamatosan változik, korszerűbbé válik: hatásosabb és kevesebb mellékhatással rendelkező gyógyszerek kerülnek a piacra. A borax-glicerin helyett ma már létezik korszerűbb szer. Ebben nincs semmi felháborító, ez az élet rendje, az évtizedeken át használt borax-glicerint már meghaladta a XXI. századi orvoslás, de a folyamatos változás azonban senkinek nem könnyű – a korszerű információk lassan terjednek.
Borax-glicerin elavult gyógyszernek számít – fejlett országokban rég nem használják szájpenészre
A borax-glicerin (Glycerinum Boraxatum) recept nélkül kapható, bórsavat (pontosabban annak nátrium-tetraborát sóját) tartalmaz. A bórsav enyhén gátolja a gombák szaporodását, tehát ez a tényleges candida-ellenes hatóanyag, ami a szájpenészt okozza leggyakrabban csecsemőkorban.
A világ vezető orvostudományi szaklapjai, gyermekgyógyász-szervezetek összefoglalói meg sem említik (!) a borax-glicerint, bórsavas készítményeket a javasolt terápiák között. A bórsav ugyanis mérgező, ritka esetekben súlyos mellékhatásokat, nagyobb mennyiségben görcsöt, kómát vagy halált is okozhat.
Az Uptodate.com azt írja a mérgezéses háztartási balesetek megelőzéséről szóló cikkében: "szabaduljon meg az ódivatú terápiás készítményektől, többek között a bórsavtól". Már 1980-ban (!) közöltek cikket a világ vezető gyermekgyógyászati folyóiratában arról, hogy bórsavtartalmú készítményt nem szabad pelenkakiütésre kenni, mert még a bőrön át is felszívódik, azaz mérgező.
Erről már magyar szakmai berkekben is volt szó, idén egy hazai gyermekgyógyászati kongresszuson egy kiváló előadást, esetbemutatást hallgathattam meg. Egy csecsemő súlyos állapotban, epilepszia-szerű görcsökkel került a kórházba, aminek oka csak később derült ki – és dr. Zacher Gábor segítsége is kellett hozzá. Az édesanya szájpenész miatt kezelte a gyermeket, mások tanácsára megelőzésképpen, néhány héten át naponta egy kevéske borax-glicerint használt a csecsemőnél, akinél így bórsavmérgezés alakult ki.
Ha már szóba került, meg is kerestem dr. Zacher Gábor docens urat ezzel kapcsolatban néhány kérdés erejéig.
dr. Novák Hunor: Kedves Docens Úr, mi a véleményed a borax-glicerin alkalmazásáról szájpenész esetén?
dr. Zacher Gábor: Külföldön ezt a készítményt nem használják, nem véletlenül. Azt gondolom, hogy 1-2 használat nem fog problémát okozni, főleg, hogy ha kellő óvatossággal, kellően szétkenve, nem tocsogósan ecsetelik a szájpenészt, hogy ne jusson be sok a szervezetbe. A tartósabb, hosszabb távú használatától mindenkit óva intenék, hiszen komoly mellékhatások, például görcskészség fokozódása is jelentkezhet. Szerencsére ilyennel ritkán találkoztam.
dr. Novák Hunor: A nemzetközi ajánlások ellenére mégis gyakran használják hazánkban…
dr. Zacher Gábor: Attól még nem jelenti azt, hogy ez a legjobb. A borax-glicerin egy régi, elavult készítmény, használata abszolút nem korszerű. Nehéz a megrögzött szokásokat megváltoztatni, pedig ezeken túl kell lépni. Persze minél jobban berögzült a terápiás gyakorlat, annál nehezebb változtatni – de szerintem ezért fontos olvasni a szakirodalmat, hogy az ember a saját szakterületén „Uptodate” maradhasson és el merje fogadni a változtatásokat. Ez a történet hasonló a klorálhidrát nevű nyugtatószerhez, az is egy nagyon elavult készítmény, mégis gyakran használatos még mindig hazánkban, pedig Magyarországon már dokumentáltan halálesetet is okozott. Ideje a szokásokon változtatni.
dr. Novák Hunor: Köszönöm válaszát!
Nem csak a toxikológus nem javasolja tehát a borax glicerint, hanem a fejlett országok orvosi irányelvei sem ajánlják szájpenész kezelésére. Ne kenjen boraxot a csecsemő szájába!
Hogy akkor mit érdemes használni szájpenészre helyette? A választ megkapja dr. Novák Hunor honlapján, ahol elolvashatja a szájpenészről szóló teljes cikket.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)