Mi az INPP módszer?
Az INPP módszert a Neuro-Fiziológiai Pszichológia Intézet (Neuro-Physiological Psychology) dolgozta ki Angliában. A kutatók eredetileg a felnőttek olyan panaszaira keresték a választ, mint a fóbiák, a tériszony, szorongás vagy pánikroham. Azt találták, hogy a felnőttek neurotikus jellegű problémáinak ugyanaz a gyökere, mint azoknak a gyerekeknek, akiknek tanulási gondjaik vagy viselkedési problémáik vannak. Ez pedig az idegrendszeri éretlenség.
Vagyis ha a gyermek korai idegrendszeri fejlődésében bekövetkezett valamilyen zavar. Ilyenkor előfordulhat, hogy rögzültek olyan zavaró mechanizmusok, amelyek kihatnak az egész életére.
Az INPP módszer egy speciális vizsgálati módszert és mozgásterápiát foglal magában. Egyéni vagy csoportos formában is alkalmazható minden nap, napi 5-10 perc gyakorlással is nagy eredményeket érhetünk el vele.
Ebben különbözik más terápiáktól
A módszer nemcsak a jelenre koncentrál, hanem visszamegy az időben és azt keresi, hogy a gyerek rendelkezett-e azokkal a képességekkel, amelyekre szüksége van a későbbi fejlődéséhez, például az iskolában. Ha vannak csecsemőkori hiányosságok, akkor azokat igyekszik bepótolni. Hiszen bizonyos képességek és készségek egymásra épülnek, így ha valami kimarad, azt pótolni kell.
Az INPP terápia lényege
Mindegy, hogy egy mozdulatot végzünk, nézünk, vagy csak elképzeljük, mert mindhárom alkalommal ugyanolyan idegsejtek képződnek. Ezért az INPP gyakorlatok nagyrészét a vizualizációs technikák teszik ki. Vagyis a gyereknek meg kell tanulnia, hogy csak akkor fogja tudni uralni a mozgásait, ha csukott szemmel is pontosan tudja, melyik testrésze merre helyezkedik el, és mozgásainak milyen képe van. Ilyen szempontból hasonlít a jógához és a meditációhoz.
Design_Miss_C képe a Pixabay-en
A babák sok csecsemőkori, úgynevezett primer reflex-szel születnek. Ilyen például a szopó reflex, a fogó reflex, a lépegető reflex vagy a moro reflex. Ezek a reflexek a feljődés szempontjából elengedhetetlenek, ezek által fejlődik az izomzat, az egyensúlyérzék és finomodnak az érzékszervek. Normális esetben ezek a reflexek idővel eltűnnek, hogy aztán újaknak adják át a helyüket. Ha azonban valamilyen reflex kimarad, vagy épp ellenkezőleg, visszamarad és nem tűnik el, az számos problémát okozhat a későbbiekben, ami megmutatkozhat mozgással, tanulással, vagy viselkedéssel kapcsolatos problémákban is.
Ha egy vagy több reflex visszamarad, akkor az idegrendszer nem tud megfelelően fejlődni.
Fontos, hogy ha a gyereknél bármilyen, a mindennapjait érintő problémát tapasztalunk, akkor forduljunk szakemberhez. Érdemes gyermekneurológus, mozgásterapeuta és gyógytornász segítségét is kérni, ők azok, akik a diagnózist is fel tudják állítani. Ha pedig kiderül, hogy egy visszamaradt reflex okozza a problémát, akkor az INPP terápia segítségével, megfelelő gyakorlatokkal segíthetnek a gyereken, vagy akár a felnőttön is. Ugyanis egy csecsemőkori reflex visszamaradása még felnőttkorban is okozhat problémákat. Legyen szó szorongásról, pánikrohamról, fóbiákról, tér-, vagy tömegiszonyról.
Olvasd el ezt is: Ezért baj, ha kimarad a kúszás vagy a mászás - így ösztönözd rá a babádat!
Indexkép: annaharmsthiessen képe a Pixabay-en
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)