Miért fontos, hogy a kisbaba sokat legyen hason?
A hason fekvés rengeteg izomcsoportot fejleszt. Erősíti a nyak- hát- váll- és felkarizmokat, és segíti a fejkontroll kialakítását.
Normál fejlődés esetén a csecsemő 5-6 hetes korára megtanulja hason fekve megtartani a fejét, 3 hónaposan az alkarjára támaszkodva kinyomja magát, 4,5 hónaposan pedig fél karon támaszkodva a másik kezével játékért nyúl. Ez a pozíció ideális a kezekkel történő manipulálásra és az elmélyült játékra. A hason fekvő babával könnyebb fenntartani a szemkontaktust és így kommunikálni vele.
Mi lehet az oka, ha nem szeret hason lenni a baba?
Elképzelhető, hogy egyszerűen csak rossz szoktatásról van szó: az olyan babának, akit folyamatosan – tehát nem csak igény szerint – ölben hordoznak vagy túl sokat ültetik pihenőszékbe, esélye sincs ebben a pozícióban kipróbálni magát. Hasonló problémához vezet, ha a fekvőfelület túl puha, ezáltal kényelmetlen.
Könnyen előfordulhat azonban, hogy ennél komolyabb a baj. A túl laza izomzat, azaz a hiptónia, illetve a túl feszes, a spasztikus izom egyaránt okozhat nehézséget. Probléma lehet még a ferde nyak: ebben az esetben a baba a pelenkázóra letéve sem tudja egyenesen tartani a fejét.
Hogyan segíthetünk neki?
Megpróbálkozhatunk otthoni módszerekkel: fektessük a babát hasra, beszéljünk hozzá, tegyünk a közelébe játékot, és nézzük meg, utánanyúl-e. Fektessük nagylabdára, és hintáztassuk előre-hátra, jobbra-balra.
Ha azonban ezek nem segítenek, és komolyabb bajra gyanakszunk, érdemes mielőbb gyógytornász segítségét kérni. Ne áltassuk magunkat azzal, hogy „nem kötelessége szeretni a hason fekvést, minden baba más!” Minél korábban kezdődik meg a terápia, annál hamarabb sikerül behozni a lemaradást.
Mit NE tegyünk?
Ne erőltessük, és ne kerüljük el a problémát.
Ne hagyjuk a babát hosszan sírni hason fekve, mondván, „meg kell szoknia”. Ha valóban izomtónus problémáról van szó, komoly fájdalmai lehetnek ebben a testhelyzetben. Ugyanígy nem szerencsés az ülni nem tudó csecsemőt egész nap kipárnázott helyzetben vagy a pihenőszékben tartani azzal az indoklással, hogy így legalább tud játszani. Amíg magától nem ült fel, addig a gerince nem áll készen arra, hogy ülő helyzetben megtartsa magát!
Kapcsolódó cikkeink:
- Hason fekvés - A mozgásfejlődés mérföldkövei 2. rész
- Száz sérült baba közül nyolcvanon segít a Dévény-módszer
- Ingyenes tájékoztató kiadványt készített a Dévény Anna Alapítvány
- Mit játsszunk egy hónapos babánkkal?
- Mikortól ülhet gyermekünk?
Kép: Victoria_Borodinova / pixabay
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)