Cikkünkben praktikus tanácsot szeretnénk adni a kisebb-nagyobb gyerkőcöket nevelő családoknak, szülőknek, és azoknak, akik még csak most gondolkodnak a család bővítésén. Érdemes pár dolgot előre átgondolni, hogy az otthonunk a lehető leggyerekbarátabb és biztonságosabb legyen!
Anyagok, amelyeket messzire kerüljünk el
A gyermekkor a felfedezések ideje: keresés, pakolás, matatás, elrejtés, megtalálás, felmászás, leugrás és még sorolhatnánk. Semmiképp sem az a megoldás, ha lekorlátozzuk őket a mozgásukban vagy leültetjük őket a kütyük elé. A szabad játéknak, a világ illetve környezetük felfedezésének óriási jelentősége van fejlődésükben. A gyerekek mozgásos mintái szoros kapcsolatban állnak idegrendszerük fejlődésével, ezért a legrosszabb döntés, ha gátoljuk őket ebben, ha mindent készen akarunk nekik megadni, ha a játékaik túl okosak és nem késztetik őket gondolkodásra, kreativitásra. Tanulmányok és kutatások széles sora alátámasztja, hogy azok a gyerekek, akik a megfelelő korban megkapták a megfelelő impulzusokat, tudtak játszani, felfedezni, sárban dagonyázni, szétszerelni, összerakni, azok sokkal kiegyensúlyozottabbak lesznek és az oktatási intézményekben is jobban teljesítenek majd.
A megoldás tehát az, ha kerüljük az olyan anyagokat, amelyeket nem szeretnénk, ha sérülnének vagy sérülést okoznának. Azokat a tárgyakat egyszerűen távolítsuk el, cseréljük le, amelyekért fájna a szívünk, ha kárt tenne benne.
Kerüljük az üvegtárgyakat, a szépséges üveg dohányzóasztaltól ideje megválni, pakoljuk ne elérhető magasságba a vázákat és hasonló dísztárgyakat!
A szőnyeg sok lakás éke lehet, de korántsem gyerekbarát, mivel a kicsit bármit ráöntenek, összekenik, mászásukkal kikoptatják, elcsúsznak vele stb. Válasszunk inkább olyan burkolóanyagokat, melyek nem hidegek, és könnyen takaríthatóak, mint a hajópadló/laminált padló vagy a vinyl padló. Kaphatóak már úgynevezett csempeszőnyegek is, melyek egyfajta kompromisszumot jelenthetnek a szőnyegmániás szülőknek. Az ilyen szőnyegek elemei cserélhetőek, így csak egy darabkát kell kimosni vagy kidobni és helyettesíteni.
Alapvető, hogy a mosószereket, vegyiárukat semmiképp se érjék el a gyerekek, használjunk zárható szekrényeket, vagy a legmagasabb polcon tároljuk őket! Az sem elvetendő, hogy térjünk át minél inkább az öko megoldásokra. Ezekkel ugyanis a környezetet is kímélhetjük, és a gyerekekre sem jelentenek akkora veszélyt, ha mégis érintkeznének velük.
A mai dizájnos megoldások sokszor eltérnek a praktikumtól, így vannak pl. fürdőszobák, ahol csempe helyett végig festett fal van, netán valamilyen drapéria. Szépek ezek, csak gyerek szempontból nem praktikusak. A csempe még mindig a legkönnyebben tisztítható felület, ha a kicsik kalózosat játszanak a fürdőben.
Praktikus megoldások
Érdemes néhány apróságra is odafigyelni, hogy otthonunk maximálisan gyerekbarát legyen.
- A bútorokat, például kanapét, fotelt érdemes pléddel vagy speciális elasztikus huzattal lefedni, így nem kopik meg a kárpit, és könnyebben tisztíthatóak ha valami rájuk folyna.
- Ahol tehetjük, lekerekített élű bútorokat válasszunk, a sérülések minimalizálása miatt.
- Használjunk gyerekzáras tárolókat!
- A különböző bútoráruházakban kiváló gyerekekre terveztt rendszerezők, tárolók, doboz családok vannak, melyek megkönnyítik, hogy ne legyen mindig minden szanaszét.
- Az elektromosságtól és elektronikai eszközöktől kiemelten óvjuk a legkisebbeket. Szereljük fel a konnektorokat a benyúlást megakadályozó dugókkal!
- A gyerekek szeretnek önállósodni, és ezt hagyjuk is nekik! Érdemes az ő magasságukba felszerelni akasztókat, kapcsolókat, így megtanulhatják betartani a rendet, és következetesek is maradhatunk.
- Amelyik felületnél csak megoldható, legyen könnyen lemosható!
- A könnyebb anyagú polcokat, könyvespolcokat, szekrényeket érdemes külön is odarögzíteni a falhoz, hogy a felmászó lurkó véletlenül se tudja magára dönteni.
- Ha van háziállatunk, figyeljünk annak edényeinek tisztántartására is. Bár igaz, hogy az állat specifikus kórokozók sokkal kevésbé veszélyesek rájuk, mint amit a saját korcsoportjuktól elkaphatnak. Egy kutya vagy cica gondozása sok értékes dologra megtaníthatja őket, így ne vegyük el ennek lehetőségét, de ügyeljünk a higiéniára, főleg nyáron, amikor szaporábbak az ételeken megtelepedő kórokozók.
A kertről se feledkezzünk meg!
A beltér mellett a kültérről se feledkezzünk meg: különböző gyerek kerítések például beltéren is nagyon divatosak és praktikusak, de a kert bizonyos részeit is érdemes elzárni kerítéssel a kicsik elől.
Ha van kerti tavunk, különösen ügyeljünk a biztonságra!
Ha nagy a szabad terület, és napfényes a kertünk, érdemes egy-egy napernyőt is elhelyezni, mert a gyerekek nem ügyelnek maguktól a napszúrásra.
A terasz, kert bútorai alapból is vízállóak és könnyen tisztíthatóak, így ezek eleve gyerek kompatibilisnek mondhatók szerencsére.
Ha vannak faépítmények, lécek a kert környezetében, időnként ellenőrizzük, hogy ne legyen kiálló szög, és a barkács felszereléseket is érdemes elzárva tartani!
Mivel a gyerekek szeretik felfedezni a természetet, a növények telepítése előtt jó, ha utána nézünk az egyes fajtáknak, és még véletlenül sem ültetünk mérgező fajokat.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)