|
Kérdezz-felelek
segítségét szeretném kérni. Az Ön páciense vagyok, tavaly novemberben került megállapításra, hogy Hashimoto okán szükséges Letroxot (75) szednem. Az elmúlt hónapok során az éjszakáim egyáltalán nem voltak pihentetőek, így közel 3 hete kezdtem el szedni melatonint. Több helyen azt olvastam, hogy a melatonin autoimmun betegségben nem javalt, így a melatonin sem. Azt szeretném megtudni, hogy az Ön véleménye szerint ez így van-e? Szedhető-e melatonin ha Hashimotom van avagy sem? Amennyiben nem, akkor tudna-e ajánlani valami hasonló hatással rendelkezőt, a pihentető(bb) alvás, pihenés érdekében? Köszönettel, H. Anita
A melatonint szokás fiatalság-hormonként is emlegetni, s kedvező hatásait számos korábbi kutatás is igazolta. A fiatalság fenntartását a nyugodt és elegendő mennyiségű alvás biztosításán túl a melatonin egyéb következő, pozitív hatásai is segítik:
– antioxidáns hatásánál fogva véd a szabadgyökök sejtkárosító hatása ellen;
- javítja a szív- és keringési rendszer működését;
– tüneti szerként képes az Alzheimer-kór lefolyásának lassítására;
– egyes rosszindulatú daganatos betegségek kezelését segíti;
- erősíti a szervezet immun-védekezését;
- megkönnyíti az időzónák átlépését, illetve a több műszakos munkavégzésből adódó zavarokat.
A melatonin a tobozmirigy által termelt hormon, mely a napszakokhoz alkalmazkodó természetes alvási ciklus fenntartásáért felelős.. Termelődése a sötétedés beköszöntével fokozódik, fény hatására pedig csökken. Ha a szervezet sok fényt kap – tehát élettani körülmények között „nappal” van - a melatonin termelés, s így annak szintje a vérben lényegesen alacsonyabb, mint „sötétben”, azaz éjszaka. Bizonyos betegségek, vagy a korral járó változások hatására a szervezetben a melatonin termelődése csökken, így gyakran alvásproblémák jelentkeznek. Ilyen esetekben kedvező hatást érhetünk el a melatonin tartalmú táplálékkiegészítők szedésével is, de a legújabb felfedezések nyomán, természetes forrásból is pótolható a hiányzó hormon.
Jó egészséget és pihenést kívánok: