|
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
3 gyermekem van , mind a hárman kedvezményezett eltartottak, kiskorúak. A bruttó fizetésem 429.000 Ft. A családi adókedvezmény duplázása és az október 01 napjától életbe lépő szja mentesség a jelenleg fizetésemmel sajnos nem jelent számomra plusz bevételt. A kérdésem az lenne, hogy van egy élettársam, közjegyző előtt kötöttük idén áprilisban, ő nem a gyermekeim édesapja. Voltam a nav ügyfélszolgálaton ahol azt mondták ő minden további nélkül igényelheti a családi adókedvezményt a gyermekeim jogán. Ezt a választ azért nem értettem mert ő nem jogosult családi pótlékra és a családi adókedvezményt azt kaphatja aki vagy jogosult a családi pótlékra vagy jogosult lenne. A Cst. törvény alapján az élettársi viszonyt legalább egy éve kiállított közokirattal kell igazolni lakcímkártyát nem fogadnak el. Az én olvasatom szerint ő 2026.04 hótól kérheti a gyermekeim jogán a családi adókedvezményt de a nav ügyfélszolgálatán nem ezt mondták. Tudnál segíteni? Valamint milyen módon osszuk meg az adókedvezményt, hogy ki tudjuk maximálisan használni? Neki jóval magasabb a fizetése mint az enyém.
Köszönöm!
2022 februárjában 5 napig voltam betegállományban koronavírusos megbetegedés miatt pozitiv COVID teszttel. Ezekre a napokra táppénzben részesültem. Mostanában hallottam arról, hogy a 7-es kódot, mely után táppénz fizetendő, csak akkor szabályos alkalmazni, ha betegség nélküli hatósági elkülönítésről volt szó, tényleges megbetegedéskor (mint az én esetemben is) 8-as keresőképtelenségi kóddal betegszabadság járt volna. Ez nekem - túl azon, hogy anyagi hátrány is ért - különösen a nyugdíjidő elbírálásánál okoz további veszteséget. Elévült már ez az ügy vagy lehet még itt felülvizsgálatot kérni? Köszönöm segítő válaszát.
Akár betegszabadságra járó távolléti díjat, akár táppénzt kaptál, mind a kettő egyformán szolgálati idő, a táppénz pedig nem rontja a nyugdíj összegét. (5 nap akkor sem rontaná, ha beleszámítana az átlagba és többmilliós fizetésből százezres összeggel lett volna a betegszabadság, gondolj bele, hogy pl. 40 év=14.610 napon belül 5 napnak mennyi jelentősége van.)
Ha abban az évben végig dolgoztál, akkor 365 nap szolgálati időt szereztél, abból az évből pedig a nagyon hosszú, átlagot számoló képlet számlálójába (ide minden év ad egy összeget) 360 napi bér lesz benne, a nevezőben (itt is minden évre van egy szám) 360-as osztóval. A számlálóban ugyanis csak a járulékköteles jövedelem van, és a táppénz nem ilyen, a nevezőben pedig annyi nap, ahányra a járulékköteles jövedelem vonatkozott.) Az így megkapott átlagkeresetnek - adott esetben még pár művelet után - akkora %-a a nyugdíj, amennyi a szerzett szolgálati időhöz tartozik. A szolgálati idő összesítésébe ez az év 365 napot ad. Tehát táppénz esetén két külön dolog a szolgálati idő és az átlagkereset, és mind a kettő úgy van, ahogyan az előnyös: amibe jó, ha beleszámít, abba beleszámt, amibe nem jó, abba nem, úgyhogy nincs mitől tartanod.
Ha alacsonyabb összegű ellátást állapítottak meg, akkor ennek a rendezését egybéként 5 éven belül lehet kérni, de itt nem erről van szó. Nincs olyan ember vagy szerv, amelyik nekiállna azzal foglalkozni, hogy mi lett volna a helyes kód, és Te sem fogod a betegszabadságra járó bért visszafizetni, főleg, hogy a munkaviszonyból származó igények 3 éven belül évülnek el, és lehet, hogy már nem is dolgozol. Bármilyen "felülvizsgálat" teljesen értelmetlen, mert semmilyen előnnyel nem jár. Ha járna, a gyakorlatban akkor sem lenne opció az előzőek miatt.
Feleségem otthon van a 2,5 éves gyermekünkel és várandós a következővel. A munkáltatója azonban a gyed időszakban megváltozott, mert a tulajdonos eladta azt a céget, ahol a feleségem volt, így átkerült ugyanannak a tulajdonosnak egy másik cégébe. Munkajogilag elsimerik az előző jogviszonyát jogfolytonosnak, végkielégítés, felmondási idő stb szempontból, ezt az új munkaszerződése is tartalmazza.
Sajnos, ha jók az információim, a munkahelyváltás miatt az új csed maximuma a minimálbér 2x-e lesz, hiába jóval magasabb az előző csed alap és a szerződés szerinti munkabér, mert nem jogutód a cég, "csak" egy másik, ugyanazzal a tulajdonosi körrel. A szülésig már csak 5 hónap van hátra és nincs járulékalapot képező jövedelem az új jogviszonyában. Van tapasztalatod esetleg abban, hogy mit lehet tenni ilyen helyzetben?
köszönöm előre is a válaszod.
A bejelentéseket és a változásbejelentéseket ügyfélkapus azonosítással belépve egy felületre lehet látni, de tartok tőle, hogy ami itt a lényeg, az munkavállalói oldalról nem látható. Kérjétek meg a munkáltatót, hogy mutassa meg azt az év1041 számú nyomtatványt, amelyiken a jogutód megtette a bejelentést. Az első oldalt kell nézni, ahol a munkáltató adatai vannak, a jogutódlást itt lehet és kell jelölni. Ha itt látjátok a jelölést, akkor valószínűleg minden további nélkül alkalmazni fogják a kedvezményszabályt. Ha biztosra akartok menni, akkor kérjétek meg a munkáltatót, hogy a CSED vagy CSEDGYED kérelem mellé küldje be azt a dokumentumot, amin a munkáltató tájékoztatta őt a jogfolytonosságról.
Ha a 1041-es nem jól ment be, akkor azt javítani kellene, hogy látszódjon belőle a jogutódlás, a másik tanácsom pedig ugyanaz: egyéb csatolmányként beküldni a jogutódlásról szóló dokumentumot.
Évekkel ezelőtt már volt szerencsém a szakértelmedhez, a segítségedre.
Most nagylányom ügyében kérnénk segítséget.
7 hetes terhes, katás vállalkozó.
Hogy tudjuk kihozni ebből a legjobbat?
Köszönjük!
Segítséget szeretnék kérni, hogy az alábbi ellátásokat kaphatom e egyidejűleg: nagyobbik gyermekemre a GYOD-ot, kisebbik gyermekem után a Gyes-t, és mivel jelenleg várandós vagyok a táppénzt is (9-es kóddal) ? Amennyiben igen, mindegyiket a teljes összeggel? Tehát ha kapom a táppénzt, akkor a Gyod nemcsak a kettő különbözete? Előre is köszönöm a segítséget.
Próbáltam megérteni a Szociális törvényből, hogy vonatkozik-e a táppénzre valamelyik "ide nem értve" szófordulatot tartalmazó rendelkezés, mert ha egy ilyet kell alkalmazni erre a helyzetre, akkor ez egy kivétel lehet, de nem sikerült, úgyhogy sajnos érdemben nem tudok segíteni.
Kedves Szakbarbár!
Sok évvel ezelőtt már kérdeztem Öntől, most a következő kérdésre szeretnék választ kérni. Jól tudom-e, hogy ha egy Kft. ügyvezetője (aki a Kft-nek nem tagja) nappali tagozatos diák, akkor csak annyi munkabér/megbízási díj után kell járulékot (SZJA mentesség 25 éves korig) fizetni, amennyi munkabért, megbízási díjat megkap. Konkrétan: a lányunkat, aki 18 éves diák (és továbbra is diák marad) szeretnénk a Kft. ügyvezetőjének megválasztani. Szándékunk, hogy ezzel csökkentsük a Kft-t terhelő járulékokat, mivel a cég nagyon alacsony forgalmat realizál. A Kft. tagjai férjem és én vagyok. Eddig a férjem volt az ügyvezető, de az ügyvezetőváltással mi már nem vennénk fel jövedelmet, tehát, ha jól tudom nem keletkezne adó- és járulékfizetési kötelezettségünk. Ha mindez így van, akkor az ügyvédnél módosítjuk a társasági szerződést, bejelentjük a változást a hivatalos helyeken, stb. Régen könyveltem, jártas voltam ezekben a dolgokban, de már nem követem a változásokat, bizonytalan vagyok. Előre is köszönöm szépen a segítségét!
Üdvözlettel: Kovács Andrea
Nem tag, hanem "külsős" ügyvezető akár 0 Ft-os megbízási szerződéssel is ügyvezethet, úgyhogy itt nem is az eredeti kérdés az érdekes, hanem hogy a tagok járulékfizetésével mi van, mert legalább egy teljesen úszhatja meg.
Személyesen közreműködő tagnak - és legalább egyikőtöknek illene annak lenni, egyébként nagyon életszerűtlen a felállás - muszáj valamilyen jogviszonyban állnia a társasággal, ez lehet tagi jogviszony, megbízás, vagy munkaviszony. Az előbbi kettő esetén a tb járulékokot középfokú végzettség vagy szaképzettség szükségességétől függően legalább a minimálbér/garantált bérminimum után meg kell fizetni, a szociális hozzájálási adót pedig ennek a 112,5%-a után. Munkaviszony esetén lehet részmunkaidő, de a járulékokat akkor is legalább a minimálbér 30%-a után meg kell fizetni - ennél kevesebb bér esetén az előző kettő alapja a minimálbér 30%-a, az SZJA alapja pedig a tényleges, tehát akár nagyon kevés bér.
Tagi jogviszonyosként az a tag mentesül a kötelező járulékfizetés alól, aki nappali tagozatos, nyugdíjas, vagy van legalább heti 36 órás munkaviszonya.
Nagyon köszönöm az előző választ! Sikerült egyeztetnem a munkáltatómmal. Nem rak ki. Javasolta, hogy menjek terhességi táppénzre. Kérdésem, hogy mi alapján számolják ilyenkor a CSED-et? Mert ugye, ha most március 3-tól táppénzre megyek, akkor is van január 15-től február 28-ig 1,5 havi jövedelem kiesésem. Ezalatt nem kaptam bért. Előre is köszönöm a segítséget!
Ha nem lesz megoldva a biztosítás folyamatossága, akkor szünetel a biztosítás, táppénz az előzőek miatt nem jár, és fizeti kell magad után az egészségügyi szolgáltatási járuékot egészen szülésig (az előző esetben csak 2*3 hétig). Csedre és gyedre jogosult lehetsz, ha 2 éven belül van 1 év biztosítási időd, a megszakadt biztosítás miatt nem lesz figyelembe vehető jövedelmed, ilyenkor a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a csed és a gyed alapja.
2023.04.01 2025.01.15-ig dolgoztam egy cégnél, br. 496 000 Ft-os bérért. Miután a munkáltatómmal közös megegyezéssel megszüntettük a munkaviszonyomat, kiderült várandós vagyok. A munkáltató még a mai napig sem jelentett ki, de azt mondta, hogy szerződés szerint jan 15-el ezt meg fogja tenni. Jan 15-én még nem tudtam, hogy várandós vagyok. Most vagyok 9 hetes, a szülés várható ideje szeptember 15. Kérdésem, hogy milyen ellátásokra leszek jogosult? Csednek van-e esélye passzív jogon? Szeretnék munkát vállalni, de olyan rosszul vagyok, hogy egy interjút nem bírnék ki hányás nélkül. Közben nappali tagozatos hallgató is vagyok. (4 aktív féléven túl vagyok). Természetesen a diplomás gyednél nagyobb összegben gondolkodom. Ön mit tenne a helyemben?
Köszönöm szépen előre is a tanácsait!
Üdvözlettel,
Aggódó kismama
Passzív csedre az jogosult, aki a biztosítási jogviszony megszűnését követő 42 napon belül szül. Passzív gyedre az, akinek legalább a csed 1. napján még fennállt a biztosítási jogviszonya.
Az álláskeresési járadék, amit szüneteltetve lehet csedet és gyedet kapni, a nappali tagozat miatt nem opció, ez egyébként is csak a minimálbérből számolódik és ilyen előzménnyel következő baba után már csak csed járna, gyed nem.
Ha az alapból járó diplomás gyednél többet szeretnél, akkor mindenképpen kellene valamilyen biztosítási jogviszony magas járulékalappal, ismerősnél, vagy egyéni vállalkozás. De a 30 napnál nagyobb szünet miatt azzal már nem számolhatsz, hogy elég egy rövid időre járulékot fizetni és utána a terhességet táppénzen töltöd. Megjegyzem, alkalmazottként ez is pénzbe kerül, mert a táppénz harmadát a munkáltató fizeti. Talán egy egyéni vállalkozás lenne a legjobb megoldás, de a rövid folyamatos biztosítás miatt itt nagyon alaposan meg kellene szervezni mindent. Ha érdekel rá egy ajánlat, kérd el az elérhetőségemet.
Elérhetőséget szeretnék tőled kérni. Könyvelőiroda vagyunk, 6-8 éve egyszer már váltottunk emailt. Hosszútávú együttműködésről lenne szó, alkalomszerűen, általában anyasági ellátással kapcsolatban.
Köszönettel: ...
Kedves Szakbarbár!
Köszönöm a segítséget! Igazából lehet, hogy nem jó terminológiát használtam, használok. A munkaügyi osztály kiállított egy hatósági bizonyítványt amikor a GYED-et igényeltem, és arra az van írva: "A rendelkezésemre álló iratok alapján megállapítottam, hogy nevezett 2024. október x. napjától Gyermekgondozási díjban részesül ezért az álláskeresési segély folyósítása szünetel, amennyiben korábban megszüntetésre nem kerül".
Egyre kevésbé értem, hogy mi történik. Tehát akkor az októberi GYED igénylést engedjem el, azt már nem fogom tudni utólag sem korrigálni? Méltányossági kérelemnek lehet értelme ilyen esetben?
Ha egyéni vállalkozást akarnák csinálni, az mennyire macerás dolog? Könyvelő nélkül is meg fogom tudni oldani laikusként?
Méltányosság rövid biztosítási idő esetén jön szóba, csak erre az esetre találta ki a jogszabály, itt nem erről van szó.
Ha csak szünetel a járadék, akkor nem tudom, hogy mi a gond. Van vagy 10 éve, hogy utoljára szünetelő járadék mellett megállapított gyedet láttam, ezért tegnap először azt sem tudtam, hogy hol keressem a jogszabályi hátterét, mármint azon kívül, hogy biztosított az, aki járadékban részesül, addig, amíg abban részesül, mert ez a része egyértelmű.
Egyéni vállalkozás kb. 5 perc - a létrehozás. Nullás bevallások beadása adózási módtól - kata semmiképp, de van másik 2 -, függően havonta vagy negyedévente, ez megatanulható. Van pár dolog, amihez kell könyvelő. De ev-ként csak a minimálbér lesz a gyed alapja, a munkaviszonnyal jobban jársz.
Köszönöm a válaszokat 2024. 12. 17. 21:11 és 2024. 09. 02. 10:22 dátummal, ez a két kérdés volt az enyém, ezzel részben megválaszoltam a második időpontban feltett kérdést - tehát elvileg megvan a 365 napom. A gyermek születését megelőző évben a gyermek születésnapja előtti napon ért véget a tartós, sok éven át fennálló jogviszonyom. Ezt a neak nyilvántartásában is ellenőriztem. Utána a gyermek születéséig, majd azt követően sem volt magyarországi biztosítotti jogviszonyom, szeptembertől álláskeresési járadékot kaptam és innen igényeltem a GYED-et.
Flt. 29. § (1) Szünetel az álláskeresési járadék folyósítása, ha az álláskereső
a) csecsemőgondozási díjra, örökbefogadói díjra, gyermekgondozási díjra vagy gyermekgondozást segítő ellátásra való jogosultságának megállapítását jelenti be, csecsemőgondozási díj, örökbefogadói díj és gyermekgondozási díj esetén a jogosultság megállapítását követő naptól, gyermekgondozást segítő ellátás esetén a jogosultság megállapításának napjától...
Azt már korábban írtam, hogy mindig az előzetes biztosítás az, amit nehéz összehozni, egy aktuálisat bármikor lehet szerezni, és akkr együtt van a két jogosultsági feltétel. Elment pár hónap, de ennek van egy jó oldala is: így most magasabb gyedre van esélyed. A járadék szünetelése mellett kapott gyed alapja legfeljebb a 2024-es minimálbér lett volna - gyanítom, hogy a járadék alapja ezt elérte, akkor lett volna így. Most még mindig lehetsz egyéni vállalkozó, és akkor pár nap járulékfizetés után a 2025-ös minimálbér után kaphatsz gyedet, vagy ha tudsz találni egy munkaviszonyt, amiben legyen nyoma annak, hogy tényleg dolgoztál is, akkor a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet egy innen - még a jogviszony fennállása alatt - igényelt gyednek. Ha tudsz, akkor jelentkezz egy valódi állásra, ahol magas a béred, dolgozzál végig egy hetet, aztán mondjál fel próbaidő alatt azonnali hatállyal, a gyedet, ami a munkaviszony mellett is jár, pedig igényeld meg a belépés napjától. Nem szép a munkáltatóval szemben, de szükség törvényt bont.
Közös gyerekünk után férjem volt GYES-en, én pedig közben álláskeresési járadékot kaptam. Az álláskeresési járadék fennállása alatt beadtam GYED iránti kérelmet. Időközben elfogytak az álláskeresési járadékra szóló napjaim természetesen, de amikor a kérelmet beadtam, akkor még járt az ellátás és biztosított is voltam.
Most kaptunk határozatot, ami teljesen leforrázott, elutasították a GYED igénylést. Az indokolás szerint: "Nyilvántartásunk aktuális adattartalma alapján, Ön nem rendelkezik a Tbj. 6. § (1) bekezdése szerinti biztosítást megalapozó jogviszonnyal, ezért (...) nevű gyermek jogán gyermekgondozási díjra nem jogosult".
Fogalmam sincs, mit csináljak. Menjek GYES-re és közben próbáljam újra igényelni a GYED-et? Vagy támadjam meg bíróságon a döntést? Kinek van igaza, az igénylés pillanatában kell a biztosítotti jogviszony, vagy amikor a döntést hozzák? Mert az "aktuális adattartalma" a rendszerüknek tényleg az, hogy nem vagyok biztosított. Jelen esetben két hónapig ültek a határozaton, addigra már tényleg nem voltam biztosított, hiszen lejárt az álláskeresési járadékom.
Köszönöm segítségét!
Egyelőre igényeld meg a GYES-t, decemberben beadva legkorábban október 1-ig visszamenőleg tudod megigényelni. Ha valamikor, valahogyan jogosult lennél GYED-re, akkor még mindig lehet utólag variálni ezzel, hogy mégsem a GYES-t kéred, számítsák be a GYED-be.
Nézzük meg, hogy van-e bármi esély egy későbbi időponttól igényelt, addig jól alakított körülmények esetén! Ehhez többet kéne tudni. Mit lehet tudni a szülést megelőző 2 évről? Mettől meddig milyen jogviszonyod volt? Jövedelmek nem érdekesek, csak a dátumok.
Fiammal nagyon nehéz évek vannak mögöttünk, levelezőn főiskolára jártam, mellette heti 10 órában megbízási díjjal dolgoztam és ezt- azt háztartásokban "segítő" alapon még vállaltam. Egyszóval idén csak 5 hónap megbízási díjas munkám volt heti 10 órában és most aug.1-től részmunkaidős ( 20 óra) állásba felvettek valahová. Egyik kérdés a betegszabi. Ha beteg leszek ( már csapkod a munkahelyen a covid) jár nekem és mennyi betegszabi az előzményeimet ismerve?
Másik, hogy úgy tűnik a fiammal jogosult leszek a GYOD-ra, mert végre kiderült mi a baja, hosszú évek után, amellett jó is ha részmunkaidős vagyok napi 4 órásban vagyok, viszont az apjával elváltunk és heti váltásban neveljük, az állandó címe nálam, a tartózkodási így nála van, ki és hogyan igényelheti a gyodot? Lehet megosztva? Sajnos iskolán kívül állandó jelenlétet igényel, de erre senki nem tudott választ adni, hogy van ilyenkor.
Köszönöm a segítséget! Szép őszi napokat! Klára
A GYOD-dal kapcsoltban nem tudok segíteni, az nem az én asztalom.
Hosszú évek óta tartó folyamatos jogviszonyomból felmondtam, a munkaviszony 2022. augusztus 16-án szűnt meg, másnaptól külföldön, egy nem EGT-országban éltem és dolgoztam. Az OEP-pel kötött szerződés alapján egyénileg fizettem az egészségbiztosítási járulékot ettől kezdve, megszakítás nélkül.
Napra pontosan egy évet dolgoztam külföldön, 2023. augusztus 17-én gyermekem született, ezt követően is kint éltem, de nem dolgoztam.
Most ismét Magyarországon vagyok, és nem világos, hogy jogosult vagyok-e GYED-re. Ha jól számolom, a gyermek születését megelőző két évben (2021 augusztus 17 és 2023 augusztus 16 között) pontosan 365 nap magyarországi munkaviszonyom volt, és az egészségbiztosítási jogviszonyom egy napra sem szakadt meg.
Mindenhol mást olvasok, nem világos, mi most a helyzet.
Köszönöm segítségét!
Havi - jelenleg - 11.300 Ft-ért - nem lesz jogosult valaki 2 évig csedre és gyedre, ami csak a minimálbér után megállapítva is bruttó 3,5 milliió Ft a 2 év alatt - tudom, hogy Te dolgoztál előttte és "rendes járulékot" fizettél, de amit feszegetsz,az arra is vonatkozna, ha valaki kizárólag a filléres összegeket fizette maga után.
Biztosítási jogviszonyba kerülni nem nehéz, igényelhetsz álláskeresési járadékot, lehetsz egyéni vállalkozó, vagy dolgozhatsz ismerősnél... Előbbi két esetben a minimálbér, (ha a járadék alapja ezt eléri), utóbbi esetben a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a gyed alapja.
Ezzel a másik jogosultsági feltétel, az aktuális biztosítás rendben lenne. Az előzetes 365 napból meg pontosan 365 nappal rendelkezel 2021.08.17 és 2022.08.16 között - ha itt nem voltál fizetés nélküli szabadságon.
2024. novemberi CSED igénylésnél, ha a biztosítási idő több éve folyamatos, de 2024. áprilisa óta táppénzen van a kismama, és előtte 2024. márciusban is volt pár nap táppénz, akkor a 180 napi jövedelmet a márciusi táppénzes napok előttől lehet számolni?
Köszönöm szépen!
Először is köszönöm a nagyon gyors választ!
Akkor, ha jól értem, az hogy jelenleg GYES-en vagyok már beleszámít a folyamatos biztosítási időbe. Olyasmi infó jutott el hozzám, hogy mivel a GYES-t nem GYED után igényeltem, hanem előtte én fizettem a TB járulékot, így nem számít sehova a jelenlegi GYES időszakom mármint biztosítási szempontból (kizárólag TB mentesség jár vele)
Számszerűsítek, hogy jobban érthesselek.
2024 június óta vagyok GYES-en. Tesót kb 2025 őszén terveznénk (születés). 2025 tavaszán először a 44 szülői szabimat venném ki, ezt követően a felgyűlt szabit (hogy ketyegjenek a jogviszonyos napok), majd őszig/szülésig dolgoznék, ha nem indokolt a táppénz.
A fenti vázolt helyzetben munkaviszonyból nem lenne 365 nap, de GYES-sel együtt igen. Ebben a speckó esetben a CSED kedvezmény már szóba jöhetne?
Köszönettel: Viktória
A filléres (távolléti díj, ami általában az alapbér, ennek a 10%-a) szülői szabadságot csak akkor javaslom, ha nem ebből a munkaviszonyból akarsz csedet és gyedet igényelni, mert egyébként nagyon lehúzza az átlagot. A kedvezményszabály, hogy nem lehet kevesebb az új csed alapja, mit a régié volt, az bejönne, de mivel azóta lehetett béremelés, ezért akár több is lehetne az átlag sima szabadságból, mint az előző csed alapja volt.
A táppénz többszöröse a szülői szabadságnak és nem húzza le az átlagot, mert nem számít bele, úgyhogy egyszerűbb simán csak kivenni a szabadságot a gyes vége után, majd a szülés előtti 29. napig táppénzre menni.
Ha ketteske a 3. szülinap ünneplése után születik, akkor rendben lesz az előzetes biztosítás, hiszen 2 és 3 éves kor között megvolt a 365 nap. A csedet akkor is érdemes a lehető legkorábbi időponttól, a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igényelni, ha utána apuka lesz gyeden, mert így hamarabb elkezdődhet a gyede. Ha Te igényelnéd, akkor meg azért, mert a táppénz, a csed és a gyed közül előbbi a legkevesebb, tehát a legrövidebb ideig kellene kapni.
Az alábbi problémában kérnék segítséget:
2019 óta fennálló jogviszonyomból 2022-ben szülési szabadságra mentem. A CSED-et követően a GYED-ről lemondtam, édesapa vette igénybe, de jelenleg én vagyok GYES-en.
A táppénzben ez okoz problémát, ha jól tudom amennyiben visszatérek a munkahelyemre. Továbbá a 365 nap biztosítási jogviszonyt is össze kell gyűjteni tudtommal egy esetleges CSED-hez.
Ugyanakkor következő terhesség esetén a CSED kedvezményre jogosult lennék ebben az esetben is, ha minden egyéb feltétel teljesül? A jogviszony azonos lenne (szerződésmódosításokkal), első gyermekem nem lenne 4 éves.
Munkahelyváltáson gondolkodom, elsősorban ezért van jelentősége.
Remélem sikerült jól megfogalmaznom.
Köszönettel: Viktória
A csednek lazább szabályai vannak, van olyan helyzet, amivel valaki csedre még jogosult lehet, de gyedre már nem, Neked azonban a csed is esélytelen akkor, ha nem dolgozol előtte 365 napot (ami lehet fél év munka és fél év táppénz is).
Táppénzre egyáltalán nem leszel jogosult, mármint úgy nem, hogy rögtön táppénzzel kezdesz, mert táppénz a folyamatos biztosítással megegyező napokra (de legfeljebb 1 évig) jár, és a Te folyamatos biztosításod 0 nap. Ha kiveszed a szabadságodat, akkor annyi naptári napra lehetsz utána jogosult táppénzre, ahány naptári nap a szabadság volt.
A gyest mindenképpen Te igényeld meg, így ennek az időtartama alatt már ketyeg a biztosítás és a korkülönbségtől függően (ha ez legalább 3 év) akár a ketteske utáni csed és gyed is sanszos lehet, illetve táppénzen is többet lehetsz.
55 éves rokonunk munkaviszony hiányában hosszú évek óta fizeti az egészségügyi hozzájárulást maga után. Kérdéseim:
1. Ha ez így marad, elérve a nyugdíjkorhatárt, jogosult lesz-e bármilyen egészségügyi ellátásra anélkül, hogy továbbra is fizetnie kéne a hozzájárulást?
2. Megoldás lehet-e az ellátások rendezésére (mostanra, ill. a nyugdíjas évekre is), ha bejelentjük őt egy minimális munkaviszonnyal (mondjuk napi 2 órás minimálbérre)?
Köszönöm!
Ha nem lesz még 15 éve sem, akkor egyedülállóként jogosult lesz az időskorúak járadékára, ami egy filléres ellátás, de szintén van hozzá tb. Ha van párja, akkor csak abban az esetben jogosult erre, ha az 1 főre jutó jövedelem olyan alacsony – jelenleg 24.225 Ft -, ami kizárt, hogy ilyen alacsony lenne, mert akkor már rég éhenhaltak volna.
A nyugdíjat nagyon bonyolult szabályok alapján lehet kiszámítani, ezek egy része egy olyan szorzó, ami minden évben változik és amit nem ismerünk előre. Ezért nem lehet azt megmondani, hogy érdemes-e X Ft befektetést eszközölni a járulékokra, mert így Y, ami a többletnyugdíj, az több lesz-e ennél.
Aminek viszont mindenképpen van értelme, az 60 éves kora előtt legalább 450 napra egy munkaviszony – egészen pontosan úgy kellene, hogy a 450 nap a 60. éve előtt 45 nappal legyen meg. Van egy nyugdíj előtti álláskeresési segély (NYES) nevű ellátás, amire az jogosult, akinek az öregségi nyugdíj betöltéséig legfeljebb 5 éve van hátra, és ezelőtt legalább 45 napig álláskeresési járadékra volt jogosult. 45 nap járadék 450 nap munkaviszony után jár. A NYES szolgálati idő és jár mellé a zöld lámpa. A nyugdíj összegét nem rontja, mert a járadék és a NYES is olyan ellátás, meg még van pár ilyen, amivel ha kevesebb lenne a nyugdíj, akkor figyelmen kívül hagyják.
2023.júniusban diplomáztam, nappali tagozaton tanultam. A nyilvántartás szerint (Oktatási
Hivatal) 2019.09.03-2023.10.31-ig volt biztosítási jogviszonyom. 2023.09.01-től
dolgozom egy munkahelyen, ahol be vagyok jelentve 2-4-6 órára. 2023 decemberben és
2024 januárban bruttó 260.000,- Ft volt a jövedelmem, az elmúlt 4 hónapban pedig bruttó
434.165,-Ft/hó. 2025.március elejére várjuk az első gyermekünket.
Az érdekelne, hogy milyen ellátásra leszek jogosult és kb. milyen összegben?
Van-e értelme egy másik munkaviszony létesítésének? (bejelentés a családi cégbe) Ha igen
akkor az után milyen ellátásra leszek jogosult?
Köszönettel
N.O.
Tehát nem befolyásol semmit hátrányosan egy táppénz, viszont mivel nem tudni, hogy mikor mész táppénzre, ezért nehéz megmondani, hogy mennyi lesz a csed és a gyed alapja.
De ha még két hónapot dolgozol a jelenlegi bérrel, akkor bármelyik lesz is az utolsó 6 hónap, ott a jelenlegi, 6 órás béred lesz az átlag alapja. Azt feltételezve, hogy 30 év alatti vagy, az ezutáni adókedvezménnyel 434.000 Ft-os átlagból nettó 434.000 Ft körüli csed várható, mert a csed mértéke 100%, SZJA az előzőek miatt nincs, járulék meg nem terheli. Ilyen átlagból 30 év alattiként a gyed havi nettó 273.000 Ft körüli.
A fennálló munkaviszony mellett másik munkaviszony létesítésének nincs értelme, ha valójában nem dolgozol benne, mert táppénzen kívül mást nem kapnál, mivel több jogviszony esetén mindegyikben külön-külön kell rendelkezni 1 év előzetes biztosítással. De ha csak egyetlen munkaviszonyod lenne a 2027-re gondolt minimálbér kétszeresét meghaladó bérrel, akkor a csed és a gyed alapja a minimálbér kétszerese is lehetne, a gyed pedig két év elején is emelkedne az újévi maximumhoz képest.
Első gyermekével, várhatóan 2024.07. hónaptól Cseden, majd Gyeden lévő anyuka már most tervezné a másodikat, az lenne a kérdése, hogy hogyan járna a legjobban. Sok éve folyamatos, 8 órás munkaviszonya van, 2024.01. hótól 9-es kódú táppénzen van, 2024.07. hónapban várható első gyermeke születése. Gyed után akár vissza is menne dolgozni, ha ez növelné az ellátást, vagy táppénzre menne, ha már összejött a következő baba, ha az a jobb.
Köszönöm szépen a választ!