SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Feminista Almanach 2005

Török Monika [cikkei] - 2005-08-21
A kötet, amely nem hiányozhat egyetlen nő könyvtárából sem - férfiaknak pedig egyenesen kötelező!

Akik eddig azt hitték, hogy a feministák át akarják venni a hatalmat, és ugyanolyanok akarnak lenni, mint a férfiak - tévednek. A feministák továbbá nem szőrös lábú, elhanyagolt külsejű, családot messziről kerülő leszbikusok, akik véres szájjal ócsárolják a fennálló rendet. Megjelent a Feminista Almanach, amely eddig egyedülálló módon mutatja be, hogy a feminista mozgalom célkitűzése a nők emberi jogainak biztosítása (biztonsághoz való jog, egyenlő bérek, egyenlő munkaerőpiaci esélyek stb.), és nem a férfiviselkedés imitálása. Akinek eddig tévhitei vagy ellenérzései lettek volna a feministákkal kapcsolatban - olvassa.

Részlet a könyv előszavából Csapó Idától:
"Az asszony a világ négere." Emlékszem, mennyire szíven ütött ez a gondolat - John Lennontól - tudatos feministává válásom hajnalán. Reményeim szerint ez a maga nemében egyedülálló kötet, az első magyar nyelvű Feminista Almanach hozzájárul ahhoz, hogy mind többen rájöjjünk, miért négere még ma is, a 3. évezred küszöbén a világnak az asszony, a nő, a lány, s mi lenne a teendőnk, hogy ne így legyen. Nőknek és férfiaknak egyaránt.
Jómagam mélyen hiszem, hogy mentálisan az a társadalom egészséges, ahol a nemek működése harmonikus, s a teherviselés igazságos.

Tom D, rapper, a publicenemy.com egyik news managere. 2004-ben az amerikai Pvt. Militant első albumának egyik zenei producere, és az Old School Hip-Hop CD-ROM producere írása a kötetben:
"Bár nincsenek diszkriminatív törvények, a nõk esélyegyenlõsége még mindig nem valósult meg, mert a világban a férfiak játsszák az irányító szerepet. A férfiak kezében van a gazdasági és politikai hatalom. A nõk nem kaphatnak addig több hatalmat és érvényesülést, amíg a társadalomban a fiúk és a férfiak "elnyomottjainak" szerepét kell játszaniuk. A férfiak mindig "férfi" mivoltukat akarják hangsúlyozni. Aki nem tud megfelelni ennek a képzeletbeli elvárásnak, azt megjegyzésekkel illetik (pl. "A nagyfiúk nem sírnak", "Úgy viselkedsz, mint egy kislány"). A férfiasság leginkább az érzés nélküli magatartásban nyilvánul meg. A fiúk és a férfiak gyakran azért nem akarnak bensõséges barátságot,
kapcsolatot és kötõdést, mert ezzel megsértenék a világban elfoglalt pozíciójukat és tekintélyüket. Ha egy férfi segítségre szorul, más férfiak szemében olyanná válik, mint egy nõ. A legfontosabb, hogy elõtérbe helyezzük és támogassuk a nõket. A szexizmus mindenkit érint, tehát kollektív cselekvést igényel. Szükségünk van arra, hogy megbeszéljük és meghallgassuk a nõk társadalmi nehézségeit.

Egy rövid versem, amit a témával kapcsolatban írtam:

Az egész világ gyermekeit eteti és félti
De közben a nőket és a lányokat lenézi
Sok férfi nem tudja, ezért elmondom ezt neki
A gyengébbik nem őt is erőssebbé teszi
Eljött a pillanat, hogy csinálj te is valamit
Remélem a szavaim ledöntik az elnyomás falait
Addig is szünet nélkül lázadok
Mert nem csak a szeretőd az, aki téged is átkarol
Hiányzik a tisztelet - ki az, aki számolja a könnyeket?
Engem is egy anya szült, ezért ajánlom neked
Hogy becsüld meg a nőket - védjük meg őket


Mert ők, akik világra hozták az egész Földet
A mai világ megöli az álmokat
Csak arra tanít bennünket, hogy lenézzük a lányokat
Sokaknak csak az a fontos milyenek az ágyban
Agyonverik őket, vagy úgy bánnak velük mint egy tárggyal
Lennon énekelte: "A nő a világ niggere"
Ha nem válik a szolgáddá azt hiszed, hogy nem szeret
Ha gyereke van, nehezen kap állást
Ne csodálkozz azon, ha lánynak lenni általában hátrány
A háta mögött azt mondod egy kurva
Neked az is baj, ha okos, és az is baj, ha buta
Ugyanazért a munkáért kevesebb fizetést kap
A nők és a férfiak között egy szakadék van
Semmi rossz nincs abban, hogyha sírnál
Csak attól félsz, hogy azt mondják: "nyafogsz, mint egy kislány"
Bennünk van a probléma - beteg az agyunk
Együtt erősebbek vagyunk"

Feminista Almanach 2005
Budapest, 2005
Kiadta: Minők, a Magyar Internetező Nők egyesülete és a NőTárs Közhasznú Alapítvány
Felelős szerkesztő: Csapó Ida
Társszerkesztő: Török Monika
Elérhetőségek: www.minok.hu, www.feminista.hu, www.notars.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Tragédia az uszodában: egy 10 éves fiú 5 méterről ugrott a vízbe, rázuhant egy 67 éves férfira, aki a helyszínen elhunyt

Egy szomorú baleset rázta meg azt az uszodát, ahol egy 10 éves fiú az 5 méteres ugrótoronyról ugrott a medencébe, és egy 67 éves férfire zuhant. A férfi a helyszínen életét vesztette, miközben a gyermek is eltűnt a rendőrség elől. Az eset rávilágít a medencehasználat biztonsági szabályainak fontosságára.

Ne féljünk a természetes édességektől, együnk gyümölcsöt!

Gyakori táplálkozási tévhit, hogy a gyümölcsökben található természetes cukrok (azok közül is a fruktóz) hizlalnak, megemelik a vércukor- és inzulinszintet, ezért egészségtelenek. Az igazság ezzel szemben az, hogy a gyümölcsökben található rostok, vitaminok, ásványi anyagok, antioxidánsok kulcsszerepet játszanak a daganatos betegségek megelőzésében, az immunrendszer erősítésében és az anyagcsere szabályozásában - mondja Szabó Adrienn dietetikus, a Semmelweis Egyetem Szakrendelő Intézetének munkatársa.

Kétéves fiú halt meg, miután az orvosok sűrített levegővel próbálták eltávolítani az orrába szorult pattogatott kukoricát

Egy rendkívül felkavaró eset rázta meg Brazíliát, amikor egy két éves kisfiú vesztette életét azután, hogy az orvosok súlyos hibát követtek el egy egyszerű orrdugulás kezelése során. A fiú orrába szorult pattogatott kukoricaszem eltávolítása közben alkalmazott sűrített levegős eljárás következtében a gyermek tüdeje és gyomra is megrepedt, ami végzetesnek bizonyult.

Megdöbbentő eset: Egy nő császármetszést hajtott végre saját magán - Ő és a babája is túlélte

Egy mexikói asszony hihetetlen története járta be a világot: saját magán végzett császármetszést, miután nem tudott orvosi segítséget kérni. A nő és gyermeke is túlélte a drámai beavatkozást, amelyet azóta az orvostudomány is vizsgál.

Szívszorító tragédia: Egy anyuka lelőtte halálos beteg férjét és két gyermeküket - a legkisebb gyermekük árván maradt

Egy szívszorító tragédia történt New Hampshire-ben, ahol Emily Long, 34 éves anyuka lelőtte a halálos agydaganatban szenvedő férjét, két gyermeküket, majd végül önmagával is végzett. A tragédia után a legkisebb gyermekük, egy hároméves kisfiú árván maradt - ő sértetlenül került egy család gondozásába.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja