SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓDSZABADIDŐRECEPTEKBABANEVEK

Az én kertem, az én álmom... 2. rész

Tóth Ádám [cikkei] - 2014-04-07
Esztétika és funkcionalitás, mint kettős szempont a kerti térburkolat megválasztásakor.

Tóth Ádám kertépítővel, Kertguruval beszélgettünk, és segítségével cikkünkben összegyűjtöttünk az Olvasó számára minden hasznos és érdekes tudnivalót a kerti térburkolat egyszerű és praktikus vagy letisztult és nagyvonalú kialakításáról, szem előtt tartva a használhatóságot valamint az ízléses kivitelezést.

Többet ésszel, mint pénzzel: térburkolás és funkcionalitás, avagy mihez mi ajánlott leginkább

A legtöbb térburkoló anyag megfelelő járdák, medence szegélyek, tipegők, felhajtók kialakítására. Minden típus rendelkezik előnyökkel és hátrányokkal, így a kerttervezés része hogy, a funkcióhoz leginkább megfelelő típust válasszuk. Medencékhez leginkább ajánlott a gumi tégla térburkolat, ami UV álló így ellenáll a napfény káros sugarainak; újrahasznosított autógumi őrleményből készül, így környezetbarát.

Kertguru tipp: Abban az esetben, ha gyermekeink játszóterét álmodtunk meg kertünkben, elsősorban a biztonságot nyújtó, ütéscsillapító gumiburkolat mellett ajánlott dönteni.

Bár költséges, ugyanakkor annál tartósabb megoldás lehet a WPC (fa- műanyag kompozitból készülő) teraszburkolat. mely farost és műanyag keveréke, nem korhad, nem szálkásodik, a rovaroknak is ellenáll, és csúszásmentes. Fa térburkolatként borovi és vörösfenyő valamint a kemény fafajták is alkalmasak, de nagyon fontos minden esetben a nedvesség elleni előkezelés, illetve a folyamatos karbantartás. A fa utánzatú térburkolatok szintén természetes hangulatot biztosítanak, rendkívül praktikusak és kellemes látványt nyújtanak például egy rusztikus kertben. A terméskő burkolólapok időállók. A mészkő, homokkő, a palakő és gránitlapokat egyaránt felhasználják alapanyagként.

Szilárd burkolat növényekkel - Növények ültetése a burkoló- lapok közé igen vonzó látványt nyújt, a hatás azonban akkor a legjobb, ha csupán egyetlen növényfajt alkalmazunk. Ez egyébként csak nagy lapokkal burkolt felületen lehetséges. A kőlapok és a növények kombinációja a burkolt felület használhatóságát korlátozza, ezért a növények számára nyitott hézagok helyét gondosan meg kell terveznünk, ha a burkolat hatását fokozni és nem rombolni kívánjuk.

Kertguru tipp: Kisebb méretű térkövek tökéletes díszei lehetnek egy viszonylag nagy térnek, kis kertekben azonban zsúfolt érzetet adhatnak.

Álomkert? Az egységes összkép a lényeg: térburkolás és stílus

A köveknek lelke van: képesek kifejezni egy- egy stílust, miközben megfelelnek az esztétika és funkcionalitás követelményeinek is.  Önmagukban vagy egy raklapra felhalmozva azonban sosem érvényesülnek úgy, mint végleges környezetükben. Rusztikus kertekben kellemes látványt nyújt a terméskövek és folyami kavicsok alkotta páros. Ezzel szemben a minimál stílus megköveteli a térburkolat egyszerűségét is, nagy méretű, egyszínű járólapokkal érdemes tervezni. Kertünk romantikus természetét viszont inkább fa vagy fahatású térburkolatokkal hangsúlyozhatjuk, amihez csodásan illenek a szinten fából készült kerti bútorok, indák és más futó növények.

Különböző burkolóanyagok társítása

A különböző burkolóanyagok sikerült társítása és a nyugtalanító összevisszaság közötti határ igen szűk. Amennyiben maradt valahonnan néhány burkolólapunk (pl. beton- vagy terméskőlapok), kockakövünk, esetleg kavicsunk, úgy tudjuk jól felhasználni, ha mindegyik anyagból a lehető legnagyobb felületet alakítjuk ki, és úgy kapcsoljuk egymáshoz, hogy minél kevésbé éles átmenetek adódjanak közöttük.

Annak eldöntése, hogy milyen anyagokat társítsunk egymással, többnyire az áraktól függ. Csak egy szemléltető példa: egy nagyobb felület kizárólag klinkertéglából nagyon drága, viszont ha csupán klinkertéglahálót tervezünk, melynek közeit betonlapokkal vagy kaviccsal töltjük ki, a burkolat jóval olcsóbban kivitelezhető.

A színkombinációkkal legyünk nagyon óvatosak! A túl tarka keverék kellemetlen vetélytárs a növények vagy egyes építészeti elemek számára. Sok gyári burkolóanyag színe durván elüt a lombok színétől.

Kreatív Kertguru tippek:

1. Kerti sakktábla - Ha viszonylag nagyobb terület áll rendelkezésünkre, és a látványba is kellemesen beleilleszthető, akkor két különböző színű térkő felhasználásával kerti sakktáblánk is lehet.


2. Betonlapok kavicsban - Hatszögletű gyári betonelemeket durva kavicsba elhelyezve szintén impozáns lehet. A lapok rézsútos szélei megakadályozzák, hogy könnyen törjenek.


3. Fa kavicsban - A kavicságyba rakott fatörzsszeletek „lépőkövekként”, tipegőként is szolgálhatnak. Télen az ilyen fafelületeket drótkefével kell ápolni, hogy ne csússzanak .


4. Talpfák és kavics - Öreg vasúti talpfákat sugarasan, szorosan egymás mellé ívben elhelyezve, a közöket pedig nagy szemű kaviccsal kitöltve nagyon elegáns hatást tud kelteni. Ha mindezt inkább hézagosan, a kerti út vonalát finoman, lazán követve tesszük, már nem lesz annyira „feszes”, mesterséges az összkép: végtelenül természetesnek és harmonikusnak érezzük. A hézagokba szórt kavicsok télen csökkentik a csúszásveszélyt.


A cikk első része: Az én kertem, az én álmom... 1. rész

betöltés...
betöltés...

LEGOLVASOTTABB

20 fontos dolog, amit meg kell tanítani a gyereknek 2 éves kora előtt

A kisgyermekkor intenzív fejlődési szakasz, ahol a járás és beszéd mellett az önállóság alapjai is lerakódnak. Szülőként kulcsfontosságú, hogy támogassuk a kicsiket ebben az időszakban. Melyek azok a képességek, amelyeket igazán érdemes megtanulniuk kiskorukban, és hogyan segíthetjük elő fejlődésüket hatékonyan?

Szex 60 felett: tabu, amiről senki nem beszél

A szexuális élet nem ér véget 60 éves kor felett, sőt, sokaknak ekkor teljesedik ki igazán. Szexológusként nap mint nap látom, hogy a párok egy új, mélyebb intimitást fedeznek fel maguknak, amikor már nem a teljesítménykényszer és a megfelelés hajtja őket. Most lerántom a leplet a leggyakoribb tévhitekről, és megmutatom, hogyan lehet a szex 60 felett is örömteli, szenvedélyes és felszabadító.

A kollagént nem, de az építőelemeit lehet pótolni!

Egészséges táplálkozás mellett a Semmelweis Egyetem belgyógyász professzora szerint nincs szükség a kollagén külső pótlására, mert a szervezet a bevitt fehérjékből C-vitamin, réz és cink együttes jelenléte mellett elkészíti és fedezi a saját kollagénszükségletét. A mesterségesen előállított kollagénkészítmények fogyasztásakor fontos tudni, hogy e nyomelemek és vitamin fogyasztása nélkül még az alkotóelemek sem szívódnak fel.

Terhesség hétről hétre - 1. héttől a 40. hétig: mi történik veled és a babáddal?

A terhesség 40 hetes utazása az egyik legnagyobb kaland az életedben. Amikor meglátod a pozitív tesztet, rögtön ezer kérdés merül fel: mekkora most a baba? Mikor fogom érezni a mozgását? Normális, hogy émelygek? Tarts velünk hétről hétre, és tudd meg pontosan, hol tart a babád fejlődése, és milyen változásokra számíthatsz a testedben!

„Végre megérkeztek az adatok” - Fordulat jöhet a gyermekvédelemben? Dr. Gyurkó Szilvia válaszol

Dr. Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő, a Hintalovon Alapítvány vezetője hosszú évek óta dolgozik azért, hogy a gyerekek jogai ne csak papíron létezzenek.

© 2004-2026 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja