SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Változnak az érettségi vizsgák szabályai januárban

Családinet [cikkei] - 2013-09-12
Több ponton is változások várhatók az érettségi vizsgák szabályaiban, januárban. Előre hozott vizsga csak a középiskola várható teljes befejezését megelőző első vagy második tanév májusi-júniusi vizsgaidőszakban lesz tehető, és csak a Magyarországon tanított idegen nyelvekből, illetve informatikából.

Az oktatas.hu oldalon közzétett összegzés szerint ennek megfelelően a 2013-2014-es tanév október-novemberi vizsgaidőszakában érvényesek utoljára az előre hozott vizsgák eddig megszokott szabályai.
    
A 2014-2015-ös tanévtől az október-novemberi vizsgaidőszakokban már nem lesz lehetőség előre hozott érettségi letételére. A sikertelen előre hozott érettségi vizsga esetében az adott vizsgatárgyból javító vagy pótló vizsgára legkorábban csak a rendes vizsga vizsgaidőszakában lehet majd jelentkezni. Ez a korlátozás már érinti a 2013-2014-es tanév október-novemberi vizsgaidőszakában sikertelen vizsgák javító, pótló vizsgáit is. Azok a tanulók tehát, akiket ekkor javító vagy pótló vizsgára utasítanak, ezen vizsgáikat csak rendes érettségijük időszakában tehetik le.
    
Változatlan az a szabály, amely szerint azoknak a vizsgázóknak, akik rendes érettségire jelentkeztek, de a középiskola utolsó évfolyamán valamely tantárgyból elégtelen osztályzatot kaptak, és így nem fejezték be a középiskolai tanulmányaikat, előre hozott vizsgává minősíthető át a többi vizsgájuk, a vizsgatárgytól függetlenül.
    
Emellett előre hozott vizsgára jelentkezhetnek - a változásoktól függetlenül - bármely vizsgatárgyból azok, akik a kérelem benyújtásának időpontjában külföldi vagy külföldi rendszerű középiskola utolsó évfolyamán folytatják tanulmányaikat. Ezt azonban 2014. január 1-jétől kizárólag a május-júniusi vizsgaidőszakban tehetik meg.
    


Azok, akik a tanulói jogviszony alatt, a középiskolai tanulmányok teljes befejezése előtt középszinten magyarországi középiskolában tanított idegen nyelvekből, valamint informatikából előre hozott érettségit tettek, ezekből tehetnek szintemelő vizsgát. A sikertelen szintemelő vizsga esetében az adott tárgyból javító vagy pótló vizsgára legkorábban csak a rendes időszakban lehet majd jelentkezni.
    
A 2013-2014-es tanév május-júniusi vizsgaidőszakától kezdődően az utazás és turizmus választható közismereti vizsgatárgyból csupán az öt (kötelező és kötelezően választandó) vizsgatárgyon felüli, szabadon választott (hatodik) tárgyként tehető vizsga.
    
Szintén ettől az időponttól a nemzetiségi nyelvet tanulók, mint idegen nyelv (német nyelv, horvát nyelv, szlovén nyelv) vizsgatárgyból jelentkezhetnek érettségi vizsgára.
    
Az ismertető szerint a kétszintű érettségi bevezetése óta hat művészeti tárgyból tehettek vizsgát a jelentkezők. Ezek közül négyből (ábrázoló és művészeti geometria, magyar népzene alapjai, hangtani és akusztikai ismeretek, hangkultúra) 2014. január 1-jétől megszűnik a vizsgázási lehetőség. A további két vizsgatárgyból (művészettörténet és népművészet) pedig a későbbiekben, mint választható közismereti vizsgatárgyból lehet vizsgázni.

Forrás: MTI
Fotó:
stockimages - FreeDigitalPhotos.net

LEGOLVASOTTABB

A petesejt titkos választása: nem a leggyorsabb spermium nyer

A fogantatásról él az a kép a köztudatban, hogy olyan, mint egy verseny, ahol a leggyorsabb spermium ér célba, miközben a petesejt passzívan várja a győztest. A Stockholmi Egyetem kutatásai azonban azt mutatják, hogy a valóság ennél jóval összetettebb és érdekesebb. Lehet, hogy mindig a nő dönt?

Meghalt a kisfiuk, miután az autósülésben aludt el. Fontos figyelmeztetés minden szülőnek

"Azt hittük, jót teszünk vele, ha hagyjuk tovább aludni az autósülésben - három nappal később a gépekről kapcsolták le a 11 hónapos kisfiunkat. Egy szinte mindennapos szülői rutin miatt halt meg, amiről alig valaki tudja, milyen veszélyes." (Képünk illusztráció)

Ezt mondta a rendőrség Egressy Mátyás eltűnésével kapcsolatban

Még most is nagy erőkkel keresik Egressy Mátyást, azt a 18 éves fiút, aki január 17-én éjjel egy 5. kerületi szórakozóhelyről indult el, de nem érkezett haza a 11. kerületi otthonába.

Jó hír jött a tavaszi szünetről: hosszabb pihenő vár a diákokra a 2025/2026-os tanévben

Hivatalossá vált a 2025/2026-os tanév rendje, és a naptár több ponton is kedvező meglepetést tartogat. A tavaszi szünet a megszokottnál hosszabb lesz, az érettségi időpontjai is ismertté váltak, így diákok, szülők és pedagógusok egyaránt előre tervezhetnek a sűrűbb hónapok előtt.

Sosem látott járvány tombol Magyarországon - veszélyben vannak a kisgyerekek

Egyelőre az influenzajárvány felfelé ívelő szakaszában tartunk, így még hetekbe telhet, mire lecseng. Ráadásul az idei járvány több szempontból is szokatlan, például mert főként a fiatalabb korosztályt érinti.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja