SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A szorongó gyerekek anyukái túlzottan belefolynak gyermekük életébe

- 2017-03-11
Akár rosszul is elsülhet, ha a szorongó gyereket az anyukája igyekszik pátyolgatni - ezek az anyukák ugyanis gyakran még otthon is a kelleténél jobban belefolynak a gyermekük életébe.

A szociális fóbia vagy társas szorongás a gyerekkor végén, a kamaszkor elején szokott jelentkezni, s ennek a korosztálynak a hét százalékát érinti. Ha nem kezelik, akár még a felnőttkorban is folytatódhat, kihathat az illető tanulmányaira, sőt általános közérzetére is.

Korábban az ezzel kapcsolatos vizsgálatok többségét laboratóriumi körülmények között végezték, ám Julia Asbrand, a Freiburg Pszichológiai Intézet szakembere úgy döntött, inkább otthoni körülmények között lenne érdemes körbejárni a témát, ezért 55 anyát és gyermekét (9-13 év közöttieket) kísért figyelemmel saját környezetükben.

A kísérlet során a gyerekeknek tíz perc alatt minél több nehéz mozaik-kirakóst kellett kirakniuk, és azt mondták nekik, hogy az eredményről majd később értesülnek. Az anyukáknak megengedték, hogy segítsenek a gyerekeknek, de kifejezetten nem bátorították őket erre, az egész folyamatot pedig videóra vették. A kirakós jól szimulálta azt a helyzetet, amikor valakinek házi feladatot kell írnia, vagy egyéb, az iskolához kapcsolódó feladatot kell elvégeznie.

Az eredmények azt mutatták, hogy a szociálisan szorongó gyerekek anyukái többet segítettek – még akkor is, ha a gyerek nem kért segítséget, és nem is utalt arra a viselkedése, hogy segítségre szorulna, ami azt mutatja, hogy ezek az anyukák nem bíznak igazán a gyermekük képességeiben.
Ezzel azonban a gyerekükben is elültetik azt a gondolatot, hogy ő egyedül nem képes semmire, aki így máskor, amikor nincs ott az anyukája, még inkább félni fog, és még kevésbé mer majd önálló lenni.

A szakember ugyanakkor megjegyezte, hogy a szorongó gyerekek anyukáinak javára írható, hogy nem voltak túlzottan kritikusak a gyerekeikkel szemben, és nem illették őket negatív megjegyzésekkel sem – ezzel együtt azonban fontos lenne ezeket a szülőket olyan képzésben részesíteni, ahol megtanulják, miként állhatnak hozzá rugalmasabban a gyerekük problémájához.

Forrás: http://mipszi.hu
Fotó: Tony Alter/flickr


(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja