SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓDSZABADIDŐRECEPTEKBABANEVEK

A horkolás a párkapcsolatot is veszélyezteti

Családinet [cikkei] - 2012-09-21
A horkolásnak nem csak az egészségromboló hatása ismert, de a párterápiában könnyen fény derülhet arra is, hogy akár a kapcsolatot is veszélyeztetheti. Gyimesi Andrea, az Oxygen Medical pszichológusa, szexuálterapeutája az okokról és a megoldási lehetőségekről beszélt.

A horkolásnak nem csak az egészségromboló hatása ismert, de a párterápiában könnyen fény derülhet arra is, hogy akár a kapcsolatot is veszélyeztetheti. Gyimesi Andrea, az Oxygen Medical pszichológusa, szexuálterapeutája az okokról és a megoldási lehetőségekről beszélt.

A tartós különalvás veszélyes

  • Azok a párok, akik szakszerű segítséget keresnek problémáik megoldásához, gyakran úgy nyilatkoznak, hogy a probléma akkor kezdődött, amikor elkezdtek külön aludni. Általában az egyik fél panaszosan közli, hogy a másik kirakta a közös ágyból. Ez a „kirakás” leginkább a horkolás miatti időnkénti különalvást jelöli ezekben az esetekben. Sokan nem is gondolnák, milyen veszélyeket rejthet ez az állapot. Akik már érzékelik a problémát, jól teszik, ha két szinten is próbálják megoldani: a horkolást magát szomnológus közreműködésével, a mélyebb, párkapcsolati konfliktust pedig pszichológus bevonásával– figyelmeztet Gyimesi Andrea az Oxygen Medical pszichológusa, szexuálterapeutája.

Természetesen felmerül a kérdés, miért éppen a különalvás tűnik a legjobb megoldási lehetőségnek. Végső soron logikus lépés is lehet ez, hiszen csökkenti a zajártalmat, de az ötlet kitalálója – sokszor nem is tudatosan - elfeledkezik pár fontos érvről, jelesen, hogy ez a másiknak fáj és ez egy üzenet. A logikus, racionális és praktikus megoldás máris kevésbé tűnik jó ötletnek, ha tekintetbe vesszük, hogy hosszú távon, nappal viszont egy morcos, kevésbé toleráns partnerrel kell megbeszélni majd a gondjainkat vagy a gyerek óvodába szállítását. Ráadásul a helyben alvó is egyedül marad, a test pedig emlékszik. Nem azért, mert az ágy valamiféle varázslatos hely, hanem két egészen más, de elég kevéssé tudatos dolog, nevezetesen a szocializáció és az úgynevezett szó előtti tartomány miatt.

Mitől működik egy párkapcsolat?

Furcsán hangzik, de az ágy a szocializáció egyik színtere is lehet. A szocializáció során megtanuljuk, hogy mitől párkapcsolat a párkapcsolat, és ha ezektől a jelektől eltérünk, azt üzenetnek tekintjük, de legalábbis jelnek. Az ilyesmi ellen nehéz ésszel fellázadni. Ha a párunk nem mutatkozik be a szüleinknek, akkor kellemetlenül érezzük majd magunkat és bizonytalanul. Harmincon túl hosszú kapcsolatban a gyermekvállalás halogatása szintén valami krízist jelezhet előre, hacsak nem sikerült ezt megbeszélni. Ha pedig külön ágyban alszunk, abból előbb-utóbb baj lesz. Persze lehet, hogy a kilakoltató fél tudatosan vagy anélkül, de éppen erre játszik. Szeretné, hogy valami kipattanjon végre, hogy legyen zaj, konfliktus, vita. De ez az üzenet mindenképpen veszélyes ilyen esetben is, a következő dolog miatt.

A szó előtti tartomány a 2 éves korunk előtti időszakunkat jelöli, amikor még nem szavak által szerveztük a világot. A világ ritmusból, hangszínből, dallamból, arckifejezésekből, testérzetekből, ízekből állt össze. Nagy szerepe volt a testnek, a tapintásnak, sőt, ezen érintgetések nélkül meg is haltunk volna. A rendszeres érintés jelentette az életet és a szeretetet. Elkezdtük szavakkal megérteni a világot, és minden kicsit távolibb, de némileg kiszámíthatóbb lett. Nem múlt el viszont a régi jelentés, a testnek érintés kell, a szívnek lágy dallamok, és az étkezés összefügg a szeretettel és a meghittséggel.

Így tehát ha ágytól és asztaltól is elválik valaki - ahogy a népi mondás tartja nagyon bölcsen - akkor a lágy dallamok is követhetik az előbbieket csökkenésükkel. Úgy pedig nem mindig könnyű közelebb kerülni egymáshoz, ha nem is sejtjük, hogyan kerültünk ilyen távol!

www.oxygenmedical.hu

betöltés...
betöltés...

LEGOLVASOTTABB

Szex 60 felett: tabu, amiről senki nem beszél

A szexuális élet nem ér véget 60 éves kor felett, sőt, sokaknak ekkor teljesedik ki igazán. Szexológusként nap mint nap látom, hogy a párok egy új, mélyebb intimitást fedeznek fel maguknak, amikor már nem a teljesítménykényszer és a megfelelés hajtja őket. Most lerántom a leplet a leggyakoribb tévhitekről, és megmutatom, hogyan lehet a szex 60 felett is örömteli, szenvedélyes és felszabadító.

Különleges, de hivatalosan adható babanevek - ha nem szeretnél te is Hannát vagy Dominikot

Egyre több szülő szeretne olyan keresztnevet adni a babájának, amely egyedi, ritkább, mégis teljesen hivatalos és gond nélkül anyakönyvezhető. Szerencsére ma már több ezer olyan név közül lehet választani, amely megfelel a szabályoknak, mégis különleges, így a gyereked neve valóban egyedi lehet az oviban is.

Jelzett Gyula telefonja, kirohant az óráról - meglepő oka volt rá

Amikor a kamaszod telefonja pittyen az órán, valószínűleg egy újabb TikTok-videóra vagy mémre gondolsz. Bognár-Béres Gyula esetében azonban ez a hang az életet jelentette: a budapesti gimnazista egy angolórát szakított félbe, hogy a szomszédos parkban újraélesszen egy idegent. Ez a történet nem csupán egy rendkívüli eseményről szól, hanem arról is, hogyan válhatnak a fiatalok felelős, cselekvő tagjaivá a társadalomnak, és milyen szerepe van ebben a szülői nevelésnek, az iskolai oktatásnak és a modern technológiának.

Kicsoda "Zsolt bácsi"? Megdöbbentő vallomások a magyar gyermekvédelem legsötétebb titkairól

Szülőként a legrosszabb rémálmunk, ha a gyermekünket bántódás éri. De mi történik akkor, ha pont azok bántják a legkiszolgáltatottabbakat, akiknek a védelmezésük lenne a feladatuk? Juhász Péter legújabb tényfeltáró videója olyan rendszerszintű visszaélésekre világít rá a magyar gyermekvédelemben, amik mellett egyszerűen nem mehetünk el szótlanul.

Belőttek egy solymári óvoda ablakán. Bent aludtak a gyerekek

Belőttek a solymári Kék Óvoda egyik csoportszobájának ablakán, miközben bent gyerekek tartózkodtak, de senki nem sérült meg. A rendőrség szerint egy idős férfi engedélyhez nem kötött légpisztollyal galambokra vadászva találta el véletlenül az épületet, ellene súlyos testi sértés kísérlete miatt indult eljárás.

© 2004-2026 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja