Kérdezz-felelek
Én voltam a minap az a fél %, aki fizetős szolgáltatásra jelentkezett. Kérte, írjam le itt a problémámat, de sehogy sem sikerül röviden leirnom, és nem szeretném több kérdező lehetőségét elvenni. De ha Ön nem tudja megnyitni ezt a fiókját, én adnék egy e-mail címet, ahová ha válaszolna, elküldeném problémám leírását. Kérem ne ijedten meg, az Ön válasza szerintem nem lenne hosszabb, mint amit másoknak szokott adni, csak a tb- problémám lassan egy éve húzódik , amit nem tudok néhány sorban leírni.
tiszabela1@gmail.com
Köszönettel, Soltészné Tünde kismama
Próbáltam egyedül értelmezni a vonatkozó jogszabályokat, de nem boldogultam, ezért szeretnék segítséget kérni.
Első gyermekemmel vagyok itthon GYEDen. 2010.11.08-tól dolgoztam egy munkaadónál, kislányom 2013.07.06-án született, az naptól kaptam TGYÁSt, majd 2013.12.21-től GYED-et, melynek összege havi nettó 122 577 forint. 2014.07.07. óta egy másik cég Felügyelő Bizottságának tagjaként bruttó 100 000 forint tiszteletdíjat is kapok a GYED-en felül (itt a besorolásom Egyéb jogviszonyban álló - Máshol főállással) (ebből SZJA előleget, egészségbiztosítási járulékot és nyugdíjjárulékot vonnak, le azaz nettó 67 000 forintot kapok). Következő gyermekemet 2015.03.31-re várom. Kérdésem, hogy mennyi TGYÁS-ra illetve GYED-re számíthatok a második gyermek kapcsán, a tiszteletdíj beszámít-e, és ha igen hogy kell intéznem az igénylést tekintettel a két munkáltatóra (természetesen mindkét munkáltató tud a másikról). További kérdésem, hogy a TGYÁS alatt, majd a következő gyermek 1 éves kora előtti GYED ideje alatt kaphatom-e továbbra is a tiszteletdíjat, illetve ha nem akkor érdemes-e még idén egy összegben megkapnom ezt a díjazást? Ezen kívül vagy e mellett érdemes-e az eredeti munkahelyemen felmondani, és ha igen mikor (még idén vagy csak jövőre), ha tudok magasabb jövedelmű állást kapni a szülés várható időpontjáig, hogy utána magasabb juttatást kapjak?
Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
Üdv: Ildi
Az új helyen nem lesz a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap előzetes biztosításod, ezért innen nem fog járni tgyás és gyed. Táppénz járhat, ha mindkét jogvisznyból táppénzre mennél, akkor két táppénzes papírt kell kérni és az 1. hely intézi a másikból járó táppénzt is. De ez nem az a meló, ahonnan táppénzre szoktak menni, mert az ilyen jellegű munka egyszerűen ellátható, ami helyett az ember nem szokta az 50%-os táppénzt választani.
A lehet-e tiszteletdíj mellett dolgozni kezdetű kérdésen pár éve már dilemmáztam egyet és arra jutottam, hogy nem, de ebben nem vagyok 100%-ban biztos. Hogy kifizetik-e előre, próbáld meg, de lehet, hogy ott is úgy fogják gondolni, hogy ugyan mi alapján járna egy olyan időszakra, amikor semmit nem csinálsz.
A felmondást nem értem, hogy miért merült fel, semmi okod nincs rá, ettől nem kapsz többet, csak beáldoztál egy stabil munkahelyet. Szerintem butaság lenne. Szakbarbár 2014. 11. 06. 16:06
Többes jogviszony esetén szeretnék Öntől segítséget kérni.
2012.11.03-án született meg gyermekem, akire tekintettel 2012.10.16-tól 2013.04.01-ig tgyáson voltam. Ezt követően pedig a férjem ment el Gyed-re, mely most járt le és most Gyes-t igényelt.
Férjemnek 2 jogviszonya van:
1. közalkalmazottként dolgozik 2010. április óta folyamatosan teljes munkaidőben – jelenleg fizetés nélküli szabadságon van 2014.12.31-ig és utána munkába áll
2. 2012.10.15-től pedig munkaviszonyt létesített egy cégben 4 órás munkaidővel – fizetés nélküli szabadságon van (saját cég)
Gyed-et csak az első jogviszonya után kapott, mivel a második jogviszonyában nem volt meg a szükséges biztosítási ideje. A gyed maximumot nem érte a juttatása.
Most második gyermekünket várjuk 2015. júniusra és nála is azt tervezzük, hogy a tgyás után a férjem megy majd el gyed-re előre láthatóan 2015. novemberben.
Az első kérdésem az lenne, hogy a második jogviszonyában jogosult lesz-e gyedre. Amennyiben nem, akkor mit tudnánk tenni annak érdekében, hogy az első jogviszonyából járó gyed-et kiegészítsük annyival, amennyivel a gyed maximumot el tudnánk érni.
A második kérdésem pedig, hogy a második gyermek után járó gyedre jogosult lenne-e a gyermek 2 éves koráig.
Válaszát előre is köszönöm
Ha annó nagyon hamar fizetés nélküli szabadságra ment, akkor nem lesz meg a szükséges előzees biztosítása ebből a jogviszonyból, mert akkor már nincs annyi ideje hátra, amennyi alatt a 365 napot össze lehetne hozni, ráadásul költséges mulatság is lenne.
Ha nagyon ócska a bére a fő jogviszonyban, akkor az új gyed előtt nem sokkal esetleg meg lehet szüntetni, a családi cégben a maximális gyedhez minimális járulékot kellene betólni.
Ketteskével a közalkalmazotti jogviszonyból mindenképpen jogosult lesz 2 éves korig gyedre, a másik helyről viszont még a legrövidebb jogosultság (365 nap előzetes biztosítás esetén 365 nap gyed jár) is kérdéses az előzőek miatt. Szakbarbár 2014. 11. 06. 15:54
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz,hogy jelenleg gyeden vagyok egy éves kislányommal.Szülés előtt bruttó 368.000 körül volt a fizum.(most 380.000 papír szerint) Lassan szeretnénk kistestvért. Az lenne a kérdésem,hogy ha nem megyek vissza dolgozni a következő egy évben, és a kicsi két éves kora körül szülnék,milyen Tgyásra és Gyedre számíthatok. KAphatok nagyobb összegűt, vagy maximalizálva van. Az lenne a kérdésem,hogy hallottam,hogy terhesen visszamennek pár nap szabira az emberek,és táppénzre mennek. Azt miért teszik,nekem is kellene? Nincs abból nagyobb gond, hogy az ember bejelenti,h visszamenne dolgozni,keresnek helyet a munkahelyen, és azonnal bejelentem,hgoy mégsem megyek vissza. Ha táppénzt kaphatnék az mennyi ideig jár, és milyen összegű? Köszönöm a válaszát!
Ha gyedről - pár nap ajánlott szabi után - táppénzre mész, akkor egyszerre kaphatod a táppénzt és a gyedet. Ez kellemes, ezért csinálják mások is. Szülésig bőven kitart a táppénzjogosultság, az összege kb. naptári napi nettó 5.700 Ft.
Terhesen felmondási tilalom véd, bármikor jelented is ezt be. Hogy 2-3-4 év múlva vissza tudnak-e venni, ahhoz semmi köze nincs annak, hogy mikor jelented be a terhességet. Szakbarbár 2014. 11. 06. 15:46
Jelenleg 2 gyermekkel vagyok itthon (3 és 1 évesek), GYED-et kapok a kisebbik után. A kisebbiket bölcsibe adnám és szeretnék munkát vállalni. A munkahelyemre sajnos nem tudok visszamenni, mert nem sokkal azután, hogy az elsővel táppénzre mentem felszámolást indítottak a cég ellen. Így jelenleg is állományban vagyok a felszámolás alatt lévő cégnél. Kilépni nem akarok, mert végkielégítés jár nekem, amelyet az eljárás befejezése után fogok megkapni. A cég nem fog elküldeni, közös megegyezést sem szeretnék a végkielégítés miatt. Minden munkaügyi papírom a felszámoló cégnél van - TB kiskönyvem is.
Hogyan vállalhatnék munkát máshol? Jogosult vagyok-e táppénzre valamilyen módon?
Köszönöm megtisztelő válaszát!
Üdvözlettel: Mariann
Megpróbálhatod azt eljátszani, azt mondani, hogy ez csak határozott idejű szerződés lesz, amit mindig hosszabbítanak és a felszámolás végén pont nem fog már fennállni, így nem mondhatja a munkáltató, hogy szüntessétek meg közös megegyezéssel, mert Te sem dolgoznál már, akkor meg miért fizetne felmondási időre járó bért meg végkielégítést.
Elvileg bele kell pecsételnie az új helynek a tb kiskönyvbe és utána vissza kell küldeni a korábbi helyre, de sok helyen ezt nem csinálják. Ha az új cég nem ragaszkodik hozzá, akkor az egészet titokban tudod tartani. Más papírt nem kérhetnek, hiszen fennálló munkaviszonnyal nincsenek kilépőpapírjaid.
Ha dolgozni fogsz és beteg leszel, akkor onnan, ahol ténylegesen dolgozol, jogosult leszel táppénzre, viszont akkor rögtön kiderül, hogy van egy másik munkaviszonyod is és lehet, hogy ezzel kapcsolatban meg fogja őket keresni az egészségbiztosító. Ő látja a másik nyitott jogviszonyt és rá fog kérdezni annál a munkáltatónál, hogy a lezárása vagy onnan is a táppénzigénylés maradt el. Kellemetlen lenne, ha innen értesülnének mindenről... Szakbarbár 2014. 11. 04. 20:41
kérem segítsen engem a következő kérdéseim megválaszolásával,mert szeretnék előre tervezni:
mától gyermeket szeretnénk,ha összejön szeretnék 9-es kódra táppénzre menni,de előtte be kell tanítanom az utódom a munkahelyemen(az kb 1 hónap). 1. kérdésem, hogy van-e és lesz-e jövőre védelem a terhes kismamáknak az elbocsájtás ellen. Sajnos ez egy olyan hely,hogy ha megtudják fel is mondanának ha törvény nem véd. Nyílván nem a táppénz alatt értem,hanem abban az időszakban amikor már bejelentem a hírt és betanítom az utódom.
2. kérdésem, mekkora összegekre számíthatok ha 2012 januárjától – júniusig bejelentett Br. 180e ft-os fizetésem volt, ott volt egy munkahelyváltás 1 hónapon belül és 2012 júniusától 2013 novemberig bejelentett Br.150 000ft, majd 2013 novembertől máig bejelentett br. 206000 ft-os fizetésem volt-van? A tervezett hosszú táppénz miatt (kb 7-8 hónap 9-es kódon) érdekel csak, hogy kaphatok-e egyáltalán Tgyást, Gyedet, Gyes-t és hogy mennyire veszi vissza az összeget és a kifizetés hosszát.
3. igaz-e az, hogy ha pl. jövőre szülök, akkor az idei év bérét veszik alapul a számításkor?
Köszönöm előre is a segítséget, mert jelenleg mindenki mond mindent és teljesen összezavarnak.
Minden ellátás alapja csak az utolsó helyen elért átlag, ha az előző évben van legalább 180 bérezett nap, akkor az előző évi átlag. Ebbe csak a bér számít bele, a táppénz nem, tehát nincs semmi gond abból, ha táppénzen vagy, mert 12 havi bérből is ugyanannyi az átlag, mint 1, 2, 6, 7. stb havi bérből. 206.000-ből családi kedvezmény nélkül az 1 naptári napi táppénz nettó 3.350 Ft, a 30 és 31 napos hónapok átlagában kapott nettó tgyás 121.000 Ft, a gyed 107.000 Ft. Szakbarbár 2014. 11. 04. 20:16
Korábbi kérdésemre kaptam Öntől segítséget, a 2014.10.28 17:22-es válaszában (első gyerekkel gyesen, veszélyeztetett második terhességgel táppénzen a munkáltató megválhat-e tőlem ha munkaköröm megszűnik). Válaszát utólag is köszönöm!
A mostani kérdésem arra irányulna, hogy a gyed extra vonatkozik-e rám is? Azaz ha első gyerekkel itthon vagyok gyesen és a másodikkal veszélyeztetett táppénzen, akkor mehet e egymás mellett a táppénz és a gyes is, mondván két külön jogállás, vagy feltétele lett volna, hogy első gyerek mellett ténylegesen visszamenjek dolgozni (vagy legalább szabadságot kivenni)?
Én úgy értelmezem a jogszabályt,hogy nem kell az első gyerek után járó gyest felmondanom ahhoz, hogy a második után megkapjam a táppénzt, még úgy sem, ha nem dolgoztam gyes mellett egy percet sem a korábbi munkahelyemen.
Tudna nekem ebben a kérdésben segíteni?
Válaszát elore is köszönöm!
A hangsúly azon van, hogy munkából betegnek lenni, mert csak így jár a kettő együtt. Aki csak otthon babázik fizetés nélküli szabadságon, annak nem jár táppénz, egyértelműen rendezik a jogszabályok, hogy vagy csak egyik, vagy csak másik. Úgyhogy a gyedhez kért fizetés nélküli szabadságot vissza kell mondani ahhoz, hogy táppénzt is kaphass. Ha úgy mondod vissza, hogy pár nap szabadságot veszel ki, akkor teljesen tiszta lesz a jogosultság, egyébként magyarázkodni és bizonyítani kell, hogy vissza volt mondva a fizetés nélküli.
Szakbarbár 2014. 11. 04. 20:09
E hónap 28. napján tölti kislányom a 3. életévét. Multi cégnél dolgozom. Még itthon vagyok gyesen, de a szabadságok után vissza mennék dolgozni. Kérhetek-e egy müszakot, mivel máshogy nem tudjuk a gyermeket oviba vinni? Illetve a munkáltató mire kötelezhet?
Várom válaszát!
A kérdésem lehet már későn teszem fel...
KISLANYOM 2011.08.03- an szültem,elotte remde bejelentett véglegesített munkahelyem volt.a szülés előtt 2011 júli 2-- val ketem a szülési szabit es dec 17- ig voltam Tgyas-on.
TAVALY sajnos Kiderült kislanyomrol hogy tej tojás allergiaja van azota a suoja es a buzaerzekensegbis felkerült,bar ezeket csak intolerancia tesztek mutattak ki...a lenyeg hogy szeptember 16- tol szamoltak a szabijaimat.nov 3- an azaz ma kellett volna kezdenem de nem tudtak olyat felajánlani amit elbtudtam volna fogadni.😞
A kislánnyal szerdán szemészetre kell menni,csit-peneten meg befekveses tejterhelesre megyunk ezt én jeleztem a munkáltatómnal,ekkor azt mondtak hogy a mai naptól vigyek nekik betegpapirt mert ihy igazolva lesznek a napjaim.Ja terhelésre azert most megyunk mert nov 30- ig szol a meghosszabbított gyesem es az emelt családi pótlék,ha nem mentünk volna akkor nem kapom meg a javaslatot.( lehet igy sem...ha javult volna).
Olyan munkaidobeosztast ajánlott nekem fel ,hogy hétköznap két nap két műszakban a napot műszakot ok mondjak meg es hetvegen szombat vasarnap reggel 6- este 6- ig kellett volna mennem ezt elbol elutasitottam mert én hordom a gyerekeknek azbetelt az oviba plusz nem pisil ott es ezert ott sem alhat,nem tudni Meddig tart ez az állapot de azzal ha meg tobbet nem lat tuti nem javulna a helyzet...utanna megkerdeztek hogy két műszakot tudok-e,valaszom nem tudok mert nem tudom kire bízni a gyereket...a párom is későn jar haza a mama meg nem minden nap tud ra vigyázni,bebivaoszre meg nem tellik,kerdesem hogy mit csinalhatnak velem lehet hogy ki fognak rugni???Mert nem hiszem hogy egy olyan nagy ceg mint a Zollner Kft nem tudna egy embernek állandó délelőttöt biztositani?A masik dilemmam higy ok mondtak hogy menjek táppénzre ez feljogositja őket a kirugasomra?Es egyaltalan kerhetem toluk ezt a toleranciat hogy engem egy muszakba tegyenek egy allergiás 3 éves gyerekkel aki nem alhat ott az óvodában mert akkor karosodna mind a lelkivilaga mind az egészsége?válaszát elore is köszönöm
Ja azt elfelejtettem hogy hallokdszulekes nagyothallo vagyok,igy a cégeknek egyeb kedvezmények is lehetnek rajtam keresztül nemcsak visszatérő kismama vagyok...
Ha mától kellene dolgoznod, akkor két dolgot tehetsz: vagy dolgozol vagy igazolod a keresőképtelenséget, hogy a saját betegséged vagy a kislányod betegsége miatt nem tudsz dolgozni. Ha egyiket sem teszed, akkor akár azonnali hatályú felmondással fel is mondhatnak, hiszen a munkaviszonyból származó leglényegesebb kötelezettségednek nem teszel eleget.
Egy cégnek dolgozni tudó és akaró munkavállalókra van szüksége. Hiába jár valaki után több kedvezmény, ha munka és együttműködés helyett csak elégedetlenkedik és máshova jár a problémáit megbeszélni. Szakbarbár 2014. 11. 03. 19:36
Miben fog változni a gyed számítás 2015.január 1-től?
Segítségét szeretném kérni az alábbi adatok alapján milyen ellátásra leszek jogosult:
2012.10.09.-2013.03.08.-ig tgyáson, 2013.03.09.-2014.10.09-ig gyeden voltam,majd 2014.10.09-től szülésig ami kb 2015. 09.10-én lesz gyesen leszek. Jól gondolom, hogy tgyásra jogosult leszek, viszont gyedre nem és csak gyes-t kapnék 2 éves koráig? Válaszát előre is köszönöm!
Niko
Az egyetlen változás, amit már nagyon régen lehet tudni, hogy megszűnik az a lehetőség, hogy a 2013.07.15 előtti és a hatályos szabályok szerint is kiszámítják a tgyást és a gyedet, és ezek közül a kedvezőbb összeget állapítják meg. Úgyhogy mostmár mindenkinek csak az utolsó jogviszonyban elért átlag után számolnak.
Ha a munkaviszonyod folyamatosan ketyegett a babázás alatt - ezt nem írtad, pedig ez a legfontosabb körülmény ilyenkor - és még a tgyás 1. napján is meglesz, akkor ketteskével is jogosult leszel tgyásra és gyedre, az aktuális béred után. Szakbarbár tegnap, 09:41
Tisztelt Szakértő!
Köszönöm a gyors választ! Folyamatos a munkaviszonyom és a br. bérem 190.000 Ft és a gyes lejártáig ami nem is lépek ki, azalatt pedig születne a testvér. Akkor az változott, hogy már nem az előző évet nézik a gyed alapjának számításához, hanem a gyed igénylés pillanatában fennálló bejelentett béremet? Az nem baj hogy gyesen voltam a gyed igénylés napját megelőző évben? Köszönöm a választ előre is. Az oep oldalán még a régi szabályok vannak feltüntetve.
Aki évek óta ugyanott dolgozik, annál nincs változás, ez csak azt érinti, aki az irányadó időszakban új jogviszonyba került.
Minimálbér kétszerese alatti bérrel akármit csinálsz a 0 és a 365 bérezett nap között, az aktuális béred lesz a tgyás és a gyed alapja. Szakbarbár 2014. 11. 03. 19:21
2013.01.01.-2013.06.30.-ig 98.000/hó
2013.08.28.-2013.10.08.-ig 114.000/hó
2014.06.07.-2014.07.08.-ig 118.000/hó
2014.07.17.-2014.10.31.-ig 77.300/hó
Azt tudom hogy ezután még nem kapnék csak gyest, de lenne rá lehetőségem hogy legyen bejelentett munkaviszonyom még szülés előtt. A kérdésem az lenne hogy mennyi tgyást illetve gyedet kapnék ha 1 illetve 2 hónapra még be lennék jelentve 8 órás minimálbérre? Válaszát előre is köszönöm!
Az 1-2 hónap bejelentés elég, de ha minimálbéred lesz, akkor csak ez lesz az alapja az ellátásnak. Ha 210.000 lenne a béred, akkor maximális gyeded is lehetne... Szakbarbár 2014. 11. 03. 19:18
Sajnos korábbi levelemben egy hibát vétettem – a helyes adatok a következők:
2010.03.01-én teljes munkaidőbe elhelyezkedtem (előtte Gyesen voltam első gyermekemmel)
2013. 02.11-én megszületett második gyermekem
2013.02.28-án megszűnt korábbi munkaviszonyom (amit korábban 2014.02.28-nak rögzítettem), ami 2010.03.01-óta fennállt - Jelenleg passzív Gyed-en vagyok, és harmadik babát szeretnénk. Szeretném érdeklődni, hogy korábbi javaslata ebben az esetben is helytálló lenne (Szakbarbár válasz: 2014. 10. 31.)? További kérdésem lenne: amennyiben a munkaviszony marad, csak gyermek otthoni gondozásához kért fizetés nélküli szabadságon lennék, hogy telik a szükséges 365napos biztosítási időm, ami a következő GYED-hez kell a harmadik gyermeknél? Fizetés nélküli szabadság esetén a munkáltató tovább fizeti a járulékokat a dolgozója után, amíg a szerződés fennáll?
Szeretném tudni, hogy a méltányossági GYED –nek mik a feltételei? Határozatlan idejű szerződéssel, ha esetleg csupán 270-300 biztosított napom lesz meg harmadik gyermekem születéséig - mivel nem lesz meg a vizsgált 2 év alatt a 365 nap biztosított időm - szeretném tudni milyen ellátásokra leszek jogosult és milyen méltányossági lehetőségeket lehetne esetemben kihasználni?Köszönettel!
Méltányosságból gyedet az igényelhet, akinek az aktuális biztosítása rendben van, az előzetesből pedig nem sok hiányzik. Erről egyszer azt hallottam, hogy 300 nap alatt szóba sem állnak az emberrel. Ha igen, akkor a biztosítási előzménye mellett a körülmények azok, amiket néznek. Az egészségbiztosító dönti el, hogy mennyi időre és milyen összegben állapítja meg a tgyást és a gyedet, aminek ilyenkor legfeljebb a minimálbér az alapja. Ha a 300 napból ténylegesen csak 1-2 hónapot dolgoztál, az biztosan nem lesz elég a méltányossághoz...
Megoldás: nem kell annyira sietni hármaskával. Ha megvan a 365 nap, akkor simán jár a tgyás és a gyed, nem függ senkinek a szubjektív döntésétől. Szakbarbár 2014. 11. 03. 19:09
Miben fog változni a gyed számítás 2015.január 1-től?
Segítségét szeretném kérni az alábbi adatok alapján milyen ellátásra leszek jogosult:
2012.10.09.-2013.03.08.-ig tgyáson, 2013.03.09.-2014.10.09-ig gyeden voltam,majd 2014.10.09-től szülésig ami kb 2015. 09.10-én lesz gyesen leszek. Jól gondolom, hogy tgyásra jogosult leszek, viszont gyedre nem és csak gyes-t kapnék 2 éves koráig? Válaszát előre is köszönöm!
Niko
Ha a munkaviszonyod folyamatosan ketyegett a babázás alatt - ezt nem írtad, pedig ez a legfontosabb körülmény ilyenkor - és még a tgyás 1. napján is meglesz, akkor ketteskével is jogosult leszel tgyásra és gyedre, az aktuális béred után. Szakbarbár 2014. 11. 02. 09:41
2014. július 1-e óta vagyok 4 órás minimálbérrel bejelentve. Tervezünk 3. gyermeket.
1.) Ha teherbeesnék, és utána váltanék munkahelyet 8 órásra, akkor az új munkahelyemnél kapott béremből számolnák a Tgyást, Gyedet? Mekkora bruttó bér kell a maximális Gyedhez?
2.) Meddig kapnék Gyedet?
3.) Az új munkahelyemről elmehetnék veszélyeztetett terhesként táppénzre, függetlenül attól, mióta vagyok ott munkaviszonyba? Akár 1 hónap után?
Köszönöm Válaszát!
2. A gyed hossza a szülés előtti 2 évben biztosításban töltött időtől függ. Minimálisan 365 nap (ennyi kell a jogosultsághoz), maximálisan a tgyás lejárta után a baba 2 éves koráig jár. Ehhez durván másfél év biztosítás kell szülés előtt.
3. Táppénz a folyamatos biztosítás idejére (de legfeljebb 1 évre) jár. Ha a biztosításod folyamatos marad - akkor folyamatos, ha 30 napon belül újra elhelyezkedsz - , akkor az egész terhességet táppénzen töltheted. Szakbarbár 2014. 11. 02. 09:35
Táppénz és gyed/gyes akkor megy együtt, ha előtte a fizetés nélküli szabadságot visszamondod Ennek a megtörténtét mi sem bizonyítja jobban, mint a táppénz előtt pár nap fizetett szabadság.
A babázás és a terhesség felmondási tilalom, egy cég pedig nem tud egyik naptól a másikra megszűnni. Ha nincsenek pénzügyi problémái, akkor egy végelszámolás is több hónapig tart, ha vannak, akkor a felszámolás pedig több évig is húzódhat. Szakbarbár 2014. 11. 01. 06:56
Jelenleg az első kisfiammal vagyok gyesen, jövő májusban érkezik a kistesó.
A kérdéseim:
- Van olyan variáció, ami pozitívan befolyásolná a második gyermekem után folyósított Tgyás és Gyed összegét? (például ha az összegyűlt szabik idejére vissza vesznek dolgozni még idén...)
- Mi lesz a Tgyás / Gyed alapja, ha a szülésig egyáltalán nem mennék vissza dolgozni?
- Ha nem veszem ki most az összegyűlt szabadságokat, és csak a második baba után megyek vissza dolgozni, akkor az összegyűlt szabadságok egy része elvész?
Első gyermekem 2012.08.11-én született.
2011-ben az éves jövedelmem br 1 451 eFt volt, 2012. júliusáig a jövedelmem (utána táppénzen voltam): br 609 eFt volt.
Tgyás: 2012.08.11 - 2013.01.25
Gyed: 2013.01.26 - 2014.08.11
Gyes: 2014.08.12 -
2012-ben a teljes éves szabadságomat kivettem.
Segítségét előre is köszönöm!
2010.03.01-én teljes munkaidőbe elhelyezkedtem (előtte Gyesen voltam első gyermekemmel)
2013. 02.11-én megszületett második gyermekem
2014.02.28-án megszűnt korábbi munkaviszonyom
Jelenleg passzív Gyed-en vagyok, és a kistesót szeretnénk. Szeretném tudni mi lenne számomra a legideálisabb helyzet, hogy az ellátások újra minél kedvezőbb összeggel járjanak a harmadik gyermek után? Egy ismerős szerint a passzív Gyed ideje beleszámít a 2 év alatt megszerzendő 365 napba, de a folyósítandó összegek mértéke attól függ mennyi munka- / biztosított viszonyom lesz a harmadik gyermek születéséig – ez valóban így van? Milyen munkaidőbe és milyen összeggel kellene elhelyezkednem, hogy minimum nettó 60-70000Ft Gyás-t kapjak? Hogy számít majd be a 4, 6, 8 órás munkaidő a nyugdíjamba? A munkáltatót mekkora fizetés határig, milyen kedvezmények illetik meg ha Gyed-en, Gyes-en levő kismamát foglalkoztat?Az ismét dolgozó kismamától ugyanazon járulékokat vonják mint bárkitől aki munkaviszonyba van?Köszönettel, Pongráczné
Munkaviszony minél hamarabb, bruttó 210.000-es bér, 1 hónap munka után vissza gyedre: beláttad, hogy nem megy együtt az anyaság és a munka. A munkaviszony marad, csak gyermek otthoni gondozásához kért fizetés nélküli szabadságon leszel. A következő tgyás és gyed alapja az itteni bér. Ha ez kicsúszik a számítási időszakból, mert 2016-ban (esetleg táppénz beiktatása után) szülnél , akkor meg a szerződés szerinti bér, amiből szintén kellemes ellátás van.
Gyed, gyes mellett dolgozó kismama minden adót, járulékot ugyanúgy fizet. A munkáltató a gyed vagy gyesfolyósításról szóló igazolás birtokában 2 évig 100.000-ig nullázni tudja a fizetnivalót (további 1 évig kedvezményes) efölött ugyanannyi, mint egy nem kismamánál. Szakbarbár 2014. 10. 31. 14:22
Három gyermekem van, jelenleg a legkisebbel 2012 tavasza óta GYET-en vagyok. Munkaviszonyban állok, üzletrészem van egy Kft-ben, onnan vagyok fizetés nélküli szabadságon. A Kft-ből most kiszállok, miközben tervezzük a 4. babát. Kérdésem, hogy amennyiben a munkaviszonyt nem szüntetjük meg, tehát továbbra is fizetés nélküli szabadságon maradok és a GYET ideje alatt szülök (tehát 2017 tavaszig), akkor jogosult leszek-e Tgyásra és Gyedre? Ha viszont megszüntetjük a munkaviszonyt és csak GYET-en vagyok, akkor kizárólag GYes-re lennék jogosult? Köszönöm válaszát!
Úgyhogy nem javaslom, hogy megszüntessétek az "enni nem kérő" munkaviszonyt, mert akkor csak a gyes marad. 0 bérezett nappal pedig a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet az ellátások alapja. Szakbarbár 2014. 10. 31. 14:06
2004.december óta folyamatos munkaviszonyom van. Szakképzett minimálbérrel bejelentve.
2012. májusban táppénzre mentem 3 hónapos terhesen. 2012. novemberben szültem.
2014. novemberben lejár a gyes, ami után a szabadságom 2015.január 21-ig tart, mert visszamennék dolgozni.
A munkáltató jelenleg 4 órás munkakört ajánlott fel. Nem tudom, hogy harcoljak-e a 8 óráért, mivel tesót szeretnénk, csak még nem jött össze. (illetve a közelmúltban két embert is felvettek 8 órás határozatlan szerződéssel)
Ha nem jönne össze, csak 1 év múlva a tesó, akkor azt tudom, hogy rosszul járnék a 4 órás munkaviszonnyal.
Viszont, ha 4 órában visszamegyek januárban, és mondjuk már februárban terhes leszek, akkor mi alapján számolják a tgyás, gyed-et? Illetve, ha már egy napot is dolgozok 4 órásban, akkor a táppénz alapja a 4 órás bér lesz?
Válaszát előre is köszönöm.
Javaslat - ha olyan a munkáltató, akivel ezt meg lehet beszélni: simán dolgozhatsz úgy, hogy zsebbe kapod a béredet és közben hivatalosan gyesen vagy. A munkáltatónak olcsóbb, Neked meg nem rontja az átlagodat a kevéske hivatalos bér. Bárki bármit ellenőriz, 10 éve be vagy oda jelentve, ezt fogják látni, ha az adott hónapban visszamentél gyes mellett dolgozni, azt sehova nem kell lelejenteni, majd a következő hónap 12-ig küldött havi járulékbevallásban lesz Rólad adat. Szakbarbár 2014. 10. 31. 12:40