Kérdezz-felelek
Szeretném megkérdezni, hogy jól gondolom e az 1.-vel hatályba lépő változások miatt.
társas vállalkozó vagyok 2010 óta, jelenleg gyed-en 2015.03.05.-ig. A második babámmal 06.10.-re vagyok kiírva. A gyes mellett járulékozni így is, úgyis kellene. Ha 03.06.-tól napi 7000Ft körüli tagi jövedelmem lenne olyan 04.07.-ig, utána ez lesz az alapja a táppénznek, csecsemőgondozási díjnak és gyed-nek is? Nem igazán értem ezt a vissza 3. hónap utolsó napjáig dolgot. Ilyenkor 231eFt/33 napból fognak mindent számolni?
Előre is köszönöm a segítségét!
Júniusban induló tgyáshoz a 2014.01.01-2015.03.31 közötti időszakban kellene legalább 30 napra a minimálbér kétszeresét meghaladó összeg után járulékolni és akkor a minimálbér kétszereséből számolódik a tgyás és a gyed. Ha nincs legalább 30 nap vagy az nem ebben az időszakban van, akkor társas vállalkozóként a minimálbér 150%-a lesz az ellátások alapja.
A január 1-február 1. közötti időszakot javasolnám járulékfizetéshez. Azért január 1-től, mert ha törthónap az eleje, az bonyolítja a dolgokat, nem tudom, miért, de a szakig szervek nehezen szokták azt érteni, hogy hónap közben is visszatérhet egy vállalkozó a munkába. Többször előfordult, hogy az 58-as bevallás kieső idős oldalával kellett ezt bizonygatni - egy csomó levelezés és időveszteség árán. Szóval jobb az, ha a hó elejétől vagy aktív. A vége pedig azért február 1, mert február 2. lesz hétfő, amikortól fel tud venni orvos táppénzre. Január 31. szombattól is lehetne, de ezen problémázni szoktak. A 32 napra haladja meg a járulékalap a 224.000 Ft-ot. Szakbarbár 2014. 12. 19. 23:02
Segítséget szeretnék kérni,mert sehol sem találom igazán a választ! A helyzet az hogy babát várok,és az lenne a kérdésem hogy jár-e a táppénz és hogy mennyi ideid,és mennyi? Az a helyzet hogy diákként volt munkám,de az gondolom nem számít,aztán a 2013-as évben volt 1 hónap munkám bejelentve rendes munkavállalóként,aztán 2014 márciusától alkalmi munkás voltam 90 napig,és szeptember 23-24 körül felvettek teljes állásba ahhoz a céghez,ahol alkalmi munkás voltam,és a kérdésem akkor az lenne,hogy mondjuk januártól már mehetnék kismama táppénzre?(hideg helyen dolgozom,ahol nehéz súlyokat kell emelni,tehát nem épp ideálig kismamaként)ha igen,akkor mennyi ideig lehet maradni?amig a baba meg nem születik? és a táppénz mértéke a jelenlegi fizetésem 50%-a?vagy találtam olyat hogy ha 180 napnál kevesebb munkaviszony van,akkor a minimálbér 50%?ez igaz? és még egy kérdés ezt hol kell intézni?a nőgyógyász ír ki táppénzre gondolom,és a munkáltatónál kell leadni?
Nagyon köszönöm a választ!
Üdv: Nyuszimanó
Táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre jár. A Te folyamatos biztosításod szept. 23-tól a mai napig 88 nap. Ez valamivel több lesz, mire elmész táppénzre, de akkor sem húzod ki szülésig. A táppénz a minimálbér 50%-a lesz, ha a béred elérte a minimálbért, ha kevesebb volt, akkor a kevesebbnek az 50%-a.
Táppénzre a nőgyógyász szakorvosi javaslatára a háziorvos vesz. A táppénzes papírt a munkáltatónak kell leadni, ha kifizetőhely, akkor közvetlenül tőle kapod a táppénzt, ha nem, akkor is rajta keresztül tudod igényelni.
Kb. másfél havi pénzt nyerhetsz vele, ha megkéred a háziorvost, hogy először ne veszélyeztetett terhesség miatt, hanem valami téli nyavalyával, 8-as kóddal írjon ki, mert ebben az esetben a munkáltató először 15 munkanapra betegszabadságra járó bért fizet és közben ennyivel több táppénzre jogosító napot gyűjtesz. Ha ennek vége, akkor újra felvesz, akkor már veszélyeztetett terhesként, 9-es kóddal és akkor az addig biztosításban töltött idővel megegyező számú napra kapsz táppénzt.
A tgyás és a gyed esélytelen, mert nem fogsz rendelkezni a jogosultsági feltételekkel, mivel nem lesz a szülés előtti 2 évben 365 nap előzetes biztosításod. Méltányosságból meg lehet próbálni, ahhoz van egy adatlap,amin feltétlenül térj ki arra, hogy többet dolgozál, de pont "nem jó" jogviszonyokban. Szakbarbár 2014. 12. 19. 20:18
Egy igen különleges szituációba kerültem a munkahelyemen, nagy szükségem lenne hozzáértő segítségére.
15 év munkaviszony után a munkáltatóm felmond nekem, átszervezésre hivatkozva, dec. 31-el. Mindezt még csak szóban közölte, még nem írtunk alá semmit. Én mindebbe beletörődtem, abban bízva hogy jeletős végkielégítést kapok a régiségem miatt (fizetésem nettó 320e Ft), és lesz pár hónapom arra hogy állást keressek. (munkáltató nem biztos hogy így gondolja…)
A héten megtudtam hogy várandós vagyok. Mivel a terhesség nagyon korai szakaszában vagyok, és még sok a bizonytalansági / kockázati tényező, a munkáltatónál nem szeretnék erre hivatkozni, hogy nem mondhat fel nekem mert várandós vagyok. Hacsak nem muszáj megtennem, mert különben előnytelen helyzetbe kerülök.
Kérdésem tehát, hogy mi képezi a TGYÁS és a GYED, GYES alapját abban az esetben, ha 15 év régiség után a terhesség 8. hetétől munkanélküli vagyok? Amennyiben az előző naptári évben kapott fizetésem képezi az alapot, úgy nem jelenteném be a terhességet, még “jobban is járnék” amennyiben megkapom a végkielégítést.
A terhességet táppénzen tölteném, nem csak a munkahely-probléma miatt, egészségügyi kockázati tényezők ezt indokolttá teszik. A táppénznek mi az alapja abban az esetben ha épp most szűnt meg a munkaviszonyom?
Elvileg valamennyi felmondási időm is lenne, ez a munkaviszony részét képezi még, ugy-e? Az esetben nem jan 1-től, hanem kb. febr. közepétől lennék munkanélküli - ha esetleg számít hogy a terhességen belül mikortól.
Az egészségbiztosításomra mi lesz a fedezet ha munkanélküliként táppénzen vagyok a terhesség alatt? Magam kell-e fizessem?
Mielőbbi válaszát előre is köszönöm,
Miranda
Úgyhogy nagy butaság lenne nem kihasználni a felmondási tilalmat és lemondani a korlátlan tgyásról, illetve a maximális táppénzről és a maximális gyedről. A sok felmondási időre járó bért és végkielégítést felmarkolhatod azután is, hogy babázás után visszamennél dolgozni. Ha most nincs Rád szükség, akkor 1-2-3 év múlva, amikor ennyi időre kiestél a munkából, végképp nem lesz. Szakbarbár 2014. 12. 19. 20:07
Idén induló tgyás alapja a 2013.01.01-12.31 közötti átlag, 2015 januárjában indulóé pedig a 2014.01.01-2014.10.31. közötti időszakban az utolsó 180 bérezett napi átlag. Csak a bérezett napok játszanak, tehát a táppénz nem befolyásol semmit. Mindkét jogviszonyban csak az ottani jövedelem számít.
Ha jövőre szülsz, akkor a gyed 2015. júniusban indul, annak a 2015.03.31. és 2014.01.01. közötti, utolsó 180 napi átlag az alapja. Ha ennyi nem lenne, akkor 120 viszont biztosan van, akkor az utolsó 120 napi átlag a gyed alapja.
Ha idén szülsz, akkor a gyedet kétféleképpen számítják ki és a kettő közül a kedvezőbbet állapítják meg.
Itt most nem csak azt kell nézni, hogy ha idén meg ha jövőre indul a tgyás, akkor mennyi lesz, hanem azt is, hogy a megbízásból csak akkor jár a gyed, ha a tgyás még idén kezdődik, úgyhogy eléggé összetett a helyzet. Kivéve, ha a munkaviszonyban több a béred annál, ami egy maximális gyedhez kell, mert az két jogviszonyból is csak az egyszeres maximum lehet. Tehát ahhoz, hogy konkrét tanácsot tudjak adni, kéne látni a bért és a megbízási díjat. Szakbarbár 2014. 12. 19. 20:00
Jelenleg első gyerekemmel gyesen vagyok 2012.09.06.án született, így jövő szeptemberig jár a gyes. Folyamatos munkaviszonyom van és a cégnél is állományban vagyok. Ketteske úgy néz ki jövő 2015 augusztusban születik. Tervezem hogy 3 hónap után elmegyek szabadságra, összeset 32 nap gondoltam kivenném, és utána táppénz. A kérdésem, hogy gyes mellett így működik-e a táppénz? és érdemes-e kivenni az összes szabadnapomat? A ketteske után járó ellátás alapját tgyás, gyed mi képezi majd? Esetleg az első gyerek esetén a számítás alapját képező bérem, vagy a majd kivett 32 szabadnap alapján valami átlagot számolnak és az? Segítséged előre is köszönöm! Izabella
Pedikűrösként ( ez OKJ bizonyítvány, eredeti végzettségem Vendéglátóipari Szakközép) dolgozom alkalmazottként egy szépségszalonban, 4 órás munkaviszonyban bejelentve egy kisvállalkozónál, 2012.februárja óta. Első kisbabámat várom, augusztusz 4.-ére vagyok kiírva. Abban kérném segítségét, hogy mi a legelőnyösebb megoldás, hogy ne a négy órás munka után kapjam a GYÁS-GYED megállapítását. A probléma az, hogy nem biztos, hogy megtudják oldani a nyolc órás vagy a jelenleginél magasabb munkaóra bejelentését. Mik a lehetőségek, ha még nem volt vállalkozói igazolványom kiváltva eddig, és mire számíthatok, ha ilyen kevés bejelentett óraszámban dolgozom.Sajnos még nem kaptam rá választ, de a meglévő körülmények miatt, az is lehet, hogy a jövő évben nem üzemeltetik tovább a vállalkozást és akkor saját vállalkozóként tudok csak tovább dolgozni. De ez még nem biztos. Minden megoldás érdekelne.
Válaszát előre is köszönöm!
3-szor annyi akkor lesz, ha miután megszüntetted a munkaviszonyodat és 30 napon belül vállalkozó lettél, 1 hónapnál rövidebb időre fizeted meg a járulékokat a kötelező minimumok után (egészségbiztosítási járulék alapja a minimálbér 150%-a), majd táppénzre mész. Pl. 3 heti kötelező minimum járulék kb. 44.000 Ft és utána dől a havi szinten nettó 80.000 körüli táppénz, 93.000 körüli tgyás és 82.000 körüli gyed.
A munkaviszonyból járó ellátásokhoz képest 4-szer annyi (az előző összegeknél azok egyharmadával több) pedig akkor lesz minden, ha több, mint 1 hónapig járulékolsz a minimálbér kétszeresét meghaladó összeg után és csak ezután mész táppénzre. Pl. 5 hétre a fizetnivaló kb. 74.000 Ft. Szakbarbár 2014. 12. 18. 21:11
Megkaptam postán a felmondásomat! Mit ne mondjak elég érdekes. 2014. júniusában vett fel az a cég aki időközben eltűnt az éterben és átvette az őröket egy másik cég aki felmondott most minden indok nélkül. Vagyonőrként dolgoztam egy Szupermarketben és szeptember 26.-ától amikortól kirúgtak ( törvénysértéssel )senki nem foglalkozott velem, sőt a szeptemberi bérlapomat a mai napig meg sem kaptam. Ebben a felmondólevélnek nevezett valamiben az van,hogy az új cégnél 10.hó 01.-től 11.hó 17.-ig.dolgoztam ( úgy, hogy munkaszerződés nem volt vele). Akkor, hogy mondhatott fel? Az új cégnél állományban voltam 10.hó 01.-től 11. hó 17.-ig, senkinek eszébe nem jutott, hogy munkát adjon ( jó ez csak álom!nem feltételeztem ilyet, de akkor miért húzta 1,5 hónapig?)! Arról már nem is beszélve,hogy a boltból való kirúgásomról senki említést nem tett. Most még arra leszek kíváncsi, hogy az elküldött táppénzem mikor és hogyan fizetik ki,( táppénzen: november 03-november 23.-ig ). Ma 2014. december 17. és nem utalta a táppénzem a cég. 2014. november 24.-én tértivevényesen küldtem a cég címére a táppénzes papírom. A jogtárban olvastam, hogy a mindenkori fizetésekkel együtt kell utalni a cégnek, 15 napot a cég fizet a fennmaradó napokat a TB. Szeretném tudni, hogy merre lépjek tovább??
Tisztelettel
Péter
Ami a táppénzt illeti, ha kifizetőhely a cég - ez nem derült ki - és minden adat rendelkezésre áll, akkor 18 napon belül kell utalni a táppénzt. Ha az első adag két számfejtés közé esik, akkor hóköziként. Ez az elmélet, a gyakorlatban inkább megvárják vele a következő havi bérutalást. Ha nem kifizetőhely, akkor 5 napon belül kell továbbítani egy foglalkoztatói igazolás nevű 4 oldalas nyomtatvánnyal a cég székhelye szerinti egészségbiztosítási pénztárhoz és majd ők utalnak 18 napon belül. Ez is csak elmélet, mert van, hogy hónapokat ülnek a munkáltatók a táppénzes papírokon és pl. Budapesten 1-2 heteket késik az egészségbiztosító is az utalással. És a 18 nap is csak akkor van így, ha minden rendben van, ha nem, akkor húzódik.
Ez több szempontból sem lesz rendben, úgyhogy az a sejtésem, hogy a végén egyetlen Ft táppénzt sem fogsz kapni. Hogy nov. 17-23-ra semmiképpen, az hétszentség, mert ott nem volt jogviszonyod, a munkaviszony vége után pedig már sokéve nem jár passzív jogon táppénz.
Az előtte lévő időszakkal meg az a gond, hogy ha okt. 1-nov. 3-ig nem dolgoztál, állásidőt meg nyilván nem fog az ilyen cég fizetni, tehát ha ahogy sejtem, ott egyáltalán nem volt béred, akkor ott nem ketyegett a biztosításod és ha ilyen napból 30-nál több van egymás után, akkor megszakad a biztosítás. Ha megszakad, akkor utána a folyamatos biztosításban töltött idővel megegyező számú napra jár táppénz, ez Neked nov. 2-ig kereken 0 nap lesz. De hátha valamit nem jól értettem vagy következtettem ki (leginkább az állásidőt) és akkor nem lesz igazam - kívánom Neked, hogy így legyen. Nov. 3-tól az évi 15 munkanapból időarányosan járó 4 nap betegszabit mindenképpen ki kellene a cégnek fizetni, de hogy ezután jogosult leszel-e táppénzre, az már kétséges.
Fuss egy kört az egészségbiztosítónál a táppénz miatt, ha kifizetőhely a cég, akkor is fordulhatsz hozzájuk segítségért, de legyél rá felkészülve, hogy az előzőek miatt a végén nem fogsz táppénzt kapni. Ha nem 0 Ft volt a másfél havi béred, hanem valamit kifizettek, akkor viszont előbb vagy utóbb meg fogod kapni a közreműködésükkel.
Ha van hozzá kedved, időd és türelmed, akkor a betegszabadság és az állásidő miatt mehetsz bíróságra - most, hogy vannak kilépőpapírjaid, a költségmentességet tudod velük igazolni, tehát ez a része pénzbe nem kerül. Szakbarbár 2014. 12. 18. 20:47
Igyekeztem felkészülni a korábbi válaszokból, így kérném szépen a megerősítést, hogy jól látom-e a helyzetet..:)
Egyeskével GYES jövő júniusig, Ketteske pociban, júniusban várható. Előzmény átlagos: folyamatos munkaviszony, tgyás, gyed, gyes.
1. Ugye nincs jelentősége, hogy még idén, vagy jövőre megyek vissza egy hét szabira, majd táppénzre? Láttam, hogy van egy EMMI tv.tervezet táppénz számolás módosításáról, de nem férek hozzá.
2. A bérem alapján nem érem el a max. GYED-et, de ha sikerülne emeltetni a béremet 210e-re, akkor a szabi alatt kapott több bér alapján számolják a táppénzt, tgyást, gyed-et, ugye? (Figyelembe véve az 1. kérdést is) :)
3. Jól láttam, hogy egyre megy anyagilag, ha táppénzről megyek szülni, majd tgyás, gyed, mint ha kevesebb táppénzes idő - szülés előtti tgyás, gyed?
Előre is köszönettel: Zsuzska
Az lenne a kérdésem, hogy a második baba után járó juttatások összegét mennyire befolyásolja vagy egyáltalán befolyásolja-e, hogy ketteske GYED vagy GYES alatt születik-e.
A konkrét eset: első gyermekem dec 28-án lesz kétéves, a testvére valószínűleg időzített szüléssel fog világra jönni valamikor dec. végén. Ezért kérdezem, hogy a "választott időpont"-nál figyelembe vegyük-e dec. 28-at, vagy ez nem befolyásol semmit sem?
Köszönettel.
Melinda
Ebben az évben gyeden voltam áprilisig,majd egyből táppénzen veszélyeztetett terhességgel. A felhasználható táppénzem december 4.-én lejár. A kisbabám csak jövő év január 15.-én fog megszületni. Azt tudom,hogy 28 nappal a szülés előttől igényelhetem a TGYÁS-t,de azt nem tudom pontosan,hogy a táppénz lejárta és a TGYÁS igénylés közötti kb két hetet hogyan lehet áthidalni. Ilyenkor kaphatok-e hivatalosan szabadságot a munkahelyemen (nem valami törvénytisztelőek),vagy mi ilyenkor a teendő,hogy ne essen ki az a kis idő sem anyagilag. És még azt kérdezném,hogy ilyenkor milyen papírokat kell benyújtani a TGYÁS-hoz,mert az első kisfiamnál a születésétől igényeltük,és akkor az anyakönyvi kivonata is kellett,de az most még nem lesz neki csak januárban.
Nagyon szépen köszönöm a válaszát előre is!!
Mónika
Szülés előtti időponttól igényelt tgyásnál kell egy terhesállományos igazolás vagy egy kezdő időpontról szóló nyilatkozat, először csak ezt adod le - a munkáltatónak, aki akár kifizetőhely, akár nem, mindenképpen ő intézi tovább. A születési anyakönyvi kivonatot majd szülés után csatolod - leállítják a folyósítást, ha ez nem történik meg.
Hogy lehet ilyen kevés a táppénzjogosultságod? Csak akkor tudom elképzelni, hogy nem az "általános" 1 év, ha nagyon sokat voltál egyeske előtt táppénzen és borzasztó hamar elmentél ketteskével táppénzre. Szakbarbár 2014. 11. 12. 12:52
Párommal 2014 december végére gyermeket várunk, azonban jelenleg külön lakcímen vagyunk bejelentbe.
Nem vagyunk összeházasodva, apasági nyilatkozatot már megcsináltattuk, igazolás meg van, miszerint jogosultak vagyunk június végétől a családi (magzati) adókedvezményre.
A párom szeretné igénybe venni a családi adókedvezmény.
Az lenne a kérdésem, hogy a "közös háztartásnak" milyen módon felelnénk meg?
Mind a kettőnknek ugyan az a cím lakóhelyként megadva, (tartózkodási hely különböző)?
Esetleg elegendő-e, ha a tartózkodási hely lenne csupán a közös?
Köszönöm előre is a válaszát!
Lakcímről, lakcímkártyáról sehol nem esik szó, úgyhogy ez nem akadálya a családi pótlék vagy a családi kedvezmény igénylésének.
Élettárs viszont csak a születés hónapjától igényelheti év közben, a várandósság időszakára visszamenőleg csak utólag, a bevallásban veheti igénybe. Szakbarbár 2014. 11. 12. 12:43
3. babánkkal vagyok várandós. Július 1-től kivettem a szabadságaim (amelyek 2013. jan. 5-én született második babánk után gyűltek össze, tehát GYED alatt lettem újra várndós), majd aug.1-től veszélyeztetett terhesként 9-kóddal táppénzen vagyok, a nőgyógyász megítélése és korábbi tanácsaid alapján. Előreláthatólag dec. 20-ra vagyok kiírva szülni. Kérdésem az lenne, hogy kb. nov. 23-tól a táppénz helyett igényelhetem a TGYÁS-t? Szerintem jobban járnék, mint a táppénzzel. A háziorvosom azt mondja maradjak a szülésig táppénzen ha azon vagyok és, mert így szokták, így tiszta. De én úgy gondolom, hogy miután munkából is el lehet jönni a szülés előtt 28 nappal TGYÁS-ra így a táppénzes állományból is. Hiszen a táppénzes állomány azért jött létre, mert nem tudok dolgozni (tehát azt helyettesíti). Ezért logikusan onnan is igénybe vehetem a szülés előtti 28 napot. A GYED meg úgyis a legkisebb 2 éves koráig jár, így megint csak jobbnak tűnik a TGYÁS, mint a 60%-os táppénz, mert így GYED-et kapok majd egy hónappal tovább, mint táppénzt. Kérlek erősíts meg benne, ha jól gondolom.
A legjobbakat kívánom, üdvözlettel: Niki
A táppénz 60% és 0 járulék jön le belőle, a tgyás 70% és nulla járulék, a gyed 70%, de mínusz 10% nyugdíjjárulék, vagyis a végén nettóban kb. ugyanannyi mindegyik. (Az SZJA egyforma, úgyhogy ez itt irreleváns). A korábban indított tgyás durván 1 hónappal kevesebb táppénzt és 1 hónappal több gyedet jelent, láthatod, hogy ez nettóban kb. ugyanannyi.
Ha jól járni nemigen lehet vele, akkor - bár ez valóban a Te döntésed, az érvelésed jó - simán csak az egyszerűbb ügyintézés alapján érdemes dönteni, ezalapján pedig praktikusabb a szülés előtti napig táppénzen lenni. Szakbarbár 2014. 11. 12. 12:33
babát tervezünk,folyamatos a munkaviszonyom 3 éve, ha a jövő év folyamán úgy sikerül csak teherbe esnem,hogy a 180 napot ledolgozom és utána megyek el táppénzre(9-es) 1-2 hónapon belül,akkor a jövő évi béremet veszik majd alapul a Tgyás és Gyed számításakor? Ezért a kb. fél év munka fél év táppénz fogja adni az alapját, vagy a táppénz nem számolódik bele és csak a kb. fél évmunka adja az alapot?Akkor rosszabbul járnék,mint, ha nem dolgoznám le jövőre a 180 napot(mert előbb esek teherbe) és akkor az idei teljes évemet vennék alapul? Válaszukat köszönöm.
Az átlagot csak a bérezett napokból számítják, a táppénz összege nincs benne a számlálóban, a napjai pedig nincsenek benne a nevezőben. Ezért az átlag pontosan ugyanannyi lesz 1, 6 és 12 hónapból is, ha közben a bér állandó. Szakbarbár 2014. 11. 12. 12:22
Érdeklődnék, hogy a gyermek után járó pótszabadságot időarányosan adják-e?
Júliusig gyesen voltam, majd közel 4 hónapig munkanélkülin. November elején sikerült elhelyezkedjek. Éveim alapján időarányosan kiadták a szabadságot, de a pótszabadságot nem. Ez jogos?
Válaszát köszönöm,
Katalin.
Most derült ki, hogy újra babát várok, várhatóan 2015. júliusában fog születni. 10 éve folyamatos a munkaviszonyom. Előző gyermekem 2012.04.02.-án született, és vele vagyok jelenleg gyes-en. Kérdésem a következő:
Mi alapján fogják számítani, és mennyi lesz a táppénz, tgyás, gyed összege, ha az előző bruttó bérem 305.000 Ft volt?
Elmehetet-e a picivel most táppénzre (9-es kóddal), úgy hogy a fizetés nélküli szabadságomat megszakítom, és mellette kaphatom-e a gyes-t s?
Vegyek-e ki szabadságot, a táppénz és fizetés nélküli szabadság között, vagy egyből menjek táppénzre?
Válaszát előre is köszönöm:
Judit
Vegyél ki szabadságot a táppénz előtt, mert így egyértelmű lesz a helyzet, hogy már nem vagy fizetés nélkülin, az egyértelmű helyzet pedig korábbi táppénzutalást jelent, meg egy csomó megspórolt levélváltást. Szakbarbár 2014. 11. 12. 12:17
A születendő 2. gyerek után kapható ellátásokkal kapcsolatban az alábbiak a kérdéseim:
1. Ha a 2. gyerek az első 2 -3 éves kora között, Gyes alatt születik, én pedig közben 1 hónapot dolgozom, magasabb bérért mint korábban, akkor mi az új Tgyás és Gyed alapja?
2. Ha a 2. gyerek születése előtt megszűnik az egyik cég a kettőből, amiben korábban részmunkaidőben dolgoztam, hogy alakul a 2. gyerek után kapott ellátás összege?
3. Ha az első gyerek mellett (aki most 1 éves) részmunkaidőben visszamegyek dolgozni pl. fél évet a 2. gyerek születéséig, mi a következő Tgys és Gyed számítási alapja?
Előre is köszönöm!
Boróka
Csak abból a jogviszonyból kapsz ellátást, ami a tgyás kezdetén még fennállt, vagyis megszűnt cégből nem.
Ha csak 1 napi - az előzőhöz képest akár sokszorosan több - béred is van, akkor az abból számított átlag lesz a tgyás és a gyed alapja. Szakbarbár 2014. 11. 12. 12:15
Segítő válaszodat szeretném kérni a felsorolt tények alapján:
2004-től köztisztviselőként dolgoztam (folyamatos jogviszony, jó fizetés), 2012.01.01-től táppénz - 2012.06.20-ig mert ekkor megszületett a lányom. 2014.06.20-ig Gyed-et kaptam. 2015.06.20-ig Gyes-en vagyok. 2013.01.01-től áttettek a Járáshoz, ahol kormányhivatalnok lennék, ha visszamentem volna dolgozni, de itthon vagyok jelenleg. Hogy ne legyen egyszerű egyéni vállalkozásom is van és miután lehetőség nyílt rá, 2014. 03.01-től KATÁs lettem "főállásban".
Szeretnénk második gyermeket. Vissza kell-e mennem a hivatalba dolgozni, hogy jó ellátást kapjak a második gyermekkel is?
Kaptam egy lehetőséget, hogy a volt munkahelyemre (Polg. Hiv.) visszavennének, igaz határozott jogviszonnyal. A Járástól kikérnek, szerintem nem szakadna meg a jogviszonyom, de még nem tisztáztam velük ezt pontosan, mert nem tudom, hogy lenne jobb nekem.
Ha a Kormányhivatalhoz mennék vissza dolgozni, mellette összeférhetetlen lenne az egyéni vállalkozásom, ezért is vagyok még itthon. (Sajnos jelenleg több lábon kell állni.)
Köszönöm segítséged!!
Szakbarbár 2014. 11. 12. 12:11
2012.10.06-án és 2014.03.15-én születtek gyermekeim, ezt megelőzően 308 nap munkaviszonyom volt, azelőtt hallgatói jogviszonyom. A munkaadóm bérszámfejtője most nem utal gyedet a második gyerek után, mert rájöttek, hogy az első után túl sokáig utaltak és 2 hónapja semmi pénzt nem kapok, mert kompenzálnak. Ráadásul erről nem értesítettek, nem kaptam sokáig magyarázatot se, hogy miért és csak a saját hr-essel tudtam beszélni, aki nem adhatja ki a bérszámfejtő számát, ellenben fogalma sincs semmiről. Van joguk az egyik gereknél elkövetett hibájukat a másik gyerek utáni járulékból, ráadásul ilyen drasztikus módon (nem apránként, hanem egyszerre) kompenzálni?
(Nem ez volt az egyetlen probléma. 2 év után kitalálták, hogy eddig jogosulatlanul kaptam pénzt, mert mint kiderült a hallgatói jogviszony igazolás sehol nem volt feltüntetve, lemásolva, csatolva, úgyhogy a két gyerek melletti káoszban 2 évvel ezelőtti papírokat kerestem.)
Válaszát köszönöm
Kattalin
Ha valóban jogalap nélküli kifizetés történt, akkor a 90 napon belüli összeget akkor is Te fizeted vissza, ha vétlen voltál. A korábbi viszont a kifizetőhely sara. A 90 napon belül kifizetett összeget határozattal lehet visszakövetelni, ami ellen lehet fellebbezni és akkor az egészségbiztosítási szakigazgatási szervhez kerül a labda, ő dönti el, hogy jogszerű-e a visszakövetelés. Amíg a határozat nem jogerős, addig semmit sem lehet levonni. Utána az aktuálisan járó ellátásból 33%-ot lehet levonni, ha magadtól nem fizeted be a visszakövetelt összeget.
Mivel a mai napig nem kaptál határozatot, 2 hónapja viszont nem utalják az egyeske utáni gyedet, ezért a 90 napban mostmár valószínűleg csak 1 havi jogalap nélküli gyed van benne, amit a 33% miatt 3 hónap alatt tudnak levonni.
A kifizetőhelynek láthatóan fogalma sincs arról, hogy mit kellene tennie. Hagyd, hogy a szakig szerv segítsen nekik: írd meg az egészségbiztosítási pénztárnak, hogy 2 hónapja nem kapsz ellátást, csak szóban tájékoztattak arról, hogy miért, kéred, hogy tartsanak egy célellenőrzést. Annak az lesz a vége, amit mondtam: a ketteske utáni, elmaradt gyedet kamatostul ki kell utalni, levonni pedig maximum a határozat dátumához képest 90 napon belüli egyeske utáni jogalap nélküli gyedet lehet, havi 33% erejéig.
Szakbarbár 2014. 11. 07. 20:24
Táppénz ellátással kapcsolatban szeretnék kérdést feltenni;
2013.június 1. óta folyamatos munkaviszonyom áll fent,/előtte 2013.02.04-2013.05.04-ig álláskeresési járadékban részesültem melynek össz. összege:88.920.- volt/ ezt megelőzőleg nem álltam biztosítási idő alatt ebben az évben.
Jelenlegi munkahelyemről 2014.09.01-ével,mint kismama 9-es kódú folyamatos táppénzen vagyok.
Az orvosnál kapott papírjaimat szeptemberben a munkáltatómnál adtam le,de jobbnak láttam ezt a továbbiakban személyesen az OEP-nél átadni,mint kiderült a munkáltatóm a 09.01-10.06-ig tartó igazolásokat csak 10.14-én küldte tovább az OEP-nek,emiatt épp a mai napon kaptam először utalást tőlük. Ott azt az információt kaptam,hogy 21 nap az átfutási idejük.
Amit még nem értettem,a munkahelyem szeptemberben szeptember havi munkabér néven utalt 35.000.-ot,amire rákérdezve azt a választ kaptam,hogy a még bent lévő betegszabadságaimat adták ki /12-13 nap/,és azt utalták el számomra. Igazság szerint én sok helyen utána olvastam a táppénznek és azért találtam érdekesnek ezt a lépést,mert elvileg 9-es kóddal a betegnek egyből táppénzt számolnak és nincs a 15 napos betegszabadság kiadása.
Bruttó bérem: 139.957.- (netto 91.672.-)
A mai napon kapott táppénz utalásom összege: 36.540.-
A munkaviszonyom 2013.06.01-től a mai napig fent áll.
9-es kódú folyamatos táppénzen vagyok 2014.09.01-től.
Ez az első utalás,amit e címen kaptam. A kérdésem az lenne,ez a reális összeg amit kapnom kellett,vagy esetleg belezavart az,hogy a munkáltatóm kiadta a betegszabadságaimat szeptember hónapra? Esetleg ez csak részösszeg és az OEP egyszerre csak egy bizonyos időszakon belül számol el,mint ahogy az a havi munkabéreknél is szokott lenni?
Táppénz papírjaim a következőképp alakultak:
09.01-09.07.
09.08-09.21.
09.22-10.05.
10.06-10.19.
10.20-11.02.
Esetleg én számolok rosszul és ennyi az a juttatás amit kapnom kell,vagy ennél többre kéne számítanom? Egyelőre itt kérdezném meg,mivel nem tudom kapni fogok-e bármilyen elszámolási jegyzéket ami alapján én is átlátnám az egészet vagy ez iránt az OEP-ben tudnék érdeklődni.
Válaszát előre is köszönöm,szép napot kívánok.
Nem tudsz közvetlenül táppénzes papírt beküldeni, mert mindegyik mellé kell a munkáltatótól valami. Az első kupac mellé egy 4 oldalas, utána egy 1 oldalas igazolás. Max azt tudod megtenni, hogy ezt legyártod, beviszed aláíratni, lebélyegeztetni és ezzel felszerelve adod le az egészségbiztosítónál. Az átfutási idő nem feltétlen az utolsó valami beérkezésétől számított 21 nap, ha minden rendben van, akkor simán csak 18 nap, ez nem csak 3 nappal kevesebb, mert itt nincs hiánypótlás.
A táppénz alapja a 2013.06.01-12.31 közötti átlag. Ha ez bruttó 140.000 és 50% a táppénz mértéke, mert valóban nincs 2 év folyamatos biztosításod (ha passzív gyeden vagy gyesen voltál a járadék előtt, akkor lehet, hogy megvan), szóval ezek mellett a paraméterek mellett 1 naptári napra családi kedvezmény nélkül nettó 1.960 Ft körül van a táppénz. A netbankban a közlemény rovatban látod, hogy a mostani utalás hány napra vonatkozott, szerintem a betegszabadságot követő naptól 10.06-ig. Ezalapján ki tudod számolni, hogy mikor mennyit fogsz kapni, attól függően, hogy hány napra szóló igazolást adtál le.
A 10.06 utáni táppénzes papírt később küldte be a munkáltató és majd ezt követően utalják rá a táppénzt.
Ha írásban kéred, akkor a szakigazgatási szerv tájékoztat róla, hogy mi alapján állapította meg a táppénzt, de a netbankból gyorsabban és egyszerűbben össze tudod rakni, hogy mennyi az 1 naptári napi táppénzed. Szakbarbár 2014. 11. 06. 22:40
2014. szeptember 01-től napi négy órában dolgozom, mellette Gyed extrában részesülök. Októberben hat napig beteg voltam. A házi orvosomtól annak rendje-módja szerint kaptam táppénzre jogosító igazolást. A munkahelyem könyvelője azt mondta, hogy én saját jogon nem vagyok jogosult táppénzre, mivel Gyed-et is kapok, így a kieső hat napra nem kaptam táppénzt. A fizetésem hat napi bérrel kevesebb. Az lenne a kérdésem, hogy valóban nem vagyok jogosult saját jogon táppénzre? Mit tegyek ha valóban beteg vagyok? Ha nem megyek igazolatlanul dolgozni, akkor meg felmondhatnak nekem.
Köszönöm válaszát!
mufurcz
A könyvelőnek nem az a dolga, hogy elbírálja a táppénzigényt, ehhez egyébként láthatóan nem is ért, hanem az, hogy kitöltse mellé a munkáltatótól szükséges foglalkoztatói igazolás nevű nyomtatványt és küldje be a munkáltató székhelye szerinti egészségbiztosítási szakigazgatási szervhez. Ott majd értenek hozzá és megállapítják a táppénz.
Egyébként ha Te voltál beteg és nem a gyermeked, akkor az első pár napra betegszabadság jár és csak ezután jön a táppénz. Hogy ez hány nap, azt nem tudom megmondani, mert olyasmitól is függ, amire nem tértél ki. Szakbarbár 2014. 11. 06. 22:16