|
Kérdezz-felelek
Köszönöm a válaszát! Én vagyok az, aki azt írta, hogy tavaly szeptember 24-én szült. Azt írja, hogyha magasabb összegű a fizetésem a minimálbér 2x-esénél,akkor legalább 120 napig kell járulékot fizetni, hogy a magasabb gyedet kapjam.
Ez azt jelenti, hogy 120 nap munkavégzés (szabadság...stb)? A táppénz beleszámít? Vagy csak a munka?
Ha nekem br. 290 000 Ft a fizum, akkor jól értelmezem, hogy az több, mint a min.bér 2x-ese, tehát érdemesebb lenne 120 napot dolgozni?
Köszönöm a kiegészítését!
290.000 akkor lesz a következő csed alapja, ha ezt a bért legalább 120 napra kapod a számítási időszakban, ami a csed kezdetét megelőző 3. hónap utolsó napjával zárul.
Jelenleg első kisbabámat várom, 2017.02.19-re vagyok kiírva. A gond csak az, hogy a munkaviszonyom idén dec 31-el megszűnik, határozott idejű volt, és már most közölték, hogy meghosszabbítani nem fognak. Dec 31ig 3 év folyamatos biztosított voltam, igaz 2013.12.31-2015.04.30-ig egy munkahelyen, aztán 11 napig álláskeresésin voltam, majd 2016.05.12-2016.12.31.ig a jelenlegi munkahelyemen. Jelenleg szabadságom töltöm, ugyanis veszélyeztetett terhes lettem, október közepétől táppénzen leszek. Az lenne a kérdésem, hogy ezen adatok alapján mire leszek jogosult, illetve hogy járnék a legjobban? Olvastam az oep honlapján, hogy ha január 1-től álláskeresésin leszek, akkor is megillet a CSED, GYED, stb, csak az összeg lesz baromi kevés... A jelenlegi bruttóm 205.000.
Illetve ha találnék valakit aki felvenne január 1-től február végéig, és én azalatt az időszak alatt táppénzre mennék rögtön, akkor neki milyen járulékokat kellene utánam fizetnie? Ez esetben jobban járnék pénzügyileg?
Köszönöm válaszát!
Másik megoldás: legyél egyéni vállalkozó, akár már most - aztán ne csinál semmit, mert nem vagy olyan állapotban - akkor nem kell senkitől szívesség és még a táppénz 1/3-a sem terhel senkit - munkaviszonyban kell ezzel számolni. Meg a táppénz előtti járulékfizetéssel is, mert ilyen bátor azért ne legyél, hogy rögtön táppénzzel indítasz.
Ha minden kötél szakad, akkor legrosszabb esetben ott van a járadékról igénylés, amivel a minimálbérből számolódik minden.
Tisztelt Szakértő!
2015. szeptember 24-én szültem első gyermekem. Régóta van folyamatos munkaviszonyom. Így most GYED-et kapok. A kérdésem az lenne, hogy tervezzük a második gyermeket, de időközben a munkahelyemen megemelték jócskán a fizetésem, így jó lenne, ha a következő GYED-emet ebből számolnák. Azt szeretném tudni, hogy elég ha papíron visszamegyek dolgozni, vagy egyáltalán mennyit kell dolgoznom ezért?
Példa: Kisfiam jövő szept-ben 2 éves lesz, én újra munkába állok, de még decemberig a meglévő szabijaimat veszem ki, Ekkor már a magasabb fizut kapom ugye. De ha ez idő alatt mondjuk sikerül teherbe esnem, akkor ha táppénzre mennék a szülésig, miből és hogyan számolnák a gyedet?
Köszönöm válaszát!
Ha egyetlen napot sem dolgozol a két baba között, akkor is lehet az aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja. Ha a béred már korábban is magasabb volt ennél, akkor az aktuális, még magasabb bérből számoláshoz legalább 120 napig kell járulékot fizetni.
Első gyermekeknél vagyok itthon gyesen szeretnénk még egy babát, de sajnos nem akar össze jönni!
Igy ha össze is jön mire a kicsi 3 éves lesz még nem lesz tesó!
Kérdésem az lenne hogy ha a 3.születésnapja után lesz meg a második baba akkor milyen juttatásokra számíthatok?
Gyes alatt elmehetek majd vele táppénzre és akkor az elsőre férjemnek át kell adnom a gyest, szabiim ki kell h vegyem?
Köszönöm válaszát szép napot!
Ha a gyes vége után kiveszed a szabadságodat és ez lesz legalább 30 naptári nap, akkor az ebből számított átlagot, ha rögtön vagy 30-nál kevesebb nap szabadság után táppénzre mész, akkor az aktuális szerződés szerinti bért veszik alapul, ezeket hasonlítják az előző csed alapjához és a kettő közül a magasabb összeget állapítják meg.
Táppénz és gyes akkor megy együtt, ha a táppénz előtt legalább 1 nap szabadságon vagy, vagy ha a gyest átadod apukának.
Évek óta ugyanannál a cégnél határozatlan idejű munkaviszonyban állok. 2017. februárra várom a babám. 2016. jan-febr: 6 órás munkaidőben, márciustól pedig 8 órás munkaidőben vagyok alkalmazva, utóbbinál br. 270e Ft-tal. 2016. október közepétől 9-es kóddal szeretnék táppénzre menni ( orvosilag alátámasztott) Kérdéseim: 2017. januárban kivehetem-e a csed idejére járó szabadságot (18-19 nap), ha előtte már 9-es kóddal voltam táppénzen? Ha ez lehetséges, akkor kizárólag a br. 270-es bért veszik figyelembe a csed számításnál? Válaszod előre is köszönöm!
Februárban induló ellátás alapja 2016.01.01-2016.11.30 között az utolsó 180 bérezett nap, úgyhogy ami decembertől van, az már a csednél nem érdekes. A gyednél meg azért nem, mert az bármikori átlagból számítva maximális.
A GYED-em letelte után, GYES mellett szeretnék dolgozni, azon a munkahelyen, ahonnan eljöttem szülni. Már elkezdtem kivenni a felhalmozódott szabadságaimat.
Ikergyermekeim vannak. Jól tudom-e, hogy amíg a GYES-re jogosult vagyok, addig a munkáltatómnál védett dolgozónak számítok?
Illetve, abban az esetben, ha mégis meggondolnám magam, és a szabadságaim letelte után nem szeretnék visszaállni az aktív állományba, akkor megtehetem-e, hogy újra fizetetlen szabadságra menjek?
Köszönöm a választ! :)
Amíg gyest kapsz, addig a munkáltató köteles asszisztálni hozzá, ha fizetés nélküli szabadságra akarsz menni - akár úgy is, hogy kiveszed a szabidat és utána megint igénybe veszed.
6 hetes kismama vagyok, veszélyeztetett terhes. Azt szeretném kérdezni, hogy a GYED, GYES számítását a normál béremből fogják számolni, vagy a táppénzes béremből? 10 éve dolgozom ennél a cégnél 200500 ft a bruttó fizetésem, illetve minden hónapban még 46000ft összeget utalnak a számlámra kiküldetésre. Ebben az esetben hogy fog alakulni.
Válaszát előre is köszönöm.
A napidíjnak van adómentes és adóköteles része, az adóköteles beleszámít az ellátások alapjába.
2006 március óta folyamatos munkaviszonyban álltam 2015 augusztusáig. Akkor felmondtam a munkahelyemen, de épp azidőtájt fogant a lányom is. Jelenleg GYES-en vagyok a 4 hónapos gyermekemmel, mivel nem volt a születése időpontja körül jogviszonyom.
A következő kérdéseim lennének:
1. Jelenleg valóban csak a GYES-re vagyok jogosult?
2. Úgy értesültünk, hogy a gyermek 1 éves kora körül a férjem a napi 8 órás állása mellett jogosult lehet a GYED-re. Igaz ez? Ha igen, milyen feltételekkel?
3. Ha felsőfokú nappali képzést kezdek 2017 szeptemberében, mennyire változtat a juttatásokon?
Válaszát előre is köszönöm!
2. Apuka igényelheti a gyedet a baba 169 napos korától. Munka mellett is kapja. A munkáltatóján keresztül tudja megigényelni.
3. Onnantól kezdve, hogy nem kapod a gyest, fizetni kell a havi 7.050 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulélékot és a szolgálati időd nem ketyeg. Ha nappali tagozatos leszel, akkor nem kell tovább fizetni a 7.050 Ft-ot.
Amennyiben a CSED lejártát követően (amit én veszek igénybe a 4 órás munkaviszonyom alapján), a GYED-et a férjem igényli az ő 250.000-es fizetésével, én otthon maradhatok a gyermekkel vagy vissza KELL mennem dolgozni?
Ilyen esetben a munkáltatómnak illik-e (kötelező-e) bejelenteni hogy papíron a férjem fizetéséből kapjuk a GYED-et? Vagy nincs hozzá köze? Nem vagyok benne biztos, de lehet hogy a munkahelyem kifizetőhely, így észrevennék szerintem.
Természetesen én maradok otthon a picivel, csak a jobb ellátás érdekében lenne a férjem GYED-en, ő ugyanúgy dolgozna tovább.
Ezzel kapcsolatban az is érdekelne, hogy a GYED Extra esetében lehet-e a fizetést és a GYED-et külön bankszámlára kérni? Erre van vmi szabályozás?
Ez idő alatt tudom, hogy nem ketyeg a szolgálati időm és a 7050-et kéne fizetnem, de mivel vissza van fél évem az egyetemen így a baba fél éves korától (kb pont akkor járna le a CSED-em és apa lenne GYED-en) visszamennék folytatni a tanulmányaimat.
Ez így helytálló ebben az esetben?
Ha a férjed gyedét a munkáltatónál működő kifizetőhely folyósítja, akkor max csak abban az esetben asszisztálnak a kétfelé utaláshoz, ha nagyon jó fejek - és ha el tudják különíteni a két nettót, nem minden program/kolléga alkalmas erre... - , mert semmi nem kötelezi rá őket, hogy extra kívánságokat teljesítsenek. Ha nem kifizetőhely a cég, akkor az igénybejelentőn bármilyen számlaszámot meg lehet adni.
Ha nem veszélyeztetett terhességgel van táppénzen és még nem merítette ki a betegszabadságot, akkor először betegszabin lesz, de nem egyforma napok járnak a két helyről, úgyhogy a régi helyen 2 nappal később csap át a betegszabi táppénzbe. Viszont mindkét táppénz októberben kezdődik, ezért a számítási időszak vége 2016.07.31 mindkét helyen. A 2 órás helyen az innen visszaszámított 180 napi átlag lesz az alap, a 6 órás helyen pedig az utolsó 120 napi, mert itt nincs 180 napja és ilyenkor az utolsó 120-ból számolnak - ha van legalább ennyi, neki van.
A csednél és a gyednél is a kezdetét megelőző 3. hónap végéig nézik a jövedelmet, de mivel a táppénz és majd a gyed előtt a csed nem számít bele az átlagba, ezért hátrébb mennek és az utolsó 180 bérezett nap vége a betegszabi utolsó napja lesz, mert az az utolsó nap, ami még bérezett napnak minősül. Tehát a csedhez és a gyedhez a betegszabi utolsó napjától visszaszámolt 180 napi átlag lesz az alap - valószínű, hogy ahol idén kezdett, a csedhez már ott is meglesz a 180 nap.
Túl sok a dátum és a szám, attól tartok, ha összeget is akarnék mondani, abba belezavarodnék, úgyhogy inkább nem teszem.
2016.09.25-én járt le a GYES-em, most szabadságon vagyok október 21-éig. Szeretnénk még egy babát, és nem szeretnék/nem tudok visszamenni dolgozni már addig, mert közben elköltöztünk a munkahelyemtől 200 km-re. Úgy terveztem, hogy 2016.12.31-ig fizetés nélküli szabadságot kérek, hogy ne szakadjon meg a munkaviszonyom (elég magas fizetésem volt, amit nem szeretnék elveszteni), és ha addig összejön a "tesó", akkor minden rendben (és a korábbi fizetésem alapján kapom a táppénzt/csedet/gyedet), ha pedig nem jön össze, akkor keresek munkahelyet a közelben, és egy kicsit felfüggesztjük a tesó-projektet.
Azonban a mai napon megtudtam, hogy a fizetés nélküli szabadság alatt ugyanúgy megszűnik a biztosítási jogviszonyom 30 nap után, tehát igazából nem sokat érek vele.
A kérdésem az lenne, hogy:
1.) ha mégis elmegyek dec. 31-éig fiz.nélküli szabadságra, és közben összejönne a baba, akkor táppénzt egyáltalán nem kapnék a CSED-ig? És ebben az esetben mi alapján számolnák a csed és a gyed összegét? (2005 óta folyamatos munkaviszonyom van.)
2.) ha csak max. 30 napra mennék el fizetési nélküli szabadságra, és összejönne addig a baba, akkor megkapnám a táppénzem is (tehát tudnék rögtön fiz.nélküli szabadságról táppénzre menni?)? És ebben az esetben mi alapján számolnák a táppénz/csed/gyed összegét?
3.) ha okt. 22-étől új munkahelyre mennék (várhatóan jóval alacsonyabb fizetéssel, de folyamatos maradna a biztosítási jogviszonyom), és 2 hónapon belül - 2016.12.31-ig) teherbe esnék, akkor mi alapján számolnák a táppénz/csed/gyed összegét? Az új (alacsonyabb) munkabérem alapján, vagy az első gyermekem születése előtti fizetésem alapján?
Lényegében a fő kérdésem, hogy anyagilag (táppénz/csed/gyed) hogyan járnék a legjobban: a fizetés nélküli szabadsággal (ebben az esetben számít-e, hogy 30 napnál kevesebb az ideje), vagy azzal, ha újra munkába állok SOS, egy jóval alacsonyabb fizetésért.
Köszönöm!
A táppénzt viszont megakadályozza a a +30 napos szünet a biztosításban.
Az ennél rövidebb nem, ott csak arra kell vigyázni, hogy a fizetés nélkülit szüntesd meg a táppénz előtti nappal. Vagy előbb vedd ki az idei pár nap szabit, ezzel nyilvánvaló lesz, hogy már nem vagy fizetés nélkülin. Ebben az esetben a táppénz alapja annyi lesz, amennyi az előző gyedé volt, kivéve, ha az általános szabályok szerinti több lenne, de az elég magasnak írt fizetésből felteszem, hogy így is, úgy is legfeljebb csak a maximális lesz a táppénz.
Jelenleg 2 éves kisfiammal vagyok gyesen és 4 hónapos terhesen. Azt a felvilágosítást kaptam, hogy az a legszerencsésebb, ha visszaállok munkába, de rögtön kiveszem a szabikat majd a hátralévő időre táppénzre megyek. Az lenne a kérdésem, hogy ezt milyen jogszabály alapján tehetem meg? Azt jeleztem már a munkáltató felé, hogy szeretném megszakítani a fizetés nélküli szabikat, az MT-ben azt találtam, hogy a munkáltató 60 napon belül köteles kiadni a szabikat, tehát nem rögtön. Ez csak a munkáltató jóindulatán múlik, hogy kiadja nekem a szabikat rögtön? Ha nem adja ki, akkor mit tanácsol, mi a teendő? Menjek táppénzre a fizetési nélküli megszakítása után? csak akkor nem tudom a táppénz+gyest érvényesíteni, ha nem voltam egy napot se munkában. Válaszát előre is köszönöm!
A munkáltató jófejsége kell ahhoz, hogy eltekintsem a 30 - mert nem 60 - naptól és előbb elkezdje kiadni a szabit, hogy így előbb elmehess táppénzre.
2012. évi I. törvény
a munka törvénykönyvéről
133. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg.
1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól
39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre, csecsemőgondozási díjra, illetve gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint – az e törvényben foglalt kivételekkel – csak az egyik ellátást veheti igénybe.
(2) Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.
GYET-ben részesülök, amelyet 2018. május 8-ig folyósítanak. Heti 20 órában alkalmazottként dolgozom. Van egy szüneteltetett egyéni vállalkozásom. Most lehetőségem lenne rendszeresen számlára dolgozni (otthon - fordítás), de a könyvelő szerint nem érné meg aktiválni a vállalkozást, mert akkor az lenne a főállásom és minden járulékot és adót be kellene fizetnem a minimálbér után, tekintet nélkül a bevételre. És ugyanakkor az alkalmazotti béremből is vonnának mindent, amit eddig (családi adókedvezmény figyelembe vételével) Ez így van?
Ha igen, milyen más lehetőségem van arra, hogy a 20 órás állásom mellett alkalmi munkát vállaljak?
Köszönöm a segítségedet előre is (mindhárom gyerekünk születése körül "ott voltál", akkor is nagyon hasznos tanácsokat kaptunk tőled :-))
Emese
Az általános szabályok szerinti járulékot fizető, teljes munkaidős munkaviszonnyal nem rendelkező vállalkozóknak van egy minimum járulékfizetési kötelezettségük, amit akkor is teljesíteni kell, ha nincs (annyi) bevétel. Ezalól viszont a gyed és gyet mellett vállalkozó kismama kivétel. Nem a legegyszerűbben van ez benne a jogszabályban, de össze lehet rakni - abból, hogy a kivéve után ez a kettő nem szerepel - , hogy az alábbi rendelkezés az magyarul ezt jelenti:
1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről a végrehajtására kiadott 195/1997. (XI. 5.) Korm. rendelettel egységes szerkezetben
29. § (4) Az egyéni vállalkozó a járulékfizetési alsó határ után nem köteles nyugdíjjárulékot és egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot fizetni arra az időtartamra, amely alatt
b) gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesül – kivéve, ha a gyermekgondozást segítő ellátás, gyermekgondozási segély, az ápolási díj fizetésének időtartama alatt vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja
Kérdésem a következő:jelenleg gyesen vagyok 2 éves múlt a kisfiam,megy a bölcsödébe okt.1-től.A munkahelyemen már szóltam hogy vissza mennék dolgozni,de ugyanabba a munkakörbe nem tudok mint szülés elött.Van 30 nap szabadságom amit elötte ki kellene vennem.Viszont kaptam egy álláslehetőséget egy másik cégnél ami számomra sokkal vállalhatóbb lenne.Kérdésem az hogyha felmondok van-e felmondási idő és munkában kell-e eltöltenem/nem szívesen tenném,nehéz megoldani/,mehetek e táppénzre a teljes felmondási idő alatt úgy hogy gyesen vagyok?Illetve ha eltekint a felmondási időtöl a benntmaradt szabadságomat ki kell fizetnie?
Válaszát előre is köszönöm!
Első gyermekemmel vagyok itthon jelenleg Gyeden. Azt szeretném kérdezni,hogy ha a második gyermekünk már csak a Gyes alatt fogan meg ,vagy is az első második születésnapja után . A második gyerekünk után milyen juttatásokat kapok,jár-e utána is a CSED és a Gyed vagy csak a Gyest kapom meg ?
Válaszukat előre is köszönöm!
Olvastam az Ön tanácsait, melyeket kismamáknak adott. Nagy dilemma előtt állok, bár még időben vagyok a döntéshez, hiszen most álltunk neki a következő gyermeknek (máshogy nem tudom fogalmazni). Ha minden jól megy jövőre már babázhatok, de előtte fontos dolgokat kellene elintéznem a jövedelmemmel kapcsolatban. Jelenleg 4 órában dolgozom, szerződés szerinti jövedelmem 80.000 ft, de pótlékokkal együtt 95-100.000 között mozog az átlag bérem. Ez nyilván nem a legjobb bér, de lenne kedves megírni milyen összegű csed-re és gyed-re lennék jogosult? Ha jól számolom, a 2 gyermekkel nem is tudnám én kihasználni az adókedvezményt. Látom hogy ha bejelentetem magam ismerőssel, mennyi az optimális bér, de mennyi az az összeg amivel a 2 gyermek után én tudnám teljes egészében kihasználni az adókedvezményt? Kicsit tartok ettől a várandósan munkát váltok magasabb bérrel dologtól, igaz, olvastam, hogy már nem vizsgálódnak emiatt, de Ön szerint sor kerülhet ilyenre?
Válaszát előre is köszönöm.
Meg lehet osztani, apuka is igénybe veheti egy részét, vagy miért nem kéri eleve ő az egészet? Ha élettárs, akkor a magzati időszakra nem, de utólag azt is érvényesítheti.
Ha már játszol a számokkal, akkor ne a családi kedvezményhez optimális bérre jelentsd be magad, hanem a maximális gyedhez optimálissal, mert utóbbi több. Ehhez minimálbér kétszeresét kicsit meghaladó bér kell. Elég régen hallottam utoljára terhesség alatti munkahelyváltásból adódó problémáról és ez is kivédhető azzal, ha kvázi magadhoz jelented be magad, vagyis egyéni vállalkozó leszel.
Munkavégzés melletti gyed esetén, ha a gyermek beteg, jogosult vagyok gyermekápolási táppénzre? Apuka is igényelhet gyápot?
Köszönöm szépen!
2017. áprilisra vagyok kiíva első gyermekemmel. 8 éve folyamatos munkaviszonyban állok. Jelenleg is dolgozom, de lehetséges, hogy a későbbiekben táppénzre kényszerülök.
Kérdésem a következő lenne: ha pl. decembertől táppénzen kell lennem, mely időszakot veszik figyelembe a táppénz számításánál, illetve, táppénz után 2017. március 5-től igényelném a csedet, a csed számításához mely időszakot veszik figyelembe (ha március 4-ig tudnék dolgozni, úgy tudom júl.1-dec.31. közötti jövedelmet vennék alapul.)
Előre is köszönöm segítségét!