Kérdezz-felelek
Csed igènylèsèhez kell ez kèrelem kitöltve a gyermek anyakönyvi kivonata, tajszàma? Ilyen hogy adòszàm es lakcìmkàrtya kell hozzà?
Udv Àgnes
Ùgy tudom 2020 kèt gyermekre havi 40000ft adójovàiràs. Kisfiam most januàrba szeretnènk igènyelni de igy csak 10000ft jàr havonta. 4 honapos terhes vagyok. Fèrjem majd adóbevallàskor szeretnè kèrni a magzatra egybe illetve a kisfiam is. Igy lehet akkor hogy a magzatra 20000ft a kisfiamra meg a fenmaradò 10000ft igènyeljük egybe majd adóbevallàskor?
Üdvözlettel Agnes
Kedves Szakbarbàr!
Jelenleg gyesen vagyok a kisfiammal, aki 2020 màrcius közepèn tölti a 3 èvet. Most 16 hetes terhes vagyok a kistestvèrèvel, 2020 június vègènt fogok szülni. Folyamatos munkaviszonyom van, közalkalmazottkènt. Nem szeretnèk dolgozni màr a kèt baba között. Szeretnèm màrcius 1 kivenni az összes szabimat. Egyszerre kaphatom kèt hètig jàrna a gyes ès szabi alatti bèremet, ha megkezdem a szabi letöltèst elsejevel?Az jòl tudom, hogy szabi mindenkèpp kell, mert gyesből nem lehet tàppènzre menni? :Kb mennyi szabi jàrna pedagóguskènt màrciustòl kitartana jùnius vègèig? Első terhessègnèl vègig tàppènzen voltam. Erről adnak hatàrozatot?
Üdvözlettel: Ágnes
Így, hogy már gyesen vagy, nem életbevágó a legalább 1 nap szabadság, mert csak elméletileg nem lehetséges a két ellátást egyszerre igénybe venni. De tény, hogy tisztább, ha a táppénz előtt szabadságon vagy.
Közalkalmazottak szabadságához nem értek, de egészen biztosan van elég nap a felhalmozódottból és a 2020-ra járóból. A csedet már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igénybe lehet venni, ennek az összege szinte teljesen biztosan több, mint a táppénz, így kevesebb szabadság kell/több marad ketteske utánra.
Táppénzről határozat alatt nem értem, hogy mire gondolsz
Az előző kérdező lennék ( GYED-en lévő anyuka, második babával váradós ). Mint ahogy írtam, megszüntettem a fizetés nélküli szabadságot, ezt követően 9-es kóddal táppénzre mentem, viszont nem vettem ki a kettő között fizetés nélküli szabadságot. Nekem azt mondták, nem szükséges kivennem egy napot sem. A fizetés nélküli szabadságot nov. 19-én szüntettem meg, táppénzre nov. 20-án mentem. Az lenne a kérdésem, hogy utólag, tehát még ebben a hónapban kérhetem-e a munkáltatótól, hogy nov. 19-re fizetett szabadságot szeretnék kivenni? Egyáltalán lehet-e arra a napra kérni, amikor is megszüntetem a fizetés nélküli szabadságot?
Köszönöm segítségét.
Első gyermekemmel gyesen vagyok 2020.02.23-ig, de már úton a kistesó. A második terhesség is veszélyeztetett. A munkáltatóm azt mondja, csak akkor menjek táppénzre, ha az első gyermek betöltötte a 3. életévét, addig maradjak csak gyesen.
Én már most szeretnék táppénzre menni, nyilván anyagi megfontolásból. Szeretném megkérdezni, hogy lehetséges-e, hogy táppénzre menjek? Kaphatok-e egyszerre gyest (február 23-ig) és táppénzt?
Illetve attól, hogy a munkáltatómtól azt a választ kaptam, hogy a már felhalmozott szabadságaimat most nem vehetem ki, van-e jogom mégis kikérni? Mire hivatkozhatok, ha van jogom kikérni?
Köszönettel: CsN
Mt. 123. § (3) A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni.
Szabadságot kiadni csak keresőképes munkavállalónak lehet, így ha rögtön felvesznek táppénzre a 30. naptól, akkor továbbra is akadályoztatva vagy a szabadság kivételével. Keresőképtelenség esetén a táppénzt minden további nélkül kaphatod, ahhoz, hogy egyszerre járjon a gyes és a táppénz, kell valamennyi szabadság, mert csak gyes melletti munkából igényelve jár a gyes és a táppénz együtt. Ha a szabadság bármi miatt nem megoldható, akkor a gyest át tudja venni apuka.
Ebtv. (2) Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult. Szakbarbár 2019. 11. 22. 19:33
Jelenleg GYED-en vagyok, második gyermekemet várom. A fizetés nélküli szabadság megszüntetését követően táppénzre mentem, munkaviszonyom a cégnél 2016 óta folyamatos. Az lenne a kérdésem, kaphatok-e egyidejűleg GYED-et és táppénzt?
Köszönöm válaszát!
Ebtv. 39. § (2)Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult. Szakbarbár 2019. 11. 22. 19:19
Táppénz jogosultság ügyében lenne kérdésem. Amennyiben valaki fizetés-nélküli szabadságon volt 2019.10.01-2019.11.05-ig munkahelyéről és az idő alatt külföldön munkát végzett,hivatalosan bejelentett jogviszonyban, s kinn tartózkodása idején elesett , eltörött a válla amit ott meg is operáltak. Kórházból hazaengedték, megszűnt a fizetés nélküli szabadsága, s háziorvos keresőképtelen állományba vette.
Az lenne a kérdésem, hogy Ő most milyen ellátásra és meddig lesz jogosult idehaza. Munkaviszonyban áll, de hazaérkezése után nem vette fel a munkát, mert beteg volt.
Köszönöm a segítséget.
Nagyon sajnálatos az eset, de jó dolgozóról van szó és munkáltató nem szeretné elveszíteni.
Tisztelettel:
Borsainé-Piroska
Szakbarbár 2019. 11. 13. 22:04
Egy olyan kérdésem lenne önhöz, hogy ha én osztatlan - tanárképzésen folytatom tanulmányaimat nappali képzésen és jelenleg passzív félévem van és gyermekem fog születni, de nem fejeztem be tanulmányaimat még. És majd szeretném ezt folytatni újra nappali képzésen. Akkor ugyanúgy jogosult leszek nappali jogviszonnyal a diplomás gyedre, kapni fogom?
Válaszát előre is köszönöm!
Bébimama
A 124530-as számú kérdésre rácsatlakozva szeretném kérdezni, hogy ha az első gyermekem betölti a 3. életévét, de a második már úton van, akkor a második megszületéséig anyukának milyen lehetőségei vannak? Táppénzen kell lennie? Hogyan kell eljárnia a munkáltatója/MÁK felé?
Válaszát előre is köszönöm.
Most nem kérdezek, csak egy nagyon rövid köszönőlevéllel tartanálak fel. Korábban több levelet küldtem Neked, ahogy változtak a paraméterek az életemben, többször válaszoltál, javasoltál megoldást. Pár hete megszületett a második gyermekem és a mai napon megkaptam a CSED számításos papíromat, mint EV és végre életemben először sikerült kihasználni egy olyan lehetőséget a segítségeddel, ami nem mindenki számára nyilvános és még a könyvelőm is azt mondta, hogy meg se próbáljam. Szóval örök hálám, egy család pár évét könnyebbé tetted és le a kalappal a munkásságod előtt! Minden elismerésem, igazán JÓ ember vagy! :)
Az alábbi lenne a kérdésem:
2010.ápr.óta dolgozom ugyanannál a cégnél, onnan jöttem szülési szabadságra. Kisfiam 2018.márciusában született. Mivel bruttó 600 ezer körüli a bérem, így a CSED nettó 320 ezer körül volt. A GYED 156 ezer. Babát tervezünk, de mivel a kisfiam 2 éves korára nem fog megszületni, így addigra már a GYES-t fogom kapni. Nem tervezek visszamenni dolgozni. Ha a GYES alatt fog megszületni a kistesó, akkor mennyi lesz a havi juttatásom az első baba 2 éves korától a kistesó megszületéséig illetve a kistesó megszületése után hogyan alakul? A 320 ezres CSED-et fogom kapni vagy mivel nem megyek vissza dolgozni az már nem jár? Ha csak akkor jár ez a magas összegű CSED ha újra munkába állok, van-e meghatározott idő, amennyit dolgoznom kellene? Válaszát köszönöm.
Tisztelettel: Mónika
Kisfiam 2021.02.08-án tölti majd be a 3. életévét. Kistesót tervezünk, visszamenni dolgozni addig nem szeretnék. A kistesót úgy tervezzük, hogy a kisfiam 3. szülinapján már terhes legyek. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben ugyanazt a CSED-et és GYED-et fogom kapni, mint az első gyermeknél? (Ugyanaz a munkahely, pozíció) Ahhoz, hogy ugyanazt kapjam, akár 1 napra is vissza kell mennem dolgozni, vagy “automatikusan” igényelhetem? Válaszát előre is köszönöm! Emese
Az alábbiakban szeretném kérni szíves tájékoztatásukat:
2020. június 13-án lesz a gyermekem 2 éves. Szeretnénk még egy babát, aki reményeink szerint vagy 2020 végén, vagy 2021 elején születne meg. 2020. 06.13-tól csupán gyesre leszek jogosult. A kérdésem, hogy a 2. születendő gyeremekem után is az 1. szülött után megállított csed és gyed összegét fogom kapni, vagy a 4-6 hónapos gyes összege befolyásolni fogja a 2. születendő gyermekem után járó juttatásokat?
Köszönöm válaszát!
2018 augusztusától fizetetlen szabadságra mentem mivel apa vette igénybe a GYED exrát. Most 2019 szeptember 3.val a harmadik gyermekemmel lettem állapotos. Az orvosom tápénzre vett mivel munka képtelen vagyok. A munkáltatomnak jeleztem ezt ők az első levelükben elfogadták jelezték is hogy küldjem a továbbra is a tápénzes papírt és én kapom minden hónapba a pénzt. Én az nap fel is mondtam a Tb-mert mivel én magam fizettem magam után. Ezt követően Október 8.-án kaptam hogy elitasitják a tápénzes kérvényemet. Felhívtam őket és azt mondták hogy nem vagyok rá jogosult, de ugyan úgy küldjem a tápénzes papírokat de fizetést nem kapok.
Majd megint értesítettek telefonon hogy kiadják a maradék 35nap szabadságomat hogy legyen bevételem de azóta semmit sem kaptam.
Csatolom levelet amit kaptam.
Kérdésem az lenne hogy a Tb továbbra is menjek és intézem hogy magam fizessen vagy ők ezt fizetik? Szülés után esetleg igénybe tudom venni a GYED-et vagy más egyéb jutattást?
Köszönöm előre is válaszát!
Tisztelettel: R. Melinda
Akinek szünetel a biztosítása, és a Tied szünetel, ha ellátás folyósítása nélkül babázol, annak nem járnak a biztosítottakat megillető ellátások. Táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre jár, úgyhogy ha kiveszed a babázás alatt felhalmozódott szabadságot, akkor ahány naptári napig ez tart, utána annyi napra jogosult leszel táppénzre, de csak a minimálbér 50%-a után, mert rövid folyamatos biztosítás esetén ez van, a Te folyamatosságod pedig csak a szabadságtól kezdődik. Csedre és gyedre sem leszel jogosult, mert ha több,mint 1 éve szünetel a biztosítás, akkor nem tud lenni a szülés előtti 2 évben legalább 1 év biztosításban töltött idő. Az első 168 napra gyest tudsz igényelni, a 169. naptól pedig apuka kérheti a gyedet. Újabb másfél év fog kiesni a biztosításból és a szolgálati időből, ami alatt újból kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Szakbarbár 2019. 10. 28. 20:59
KATA-s egyéni vállalkozónak, aki az 50.000.- ft KATA-t fizeti, a CSED-hez a 2 éven belül 365 nap biztosításban töltött időnél 1 nap 1 napnak számít vagy azt is arányosítani kell?
Válaszát előre is köszönöm.
Még nyugdíjhoz sem kell arányosítani, ott is 1 évet szerez a katás ev. 1 év alatt, tehát öregségi teljes nyugdíjra jogosultságot lehet szerezni 20 év katás vállalkozással is. Az arányosítás akkor jön be, amikor a nyugdíj összegét állapítják meg. Szakbarbár 2019. 10. 23. 21:40
2006. novembertől, 2018. októberig volt jogviszonyom egy cégnél, közben született 3 gyermekem (2010, 2012, 2015.) 2018. októberében közös megegyezéssel megszüntettük a munkaviszonyomat, mert a cég már nem folytat tevékenységet. Ezt követően álláskeresési járadékon voltam, majd 2018 decembertől, határozatlan időre teljes munkaidőben munkát vállaltam egy másik cégnél. (az álláskeresési fennmaradó részének 80%-át megigényeltem, és meg is kaptam) 2019. szeptember 26-án közös megegyezéssel megszüntettük a munkaviszonyomat, a felmondási időm október 27-én ér véget. Kérdésem, hogy amíg nem találok állást, addig mit tegyek? Menjek GYET-re? Ha GYET-re megyek, és később sikerül elhelyezkednem, akkor ha véletlenül a gyerekek közül valamelyik beteg lesz, akkor ez negatívan befolyásolhatja a TP összegét? Vagy jelentkezzek be Munkaügyi Központba?
Előre is nagyon köszönöm a tanácsokat!
Zsuzsi
Jelenleg kislányommal vagyok itthon Gyeden. Tervezem hogy a Gyed letelte után, a Gyes ideje alatt is itthon maradok vele. A fizetés nélküli szabim a 2. életév betöltéséig van jelenleg.
Kérdésem az lenne, hogy a fizetés nélküli szabit, a kérésemre köteles e meghosszabbítani a munkáltató (Állami cég) a gyermekem 3 éves koráig?
Az után szeretnék érdeklődni, hogy jelenleg felsőoktatásba járok nappali osztatlan képzésre és 2020 júniusában fogok diplomázni. Ha az egyetemi tanulmányaim alatt szülök akkor jogosult vagyok a gyesen kívül bármire mivel ugye nem dolgozok, csak iskolába járok?
Kismama
Szakbarbár 2019. 10. 08. 22:19
Megváltozott munkaképességű vagyok.Olyan munkáltatónál dolgozom aki csak megváltozott munkaképességűeket foglalkoztat.Kérsésem a következő lehet e teljesítményre dolgoztatni meg túlóráztatni?Egyébbként a cég nem profit érdekeltségű!Ha cég nem tud munkát biztosítani munkát hazaküld majd ledolgoztass velünk!Mennyire jogos ez?
Köszönöm válaszát!
Kisfiam 2019.10.25-én lesz két éves. Szeretnék a jelenlegi munkahelyem megtartásával (fizetés nélküli szabadságon vagyok) 4 vagy 6 órás rész munkaidőben másik cégnél állást vállalni. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben ha a kisfiam 3 éves koráig azaz 2020.10.25-ig születne második gyermekem akkor ez a részmunkaidős kereset beleszámítana-e a második gyerekem után kapott csedbe/gyedbe, vagy az előző, ellátás előtti keresetet vennék figyelembe ugyanúgy mintha nem dolgoztam volna egyáltalán a 3 év alatt. Köszönöm szépen előre is.