Kérdezz-felelek
Bruttó 147.000-es átlagból maximális gyed lesz. A bruttó 91.700 Ft nettóban adójóváírással és 3 gyerek utáni családi kedvezménnyel 83.906 Ft, mert az adóját elviszik a kedvezmények, úgyhogy csak 8,5% nyugdíjjárulék (tagdíj) jön le belőle.
Szakbarbár 2007. 05. 29. 10:03Ennyiből nem látom át a helyzetet, ami egyébként is jogilag bonyolultabbnak tűnik annál, mint hogy véleményt mondjak róla. Ügyvéddel kéne erről beszélni, mert ha munkáltatói jogutódlásról van szó (dolgozók, eszközök maradnak, az új tulaj ugyanúgy működteti tovább), akkor két okból sincs helye az ilyen határozott idős játéknak. Mivel rengeteg előzetes biztosításod és egy legrosszabb esetben munkanélküliről igényléshez rengeteg járadékra jogosító időd van, ezért ha a gyes végéig terhes leszel, akkor ha másképp nem, így mindenképpen jogosult leszel tgyásra és gyedre.
Szakbarbár 2007. 05. 29. 10:03A felmondási idő a gyedről való visszatérés után 30 napon belül kezdődik. Ha arra pályázol, hogy minél hamarabb megszűnjön a munkaviszonyod és megkapd az ezzel összefüggésben járó járandóságokat, akkor a gyedet vissza kell mondani - közben esetleg nagyszülő elmehet gyesre, azért ő, mert apuka ha jól értem, külföldi tartózkodás miatt kilőve, ha Te igényelnéd, az meg megint felmondási tilalom lenne - visszamenni, és így minden megy a maga útján abban a sorrendben, hogy szabadság, állásidő (amikor a szabadság már elfogyott, de nem tudnak munkát adni), felmondási idő, végkielégítés. Utána kétféleképpen is visszamehetsz gyedre, aminek az összege ugyanannyi lesz. Az egyik megoldás, hogy a munkaviszony megszűnésének napjától igényled a gyedet - nem a következőtől, mert akkor nem járna, mivel legalább az 1. napján biztosítottnak kell lenned, és akkor passzív jogon kapod végig. A másik megoldás, hogy a munkaviszony megszűnése után álláskeresési járadékot igényelsz és ezt szüneteltetve kéred a gyedet, majd a gyest. Ez nagyobb biztonságot ad egy esetleges ketteske esetére, mert így közben minimális macera árán, de végig ketyeg az előzetes biztosításod, ami pedig fontos, ha tervezel még gyereket egyeske 3-4 éves koráig.
Szakbarbár 2007. 05. 29. 10:03A betegszabadságra járó bér valóban az aktuális bér 80%-a, vagyis ha május 28-tól leszel betegállományban, akkor a május 26-tól érvényes magasabb bér 80%-át kapod a keresőképtelenség első 15 munkanapjára. Utána viszont a táppénz jön, és az már egyáltalán nem ilyen egyértelmű, én most úgy gondolnám, hogy az utolsó 180 bérezett nap alapján állapítják meg, így annak nagyrészt a 150.000-es bér lesz az alapja. Azért nem tudok biztosat mondani, mert ahol gyes melletti munka is van a képben, ott nem egyértelmű a jogszabály, pl ennek a bérnek a beszámítása vagy be nem számítása utána tgyáshoz, gyedhez másképpen történik a mepeknél. Az megintcsak biztos, hogy minél több szabadságot veszel ki a betegállomány előtt, azzal mindkét verzió szerint csak jobban jársz, mert az egyik szerint az utolsó 180 bérezett napban több lesz a magas bérű napok száma, a másik szerint pedig ha az év közepéig kihúzod, akkor a korábbi, gyedhez beszámító, ha ez 180 bérezett napnál többől volt megállapítva, és gondolom, hogy így volt, szóval akkor korlátlan - átlagkereset lép be táppénzalapnak. Hosszú távon mindegy, hogy mit csinálsz, mert a gyed mindenképpen maximális, a tgyás az megint lutri, hogy a gyes melletti időszak beszámít-e. Ha igen, akkor 2007-ben induló tgyás alapja az utolsó 180 bérezett nap (táppénz nem számít bele), 2008-ban indulóé pedig a teljes 2007-es bérezett időszak. Ha nem számít bele, akkor a tgyás alapja is a minimálbér kétszerese.
Elnézést, hogy nem tudok biztosat mondani, de van két dolog az Ebtv-ben, ami megosztja a szakmát és pont ez az egyik. Érthetetlen számomra, hogy ezt miért nem lehet rendezni, mert ez a jogbizonytalanság nem jó senkinek.
Szakbarbár 2007. 05. 29. 10:03180 bérezett napra hajtani teljesen felesleges. 0 nappal is lehet éppen maximális gyed, igaz, itt mindenféleképpen kell valamivel kitölteni az időt, mert a gyes már lejárt. Ha ennél a cégnél maradsz, akkor nem tudok segíteni, mert itt elkezdtél egy nagyon alacsony - a szakképzett, +2 év gyakorlattal rendelkező minimálbérénél is kevesebb! - 75.000-rel bérezett napokat produkálni, minél tovább teszed ezt, annál nehezebb ebből egy normális átlagot csinálni. Ha ittmaradnál, akkor ebből nettó 52.000 körüli tgyás és 48.000 körüli gyed lenne - ha nem rontaná még tovább az átlagot és így minimális mértékben még az ellátásokat is az előbb-utóbb képbe belépő 80%-os betegszabi, hiszen a szabadság nem tart ki a tgyás elejéig, dolgozni pedig nem fogsz. Lehet ebből maximális gyed, de máshol, egy együttműködő munkáltatónál. Ennek a megfinanszírozására ott a rengeteg szabadság, amit ha közös megegyezéssel eljössz, akkor kifizet a jelenlegi munkáltató. Ezen felül is lehet a lelépésre pénzt kérni, ha egy csöpp esze van, akkor fizetni fog a mostani állapotnak megfelelően, mert ennél csak többe kerülhetsz neki az idő múlásával. Ha a cég tényleg megszűnne, az lenne a legjobb, mert akkor egyértelmű lenne, hogy fizetnie kell mindent - ha nem lenne pénze, akkor ott a Bérgarancia Alap - de ilyen szerencséd nem lesz, mert még egy végelszámolás is sokkal időigényesebb, mint amennyid neked szülésig hátra van. Úgyhogy én mindenképpen eljönnék innen, mert ebből a helyzetből nem lehet semmi jót kihozni.
Szakbarbár 2007. 05. 29. 10:03Ha 0 bérezett nappal szülsz akár a gyedbe, akár a gyesbe, akkor a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha egyszerre két ellátásra is jogosult leszel, pl egyeskével még tart a gyed, amikor ketteskével mehetnél tgyásra is, vagy gyed helyett inkább táppénzen lennél, akkor választhatsz, hogy melyiket veszed igénybe. Amíg táppénzen vagy, addig apuka igényelheti a gyest. A táppénz nem számít bele az átlagba, úgyhogy nem veszélyeztetsz vele semmit. A táppénz valamivel több lenne nettóban, mint a most kapott gyed, mert ugyanaz a bruttó lenne az alapja, csak abból nem jönne le 8,5% nyugdíjjárulék. Hogy a szabadságoddal mi legyen, azt csak Te tudod eldönteni, hiszen Te tudod, hogy mi értékesebb, a több pénz ketteske előtt, mert akkor lehet valamennyit kiadatni, vagy a több megmaradt nap a két gyerek után, mi jó pl beszoktatáshoz.
Szakbarbár 2007. 05. 29. 10:031. 2007-ben induló tgyás alapja a 2006-os átlag. 2006-os bruttó 125.000-bõl nettó 80.000 körüli gyed várható. A gyed alapja attól függően a 2006-os vagy a 2007-es év, hogy mikor indul a tgyás, mert elvileg lejárhat idén is és akkor idén indul még a gyed is, de befejeződhet jövőre is és akkor a már 2008-ban kezdődő gyedhez a 2007-es átlagot veszik figyelembe. A tgyás a szülés várható idejét megelőző 28. nap és a szülés tényleges napja között bármikor megkezdhető. Én még nem láttam 37. hétre vagy utána született ikreket, úgyhogy szerintem ha kivársz a tgyásigényléssel a szülésig, akkoris végetér a tgyás 168 napja még idén és így a gyed alapja is csak a tavalyi 125.000-es bér. Mivel már szabadságod sincs, így még azt sem tudom javasolni, hogy a tgyás vége után szabadságon húzd ki év végéig. Esetleg egy táppénzzel bepróbálkozhatsz, mert nem kötelező a gyedet azonnal megigényelni. A tét az, hogy nettó 73.000 vagy 80.000 Ft a gyeded, ami persze pénz, de talán nem az a nagyságrend, hogy nagyon szomorkodni kéne miatta, ha magától nem jön össze és Te sem tudod úgy alakítani a körülményeket.
2. A táppénz a betegszabadság lejártát követő naptól, ez ha minden igaz, június 12., innen tart addig, ameddig akarod, mert a tgyáskezdet megválasztásáról feljebb írtam - meg arról is, hogy ez a gyakorlatban ikrekkel miért nem alternatíva.
3. Ha szüléstől leszel tgyáson, akkor legkorábban a baba pár napos korában tudod beadni a tgyásigényt. Ha valami csoda folytán kihúznád addig, akkor július 17-től javasolnám a terhesállományt. A tgyás már a terhesállományba vételről szóló igazolással is igényelhető, de utána még be kell nyújtani azokat a dokumentumokat, amik csak szülés után lesznek meg. Elbírálás mindkét esetben a benyújtástól számított 30. nap - elméletileg, gyakorlatilag 1,5-2 hónap is lehet. Ha kifizetőhelyről van szó, akkor ott rugalmasabb és gyorsabb az ügyintézés, ebben az esetben a kollégát kérdezd a helyi sajátosságokról. A gyedigénylést azt már lehet úgy időzíteni, hogy folyamatos legyen a folyósítás. Ha a baba 4 hónapos korában beadod, akkor feltehetően zökkenőmentes lesz a váltás.
4. A klasszikus sorrend: tgyás, gyed, ikergyes. Az egyetlen, aminél a "jóljárás" felmerül a gyed, erről részletesen írtam, hogy miket lehet megtenni érte, hogy 2008-ban indulva maximális legyen.
Szakbarbár 2007. 05. 25. 10:36A tgyás nem 180, hanem csak 168 napig jár, de járadékkal valóban lehetne késleltetni a gyed elejét. Ha érdemes lenne, mert jelen esetben nem sok értelme van. A nettó 89.000 az nagyjából egy bruttó 123.000-es bér. Emellett teljesen mindegy, hogy 2007-ben vagy 2008-ban indul a gyed, mert ez már a 2007-ben induló maximumhoz is kevés. Persze lehetnek nem rendszeres jövedelmek, amik miatt más lehet a helyzet, de ezekről nem írtál. (Ha csak 13. havi fizetésed volt extraként, akkor az nem befolyásolja az előzőeket.) A jogszabályok állandóan változnak, de attól, hogy az ellátás megállapításának más szabályai lennének jövőre, én nem félnék, mert a gyed szabályai 1998-tól nem változtak számottevően.
Szakbarbár 2007. 05. 25. 10:36Egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira 2005.11.23-tól nincs megállapodáskötés, amíg volt, addig sem így működött, hanem az köthetett, aki nem volt biztosított. Az egyetlen, amit el tudok képzelni, hogy 8 órásról át kéne állni 7 órásra, így a honoráriumból is vonnák a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot és ebből a jogviszonyból is jogosult lennél tgyásra és gyedre (utóbbira a kettőből együtt is csak a maximumig. Most ugyanis azért nem fizeted a pénzbeli ellátásokat megalapozó járulékot, mert heti 36 órát meghaladó munkaviszony melletti a másik jogviszonyod. Ha nem ilyen lenne, mert ha nem érnéd el a 36 órát, akkor más lenne a helyzet.
Szakbarbár 2007. 05. 25. 10:36162 nap munkanélkülit számoltam, amiből 22-t vettél igénybe, tehát marad még 140, de amikor a járadékot megállapították, akkor ott benne volt egy dátum, hogy 2004.11.01-től meddig, ha a végének a dátumát átváltod napokra (hogy addig mennyi nap van), az lesz a biztos. Amíg munkanélkülin vagy, addig apuka lehet gyesen, ez több pénz, de fogynak az értékes munkanélkülis napjaid, ami pedig nem biztos, hogy jó. Gondold ezeket át és ettől függően menj vissza munkanélkülire vagy maradj gyesen. Bármelyiket választod is, előtte javasonék valamit meglépni. Mostanában több mepnek is problémája van az Ebtv. azon rendelkezésével, amelyik arról szól, hogy hogyan kell megállapítani a 0 bérezett nappal munkanélkülibe szülő tgyását és gyedét. Előbb-utóbb remélhetőleg megtanulják, hogy úgy, ahogy a jogszabály egyértelműen írja, hogy a járadék alapját képező átlagkereset és nem maga a járadék összege az alapja (minimálbér kétszerese korláttal). Addig is segíthetnél nekik azzal, hogy olyan helyzetet teremtesz, aminek egyértelmű az elbírálása. Kéne - nem gyes mellett, mert ebből szintén problémák vannak - néhány nap bérezett napot produkálni minimálbér kétszeresét meghaladó bérrel, ugyanis ha van tényleges jövedelem, akkor egy mindennapokban sűrűn alkalmazott szabályt és nem egy ilyen problémát okozót kell ráhúzni az esetedre, vagyis nagyobb eséllyel kapod meg időben azt, ami jár és nem kell harcolni érte. Úgyhogy azt javaslom, hogy gyes visszamond, 1-2 hét munka, utána pár nap munkanélküli és innen tgyás. A Te gyesed vége és a tgyás eleje között apuka megigényelheti a gyest. Van olyan mep, aki duplán szívatja a munkanélküli ellátásba szüneteltetésébe szülőket és nem hagy -28-tól tgyást igényelni "mert az csak munkaviszonyban van" felkiáltással. Egyeskénél Veled nem így jártak el, de fel kell készülni erre az eshetőségre is, úgyhogy ha járadékra mennél vissza, akkor úgy fogyaszd a napjaidat, hogy ne csak a -28-ig, hanem biztos ami biztos alapon szülésig is kitartson.
Szakbarbár 2007. 05. 25. 10:36A tgyásra és a gyed 1. évére jár a szabadság, ha szüléstől indult a tgyás, akkor ez azt jelenti, hogy 2006.12.29-ig. 2007-re már csak a munkába visszatéréstől, július 15-től év végéig jár. Hogy ez hány napot jelent, azt nem tudom megmondani, mert közalkalmazottaknál másképp van és ahhoz nem értek, de az időszak, amire jár, az júlus 15-dec. 31.
Szakbarbár 2007. 05. 25. 10:36Gyes mellett korlátlanul lehet dolgozni, vállalkozóként is. Fizetni már nem kell korlátlanul, "mindössze" a minimálbér kétszerese után kell 0 bevétel esetén is járulékolni (kb havi 70.000 Ft), illetve ha nincs ehhez elég bevételed, akkor elég a minimálbér után is (kb. 35.000), de akkor fokozottabban kell az adóhatóság ellenőrzésére számítani. Igen, jól érted, a járulékot, ha dolgozol mindenképpen fizetni kell, nem érdekli az APEH-ot, hogy a megtakarításodból vagy a szomszéd kölcsönéből, de 0 bevétel esetén is legalább a minimálbér után muszáj. Plusz havi elektronikus adatszolgáltatás, kb 3 helyre bejelentkezés, kiváltáshoz 10.000 bélyeg + erkölcsit+tulajdoni lapot beszerezni. Biztos, hogy ezt akarod? Ha nem dolgozol a vállalkozásban, akkor nem kell fizetni, de ezt egy ilyen munkánál nehéz bizonyítani, hogy mikor dolgoztál és mikor nem. Szerintem inkább alkalmazzanak megbízásos szerződéssel, a díjat majd átdolgozzák olyan összegűre, hogy az összköltségük rajtad annyi legyen, mintha számláznál.
Szakbarbár 2007. 05. 23. 10:23Igen. A munkaviszony vége után 45 nap passzív táppénz - ez időhúzásra is jó és több pénzt is jelent - , majd álláskeresési járadék. Ha ebbe szülsz bele, ugyanúgy jár a tgyás és a gyed, mintha munkaviszonyból szülnél.
Szakbarbár 2007. 05. 23. 10:23Bruttó 180.000-rel nyugodtan menj táppénzre. Esetleg előtte szabadság. A táppénz lényegesen több, mint a gyes és semmit nem veszélyeztetsz vele. A táppénz amúgy sem számít bele az átlagba, csak a keresőképtelenség első napjaira fizetett betegszabadság, amire a bér 80%-a jár, de ezzel sem mész le a minimálbér kétszerese alá, aminél pedig úgysem lenne több az alap. A táppénz kezdetén - vigyázat, utólag nem lehet, illetve csak onnantól lehet - add át a gyest apukának, mert így az általános, lényegesen kedvezőbb szabályok alapján állapítják meg a táppénzt.
Szakbarbár 2007. 05. 23. 10:23Legkésőbb június végéig le kéne mondani a gyest és álláskeresési járadékot kéne igényelni, különben nem lesz meg az előzetes biztosításod, mert a járadéktól ketyeg majd, a passzív gyed nem számított bele. 270 napra fog járni a járadék, az első 90 napban bruttó 78.600 Ft, a többi időben pedig 39.300 Ft jár. Választhatsz, hogy a járadékot veszed-e igénybe és apuka megigényli a gyest, vagy nem vállalod a munkanélkülivel járó macerát és inkább néhány nap járadék után a szüneteltetése mellett visszamész gyesre. A tgyás és a gyed alapja így a minimálbér kétszerese lesz. Ha dolgozol és lesz beszámító jövedelmed (és ezután mész munkanélkülire), akkor a bérből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja.
Szakbarbár 2007. 05. 23. 10:23Időhúzás és megfelelő tényleges jövedelem produkálás, ez kell Neked. 1 hónap munka bruttó 150.000-rel, utána 45 nap passzív táppénz, majd vissza munkanélkülire, ami így kitart szülésig és innen igényelheted a tgyást (azt akár már -28-tól is) és a gyedet, nem terhelsz vele egy céget, akinek amúgy is hálával tartozol majd. Az ellátások alapja a minimálbér kétszerese lesz, mert 180-nál kevesebb bérezett napban (a munkanélküli nem számít bele) a minimálbér kétszeresénél magasabb lesz az átlagod és ilyenkor ennyi a max, ami egyébként nem rossz, mert ez pont egy maximális gyedet jelent.
Szakbarbár 2007. 05. 23. 10:23A béren kívüli juttatásokat munkaszerződés, kollektív szerződés, vagy a munkáltató belső szabályzata szabályozza. Utóbbiakkal szemben szemben követelmény, hogy egységesnek kell lennie, tehát vagy minden táppénzes kap, vagy senki sem, de csak a munkáltatón múlik, hogy ezt hogyan szabályozza, így nyugodtan megteheti azt is, hogy senki nem kap semmit, aki ténylegesen nem dolgozik.
Szakbarbár 2007. 05. 22. 09:11A tandíjmentesség a gyeshez (tgyáshoz, gyedhez) kapcsolódik. Hogy dolgozol-e mellette, az lényegtelen.
Szakbarbár 2007. 05. 22. 09:11Ha egyszerre több ellátásra vagy jogosult, akkor választhatsz, hogy melyiket veszed igénybe. Ha keresőképtelen vagy, akkor választhatod a gyed helyett a táppénzt, csak készülj rá, hogy a munkáltató nem fog örülni. Onnantól kezdve, hogy ketteskével tgyásra jogosult vagy, megint választhatsz, hogy utána tgyást, vagy egyeske után gyedet igényelsz. Ha 2006-ban az év feléig dolgoztál és magas volt a béred, akkor a tgyásod akár korlátlan is lehet, ebben az esetben mindenképpen érdemes lenne a tgyást választani.
Szakbarbár 2007. 05. 22. 09:11Igen, úgy van, ahogy írod, a tgyásos hajó már elúszott, de a gyeddel még lehet kezdeni valamit. Keress meg a tgyás lejárta előtt 1 hónappal, az akkori jogszabályi környezettől függően megmondom, hogy tudok-e segíteni. Most tudnék, de mindig minden változik...
Szakbarbár 2007. 05. 22. 09:11