![]() |
Kérjük látogass meg holnap újra!
Kérdezz-felelek
Ha a gyed alatt szűnik meg a munkaviszonyod, attól még végig jár a gyed. Ennél előrébb most ne menjünk, hogy mi lesz ha..., térjünk rá vissza akkor, ha nem feltételes módban beszélünk ketteskéről. Időnk lesz akkor is, mert az előzetes biztosításod még sokáig rendben van, de ha nem lenne, akkor is több idő van az összeszedésére, mint amennyi a terhesség.
Szakbarbár 2008. 02. 04. 10:05Bármelyik szülő elmehet gyesre, akár teljes munkaidő mellett is, úgyhogy akár Te, akár a férjed igényelheti. Ha ő igényli, akkor lesz egészségügyi szolgáltatásra jogosultsága és szolgálati ideje. Ha ő igényli, akkor előbb Neked le kell mondanod róla, ő pedig megigényli: igénybejelentő, születési anyakönyvi kivonatok, stb.
Az első kb. másfél évre járó szabadságot a munkáltatónak az akadályoztatás - babázás - megszűnését követően ki kell adnia. Ikrek utáni kedvezményekről nem tudok. Néhány kivétellel minden családtámogatási kifizetőhely megszűnik és a kincstár folyósítja tovább az ellátásokat, ebből állítólag a jogosultak nem vesznek majd észre semmit, csak hogy máshonnan jön a pénz.
Szakbarbár 2008. 02. 04. 10:05Érdemes gyed helyett tgyást igényelni. Két okból is. Az egyik, hogy 0 bérezett nappal a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszeres a következő tgyás és gyed alapja, ez bruttóban pont annyit jelent, mint a maximális gyed, nettóban viszont 9,5%-kal több, mert a tgyást nem terheli a nyugdíjjárulék/tagdíj. A másik ok, hogy a tgyásra és a gyed 1. évére jár a fizetett szabadság, úgyhogy ha a magasabb összegű tgyást választod, akkor még több szabid is lesz, ha visszamész.
Szakbarbár 2008. 02. 04. 10:05A gyedet az igényléshez képest megállapított irányadó időszakban elért jövedelem után állapítják meg. Ha lemondanád, dolgoznál és megint igényelnéd, még akkor sem állapítanák meg újra az összeget, az mindig annyi, mint amennyi először volt, legfeljebb új évben az új maximum miatt változhat. A végzettségnek önmagában semmi köze az ellátások összegéhez, közvetve annyi, hogyha emiatt más fizetési osztályba kerülsz, de ez ha jól tudom, csak akkor van, ha a munkakörben a végzettségre szükség van, akkor egy következő tgyásnál és gyednél így már lesz jelentősége. Ha 0 bérezett nappal szülsz bele a gyesbe, akkor a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Szakbarbár 2008. 01. 30. 10:36Amíg van legalább 3 kiskorú gyermek, addig a legkisebb 8 éves koráig lehetsz gyeten. Ez az időszak a legkisebb 3 éves kora után valószínűleg újra kezdődik.
Szakbarbár 2008. 01. 30. 10:36Új megállapodást 2005.11.23-tól nem lehetett kötni, a régiek pedig 2006.04.30-cal megszűntek - feltételezem, a tgyást előtte megkezdted és így kaphatod most passzív jogon a gyedet. Már az előzetes biztosításod sincs meg, mert az egy 2008 novemberi szülésig lett volna rendben, addig pedig már nem szülsz, ez pedig egyébként is csak a fele lett volna a jogosultságnak, úgyhogy munka nélkül esélytelennek látom a gyedet.
Szakbarbár 2008. 01. 29. 10:59Ha a főállásodban heti +36 órás vagy, akkor a 20 órás jogviszonyban nem fizeted a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot és nem is vagy jogosult pénzbeni ellátásra. Egyedül a 15 nap betegszabadság jár a másik helyről is, táppénz, tgyás és gyed csak a főállásból, az ott kapott jövedelem után.
Szakbarbár 2008. 01. 29. 10:59A szabadságot pénzben váltják meg, ha nem tudják kiadni, mert előbb megszűnik a munkaviszony. Viszont ha a munkáltató felmondásra és az ennek esetén érvényes szabályok alkalmazására készül, akkor a gyed vége utáni 30.napnál hamarabb nem tudja indítani a legalább 30 napos felmondási időt, előbbinek és utóbbi felének a tartama alatt pedig valószínűleg szabadságot fog kiadni, a munkaviszony pedig csak a visszatérés után kb. 2 hónap múlva szűnik meg. Persze ettől tudsz még dolgozni máshol, ha a felmondással összefüggő járandóságokat nem akarod elveszíteni, akkor azt mondom, hogy legkorábban a felmondás kézhezvétele után. Mert utána már nincs olyan, hogy az új munkahely miatt inkább közös megegyezésesnek tűnik a dolog, mert már arról van szó, hogy ő is elküldene, meg Te is eljönnél. Ha eleve közös megegyezés lenne, akkor bármiben meg lehet állapodni, akár abban is, hogy ma megszűnik a munkaviszony, minden szabit kifizetnek, holnap meg tudsz kezdeni a másik helyen.
Szakbarbár 2008. 01. 28. 11:37A rezidensképzés sajátosságait nem ismerem, de ha munkaviszonyban (közalkalmazotti jogviszonyban?) álltál, akkor a munkaviszony megszűnésekor ezeket ki KELL adni, minden mástól, ilyen rezidensképzéses dolgoktól is függetlenül, mert ezt jogszabály rendeli így és punktum. Ha nem adják ki, akkor bírósághoz lehet fordulni, vagy a munkaügyi felügyelethez, ami gyorsabb, mert pár hét alatt határozatot hoz, amiben bírságolja és a papírok kiadására kötelezi a munkáltatót. Ezek elég durva lépések, úgyhogy esetleg előtte be lehet iktani egy olyan kört, hogy tértivevényes levélben kéred a munkáltatót, ha ez nem vezet eredményre, akkor meg ugyanezt ügyvéd teszi, esetleg ketten együtt bementek asztalt borítani. AM könyvvel nem lesz gyeded. A családi cégbe bejelentkezésről már lecsúsztál, mert már nem tudod meglépni életszerűen, egy 7 hónapos terhesen történő elhelyezkedésre azonnal lecsap a mep, hogy színlelt jogviszony volt, aminek a célja az ellátások megszerzése és nem a munkavégzés, színleltre meg nem lehet semmit sem alapozni.
Szakbarbár 2008. 01. 28. 11:37225 napot dolgoztál a keresőképtelenség előtt. Hacsak nem merítetted ki a betegszabit eddig, akkor aug. 14-től 15 munkanapra, tehát szept. 3-ig betegszabadságra járó bért kaptál, a táppénz csak utána indult, szept. 4-től van 225 nap táppénzjogosultságod, ez 2008.ápr.15-ig tart. Utána kivehetsz szabit, hiszen tavalyról is maradhatott egy csomó meg idénre is a teljes évre jár, úgyhogy bőven kihúzod a tgyás kezdetéig, ha a -28. naptól igényeled, akkor alig 1 hét szabi kell csak.
Szakbarbár 2008. 01. 28. 11:37Táppénzt semmi esetre sem, azzal azt érnéd el, hogy 2 évig 20%-kal kevesebb tgyást és gyedet kapsz, mert a táppénz ugyan nem számít bele semmibe, de az előtte lévő 80%-os betegszabi igen és ez lenne az alapja a tgyásnak és a gyednek. Úgyhogy mindenképpen inkább szabadságon legyél a köztes időben. Ha az orvos el tudná nézni kb. 1 héttel a babát és ezt január végéig el tudnátok intézni vele, akkor a fizetős szolgáltatásom kb. 35%-kal tudná növelni a tgyást és a gyedet.
Szakbarbár 2008. 01. 28. 11:37Akár a gyedbe, akár a gyesbe szülsz bele, a következő tgyás és gyed alapja - jelenleg - az akkori aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ez gyedből a kezdés évében a maximálisat jelenti. Felső határ nélküli tgyáshoz legalább 180 bérezett nap kellene, amibe a szabadság, munka, ünnep, betegszabadság számít bele naptári napban, táppénz, tgyás, gyed, gyes nem.
Szakbarbár 2008. 01. 28. 11:37Az álláskeresési járadék folyósítása alatt fog szülni, jogosult lesz tgyásra és gyedre. Az ellátások alapja a 2007-es, csak itthon kapott bér lesz.
Szakbarbár 2008. 01. 28. 11:37A kisokosban a gyed-gyes nevű összeállításban nagyrészt már aktuálizált infókat találsz. Ami még nem friss, az hamarosan módosul. Javaslom, olvasgasd ezt, mert itt minden le van írva, ami érdekelhet, aztán ha van konkrét kérdésed, tedd fel.
Szakbarbár 2008. 01. 28. 11:37A gyedet le kéne mondani március végével. Áprilistól álláskeresési járadékot kellene igényelni, apuka pedig a baba 2 éves korági hátralévő időre meg tudja igényelni a gyest (teljes munkaidő mellé is). A járadékkal biztosításba kerülsz és összeszeded június elejéig - a -28. naptól már igényelheted a tgyást - a hiányzó szükséges előzetes biztosítást, így mindkét jogosultsági feltételnek megfelelve járni fog a tgyás és a gyed is, csak a járadékot kell ehhez szüneteltetni. Alapja a járadék alapját képező átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Mivel saját béred már rég volt, a járadék alapjához az utolsó munkakörödnek megfelelő átlagot veszik alapul. Ha ez nem lenne legalább 138.000 - ezt meg tudom nézni Neked, ha mondasz egy FEOR számot a munkanélküihez kapott igazolásról - akkor be kéne még iktatni valamit, ha maximális gyeded szeretnél, de ezt csak akkor mondom, ha szükség van rá.
Szakbarbár 2008. 01. 28. 11:37A gyes vége és a tgyás eleje közötti átlag lesz a következő tgyás és gyed alapja. Ha idén is szabin vagy, akkor erre is 120.000-et kapsz, akkor ez lesz az alap. A segítő családtagként kapott jövedelmet is be kell vallani, az is adóköteles, az adóköteles jövedelmek köre sokkal szélesebb, mint a járulékköteleseké.
A barátnődnek egy 2008-ban vagy 2009-ben kezdődő táppénzéhez (ha nem dolgozik előtte legalább 180 napot) a gyed előtti átlagkereset lenne az alap. Táppénzre akkor tud menni, ha keresőképtelen. Apuka igényelheti közben a gyest. Következő tgyás és gyed alapja az ő bérével a minimálbér kétszerese.
Szakbarbár 2008. 01. 28. 11:37A főnököddel talán lehetne egyezkedni, hogy amilyen hamar csak lehet - tb szempontból is, mert ez a rövid folyamatos biztosítás nem enged meg akármit - , elmennél táppénzre, ez így neki sokkal kevesebbe kerülne, cserébe elszámolna annyi jutalmat, amennyivel maximális gyeded lehet. A részletek kidolgozásához ajánlom a fizetős szolgáltatásomat. Ha ez nem működik, akkor bruttó 100.000-ből nettó 68.000 körüi tgyás és 61.000 körüli gyed várható.
Szakbarbár 2008. 01. 28. 11:37A gyeshez bármikor igényelhetsz fizetés nélküli szabadságot és azt bármikor vissza is mondhatod, úgyhogy megteheted, hogy egyelőre csak arra a pár próbálkozós hónapra veszed igénybe és ha úgy látod, hogy vissza kell menni, akkor bejelented, hogy tovább nem tartasz igényt a fizetés nélküli szabadságra és munkába állsz. De azt is megteheted, hogy utána még tovább veszed igénybe a fizetés nélküli szabit.
Szakbarbár 2008. 01. 28. 11:37Kiskönyves munka tgyáshoz, gyedhez nem számít. A szüneteltetés csak tavaly kellett, ráadásul akkor sem volt egyértelmű, hogy egy akkor új szabály miatt szüneteltetés melletti munkával lehet-e tgyásra és gyedre jogosultságot szerezni - az biztos volt, hogy szünetelés nélkül semmiképp, mert nappali tagozatos nem volt alanya az ellátásokat megalapozó pénzbeli egészségbiztosítási járuléknak. Idén ez változott, most újra alanya ennek a nappali tagozatos, szüneteléssel és anélkül is, úgyhogy a biztosításba kerüléssel elméletileg jár a tgyás és a gyed. Azért mondom, hogy elméletileg, mert ezt az 1-2 hónapos munkát még én sem hinném el, nemhogy a mep. Márpedig ha ráhúzzák, hogy nem is volt és csak azért voltál bejelentve, hogy tgyást és gyedet kapj, akkor abból nem hogy ellátás nem lesz, de még a befizetett járulékot sem kapod vissza, mert ennek ez a másik szankciója.
Szakbarbár 2008. 01. 28. 11:37Ilyen kérdésre nagyon szívesen válaszolok. Látszik, hogy valamennyire már utánanéztél dolgoknak és mindent megírtál, amire szükség van. Ha ünnepnapon keresőképtelen vagy, akkor arra betegszabi jár, ebben a kérdésben eltérő volt a gyakorlat, úgyhogy pár éve az Mt. rendezte a helyzetet azzal, hogy ezt így kimondta. A 15 nap újrakezdődik 2008-ban, ha az előző év végén még nem csaptál át táppénzbe és tovább keresőképtelen vagy. A táppénz, tgyás és gyed alapja is a 2007.03.01-2007.12.31 közötti átlagkereset lesz. A táppénz és a tgyás és a 30 és 31 napos hónapok átlagában kb. nettó 100.000 körül lesz, a gyed maximális, nettó 81.000 körüli. Mindezt adójóváírással együtt, ezt nyugodtan lehet kérni, a jövedelmed ránézésre vagy nem éri el az adójóváírás határát, vagy max decemberben lépi át és akkor majd ott nem kapsz, de 11 havi összegre miért várnál a bevallásig, hogy csak ott érvényesíthetsd? Ha legalább a tgyás 1. napján biztosított vagy, akkor végig jár a tgyás és a gyed is, csak passzív jogon. Tavalyig a későbbiek (esetleges kistesó) szempontjából érdemes volt a gyed előtt álláskeresési járadékot igényelni és így kérni a gyedet, mert így ketyegett az előzetes biztosítás, idén ez megváltozott, ez is csak passzív lenne, úgyhogy akkor már egyszerűbb, ha ezzel csak a babázás után foglalkozol.
Szakbarbár 2008. 01. 28. 11:37