|
Kérdezz-felelek
Július eleje óta táppénzen vagyok, jövő márciusra várom a kisbabánkat. Az lenne a kérdésem elsősorban, hogy a CSED, GYED, GYESE ellátások alapjául milyen jövedelmet vesznek alapul, ha már nem megyek vissza dolgozni a szülésig, és továbbra is táppénzen maradok? (Mert a táppénz nem alapja.) Jelenlegi munkahelyemen dolgozok folyamatosan 10 éve. Júliusig bért és jutalmat is kaptam. Mindkettő számít?
A második kérdésem az lenne, hogy abban az esetben ha esetleg október-november-decemberben dolgoznék ismét, ez miként befolyásolja a fent hivatkozott ellátások alapját? Rosszabbul járnék-e.
Előre is köszönöm a választ.
A második kérdésem az lenne, hogy abban az esetben ha esetleg október-november-decemberben dolgoznék ismét, ez miként befolyásolja a fent hivatkozott ellátások alapját? Rosszabbul járnék-e.
Ha ugyanannyi lenne a béred az év hátralévő részében, mint júniusig volt, akkor az átlag nem változik, mert bejön a számlálóba a 3 év végi hónap, kikerül belőle a július előtti 3, ezzel elvileg ugyanott vagy. Ha a jutalom az év elején volt, akkor kevesebbre jöhet ki az átlag, ha a táppénz előtti 3 hónapban, akkor nem változik.
Jelenleg gyes mellett dolgozom, 2 éves kislányom családi napközibe jár. A kérdésem az lenne, ha megbetegszik, gyes mellett elmehetek-e vele gyápra, ill. amennyiben én betegednék meg, igényelhetek-e táppénzt?
Válaszát előre is köszönöm.
Ebtv. 39. § (2) Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.
Jelenleg GYED-en vagyok 1,5 éves ikreimmel és december 30-ára vagyok kiírva a 3. babánkkal. Szeretném a gyerekeket a kistesó megérkezése előtt alkalmanként elvinni bölcsibe/családi napközibe, hogy amennyiben majd nagyon nehéz lenne a 3 gyerekkel itthon egyedül, már ne akkor kelljen beszoktatni őket. Úgy tudom, ha nincs aktív munkaviszonyom, és bölcsődébe íratom őket, elvesztem a GYEDet. Van esetleg valamilyen lehetőség arra, hogy továbbra is kapjam a GYED-et? Ismerősöktől hallottam, hogy ha táppénzre mennék a munkahelyemről a 3. babával, akkor az megoldás lenne, és nyilván a táppénz összege is jól jönne. Próbáltam érdeklődni a munkahelyemen, közel egy hónap után a következő választ kaptam:
"Mint Munkáltató kötelesek vagyunk visszavenni a kismamákat aktív állományba, amennyiben 30 nappal a visszatérés előtt értesítést kapunk erről a szándékról.
Szeretnénk azonban felhívni a figyelmedet rá, hogy amennyiben a visszatérés kizárólag 1 napra korlátozódik, felmerülhet a gyanú, hogy ez a GYED és a táppénz szabályainak megkerülésére irányul, és így ez a Btk 395.§-a szerint (Társadalombiztosítási, szociális vagy más jóléti juttatással visszaélés) bűncselekményének minősülhet.
Kérünk, hogy a fentiek ismeretében jelezd számunkra, ha valóban szeretnél újra munkába állni nálunk."
Valóban bűncselekményt követnék el, amennyiben így mennék el táppénzre? Jól gondolom, hogy a bölcsi-GYED kérdés csak a 3.baba megszületéséig/a CSED igényléséig oldódna meg ilyen módon? Meg tudom valahogy tartani a GYED-et szülés után, bölcsi mellett?
Válaszát előre is köszönöm!
Jogszabály adta lehetőséggel élni nem bűncselekmény. Társadalombiztosítási csalás pl. az lenne, ha nem lennél keresőképtelen és ennek ellenére írna ki az orvos táppénzre, na akkor mind a ketten csalnátok. Nem kifizetőhelyen dolgozó kismamáknak ellátást megállapító kormányhivatal is minden további nélkül megállapítja a gyed mellé a táppénzt ilyen esetben, csak abban van vita a megyék között, hogy kell-e egyáltalán 1 nap szabadság a táppénz elég, vagy elegendő, ha le van mondva a fizetés nélküli szabadság.
Ha a munkáltató nem kifizetőhely, akkor egyáltalán ne foglalkozz azzal a butasággal, amivel vagy a cég költségét akarják csökkenteni - a táppénz 1/3-át a munkáltató fizet - vagy egyszerűen csak nem tetszik valakinek, hogy a két ellátásod több, mint az ő fizetése, vagy mint az az összeg, amit szerinte kapjon a kismama. Ha kifizetőhely, akkor pedig mondd, hogy utasítsák el a táppénzigényedet határozatban azzal az indokkal, hogy szerintük társadalombiztosítási csalást követsz el, ha erre fellebbezel, akkor a kormányhivatal jár el az ügyben és majd helyreteszi a kifizetőhelyet.
Azzal kapcsolatban érdeklődnék, hogy a kislányom 2016.04.27-én született, előtte volt két év biztosítási jogviszonyom. 2017.08.07-től visszamentem dolgozni mivel párommal felváltva tudunk a kislányunkra vigyázni, tehát nem kell bölcsibe adni. 2017.08.01-tő párom veszi igénybe a gyed-et és úgy döntöttünk hogy a 2.gyerkőc kb. januárban megfogann és kb. 2018.03.01-től eljönnék táppénzre és itthon lennék a kislányunkkal terhességem alatt. A kérdésem az lenne, ha így alakulna a történet akkor a 2. gyerkőc születése után mekkora összegű ellátások járnának úgy, hogy 2016.12.31-ig br.129 000 volt a bérem 2017.01.01-től pedig br. 161 000.
Válaszát előre is köszönöm!
Születéskor járó 5 nap apaszabadság és az egy gyermek után járó évi plusz szabadságokról érdeklődnék.
Várhatóan egy hónap múlva fog szülni párom, és a kérdésem az lenne, hogy az 5 nap születési szabadság kivételére közvetlenül a szülés napjától van-e lehetőségem? Olvastam hogy a munkáltatónál be kell mutatni a születési kivonatot, de ez akkor még nyilván nincs meg. Mit lehet tenni ez ügyben, milyen dokumentumokra van szükség?
A másik kérdésem, hogy az éves +2 nap pótszabadságra és az 5 nap születéskor járó szabadságra egyáltalán jogosult vagyok-e, ha a párommal bejelentés nélkül lakunk közös albérletben, az állandó lakcímünk azonban eltér? Nem vagyunk házasok, de az apasági nyilatkozatot már megcsináltuk.
Köszönöm előre is!
Zoltán
A szabadság az apai státuszhoz kapcsolódik, meg ahhoz, hogy ténylegesen a saját háztartásodban neveld a gyermeket. Erről nyilatkozni kell. A jogalkotó pontosan tudja, hogy az emberek nagy része nem ott él valójában, ahol a bejelentett lakóhelye van...
Jelenleg Gyed-en vagyok 2017-03-13-án született gyermekemmel. Előtte 11 év folyamatos munkaviszonyom volt, 2017.01.03 és 2017.03.12 között táppénzen voltam. 2016-ban a bruttó bérem 129.000 Ft volt, 2017.-től 161.000 Ft, de ekkor már csak 1 napot dolgoztam. Jelenleg úgy tervezzük, hogy a gyed lejárata után a gyes ideje alatt jöhet a kistestvér. Ebben az esetben elmennék újra táppénzre. A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor táppénzre jogosult vagyok-e? A táppénz és a gyest folyósítják-e együtt? Valamint a második gyer mek születésénél jogosult leszek-e csed-re és gyed-re, és ezeknek az összege hogyan alakulhat?
A másik fontos kérdésem az lenne, hogy mi történik akkor ha időközben felszámolják a munkáltatómat? A két gyerek között nem szeretnék visszamenni dolgozni egy másik helyre, ilyenkor milyen lehetőségeim vannak, hogy ne maradjak ellátás nélkül?
Segítségét, válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Ibolya
Ha megszűnne alattad a cég, akkor pár napig tudsz vállalkozó lenni, onnan visszamész babázni és máris van egy aktuálisan fennálló jogviszonyod - ahonnan ráadásul több lehet az ellátások alapja.
A gyermekem genetikai laktózérzékeny, 3 éves korában mutatták ki. A neten ezzel kapcsolatban össze-vissza írnak, nem tudok rajta kiigazodni. Jár ez után az emelt családi pótlék vagy nem?
Köszönöm Zsanett
Első gyermekem születése után 2016.01.15-én megszűnt a munkaviszonyom, előtte 896 napot dolgoztam.Azóta GYED-en vagyok.Jelenleg várandós vagyok a második gyermekemmel. Azt szeretném tudni, hogy a második gyermek születése után jogosult leszek-e GYED-re?
2017.11.17-re vagyok kiírva.
A jelenlegi munkaviszonyom 2017.06.01. óta van meg. Ez jelenleg is tart, a szülés idejében is tartani fog. Előtte 2008.02.13.-2017.05.31-ig volt munkaviszonyom.
Jelenlegi bérem bruttó 300.000 Ft
Ilyen esetben mi alapján számolják a CSED-et? Azt látom, hogy nincs meg a 180, de még a 120 napom sem a jelenlegi helyen.
Arra számíthatok, hogy a minimálbér kétszeresét veszik alapul? Ez összegben mit jelent? Jól számolom, hogy a CSED 150.000 Ft körül lesz?
Előre is köszönöm a választ.
2017.03.27 óta Gyesen vagyok gyermekemmel. 2017 szeptembertől megkezdjük a bölcsit,mert 2018.márciusától(betölti a 3.at és kötelező lesz) a helyi oviba nem férnúe be máshogy.Dolgozni nem terveztem menni még,mert a 2.gyermek tervben van. Úgy tudom,ha Gyes alatt megfoganna, az első gyerekkel azonos (vagy hasonló mértékű) ellátásokat kapnék.Ha visszamennék kevesebb lenne a 2.gyerekkel a Csed,Gyed stb..
Kérdéseim ezek lennének:
-Bölcsi kezdéssel jár-e még a Gyes nekem,ha nem dolgozom egyből?
-Hogy lenne költséghatékonyabb,ha a 2.baba Gyes alatt megfoganna,vagy menjek vissza dolgozni erre a pár hónapra míg meg nem fogan?
-Ha esetleg Gyes alatt részmunkaidős állást vállalnék más cégnél,az hogy befolyásolná a 2.gyermek juttatásait?
Köszönöm szépen! Bocsánat a sok kérdésért, elég nagy gondban vagyok,nem tudom mi lenne a legjobb!
Szép napot kívánok!
A következő csed és gyed alapja semmiképpen nem lehet kevesebb az előző csed alapjánál, mert ha az általános szabályok szerint kiszámítva kevesebb lenne, akkor helyette az előző csed alapja jön be. Ezért akár részmunkaidő, akár korábbi pótlékok, extrák elveszítése miatt lenne kevesebb a béred ketteske előtt, mint egyeske előtt volt, emiatt nem fogsz kevesebbet kapni. Az új ellátás csak több, vagy ugyanannyi lehet.
Ha egy másik helyen is lesz a szülés előtti 2 évben 1 év munkaviszonyod, akkor két helyről kaphatsz ellátást (gyedet az egyszeres maximumig).
Jelenleg GYED-en vagyok első gyermekemmel, aki 2017.02.09.-én született. Szülés előtt folyamatos volt a munkaviszonyom. Most a cégnél a GYED alatt fizetés nélküli szabadságon vagyok. Érdeklődnék, hogy amennyiben egy másik munkáltatónál részmunkaidőben dolgoznék, akkor a jelenlegi munkáltatómnál élne-e még a felmondás elleni tilalom. Ha úgy döntenék, hogy másodállásban részmunkaidőben dolgoznék, akkor egy második gyerek (feltéve, hogy az elsőre még jár a GYED) születése esetén hogyan számítanák a CSED és GYED alapot? A jelenlegi állásom bruttó havi jövedelmét nem vennék alapul, csak a másodállásból származó jövedelmet illetve a mostani GYED-et?
Előre is köszönöm a válaszát!
Üdvözlettel: T. Alexandra
Jelenleg táppénzen vagyok, mivel így várandósan már nem tudnám ellátni a munkámat. Viszont szeretném hasznosan tölteni az időmet és szeretnék szeptembertől tanulni egy felsőoktatási intézményben.Eleinte egy félévet végeznék, majd a gyerkőc 1 éves kora után végezném a többit.
Novemberig leszek táppénzen, azután szabadságon a szülésig, szülés után csed-re, majd gyed-re mennék.
A kérdésem az, van-e valamilyen jogi vagy bármilyen akadálya, hogy tanulhassak?
Köszönettel:
2016.augusztus 2.óta vagyok hatârozatlan idejű munkaszerződèssel közalkalmazottkènt felvéve a cégemhez. Bruttó bérem 129.000ft volt,2017 jan 1 ig,utâna 167.000ft ra emelkedett a közalkalmazotti munkabér emelès miatt. Âprilis 18.óta vagyok tâppènzen 9-es kóddal,most aug 14-èn lett lezàratva,mert a Csedet a szülèst megelözö 28napban igènyeltem. Kèrdèsem a következő lenne: mennyi Csed-et fogok kapni havonta úgy hogy érvênyesìtem a csalàdi adokedvezmènyt is? Köszönöm vãlaszàt. E.
A 2018-ban induló gyed alapjában már csak az idei 167.000-es bér lesz, ebből a csed családi kedvezménnyel 100.000 Ft körül lesz. (Azért van az, hogy magasabb bérből alacsonyabb a gyed, mert utóbbiból már nyugdíjjárulékot is vonnak.)
Kérdésem az lenne ,hogy szüleim mindketten rokkant nyugdilyasok valami 25 ezer ft körüli ellátást kapnak fejenként.Öregek otthonába szeretnének menni,de gondolom nem lenne elég a rokkant nyugdilyuk az otthoni ellátáshoz,ilyen esetben kötelezhetik a szülők,a gyerekeiket arra hogy szülőtartást keljen fizetniuk az öregek otthonába az ők kettőjük ellátásukat gyerekeik keljen kifizessék havonta?vagy nem kötelezhetik?a rokkant nyugdilyuk legnagyobb resze orvossagra elmegy igy nem tudnak fizetni az otthoni ellátásukat.Amugy van a szülőknek saját házuk is,de azt nem szeretnék eladni az otthon vezetőinek.Várom válaszát!Előre is köszönöm!
2017.10.01-től állok ismét munkába, jelenleg GYED-en vagyok gyermekemmel, aki 2017.08.21-től kezdi a bölcsődét. Kérdésem, hogy le kell mondanom a köztes időtartamra a GYED-et? Úgy tudom, hogy ha a gyermek bölcsődés, én meg mellette (még) nem dolgozom, akkor nem jár a GYED.
Válaszát előre is köszönöm
2004.03.01-től folyamatos munkaviszonyom volt 2014.01.30-ig.
Időközben 2009.01.08-án, 2011.02.10-én és 2013.06.18-án születtek a gyerekeim. Ezen időszak alatt nem mentem vissza dolgozni, Tgyás-on, Gyed-en, Gyes-en, most pedig (2016.06.19-től) Gyet-en vagyok.
2014.01.30-án megszűnt a munkaviszonyom, mivel a céget, ahol dolgoztam, felszámolták. Viszont a folyamatos ellátások miatt, úgy tudom, hogy biztosított voltam.
A gyerekek előtti utolsó bruttó bérem 334.000 Ft volt, mely alapján a korábbi ellátásokat kaptam.
Gyet megtartása mellett, 2017.03.01-én ismét munkába álltam (új munkáltatónál természetesen) 6 órás munkaviszonyban, 260.000 Ft bruttó bérért.
Most úgy tűnik, hogy még egy baba érkezik hozzánk 2018. áprilisában
Kérdésem az lenne, hogy kb. milyen összegű ellátásokra számíthatok, illetve amennyiben az orvosom veszélyeztetett terhesnek nyilvánít, az mennyiben befolyásolja az ellátások összegét, időtartamát. Amennyiben táppénzen leszek, a Gyet-ről le kell mondanom?
A segítséget és a választ előre is köszönöm!
A gyet és a táppénz jár együtt, ha gyet melletti munkából vagy táppénzen.
Bruttó 260.000-es bérből családi kedvezmény nélkül a táppénz, csed, gyed nagyjából 133.000, 158.000, illetve 140.000 Ft, családi kedvezménnyel akár 156.000, 182.000 illetve 182.000 is lehet.
2008.március óta dolgozom egy kereskedelmi cégnél, amely felszámolás alá került, míg én itthon GYED-en voltam a Kisfiammal. A munkaviszonyom még jelenleg is tart, de szerintem már csak hónapok kérdése. 2014.október 22-én szültem. 2017.október 22-én jár le a GYES. És jövőre tervezzük a Kistesót.
Én 2018. január elsején fogok kezdeni egy új munkahelyen, ahol sajnos minimálbérre tudnak hivatalosan bejelenteni. Mivel veleszületett nőgyógyászati rendellenességgel születtem, így biztos, hogy veszélyeztetett terhes leszek ismét.
A kérdésem az lenne, hogy ha 2018. februárjában megfogan ketteske, akkor hány napot kell január 1-től ledolgoznom, hogy eltudjak azonnal jönni táppénzre? Mekkora összegű táppénzre számíthatok havonta? Illetve, hogy így jogosult leszek-e csed-re, gyed-re? Elképzelhető hogy csed-re, gyed-re ugyanazt az összeget kapom, amit egyeskénél kaptam, amikor még magasabb bruttóra voltam bejelentve?
Válaszát előre is köszönöm!
Emma.
Rengeteg időd van, hogy egy olyan munkahelyet keress, ahol rendesen bejelentenek. Ha pedig valójában egy ismerőshöz bejelentkezésről van szó, amit előre elterveztél - valami ezt súgja -
akkor ott meg érdemes rövid időre egy magasabb összeg után megfizetni a járulékot. Konkrétan 1 hónap, 300.000-es bruttó, utána akár egy évig lehet táppénzen lenni.
Gyermekem 2017.12.05-én született. Csed: 2015.12.05-2016.05.20ig. Gyed-et jelenleg én kapom: 2016.05.21től. Gyeremekem 2017.okt közepétől jár majd állami bölcsibe, így ha jól tudom, nekem le kell mondanom a Gyedről? Mivel szükségem van arra a havi összegre, így a férjem, a gyerek apja igényelné onnantól a Gyedet. Erre van lehetőség? Így járhatna bölcsibe, és a Gyedet kapná a aférjem, hisz keresőtevékenységet folytat. Kérdéseim:
1. Ha okt. közepén kezdi a beszokást, akkor mikortól kell a férjemnek a gyedet igényelni?
2. Nekem így automatikusan fel kell mondanom a munkahelyemen? Költözés miatt nem kívánok oda visszamenni dolgozni. Mikor kell nekem felmondani a jelenlegi, tb-kifizetőhelyes munkahelyemen? A szabadságaimat ki szeretném fizettetni felmondáskor.
3. az én TB-met nekem kell onnantól fizetnem?
4. amíg nem találok munkát, elmehetek munkanélküli segélyre?
5. Gyes-t mikortól igényelhetem? Mit tanácsol,azt én vagy a férjem igényelje?
6. Családi pótlék jelenleg nekem jön, maradhat vagy azt is a férjemnek kell?
Köszönöm szépen előre is a válaszokat.
Szép hetet kívánok.
A fizetés nélküli szabadság a gyermek 3 éves korági megillet, ez független attól, hogy igénybe veszel-e ezidő alatt valamilyen ellátást. Tehát egyelőre nem kell felmondani. Ha majd egyszer bármilyen jogcímen megszűnik a munkaviszonyod, akkor a babázás alatt felhalmozódott szabadságot mindenképpen ki kell adni vagy ki kell fizetni.
A havi 7.110 Ft-os egészségügyi szolgáltatási járulékot onnantól kezdve fizetni kell, hogy átadod apának a gyedet.
Amíg munkaviszonyban állsz, addig nem igényelhetsz álláskeresési járadékot.
A gyes mellé szolgálati idő jár és nem kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot, úgyhogy érdemes Neked megigényelni.
Kérheti egyik szülő a családi pótlékot, másik a gyest, de kérheti mindkettőt is ugyanaz a szülő.
2014. 06. hótól határozatlan idejű munkaviszonyom van.2015. májusától betegállományban/táppénzen, majd júniustól veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam, 2016.02.01-től kaptam CSED-et.
Anyagi megfontolásból 2017.07.01-től férjem vette át a GYED-et, én továbbra is itthon vagyok fizetés nélküli szabadságon, augusztus közepétől fizetem majd magam után a TB-t (46. naptól).
Kiderült, hogy jön a kistesó (2018.04. hó elejére várható).
Fiam 2018.02.07-én tölti a 2. évet, addig apa kapja a GYED-et.
Kérdés:
GYED után a kicsi megszületéséig kérheti-e apa a GYESt, vagy tovább, míg én már CSED-et kapok?
Van 41 nap szabim, érdemes-e kivennem, vagy egy részét vagy az egészet és utána elmenni táppénzre, vagy amint lehet veszélyeztetettként TP(?) és így tovább gyűlne a szabadság.
Köszönöm válaszát.
A hosszú táppénzre jogosultságodat megakadályoztad azzal, hogy átadtad apának a gyedet, mert ezzel 30+ napra megszakadt a biztosításod, ami azzal jár, hogy csak a folyamatos biztosításban töltött időnek megfelelő napokra jár a táppénz, alapja csak a minimálbér, mértéke csak 50%. A 3 hátrány közül elvileg az 1. orvosolható, de együttműködő orvos és munkahely kellene hozzá, a munkáltató pedig a saját kárára - a táppénz 1/3-a őt terheli - kétlem, hogy segíteni akarna.
Apuka cseden nem tud lenni - fogalmilag kizárt nála a szülési szabadság - , egyszerre több ellátás pedig csak úgy kapható, ha egy szülő kapja mindegyiket. Úgyhogy a gyest is Neked kéne igényelni.