Kérdezz-felelek
Véleményeteket, tanácsotokat szeretném kérni az ügyemben.
Utolsó munkahelyeim:
1997.02.01–2006.12.31
2007.01.01.-2007.05.31.
2007.06.11-től reg. munkanélküli lettem, az álláskeresési járadékot 2008. március 8-ig állapították meg. (Közben augusztusban terhes lettem, így esélyem sem volt elhelyezkedni.)
2008. március 09-től álláskeresési segély – további 90 napra.
2008.május 6-án megszületett a kislányom, így május 7-tól TGYÁS október 20-ig. Itt egy napra aktiváltam az álláskeresési státuszt, majd újra felfüggeszettük, így október 22-től max. Gyed.
2010.május 6-tól Gyes.
A munkanélküli státuszom továbbra (jelenleg) is felfüggesztve. Ha jól emlékszem 2011.06.08-ig tart így.
Ezek az előzmények. Jelenleg 7 hetes terhes vagyok, tehát ha minden jól megy, 2011.július közepén fogok szülni.
Adottak hát a kérdéseim:
Fentiek alapján mire leszek jogosult? Egyik információ szerint csak Gyes-re, másik szerint Tgyás-ra is.
Hogy számítódnak esetemben az ellátásokhoz szükséges napok?
Rám melyik szabályozás (lesz) érvényes a biztosításban töltött napokat illetően (180 v. 365)?
Ha pl. januártól sikerülne elhelyezkedni, az segítene valamit?
Mit tegyek?
Remélem mindent leírtam, segítségeteket előre is köszönöm!
A tgyáshoz és a gyedhez az aktuális biztosítás mellett, ami Neked rendben lesz, mert ott (vagy legalább a -28. nap előtt) még kapod az álláskeresési segélyt a szülés előti 2 évet nézik, hogy ott mennyi biztosításod van. A járadék, segély szünetelése mellett kapott tgyás és gyed passzívnak minősül, hiszen ott nem volt élő biztosításod, az csak a járadék, segély folyósítása alatt volt, a tgyás és a gyed mellé csak az egészségügyi szolgáltatás járt, az erre tekintettel újabb pénzbeli ellátásra jogosultság nem. A passzív tgyás és passzív gyed a következő tgyáshoz szükséges előzetes biztosításba beszámít, ezért erre még jogosult leszel, a gyedhez szükségesbe viszont már nem, így erre nem leszel jogosult. Szakbarbár 2010. 12. 04. 12:07
A következő kérdésem lenne,remélem ud nekem ebben segitei.Kislányom 2011.julius 17-én betölti a két évet.Szeretnénk másik babaát,de már a gyed ideje altt nem fog összejönni.Ezért valószinű hogy a gyes időben szülnék,persze ha összejön.nem szeretnék visszamenni dolgozni,de szeretném tudni hogy járok jobban anyagilag.És kapm e a tgyást és a gyedet a második babára és mennyit? Vagy visszamenjek dolgozni a gyed lejárata után?
A bruttó bérem 167.000 ft.A második babára is uyanennyit kapnék gyást és gyedet mint most? Most 84.500ft -ot kapok.
Hogy járok jobban?Mivel olya munkakörben voltam hogy nem igazán nyolc ora volt a nyolc óra, ezt sajnos ár nem tudom vállalni gyermekem miatt.Ezért félek hgy átrendeznek valahova más területre akkor viszont a minimálbérrel jelentenek be,és akkor ha késöbb akarunk babaát akkor ez után fogom kapni a gyedet.
Válaszát elöre is köszönöm.
Ha 0 bérezett nappal szülsz a gyesbe, akkor a következő tgyás alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. A gyedé akkor ugyanennyi, ha a gyed 2012.12.31-ig elkezdődik. Ha átcsúszik 2013-ra, akkor a jelenlegi szabályok szerint csak a minimálbér, de ez könnyen elkerülhető.
Ha legalább 12 nap szabadságot kiadatsz szülés előtt vagy táppénzen leszel - amit csak sok szabadság után javaslok - akkor a gyed alapja ebben az esetben is ugyanannyi, mint a tgyásé volt. Ha szabadságból és/vagy táppénz előti 70%-os betegszabadságból van bérezett napod, akkor ezekből számolódik a tgyás és a gyed. Szakbarbár 2010. 12. 04. 12:01
Valószínűleg akkor is beleestél volna a tömeges létszámcsökkentésbe, ha nincs ez a kavarás az igazolatlan hiányzással. Kismamák mindig beleesnek, mert korábbi vélt vagy valós problémáktól függetlenül 90%-ban nem tudnak velük mit kezdeni, ha visszamennek.
Volt időd másik munkát keresni, ha ezt a több, mint 1 évet nem erre használtad fel, hanem csak reménykedtél, akkor legalább most, hogy tudod, felesleges reménykedni, kezdd el a keresgélést.
Szakbarbár 2010. 12. 04. 11:52
Kérdésem a következő:
Milyen ellátásra vagyok jogosult születetndő gyermekemmel, és mit tegyek, ha az alábbi körülmények állnak fenn:
2008.12.24.-én született gyermekem, 2008.07.25-től táppénzen voltam veszélyeztetett terhesként. Tgyás-ban, majd gyed-ben részesültem (jelenleg is), ami, 2010.12.24.-én lejár. Most 9 hetes terhes vagyok, 2011.07.06.-ra várjuk a kistestvért. Határozatlan idejű a munkaszerződésem, 200000 ft a besorolási bérem. Közben megszünt a telephely ahol dolgoztam, így nem tudnék hova visszamenni, de a cég működik. Most is veszélyeztetett leszek, mivel magas a vérnyomásom. Kivegyem-e a felgyülemlett szabadságokat, és utánna menjek el táppénzre? Ki vegye igénybe a testvér születéséig a gyest?
Válaszát előre is köszönöm.
Gyes jövőre csak legfeljebb heti 30 órás munkaviszony (-ból táppénz) mellé jár, úgyhogy Te vagy apuka csak idén, 1 hétre tudnátok igényelni. Ha van nagyszülő, akinek a címe annyira közeli, hogy annak alapján megfeleltek annak a kritériumnak, hogy a nagyszülő a szülők háztartásában gondozza az unokát, akkor eleve nagyinak igényeljétek. Szakbarbár 2010. 12. 04. 11:30
Tisztelt Szakértő !
Teljesen friss hír, hogy az Országgyűlés elfogadta azt a törvényjavaslatot, miszerint 3 évre emelik a gyes időtartamát. Engem azon a szinte érint, hogy munkába állnék a közeljövőben, jelenleg gyes-en vagyok ikergyermekeimmel. Az új törvény szerint, hogy jogosult legyek a gyes-re, csupán 4 órában mehetek vissza dolgozni, 8 órában nem. Viszont nem esett szó a 6 órás munkalehetőségről, hiszen eredetileg a heti 30 órára csökkentés volt a terv, még törvényjavaslat idején. Ezzel kapcsolatban érdeklődnék, hogy tud-e számomra információval szolgálni ?
Köszönettel és tisztelettel
Krisztina
Nemhogy elfogadva, de még benyújtva sincs törvényjavaslat a családok támogatásáról szóló törvény módosításáról. Kormányszóvívő és államtitkár nyilatkozott a témában, ennyi történt csak eddig. Én is hallottam korábban a 6 órát, most meg a 4-et. Majd kiderül, hogy melyik lesz, jelenleg semmi konkrétat nem lehet még tudni.
Szakbarbár 2010. 11. 27. 19:04Tisztelt Szakértő!
Egy ismerősöm kért meg,hogy kérdezzem meg Öntől,hogy mit lehetne tenni,egy olyan esetben ,amikor a munkavállaló elmegy egy munkahelyre ,ahol a munkaadó közli vele,hogy holnaptol munkába álhat,mert alkalmazza és befogja jelenteni a munkaba.Aztán másnap munkába áll de a munkaadó azt mondja, hogy majd holnaptol bejelenti a munkaba,eltelik holnap is de csak nem jelenti be a munkaba,mondvan hogy majd bejelenti később..,közben a munkavállaló dolgozik rendesen és ki is fizeti majd a bérét a munkaadó,de a bejelentést a munkába,mindig csak halogassa ,hogy majd jövő honapba elején ,de akkor sem aztán majd máskor...de sosem hajlando bejelenteni a munkába...
Egy ilyen esetben mit tudna tenni a munkavállaló,kihez fordulhat,vagy ha fordulna is valahova a panaszával ,akkor a munkavállaló is bajba kerülne,mivelhogy azt modanák,hogy illegálisan dolgozott?
Tisztelettel:Annamária
Szerintem Ti is pontosan tudjátok, hogy ez így nincs rendben és ha eddig nem jelentették be, akkor ezután sem fogják. Ha ezt szeretnétek, szívesen elmondom, hogy mit kell tenni, de ha ezek után sem léptek, akkor hiába mondom.
Ha az ismerős asszisztál ahhoz, hogy feketén foglalkoztassák, akkor azzal valóban kockáztatja, hogy esetleg a munkaügyi felügyelet feltárja a munkaszerződés nélküli foglalkoztatást és az APEH, aki tőlük értesül erről, számonkéri rajta, hogy hol a bevallott jövedelem. A munkáltatótól pedig a minimálbér kétszerese utáni járulékokat kéri számon, mert ha nem élt a lehetőséggel, hogy a kevesebb után bevallást adott be, akkor ilyenkor már kötelezően a minimálbér kétszerese után kell fizetnie - ennél kevesebb bér esetén. Önellenőrzéssel még rendezheti és a tényleges összeg után járulékolhat.
Én a helyében nekiállnék balhézni, erre vagy bejelentenek, vagy elküldenek, mindkettővel jól lehet járni. Utóbbi esetén azonnal lehet menni munkaügyi bíróságra, a per kimenetele borítékolható. Több hónap alatt nyoma van annak, hogy ott dolgozott, a bíróság megállapítja, hogy fennállt a munkaviszony, írásos és megfelelő indokú felmondás hiányában azt, hogy jogellenesen szüntették meg a munkaviszonyt, ezért az ítélet jogerőre emelkedésének a napjáig jár megítéli a bért és a részletektől függően kártérítésként 2-12 havi átlagkeresetet.
Jelenleg egyéni vállalkozó vagyok (2009.11.02. óta), minimálbér uán fizetem a járulékaimat. Előtte (illetve egy kicsit közbe is) folyamatos nappali tagozatos felsőoktatási hallgatói jogviszonyom volt 2006. szeptemberétől 2010. január 27-ig (akkor államvizsgáztam, tehát január 28-a óta fizetem a járulékokat magam után). A férjemmel azt tervezzük, hogy 2011. március eleje körül belevágnánk a babaprojektbe, tehát ha szinte rögtön sikerülen is teherbe esnem, akkor a baba 2011. év végén vagy 2012. év elején születne meg. A munkám elég stresszes, és folyamatos követelményeknek kell megfelelni (ezek nem teljesülése esetén akár még az is előfordulhat, hogy fizetést sem kapok...sajnos nincs más lehetőségem, örülök, hogy ez is van).
Azt tervezem, hogy ha sikerül teherbe esnem, akkor legkésőbb 3-4 hónapos terhesen táppénzre mennék. Mekkora összegre lennék ekkor jogosult? Ha már igyényelhetném a Tgyás-t, az mekkora összeg lenne? És a gyed, gyes? Ezekre is jogosult vagyok? Ha igen, mekkora összegben?
Előre is köszönöm a válaszát!
Üdvözlettel: E
Ha a tgyás már 2012-ben indul, akkor annak a 2011-es átlag az alapja. A gyednek pedig ugyanaz az alapja, mint a tgyásnak, ha még az is 2012-ben indul. Érdemes lenne jövőre a minimálbér kétszerese után járulékolni és mihamarabb elmenni táppénzre, ott már nem kell fizetni. A táppénz nem számít bele egyik ellátás alapjába sem. Szakbarbár 2010. 11. 27. 18:49
Azt szeretném kérdezni,hogy ha kűlföldi europai unios állampogar vagyok ,és ott dolgoztam kb .5 évet .Utánna már egy éve ,hogy itt lakom Magyarországon ,nem rendelkezek itteni magyarorszagi munkahelyel,itten csak pár napot dolgoztam bejelentve alkalmi minkára.A külföldön dolgozott éveimről hoztam papirt ,tehát akkor itt kapnék munkanélküli segélyt ,ha tudom igazolni,hogy kulfoldon 5 évet dolgoztam ,akkor beleszamitanak azok az évek,itt magyarországon az itteni munkanélkulibe?Valamint még azt szeretném kérdezni,hogy ha majd nyugdily évet elérném ,itt magyarorszagon ,akkor a külföldi éveim is beleszámitanának az az 5 év ,az itteni nyugdilyba,vagy arrol majd csak kulföldön igényelhetném a nyugdilyat?
Köszönöm ,válaszát!
Tisztelettel:Beáta
Még a mostani nyugdíjakhoz sem értek, nemhogy a több évtized múlva aktuálishoz... Szakbarbár 2010. 11. 27. 18:45
Kislányom 2 éves korában -a GYED lejártával- visszamennék dolgozni. Lehetőleg részmunkaidőben, vagy távmunkában, kb. 70 e Ft lenne a nettó havi bérem. Férjem nappali tagozatos egyetemi hallgató, jövedelme nincsen. Előnyösebb-e adózás szempontjából ha a férjem igényli a GYES-t, avagy mindegy melyikünk igényli?
Másik kérdésem a második gyerek vállalásának időzítésére vonatkozik, hogyan lenne a legoptimálisabb anyagi szempontból?
2009 márciusában született az első babánk, előtte 8 éves folyamatos munkaviszonyom volt, nettó 250 e Ft-os jövedelemmel (a végén). A TGYÁS (a szülés napjától indult) lejárta után maximum GYED-et kapok, ami jóval kevesebb. 2012-ben lenne reális a kistestvér születése, érdemes-e visszamenjek közben dolgozni, vagy nem járnék rosszul akkor sem ha GYES-be szülök majd? Illetve mi a különbség, mennyivel tudok többet kihozni ha dolgozom közben valamennyit. Ha a GYES alatt, táv vagy részmunkából valamennyi jövedelmem lesz, az hogyan befolyásolja majd a következő babával kapcsolatos juttatásokat?
Köszönettel: Miranda
Korlátlan tgyáshoz legalább 180 bérezett nap kell. Ez csak akkor érdekes, ha a bér több, mint a minimálbér kétszerese, mert ennél többnél van csak az, hogy a többhöz legalább ennyit kell előtte járulékolni a több után. Gyedhez minden mindegy, ott minimálbér kétszeresénél többől számolódóra a maximális összeg miatt úgysem lehet hajtani, a kevesebb bérből pedig 0 és 365 bérezett nappal is ugyanannyi gyed lesz - akárcsak a tgyás esetében.
Ugye tudsz róla, hogy amiatt,hogy apuka nappali tagoztos hallgató és nincs jövedelme, együtt élve is az egyedülállónak járó valamivel magasabb összegű családi pótlék illet meg - ha a nappali tagozatos tanulmányokat igazoljátok és a 0 jövedelemről nyilatkoztok? Szakbarbár 2010. 11. 24. 22:23
A következő helyzetről szeretnék tanácsot kérni:
A párom 2010 június 29-től álláskeresési járadékon van. Előtte egy évig GYES-en, azelőtt másfél évig GYED-en volt a második gyermekünkkel. Munkaviszonya nem volt, mivel a határozott idejű szerződése megszűnt már korábban, mialatt az első gyermekünkkel volt otthon. Az álláskeresési járadékot 84+130 napig fogja kapni, megszűnésének időpontja 2011 január 29. Nemrég kiderült, hogy babát várunk. :) A szülés várható időpontja 2011 július 16. A kérdéseim a következők:
1. Abban az esetben, ha a 2011 január 29-én lejáró álláskeresési járadék után, további 90 napra, kb 2011 április 29-ig igényeljük az álláskeresési segélyt, és utána se munka se segély a szülésig, akkor jár-e a TGYÁS szülés előtt -28 naptól, és utána a GYED? Ha igen, akkor komoly hátrányt jelent-e, az ellátások összegére nézve, a kb 1,5-2 hónap levegőbe lógva eltöltött idő?
2. Abban az esetben, ha az álláskeresési járadékot a megszűnése előtt szüneteltetjük 1,5-2 hónapra. Ezalatt az idő alatt nincs munka, majd újraindítjuk az álláskeresési járadékot, a lejárta után kérjük 90 napra az álláskeresési segélyt, majd erről kérjük szülés előtt -28 nappal a TGYÁS-t. Ekkor jár-e a TGYÁS, majd utána a GYED? Ha igen, akkor komoly hátrányt jelent-e, az ellátások összegére nézve, a kb 1,5-2 hónap levegőbe lógva eltöltött idő? Lehet-e ily módon (munkahely találása nélkül) szüneteltetni az álláskeresési járadékot?
3. Ha a 2. eset történik, de úgy, hogy a 1,5-2 hónapra találunk munkát, ahol a munkabér több, mint a minimálbér kétszerese, akkor jár-e a TGYÁS, és a GYED? Ha igen, akkor a maximális összeggel jár? Számít az, hogy az idén vagy jövőre találunk munkát, és szakítjuk meg az álláskeresési járadékot?
Van más figyelembe vehető stratégia?
Előre is köszönöm a segítségét.
Üdv:
Moto2
Flt. 30. § (1) Az álláskereső kérelmére álláskeresési segélyt kell megállapítani, ha rendelkezik a 25. § (1) bekezdésének c)-d) pontjában, továbbá (2)-(5) bekezdésében meghatározott feltételekkel, és
a) az álláskeresési járadékot részére legalább 180 nap időtartamra állapították meg, és annak folyósítását a 28. § (1) bekezdésének h) pontjában meghatározott ok miatt szüntették meg, és a kérelmét az álláskeresési járadék folyósításának megszüntetésétől számított 30 napon belül benyújtotta
2. Ennek semmi akadálya. a járadék megszüntetését minden további nélkül lehet kérni és később újra meg lehet igényelni.
28. § (1) Meg kell szüntetni az álláskeresési járadék folyósítását, ha az álláskereső:
a) kéri,
A tgyást és a gyedet ez nem befolyásolja.
3. Ez lesz a megoldás. A fizetős szolgáltatásom szívesen segít a részletekben.
Szakbarbár 2010. 11. 24. 22:09
Ha minden ellátás lejár és nem leszel jogosult egészségügyi szolgáltatásra, akkor sem kell attól félned, hogy nem lát el az orvos és teljes árat kell fizetni a gyógyszerekért. Ezek járnak, csak az ún. egészségügyi szolgáltatási járulékot, egy havi fix összeget kell fizetni érte, ez jövőre 5.100 Ft/hó. Be kell jelentkezni ennek a fizetésére az APEH-hoz, ehhez egy nyomtatványt kell kitölteni, amit az ügyfélszolgálaton tudsz beszerezni. A bejelentkezéssel zöld lámpát kap a TAJ számod, az orvos vagy a gyógyszertár nem fogja tudni, hogy fizeted-e. Azt csak az APEH tudja, aztán majd hajtsa be, ha lesz miből. Majd ha olyan helyzetben leszel, akkor kérsz részletfizetést és befizeted.
De még akár ezt is meg lehet úszni, mert van rá jogszabályi lehetőség, hogy a jegyző megállapítsa a szociális rászorultságot és ezen a jogcímen járjon az egészségügyi szolgáltatás.
1993. évi III. törvény
a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról
54. § (1) A jegyző az egészségügyi szolgáltatás igénybevétele céljából annak a személynek állapítja meg szociális rászorultságát,
a) akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 120%-át,
b) aki egyedülélő és jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át
nem haladja meg, és családjának vagyona nincs.
(2) A szociális rászorultság igazolásáról a jegyző hatósági bizonyítványt (a továbbiakban: bizonyítvány) állít ki. A bizonyítvány hatályossága 1 év. A bizonyítvány tartalmazza: a rászoruló személy nevét, lakcímét, TAJ számát, a rászorultság tényét, az igazolás hatályosságát. A bizonyítvány az (1) bekezdésben megjelölt feltételek fennállta esetén ismételten kiállítható.
(3) A szociálisan rászorult személyekről a jegyző nyilvántartást vezet és a külön jogszabály szerint bejelentési kötelezettséget teljesít az egészségbiztosítási szerv felé.
Ha a II. fokon sem kapsz 40%-ot, amivel már lehet rendszeres szociális járadékot kapni (ha jól tudom, idén 27.000 Ft/hó), akkor legközelebb 1 év múlva adhatsz be új igényt, vagy ha orvos igazolja, hogy számottevően változott az állapotod, akkor 1 éven belül is.
Ez a 37% nincs olyan messze a 40%-tól, lehet, hogy csak alaposabban kellene dokumentálni az állapotodat... Szakbarbár 2010. 11. 24. 22:00
A érdeklődnék a következőkkel kapcsolatban, mire vagyok jogosult: TGYÁS, GYED, GYES, illetve passzív és méltányossági GYED? (két utóbbiról nem nagyon hallottam még).
2010. december 24-re várom a kisfiam, felvázolnám hogyan is alakultak az éveim.
2001-től 2010. februárig folyamatos munkaviszony, majd passzív táppénz, 2010. mác. 8-tól 2010. december 2.-ig munkanélküli (álláskeresési járadék).
Több tájékoztatást is kaptam már, de mindig mást hallottam, ezért kérném a segítségét. Mit igényeljek és mikor , hogyan járnék a legjobban. Annyit tudok, hogy passzív jogon TGYÁS-t igényelhetek és ha más nem, akkor utána GYES. Ez így van, vagy van más lehetőségem is?
Nagyon köszönöm a segítségét!
További szép napot!
KAnita
A tgyást a szülés várható idejét megelőző 28. naptól tudod igényelni, célszerű onnan, mert több, mint a járadék. Itt még kapod a járadékot, biztosított vagy, minden további nélkül jár a tgyás.
Ha nem akarnál a szülés előtti igényléssel bajlódni, akkor sincs gond amiatt, hogy nem tart ki szülésig a járadék. Az álláskeresési járadék lejárta után 90 nap álláskeresési segélyre leszel jogosult, ha ebbe szülsz bele, akkor is ugyanúgy jogosult leszel tgyásra és gyedre.
Utóbbira viszont akár járadékról, akár segélyről igényeled csak akkor, ha a tgyás után visszamész pár nap járadékra/segélyre és utána úgy igényeled a gyedet, hogy az igénybejelentőre nem azt a napot írod be, amikortól a járadék/segély gyed miatt szünetel, hanem 1 nappal korábbi dátumot.
A 2010-ben induló tgyás alapja a 2009-es átlag, a 2011-ben induló gyedé pedig a 2010-es, csak az 1-2 havi bérből számított átlag. Szakbarbár 2010. 11. 24. 21:18
Köszönöm korábbi válaszát (november 12.). Időközben egyeztettem a munkaadóm könyvelőjével, és ő azt javasolta, hogy ne a „gyes-be szüljek bele”, hanem vegyek ki legalább 12 nap fizetett szabadságot (december 1-től 31-ig) a szülési szabadság megkezdése előtt (január 1-től), mert különben csak a minimálbér után fogok gyed-et kapni, nem pedig a 170.000 forintos bruttó bérem után. És mindenekelőtt november 30-ával mondjam le a gyest. Ön szerint ez így jó? Egyáltalán igénybe vehetem pont január elsejétől a szülési szabadságot, ha január 17-ére vagyok kiírva?
Előre is köszönöm segítségét!
Szilvia
A gyeded 2011. júliusban fog indulni, ehhez az irányadó időszak 2010.január 1-től a tgyás utolsó napjáig tart. Ebben az időszakban fél évet voltál gyeden 201-ben még egyeskével és 168 napot tgyáson ketteskével. Mindkettő méltányolt, vagyis tgyás, gyed miatt nincs 180 bérezett nap, ha pedig ez a helyzet, akkor a gyed alapja is annyi, mint a tgyásé.
A tgyást legkorábban a szülés várható idejét megelőző 28. nap, legkésőbb pedig a szülés napjától lehet igényelni. Te döntöd el, hogy a kettő között mikortól veszed igénybe, a január 1. a kettő között van, úgyhogy igényelheted onnantól. Szakbarbár 2010. 11. 24. 21:12
Azt szeretném megkérdezni hogy eddig a gyest folyószámlára kaptam 25700ft-ot.Most már postán kapom 28500ft-ot.Milyen levonásokkal járt az amig számlára kaptam?
Előre is köszönöm válaszát
1995 óta dolgozom, azóta folyamatos a munkaviszonyom, megszakítás nélkül. Jelenleg 3 hónapos terhes vagyok, a gyermeket egyedülállóként fogom megszülni. Mostani munkahelyemen 2009. 11. 15-óta dolgozom. Második 6 hónapos határozott idejű szerződésem van jelenleg. Ez november 30-án jár le. És van rá esély (ha minimális is), hogy nem határozatlan idejű lesz, hanem szerződés meg nem hosszabbítás lesz a cég részéről. Azt szeretném tudni, hogy szerződésem lejárta után, - ha nem hosszabbítnak velem – milyen anyagi és egyéb ellátásokra vagyok jogosult terhességem további idejében és a gyermek megszületése után? Az utolsó 2 éves munkaviszonyom: 2008. 09. 15.- 2009. 11. 15. (NYRT), br. Jövedelmem szeptembertől-júniusig 200. 000.-, júliustól- novemberig 211. 000.-, 2009. 11. 15. – 2010. 11. 30. (NYRT) novembertől-júniusig 162. 000.-, júliustól-170. 000.-.
Válaszát előre is nagyon köszönöm: Üdvözlettel,Margó
Egy 2011-ben induló tgyás és gyed alapja a 2010-es átlag. Ez Neked kb. 166.000, ebből adójóváírással, családi kedvezménnyel - ezeket kérheted, úgyhogy javasolom igényelni - nettó 114.000 körüli tgyás várható. A gyed valószínűleg maximális, mert ennél nem valószínű, hogy több lesz a minimálbér kétszerese. Az idei maximális összeg, belekalkulálva egy jövőre járó családi kedvezményt nettó 93.000 körüli összeget jelent.
Ha megszűnne a munkaviszonyod a tgyás kezdete előtt, akkor álláskeresési járadékról is tudod igényelni az ellátásokat, amiknek az összegén ez nem változtat. Szakbarbár 2010. 11. 19. 18:21
December 10-ig gyesen vagyok, 2011 júniusára várjuk a második babát. Munkaviszonyom van, besorolási bérem a mindenkori minimumbér kétszerese, 2010-ben 147000 Ft. Anyukám a munkaadó. Kérdésem az lenne, milyen megoldással járnánk a legjobban. December 11-től álljak munkába, vagy menjek táppénzre, vagy munkaviszony megszűntetésével munkanélkülire? Esetleg a Start Pluszt igénybe vehetnénk-e, hogy kevesebb járulékot kelljen fizetni?
Nagyon köszönöm a segítségét.
Üdvözlettel: Ági
Végtelenül egyszerű és nagyon olcsóan megfinanszírozható egy maximális gyed, röviden annyi, hogy táppénzre kell menni. Csak nem mindegy, hogy mikor, ezt az év vége miatt nagyon meg kell szervezni, hogy mikor kezdődjön és abból is gond (kevesebb ellátás és/és vagy több költség) lehet, ha arányosítják a betegszabit és abból is, ha nem. Sok pénz múlhat 1-1 napon, úgyhogy a fizetős szolgáltatásomat javaslom, ezzel optimalizálni tudnád a megoldást. Szakbarbár 2010. 11. 18. 13:26
Az lenne a kérdésem, hogy 2010. október 22-én született a kislányom, én augusztus 7.-e óta a helyi önkormányzattól a RÁT-ot kaptam, ami - ha jól tudom - nem számít biztosítási jogviszonynak, minden egyéb más feltételnek megfelelnék a GYED igényléséhez. CSak azért, mert a szülés időpontjában nem rendelkeztem biztosítási jogviszonnyal, nem vagyok jogosult a GYED-re, mindegy mennyit dolgoztam előtte? Ebben az esetben semmi méltányosság? Gondolom az senkit nem érdekel (törvényileg), hogyan nevelem fel egyedülállóként GYES+CSP-ból a gyerekem, vagy 30 évesen se szüljem meg a nem tervezett gyermekem, mert nem kapok hozzá elég támogatást?
Elnézést kérek, a felháborodott hozzászólásért, higgye el, nem Ön ellen irányult!!!
Válaszát előre is köszönöm!!!!
A rendszer olyan, amilyen, de ezen a helyzeten lehetett volna segíteni. Ha korábban kérdeztél volna, azt javasoltam volna, hogy szakítsd meg az álláskeresési járadékot/segély, majd később igényeld meg újra, hogy a szüléskor, vagy legalább a várható időt megelőző 28. napon még kapd és legyen is hátra belőle még pár nap. Így tudtál volna tgyást és gyedet igényelni. Szakbarbár 2010. 11. 18. 13:19
Munkahelyváltás miatt munkaviszonyomból kimaradt 2 nap (hétvége).Kérdésem: lehet-e ebből hátrányom valahol(GYES,GYED stb.)? Vagy ez a 2 nap nem számít?
Köszönöm válaszát.
Egészségbiztosítási ellátásnál a biztosítás folyamatossága az érdekes, ez akkor folyamatos, ha legfeljebb 30 nap megszakítás van benne. 2 nappal tehát bőven folyamatos marad a biztosításod.
Talán egyetlen nyugellátásnál, valamelyik rokkantnyugdíjnál ír valamit a megszakítás nélküli biztosításról a jogszabály, ott egy speciális körnek ez kedvezményt jelenthet, de túl azon, hogy ugyan miért lenne ez Neked érdekes, még a megszakítás nélküli fogalmába is belefér az, ha csak hétvége és/vagy ünnep volt az egyik biztosítás vége és a másik eleje között. Szakbarbár 2010. 11. 18. 13:15
A következő helyzetről kérnék tanácsot: A párom 2005 vége óta otthon van TGYÁS-on, GYED-en az első gyermekünkkel, majd 6 nao munkanélkülin, aztán GYED-en és GYES-en a második gyermekünkkel. 2010 június 28-án járt le a GYES. Június 29-től munkanélküli. Az álláskeresési járadékot, csak 84+130 napra kapta meg. A 84 napot értem, mivel a két gyerek között volt 6 napot munkanélkülin. De a 130 napot a 180 helyett nem. A jogosultság alapjául szolgáló 4 éves vizsgált időszak a 2006 jún 29 és 2010 jún 28 közötti időszak ,vagy a gyermekvállalás előtti 4 évet (2002 év vége-2005 év vége) veszik figyelembe? Ha az utóbbit, akkor a párom abban az időszakban kb 8 hónapot már volt munkanélkülin. Ez lehet az oka a rövidebb folyósításnak? A 1991. évi IV. törvény 27. § (1) d) vonatkozik rá?
Köszönöm a válaszát előre is.
Üdv:
Moto2
Én egy 3 gyerekes anya vagyok és most még anyaságin vagyok a 3 ik gyerek 8 éves koráig ,azt szeretném kérdezni,hogy ha az anyasági lejárta előtt szülnék egy 4 edik gyereket,akkor arra gyest vagy gyed-et kapnék 3 évig,és ha lejárna az a 3 év is gyed vagy gyes,akkor utánna kapnám megint az anyaságit a 4 ik gyerek 8 éves koráig?
Várom válaszát!
Tisztelettel:Beáta
Gyesre viszont minden további nélkül jogosult lehetsz és ennek a vége után a legkisebb 8 éves koráig - amíg van még legalább 2 kiskorú - gyetre is. Szakbarbár 2010. 11. 17. 12:02