|
Kérdezz-felelek
Ikreim vannak (2006.06.05-én születtek). 2008.12.10-től ismét munkába álltam - napi 8 órában, míg a gyerekek oviban vannak 9:00-15:00-ig. Nyugdíjas nagyival lakunk - ő hozza-viszi a kicsiket. Kérdésem az lenne, hogy igényelheti-e a nagyi a dupla GYES-t az iskola kezdésig? Ha igen, akkor járhatnak-e oviba a kicsik? Ha nem, akkor nekem mikortól kell igényelni a csak 1 gyerekre járó GYES-t?
Köszönettel: Gabi
2008. május 13-án született meg az első kisfiam, akivel tgyáson, gyeden majd gyesen voltam, 2010. július 16-án megszületett a második baba, akivel tgyáson voltam, most pedig gyeden vagyok.
A jelenlegi gyedem nagyon kevés, mert előtte részmunkaidőben dolgoztam és nagyon alacsony jövedelemre voltam bejelentve.
Tervezzük a 3. babát, de jó lenne ha több gyedet kaphatnék utána, ezért úgy gondoltam, hogy mielőtt megszületne, elkezdenék valahol máshol dolgozni, ahol magasabb összegre lennék bejelentve.
2012 január 1-től lemondanám a gyedet, elkezdenék dolgozni és végigdolgoznám az évet, majd 2013-ban születne a baba.
A kérdésem az lenne, hogy az új tgyás/gyed-et a 2012-es fizetésből számolják ki?
Ha csak 1 évet dolgoznék szülés előtt, akkor is 2 évig járna a gyed? Úgy tudom, hogy annyi ideig jár maximum, ameddig biztosított voltam, csak azt nem tudom, hogy amíg gyed-en vagyok, addig biztosítottnak számítok –e. Tehát 1,5 év gyed, majd 1 év munka elegendő –e ahhoz, hogy a legkisebb gyerek 2 éves koráig megkapjam a gyedet.
A másik dolog, amivel nem vagyok tisztában, hogy ha elkezdek 2012 január 1-től dolgozni, de valami miatt mégsem tudok 1 évet dolgozni (pl. felmondanak nekem vagy veszélyeztett terhes leszek), akkor mi alapján számolják majd ki a gyedemet?
Előre is köszönöm a válaszát.
Üdvözlettel,
Éva
Az lenne a kérdésem, hogy ha gyesről megyek el szülni második babát, akkor mennyi lesz a tgyás és a gyed összege?
Bruttó bérem a szülés előtt 225000 volt. 2006 óta van munkaviszonyom, és 2009-ben szültem az első gyereket, azóta vagyok otthon vele tgyáson, gyeden, majd gyesen.
Köszönöm válaszát!
A gyedé attól függően ugyanennyi vagy csak a minimálbér, hogy a gyed kezdete és az előző év eleje között mit csináltál. Ha ott kizárólag gyesen és tgyáson voltál, akkor a minimálbér az alap. Ha ebben az időszakban legalább 12 nap gyed vagy szabadság vagy bérezett nap volt, akkor a gyed alapja is annyi lesz, mint amennyi a tgyásé volt. Így ugyanis a tgyás 168 - mondjuk így - méltányolt napja mellé van másik 12, ami vagy méltányolt (gyed), vagy teljes értékű (szabadság) és ha ez a két kategória együtt 180, akkor nem a minimálbér, hanem az előző ellátás alapja jön be gyedalapnak.
Nagyon szerencsétlennek kell ahhoz lenni a helyzetnek, hogy magától ne legyen korábbról 12 nap az irányadó időszakban, de ha így van, akkor is egyszerűen, 12 naptári nap szabadsággal lehet rajta segíteni, hogy ne az egyszeres, hanem a kétszeres minimálbér legyen a gyednek is az alapja.
Első babát várjuk április elejére. Helyzetünk: párom velem él (pedagógus), de még nem vált el és nincs bejelentve hozzám. Én maszeknál dolgozom. 2 évre visszamenőleg a következőképp dolgoztam:2009.január 2-tól 8 órában bruttó 87000 Ft. 2009 április 1-től 4 órában bruttó 43500 Ft. 2010.október 1-től 8 órás bruttó 120000 Ft. A kérdésem az lenne, hogy így mennyi és milyen támogatásra számíthatunk, illetve mit kellene tennünk ahhoz, hogy ezek a juttatások közül minnél többet igénybe tudjunk venni.
Köszönettel!!!
A családi pótlék és az egyszeri anyasági támogatás illetve majd később a gyes alanyi jogon jár és fix összegű, havi 12.200 Ft illetve egyszeri 64.125 Ft. Ha ténylegesen nem egyedül élsz, akkor lakcímektől és apuka családi körülményeitől függetlenül nem mondhatod jogszerűen, hogy egyedülálló vagy, de nem is érdemes azért az 1.500 Ft különbségért.
A 10.000 Ft-os családi kedvezményt ugyanis csak akkor fogjátok tudni kihasználni, úgy, hogy apuka veszi igénybe, ha nem egyedülállóként kapod a családi pótlékot. Magzat után élettárs nem igényelhet év közben kedvezményt, de a bevallásban - amikor már van róla születési anyakönyvi kivonat, ami igazolja, hogy van valami köze a babához - akkor már igen.
Gyermekem márciusban tölti be a 3.életévét, jelenleg még GYES-en vagyok vele. Munkáltatómmal felvettem a kapcsolatot, sajnos jelezte, hogy nem fog rám igényt tartani a GYES után. A személyes találkozásra felkészülten szeretnék menni, ezért már utánajártam, hogy milyen juttatások illetnek meg a rendes felmondás esetén: kiadják vagy kifizetik az összegyűlt szabadságot(92 nap), kapok végkielégítést ill. a felmondási időre bért.
Amit nem sikerült kiderítenem: jár-e bér a 30 napos védettségi időre ha: 1, felmondanak a védettség lejártával azonnal ill. 2,ha előbb kiadják a szabikat és utána mondanak fel?
Köszönettel: M.Krisztina
Tgyás, Gyed, és Gyes ügyében szeretnék kérdést feltenni.
2011. január 1-től munkanélkülivé váltam. Erre az évre terveztük a gyermekvállalást, csak a munka elvesztésére nem számítottunk. Örömünkre kiderült, hogy bővül a család.
A következőkben szeretném a segítséget kérni:
Az elmúlt két évben:
2008. novembertől- 2009. dec. 31-ig volt munkaviszonyom (Bruttó 175000,-Ft). Ezután 2 hétig nem volt munkaviszonyom, de táppénzen voltam, majd 2010. január 15-2010. dec. 31-ig volt munkaviszonyom (Bruttó 162000,-Ft).
Azt szeretném megtudni, hogy ha a legrosszabb esetben nem tudok elhelyezkedni és munkanélküliként születik meg a gyermekünk, akkor jár-e nekem Tgyás, Gyed és Gyes illetve ezt mi alapján számolják ki?
Előre is köszönöm válaszát.
Üdvözlettel,
Kata
Előbbi alapja a 2010-es átlag, utóbbié a minimálbér lesz. Gyedből pont kétszerannyit is ki tudna hozni a fizetős szolgáltatásom...
A privát véleményem az, hogyha az erre illetékesek szerint iskolaérettek, én bizony el nem vennék egy évet az életükből csak azért, hogy még tovább maradjak távol a munkaerőpiactól, ezzel tovább csökkentve az amúgy sem rózsás kilátásokat...
Szeretném a segítségedet kérni! A helyzetem a következő:
2007 óta áll fenn a munkaviszonyom, bérem bruttó 230 000 Ft
2009.04.01.-2009.05.05. táppénzen voltam
2009.05.05-től tgyás, majd gyed
Második gyermekemet 2011.08.04-ére várom.
Az lenne a kérdésem, hogy mit csináljak a 3 hónap alatt, a gyed lejárta után a szülésig, hogy minnél többet tudjak kihozni a tgyásból és a gyedből és mennyire számíthatok?
Egyik előző válaszodban olvastam, hogy érdemes 12 nap szabadságot kivenni, mert az növeli a gyed értékét, ez rám is vonatkozik?
A munkáltató köteles kiadni a szabadságot, ha kérem?
Előre is köszönöm a választ!
Zsófi
A táppénzt javasolnám, mert lényegesen több, mint a gyes. (Nagyszülőnek meg tudjátok igényelni szülésig a gyest). Kiszámoltam, ha 15 munkanap betegszabival számolnak - helyesen arányosítva max 2-vel lehet kevesebb és arányosítás esetén még jobb a helyzet - , a régi béreddel számolva is több lesz a 70%-os betegszabiból a naptári napi átlagod, mint ami a maximális gyedhez kell.
A szabadságot egyébként kötelező kiadni, ha az ún. akadályoztatás - babázás, táppénz - végetért.
2008. szeptemberétől gyermekem 2 éves koráig (2010. szeptember 22-ig) Tgyáson majd Gyeden (maximális gyeddel) voltam. (Korábbi keresetem br.182ezer Ft volt.)
2010.Szeptember 23-tól 2011. január 16-ig teljes állásban dolgoztam (182e br.) és mellette felvettem a Gyest is. Második gyermekem közeledő születése (február 22.) miatt január 17-től betegszabadságra mentem, majd február 1-től megkezdtem a Tgyás-t. (Táppénzen nem voltam, a gyesről pedig feb. 1-től lemondtam.) Tehát semmiképpen sem lesz 180 bérezett napom a gyed óta.
-Kérdésem, hogy mi alapján fogják számolni az új Tgyásomat, majd Gyedemet?
-Bekavar-e, hogy Gyesen is voltam a munka mellett?
Köszönöm
2. gyermekemmel május 2-án lejár a GYED, mert betölti a 2 évet, utána eredetileg GYES-en lettem volna 3 éves koráig, de kiderült, hogy újra babát várok és veszélyeztetettnek számítok. 2011. szept. 1-re vagyok kiírva.
Bruttó bérem 500e Ft, nagy amerikai cégnél, jelenleg max. gyedet kapok.
Érdemes kérnem a GYED helyett a táppénzt a szülésig?
Mi történik a táppénz összegével máj. 2 után, ha már hivatalosan GYES-en lennék?
Vagy ki kellene valahogy vennem a felgyülemlett szabijaimat (56 nap)?
Számít-e a szabikivétel ill. a táppénz a következő TGYÁS és GYED számításánál?
Küszönöm szépen a választ!
Azért nem korlátlan, mert mostmár a táppénznek is van egy felső határa, legfeljebb minimálbér 4-szerese, de ez így is töbszöröse a gyednek, úgyhogy igen, megéri a lehető leghamarabb gyedre menni. A (gyedhez kért) fizetés nélküli szabadság időtartamát Te döntöd el, mondhatod, hogy már mégsincs rá szükséged, mert az Ebtv. 39. § szerinti ellátások közötti választással élve a gyed helyett inkább a táppénzt veszed igénybe.
Csak a táppénz az, amivel jól tudsz járni. A tgyás alapja, akármit csinálsz, akármilyen sorrendben, 180 nap munka kivételével, a minimálbér kétszerese. Korlátlan tgyáshoz legalább 180 bérezett naptári nap (szabadság, munka, ünnep, betegszabadság, de táppénz nem) kellene. A gyedhez meg minden mindegy, az az összes létező verzió esetén maximális.
Harmadik gyerekünket várom az alábbi körülményekkel:
- 2009. 02. 01-től van munkaviszonyom a jelenlegi helyemen, mint közalkalmazott.
- 2009. 02. 01. és 08.31. között főállású, de 4 órás munkaidővel (bruttó bérem ebben az időszakban 80.000.-Ft)
- 2009. 09. 01-től főállású és 8 órás munkaidővel.
Bejelentett bruttó bérem 2009. 09. 01-tól 110.000.-Ft. Ehhez 2010. évben kaptam bruttó 98.000.-Ft kereset kiegészítést.
2010. évben gyerekekkel táppénzen 3 napot, "magammal" betegszabadságon 12 napot, valamint decemberben 16-tól 31-ig táppénzen voltam. 2011. 01. 01-től újra keresőképes vagyok, éppen az éves szabadságomat töltöm, ami 29 nap, ha letelik akkor megint táppénzen leszek a szülésig.
1.) A tgyást és a gyedet is a tavalyi évi jövedelmem után számolják vagy az idei év is beleszámít valamelyiknél, illetve van-e még lehetőség megnövelni a tgyás, gyed összegét?
2.) A szülés várható időpontja 2011. május 1. Ennél a gyereknél szeretnék tgyásra menni a várható időpont előtt 28 nappal, de nem tudom, hogy ezt melyik intézménynél kell kérnem a terhesgondozóba, a munkahelyemen, a TB-nél? (A másik két babánál ezt nem sikerült elintézni, pedig a munkahelyemen jeleztem, ami akkor TB kifizetőhely volt.)
Illetve ha megszületett a gyerek akkor is lehet-e visszamenőleg ezt igényelni?
Előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Anikó
Bruttó 115.000 körüli átlagból nettó 67.000 körüli táppénz, 76.000 körüli tgyás és 68.000 körüli gyed várható. Adójóváírást beleszámoltam, családi kedvezményt nem, mert abból nagyon minimális férne csak bele.
Ha a tgyást a szülés várható idejét megelőző 28. naptól szeretnéd igényelni, akkor ahhoz terhesállományba vételről szóló igazolás kell. Ezt a háziorvos mindenképpen ki tudja adni - kiskönyvben lévő dátumot megnézi, visszaszámol - , a nőgyógyász csak akkor, ha van keresőképtelenség igazolására szerződése az OEP-pel. Ugyanis ha van ilyenje, akkor van táppénzes papírja is és ezen kell a terhesállományt igazolni. A tetején megjelölik a terhesállomány kifejezést, az állományba vette dátumhoz jön a -28. nap, a jobb oldali megjegyzés rovatba pedig a szülés várható idejét kell írni.
Ezt leadod a munkahelyeden és akár kifizetőhely, akár nem, ő intézi tovább, csak utóbbi esetben nem ő bírálja el, hanem felszereli a szükséges nyomtatványokkal és postázza az egészségbiztosító felé.
2007-ben, amikor kiderült, hogy terhes vagyok, nappali tagozatos hallgatói jogviszony mellett, be lettem jelentve egy ismerősünk vállalkozásához bruttó 100.000 Ft-ra. Táppénzre 2007. decemberében mentem el. Kislányom 2008. februárjában született. A tgyás igénylésemet elutasították (mondván nappali tagozatos hallgatói jogviszony mellet egészségbiztosítási járulék fizetésére nem voltam kötelezett; biztosítási jogviszonyom február 7-ig szünetelt, nincs járulékalapot képező jövedelmem). Végül 3 évig csak GYES-t kaptam. A 3 év most telik le.
Kérdésem az lenne, hogy ilyen előzményekkel kaphatok álláskeresési támogatást?
Úgy tudom elvileg közel 1 évig járna. Ha a munkanélküli folyósítása közben kistestvér születne, akkor én kaphatnám az anyasági ellátásokat? Számítana az valamit ha a GYES után nem szűnne meg azonnal a munkaviszonyom, hanem még rövid ideig fizetnénk a járulékokat?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Vivien
A biztosításod hosszú és folyamatos, ha a járadék vagy segély folyósítása alatt szülsz, jogosult leszel tgyásra és gyedre. Utóbbi szempontjából is jobb, ha van 2 bérezett heted, mert akkor annyi az alapja a gyednek, mint a tgyásé volt (0 bérezett nappal a minimálbér lenne), a tgyásé pedig a járadék alapját képező átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Egyébként 2008-ban annyi lett volna a megoldás, hogy szülés előtt kiíratod magad keresőképesnek és produkálsz néhány napi jövedelmet, ebben az évben már alanya voltál nappali tagozatosként is a 2%-os pénzbeli egészségbiztosítási járuléknak.
Segítségedet kérném a következőkben: 2006. febr. 13.-án született az első gyermekem, aztán 2007. júl. 30.-án a második. Az utána járó GYES 2010. júl. 30.-án lejárt, ekkor 7 hónapos terhes voltam a harmadikkal. A TGYÁS-t szept. 13-tól tudtam igényelni, ezért sajnos megfelelő információk hiányában táppénzre mentem, ami 10 nap betegszabival járt, ez 28600 Ft jövedelem volt. A szerződés szerinti fizetésem 149800 Ft, így buktam a 102000 Ft-os TGYÁS-t, helyette 61000-et kapok. Gondolom, ezzel már nincs mit tenni.
Esetleg a GYED-ből lehetne-e többet kihozni? Gondoltunk arra is, hogy ha a TGYÁS 2011 márc. 18.-án lejár, akkor a férjem menne el GYEDre, úgy tudom, előbb nem lehet, ő dupla minimálbérre van bejelentve. Eközben én kivenném a bentmaradt szabadságomat, ez kb. 6 hónap, majd ennek lejárta után igényelném én a GYED-et. Ezt lehet-e, illetve változtat-e ez valamit az én GYED-em összegén, vagy így is a 10 nap betegszabi alapján fogják számolni? Ha változtat, akkor legalább mennyi ideig kellene szabadságra mennem, hogy a lehető legtöbbet kihozzuk ebből?
Segítségedet előre is köszönöm!
Bori
2004. szeptember 24-től közalkalmazotti jogviszonyom van, határozatlan idejű munkaszerződéssel. Nettó pedagógusi fizetésem 80.324 Ft-
Lányommal veszélyeztetett terhes voltam, így táppénzt kaptam 2007. január. 19-től augusztus 24-i megszületéséig. 2010. augusztus 24-én lejárt a gyesem, azóta 2011. február 3-ig összegyűlt kötelező szabadságomat töltöm. Február 4-től újra munkába kellene állnom.
Kérdéseim:
1. Családi okok miatt február 4-én nem fogok tudni munkába állni, csak egy hónappal később.(90 éves Nagymamámat kellene ápolnom,mert édesanyám aki ápolási díjon van, külföldre kellett utazzon nővéréhez szintén betegség miatt.) Kislányomat csak heti 2 napra vették fel óvodába, így édesanyám februárra őt sem tudja vállalni. Együtt lakunk így megoldható a gyermek és a nagymama ellátása is.) Milyen lehetőségeim vannak, hogy a jogfolytonosság ne szakadjon meg? Táppénz? Jár-e e a nagymama 3 hetes ápolására részemre? Mert a táppénz védene az esetleges felmondástól. Fizetés nélküli szabadság?
A jogfolytonosság megszakadásától azért félek, mert szeretnénk minél hamarabb második babát, csak eddig körülményeink miatt nem volt erre lehetőségünk.
2. Szeretném tudni, hogy második terhesség esetén a GYED-re és TGYÁS-ra való jogosultsághoz mit vesznek figyelembe, az ezévi jövedelmet, vagy az elmúlt évet (amiben ugye 8 a „Gyeses” hónap) Azaz különbözne-e a helyzet, ha 2011-ben, vagy 2012.-ben születne a baba?
Nagyon várom válaszát, javaslatát a családi káoszunkra, köszönettel
Táppénz akkor jár, ha Te vagy a kislányod beteg. Csak 3 hétről van szó, ez talán megoldhatól...
Gyes nem számít bele az átlagba, minden ellátásnak csak a bér az alapja.
Próbálok eligazodni az ellátások útvesztőjében, de nem nagyon sikerül.
Második gyermekemet várom, a szülés várható időpontja 2011. augusztus 11. A kisfiam 2008. október 1-én született.
Addig a bruttó bérem 320.000 Ft volt. A gyed időszakára megkaptam a maximumot. 2010. október 2-től gyesen vagyok és visszajöttem 4 órában dolgozni.
Rögtön kivettem a megmaradt szabadságomat, így 2010. december 15-ig 320.000 Ft volt a béralapom.
2010. december 16-tól pedig a 4 órás bérem bruttó 160.000 Ft. A kérdésem az lenne, hogy így mennyi tgyásra és gyedre számíthatok? (Mi alapján számítódik?)
Esetleg jobban járnék (más lenne a számítás alapja), ha már most elmennék táppénzre és nem lenne meg a 180 napom?
Köszönettel:
Hana
A legoptimálisabb az lenne, ha pont 180 napod lenne. Azt feltételezve, hogy nem voltál gyápon, táppénzen, fizetés nélküli szabadságon, tehát hogy 2010.10.02-től kizárólag bérezett napjaid vannak, illetve hogy idén betegszabin sem voltál még, 2011.03.10-től kéne elmenni betegállományba. 03.10-03.30 betegszabi, 03.30-án pedig pont megvan a 180 napod. Így a táppénzed és a tgyásod is korlátlan.
1998. júniusa óta volt folyamatos munkaviszonyom. Gyermekem 2008. decemberében született, október 1-től voltam táppénzen, a szülés napjától tgyás, majd 2 évig gyed, jelenleg gyesen vagyok. Munkahelyem időközben (2009. június 30-án) megszűnt. A közeljövőben (mielőbb...) szeretnénk még egy babát, és szeretném időben megtenni a szükséges lépéseket, hogy a lehető legjobban járjak, jogosult legyek tgyásra és gyed-re is, lehetőleg minél magasabb összegben (magas volt a fizetésem, így a tgyásom is, max. gyedet kaptam). Menjek el munkanélkülire, ha igen mikortól, vagy jelentsem be magam a családi béténkbe (aminek kültagja vagyok)? Mit tehetnék a jogosultság megszerzésén túl azért, hogy minél magasabb összegű ellátást kaphassak? Kérem ebben a tanácsodat, segítségedet (akár itt, akár a fizetős szolgáltatásod keretében).
Nagyon köszönöm!
Üdvözlettel: CM
Ezúton kérném segítségedet ! Előszőr leírnám a lényeges információkat:
2006. jún. óta áll fenn a munkaviszonyom.
2007. évben havi bruttó bérem 99000 Ft. volt. Ez 2008. jan-tól 103.950. Ft-ra emelkedett.
2008. máj-tól jún. 6-ig táppénzen voltam.
2008. jún. 6-án megszületett első kisfiam.
2008. jún.7-től nov. 21-ig TGYÁS-on voltam.
2008. nov. 22 – 2010. jún. 06-ig GYED-en voltam: 87.385 Ft-ot kaptam.
2010.jún.08-tól GYES-en vagyok: 28500 Ft-ot utalnak.
Második gyermekemmel jún. 08-ra vagyok kiírva szülni. Nem tudom, hogy mi után számolják majd a
juttatásokat, milyen összegekre számíthatok ( TGYÁS, GYED) , ha a GYES-be szülök bele, ill. ha a
lejárta után.Tudom-e esetleg ezt az összeget növelni, ha kiveszek szabadságot a szülés előtt? Illetve
abból is mennyit kellene kivennem?
Köszönettel várom válaszod !
Dóri
Ha a tgyás előtt legalább 12 naptári nap - hétfőtől következő hét péntekig 10 munkanap - szabadságot kiadatsz, akkor a gyed alapja is annyi lesz, mint a tgyásá, mert ebben az esetben a 168 nap tgyás és a 12 nap szabadság együtt már 180 és ha a kettőből együtt ennyi van, akkor már más, kedvezőbb szabály alapján állapítják meg a gyedet.
Természetesen több szabit is kivehetsz, de a legalább 12 naptári nap mindenképpen kellene.
A táppénzt semmiképpen sem javaslom, az előtte lévő 70%-os betegszabi átlaglehúzó hatását 2 évig nyögnéd.
Előre is köszönöm válaszát,munkáját!
2002óta vagyok folyamatosan vállalkozó, 2008 áprilisában született gyermekem, előtte novembertől táppénzen voltam, később tgyás majd gyed és most gyes áprilisig. Úgy gondoltuk,hogy májustól ismét dolgozom 1évet és a következő babával jogosult leszek minden ellátásra, Meglepetésként tegnap kiderült hogy második baba már a pocakomban van :).
MIT TEHETEK? így ebben a helyzetben mire vagyok jogosult, illetve ha azonnal dolgozni kezdek akkor jobban járok e és mennyire jelentsem be magam? Szülés várható idelye 2011,szeptember vége. A vállalkozásom gyed gyes alatt is élt, alkalmi munkavállalói könyvvel dolgoztak nálam, 2009 és 20010évben is volt bevétele a vállalkozásnak de járulék nem lett fizetve, könyvelő szerint így is rendben van (én nem értek hozzá,bevétel 1.500.000 volt 2010-ben).
Kérem írja mag lehetőségeim!
Tisztelettel.vica
Helyzetem a következő:2000 óta folyamatos munkaviszonyom van.2008 február 1-től táppénzen voltam április 25-ig amikor is megszületett a kisfiam.(A bruttó fizetésem 90000 ft volt)Tgyás-t,gyedet kaptam jelenleg még gyesen vagyok idén április 25-is.Viszont kiderült hogy útban van a második baba akit szeptemberre várunk!
Az lenne a kérdésem hogy elég e ha egy-két hónapra állok vissza dolgozni és utána elmegyek táppénzre akkor kb ugyanannyi tgyás-t,gyegyet fogok kapni mint az első babával vagy mindenképp dolgoznom kell a szülés előtti hónapig?És mi helyzet akkor ha veszélyeztetett terhesség áll fenn?
Köszönöm válaszát és szép napot!
Anett
Ha a szabadságra kapott bérből és a táppénz előti 70%-os betegszabadságból lesz bérezett napod, akkor ebből a kettőből számolódik az átlag és ez lesz a tgyás és a gyed alapja. Ez a 70%-os betegszabi miatt alatta lesz a aktuális bérednek. (Amit egyébként emelni kell, ha idő közben a többieké is emelkedett). Ha dolgozol is, akkor az átlagban magasabb lesz a 100%-os rész aránya, ettől magasabb lesz az átlag és több lesz a tgyás és a gyed összege.
3,5 év után megszűnt a munkaviszonyom. Egy héttel később derült ki, hogy terhes vagyok. A baba várhatóan szeptember végén érkezik. Kérdésem az lenne, hogy ilyen körülmények között csak GYES-re leszek jogosult? Vagy létezik valamiféle megoldás és kaphatok TGYÁS-t illetve GYED-et?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Vivien