|
Kérdezz-felelek
Nemrég már kérdeztem, de talán nem egyértelműen, mert a válasza sem volt számomra egyértelmű.
Tehát: nemsokára születik a gyermekem, most álláskeresésit kapok, de mivel május 3 és június 15 között semmim nem volt, ezért nem vagyok jogosult TGYÁS-ra. (méltányosságit ugye csak alacsony jövedelem miatt lehet igényelni?)
Kérdésem: a szülés után maradhatok-e álláskeresésin akár fél évig, amíg teljesen ki nem használom (mivel ez több lenne, mint a gyes), és csak fél év múlva igényelném meg akkortól a GYEST? Nem kötelező-e a szüléstől kezdve áttérni álláskeresésiről valamilyen családtámogatási ellátásra?
segítségét előre is köszönöm,
Kimerítheted a járadékot, nincs olyan, hogy kötelező gyest igényelni, csak ha járadékon vagy,akkor el kell játszani az együttműködést.
Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Azt az információt kaptam, hogy ha valaki a 32 terhességi hét előtt nem megy táppénzre, akkor később ezt már csak a Tgyes terhére teheti meg. Tehát ha valaki a 32. terhességi hét után kerül olyan egészségi állapotba, hogy a munkáját már nem tudja folytatni, akkor nem tud élni a táppénz lehetőségével, hanem tgyes-t kell igényelnie. Ez valóban így van?
Várom szíves visszajelzését.
Üdvözlettel:
Judit
Táppénzen lenni abszolút bármikor lehet - állapottól függően természetesen, de időben bármikor. A tgyás legkorábban a 36. héttől igényelhető, a keresőképtelen kismama a 36. hét és a szülés között választ, hogy tgyáson vagy táppénzen akar lenni.
2011.10.13-ig gyesen vagyok otthon. Néhány hetes terhes vagyok, és a terhességet (megelőző koraszülés miatt) táppénzen itthon tölteném a szülésig, illetve valamikor kivenném az előző terhesség óta felgyűlt szabikat.
A családi adókedvezményt 2011.10.22-től 3 gyermekre tudnám igénybe venni.
Kérdésem:
Lehet azt csinálni, hogy most az új terhességről szóló orvosi igazolással táppénzre megyek, majd kb. 2 hónap múlva veszem ki az elmúlt terhességem óta összegyűlt szabikat, amikor is már 3 gyerekre vonhatunk le adókedvezményt? Majd amikor lejárt a szabi, újra táppénzre megyek?
Számít valamit a későbbiekben (tgyás, gyed), hogy milyen sorrendben jön a táppénz és a szabi? (Szerződés szerinti bérem: 380.000ft)
Előre is köszi a válaszod!
Következő tgyás alapja mindenképpen csak a minimálbér kétszerese, bármit és bármilyen sorrendben is teszel, legalább 180 bérzett nap kellene a korlátlan tgyáshoz. A gyed meg így is, úgy is maximális.
3,5 éve már segítettél nekem a fizetős szolgáltatásoddal és nagyon hálás voltam.
Újabb segítség kellene: 3. gyermekemmel vagyok várandós, kb: 2012. május elején születik. A kérdésem, hogy én határozott idejű szerződéssel dolgozom, akkor jogosult vagyok-e a TGYÁS-ra és a GYED-re?
2011 . november 30-ig szól a szerződésem, ezt ki is dolgoznám, de nyilván utána nem hosszabbítanának. Tehát valószínűleg álláskeresési járadékról mennék szülni (vagy már arról se, mert csak 3 hónap).
Ha 2011-et (szülést megelőző év) vesszük figyelembe, akkor 150.000 Ft a bruttó bérem jan.1-től nov.30-ig.
A 2010-es évben március 21-ig GYED-en voltam, majd GYES-en, de május 10-től dolgozom a határozott idejű szerződéssel.
Ebben az esetben jogosult leszek az ellátásokra, ha igen, akkor milyen mértékben?
Passzív táppénzzel nem hosszabítható a szerződésem?
Nagyon köszönöm a választ előre is.
Szeptembertől már csak legfeljebb 90 nap az álláskeresési járadék. Nem szülnél ebbe bele, úgyhogy max ha késlelteted az igénylést, akkor járna tgyás és gyed, de utóbbi ebben az esetben már csak a minimálbér után számolódna. A fizetős szolgáltatásom megint tudna segíteni, de az is csak akkor, ha május 10. után szülsz - akkor van meg a 365 napod - vagy ha hamarabb, akkor eredményes lesz egy méltányossági gyed kérelem - sok nappal nagyobb rá az esély.
Kérdésem nekem is a 2. gyerek körüli juttatásokra terjed ki.
2005-től dolgozom, határozatlan munkaszerződésem van jelenleg is.
2010. februárjában jöttem el táppénzre várandósan, mert veszélyeztetett terhes voltam.
2010 júniusban megszületett a kislányom, tgyást kaptam fél évig. Utána és jelenleg is gyeden vagyok, 2011. júniusáig. A gyest nem szeretném megigényelni, nem jönnénk ki anyagilag, így ha nem jön a kistestvér, vissza kell mennem dolgozni jövő nyáron. A párom 8 órában dolgozik, de sajnos mindkettőnk fizetésére szükségünk van a megélhetéshez.
Ha a következő hónapokban nem sikerül teherbe esnem, a kislányom már betölti a 2. évet, mire megszületne a kistestvére, és lejár a gyed. Ha a kistesó 5-6 hónappal később születne, mint ahogy lejár a gyed, mi a teendő? Ha kiveszem a szabadságaimat, az kb. csak 3 hónap, utána pedig menjek táppénzre?
2. gyereknél folytatólagos gyedet kell igényelni? És ennek mennyi az összege? Tgyás már nem jár?
Várandósságom előtti jövedelmem br. 160 ezer ft volt, gyedem nettó 88ezer ft.
Nem látom át, hogy ha nem óramű pontossággal 2 év van a két gyerek között, hogy jön ki az ember a legjobban anyagilag, miket kell megigényelnie, hogy áthidalja a gyed vége és a következő gyerek születésével járó juttatások közötti időszakot.
Segítségét előre is nagyon köszönöm!
Reni
Ketteskével is először 168 nap tgyás jár, utána pedig 2 éves koráig gyed.
Több,mint 10 éves munkaviszonnyal,(ugyanannál a cégnél),108.000 ft bruttó keresettel,mennyi munkanélkülit kapnék,ha munkamélküli lennékk?Az első 3 hónap,és a 4. hónaptól mennyi lenne az összeg?Mert,ha jól értelmeztem pár hozzászólással lejjebb,hogy még 9hónap jár az aug.31.-ig munkanéllülivé válóknak!
Előre is köszönöm válaszát,ami nagyon fontos lenne!
Nagyon köszönöm a válaszát, sok mindenre fény derült! A következő választ Ön írta:
"Ha nincs szükség méltányosságra, mert pl 360 napod lesz, akkor 168 nap tgyás+360 nap gyed jár, innen gyes.
Ha a tgyás 1. napján még van biztosításod, akkor utána ha ez meg is szűnik, a tgyást és a gyed végig (ameddig egyébként is járna) kapod. Szakbarbár"
Kérdésem az lenne, hogy ez a 360 nap csak elírás, vagy ennyi is elég a GYED-hez, mert most nagyon "felcsigázott" ezzel, ugyanis ha így van, nem kéne ennyire izgulnom,hogy mikor érkezik a baba????
Ha az első gyerekre áprilisig kaptam a munkabérem mellé a GYES-t is, az ugye nem befolyásolja a GYED-et, mert olvastam olyat, hogy valaki ezért nem kapta meg, hiába dolgozott előtte több, mint egy évet???
A Cafeteria beleszámít a jövedelembe, a GYED kiszámításához????
Előre is köszönöm a válaszokat! (És elnézést a múltkori hosszú leíráshoz, tényleg nem "nonprofit mennyiség" volt!)
Tisztelettel:
zsófi
Kizárólag a 2%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező juttatások számítanak bele az ellátások alapjába. A kafetéria rendszerben kapható juttatások nem ilyenek.
A gyes egyáltalán semmit nem befolyásol: sem a jogosultság tényét, sem ennek a hosszát, sem az ellátás összegét. Amit olvastál, az így ebben a formában egészen biztosan nem igaz.
A következőben kérném a segítségét. Első gyermekem megszületése után tavaly októberben 1-gyel mentem vissza dolgozni 8 órában a munkahelyemre, ahol már évek óta dolgoztam. Idén márciustól-szeptember végéig csináltunk egy határozott idejű módosítást a munkaszerződésemben és átmentem napi hat órába dolgozni, így most kapok gyest, de októbertől újra a napi 8 órás szerződésem lép majd életbe. Időközben viszont úton van a második kisbabánk és veszélyeztetett terhes lettem, úgyhogy szeptembertől veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok szülésig. A kérdéseim a következők:
1. Mi alapján számolódik ki a veszélyeztetett terhes táppénzem? A 6 órás fizum btto 180 000 forint volt erre havi változó jutalék jött (ez van márciustól-aug végéig) előte btto 240 000 plusz jutalék. Mennyi lesz így a táppénz? Ha lehet, kérem a nettó összeget adja meg. A vesz. terhes táppénz igényléséhez, csak a háziorvoshoz kell elmennem, vagy kell mást is intéznem, körülbelül mennyi az átfutási ideje, mikor kapom meg a szeptember havi összeget?
2. A vesz. terhes táppénz mellett továbbra is kapom a gyest? (a fiam most két éves, viszont októbertől újra 8 órás szerződésem van, más kérdés, hogy nem állok vissza munkába a táppénz miatt)
3. Kell-e jelentenem az OEPnek, hogy visszaáll a 8 órás munkaszerződésem, ha nem dolgozom?
4. Jövőre születik majd meg a második gyermekünk, mi alapján számolják majd a TGYÁST?
Segítségét előre is nagyon köszönöm!
Szép napot kívánok!
Egy budapesti Kismama
A táppénz alapja az utolsó 180 bérezett napi átlag, vagyis a 180.000-es bér. Kaphatod mellette végig a gyest és önmagában sem a gyes, sem a táppénz nem befolyásol semmit. Az viszont igen, hogy 240.000 helyett 180.000 volt a béred.
A tgyás alapja a 2011-es, csak a bérből számított átlag. Mivel a 240.000-es béred csak papíron létezik októbertől, ténylegesen nem kaptad, mert ot már táppénzen leszel, ténylegesen a 180.000 volt, úgyhogy a tgyásnak is ez lesz az alapja.
A gyed mindenféleképpen maximális.
Kérdésem Tgyással kapcsolatos. 2002 óta munkaviszonyban állok egy cégnél. Idén megvásárolták a céget és engem el akartak küldeni azonban a terhességem akkor már orvos által igazolt volt így munkaviszonyban maradtam. Mivel azonban gyomorbetegségem miatt nagyon rosszul voltam napokon át feküdtem táppénzt javasolt az orvosom. Ez azóta is tart és mivel a munkahelyemen is "olyan" a helyzet nem valószínű hogy visszatérek dolgozni. 2012 .jan 20 körülre van kiírva a szülés és június 28 óta táppénzen vagyok. Felmerült hogy mivel ebben az évben nem lesz meg a 180 napom nem leszek jogosult a tgyásra. A Munkáltatóm azt válaszolta hogy 179 napom van amin azért csodálkoztam mert ebben az évben már voltam a nagyobbik lányommal táppénzen 3 napot és saját jogomon is 3 napot áprilisban. Létezik ezek ellenére hogy 179 napom van? Ha kiadják erre az évre a szabimat amit nem vettem ki jogosult leszek a tgyásra? Mikor érdemes ezt igényelni? Már idén decemberben vagy elegendő ha a szüléstől veszem igénybe? Sajnos már elvesztem a sok információmban amit a neten találtam. Segítségét előre is megköszönöm. Köszönettel, IldiJ
A tgyáshoz az irányadó időszak 2011.01.01-től a tgyás kezdete előtti napig, mondjuk, hogy 2012.01.19-ig tart. Itt kell a 180 bérezett naptári napot produkálni. A saját betegállományra betegszabadságra járó bért kaptál, úgyhogy az nem csökkenti az év eleje és a táppénz kezdete közötti napokat (ami eleve csak 178), de a gyáp miatt csak 175 bérezett napod van.
Bármikor - akár jövő év elejétől is - kiírathatod magad keresőképesnek és legalább 5 naptári nap szabit produkálva (ebben lehet egy hétvége is és akkor munkanapban csak 3 is elég) meglesz az áhított 180 bérezett naptári nap.
Gyed szempontjából minden mindegy, mert ott a felső határ és a 180-nál kevesebb napi korlát éppen egybeesik.
Kérem, segítsen az alábbi kérdések megválaszolásában!
Dióhéjban a történetem:
2002 óta dolgozom szinte folyamatosan. 2005. szeptemberében kezdtem a jelenlegi munkahelyemen. 2008. december 10-én született kislányom, akivel kaptam a TGYÁS-t és a GYED-et is a maximumot. Időközben 2009. augusztus 31-ével lejárt a határozott idejű szerződésem, tehát onnantól passzív GYED-en voltam a kislányommal 2010. szeptember 30-áig.
2010. október 01-jétől ismét dolgozom az előző munkahelyemen, de nem ugyanazt. Második gyermekemmel 2011. október 07-ére vagyok kiírva.
1. kérdésem, hogy ha valamiért előbb jönne a baba, mondjuk szeptember végén, akkor nem lenne meg a 365 napom, akkor csak a TGYÁS-ra lennék jogosult és a GYED-re nem???? Mennyi esélyem lenne a méltányossági GYED-re, ha csak 1-2 nap hiányzik??? Ha októberben jönne, akkor is csak 1,5 éves koráig járna a GYED, ugye amennyi napom van a TGYÁS után???
2. kérdésem, viszont az összegek… Kérem, ha van egy kis ideje ellenőrizze le,hogy jól számoltam-e!!!
Tehát:
Tegyük fel, hogy 2011. október 01-jén születik a kistesó.
2009. október 01-2010. október 01. passzív GYED (a maximum összeg, de ugye ez nem alapja a számításnak)
2010. október 01-2011. január 31. munkabér bruttó 98 600 Ft (plusz a GYES, de ez sem alap)
2011. február 01-2011. október 01. munkabér bruttó 106 100 Ft
+2010. decemberében jutalom bruttó 50 000 Ft
2011. augusztusában megbízási díj bruttó 25 000 Ft
Ezek a jövedelmeim. Mivel az előző évben (2010-ben) nem volt 180 napi jövedelmem (mert ugye a GYED nem számít), így a szüléstől visszafelé számoltam. (Azt nem tudom, hogy az egészet, vagy csak 180 napot számoljak).
Tehát, ha az egész évest nézzük:
106 100 * 8 = 848 800
+ 98 600 * 4 = 394 400
+ 50 000
+ 25 000
= 1 318 200
/ 365 = 3612 * 0,7 = 2528 * 30 (átlag hónappal számolva) = 75 840 Ft bruttó lesz a TGYÁS és a GYED. (ami kb. nettó 68 256 Ft, ha csak a 10%-os nyugdíjt vonom le, mert két gyerek után már van annyi adójóváírás és családi kedvezmény, hogy nem kell adót fizetni, de ebben sem vagyok biztos, hogy ezekre jár-e?).
Ha visszafelé kell számolni 180 napot, akkor:
106 100 * 6 = 636 600
+ 25 000
= 661 600
/ 180 = 3676 * 0,7 = 2573 * 30 = 77 190 Ft bruttó (69 471 Ft nettó) (kicsivel jobb a helyzet, de végül is mindegy hogy számolunk) :-)
A fent leírtak abban az esetben teljesülnek, ha nem megyek a szülésig táppénzre, de lehet, hogy az utolsó hónapot (szeptembert) már otthon fogom tölteni. Nem tudom, ez mennyire befolyásolja az összegeket, kérem erről is adjon valami felvilágosítást!!! Vagy lehet, hogy jobb is, ha táppénzre megyek???
3. kérdésem:
A szerződésem megint csak 2011. október 31-ig szól, tehát a TGYÁS alatt fog lejárni. Ez befolyásolja a GYED-et, vagy simán lehet megigényelni, és megkapni??? (Mert a szülés napján biztosított leszek, megvan a 365 nap, csak a GYED igénylésekor nem leszek biztosítva.) Az, hogy 2011. áprilisig kaptam az előző gyerekkel GYES-t, az befolyásolja-e a GYED-et, attól még meg lehet-e kapni????
Én így tudtam okoskodni mindezekkel, kérem segítsen, hogy jól gondolom-e!!!!
Előre is köszönöm a válaszát!!!
Nagyon nagy tisztelettel és köszönettel:
zsófi
Táppénz nem befolyásol semmit, mert az átlagba nem számít bele, a biztosított napokat viszont generálja. Egészen szülésig legyél táppénzen. Méltányossági gyedet mindenképpen meg kell próbálni, minél kevesebb hiányzik a 365 naphoz, annál nagyobb rá az esély, ugyanis ez az elsődleges szempont, csak mellé még legyél családilag nagyon rászoruló, mert az meg a másik. Méltányossági gyed akárhány napra és akármilyen összegben megállapítható, ez nem (feltétlen) függ a jövedelmedtől, persze csak kevesebb lehet, több nem.
Ha nincs szükség méltányosságra, mert pl 360 napod lesz, akkor 168 nap tgyás+360 nap gyed jár, innen gyes.
Ha a tgyás 1. napján még van biztosításod, akkor utána ha ez meg is szűnik, a tgyást és a gyed végig (ameddig egyébként is járna) kapod.
A következőkben szeretném segítségét kérni:
Jelenleg gyesen vagyok kislányommal 2011.09.04-ig,előtte 2003-tól kötisztviselőként (határozatlan szerz.-el) dolgoztam önkormányzatnál.
Szerenénk másik babát, kb. jövő augusztusra, ezért azt terveztem,hogy szept.5-től kiveszem a szabijaimat(8 órás) a férjem 6 órásra leveteti magát a mhelyén(megoldható) és fölveszi a gyest. Én pedig amint lejár a szabi (remélhetőleg) elmegyek táppénzre.(első gyermeknél is táppénzen voltam).
Kéredésem lehetséges út-e ez így, és mennyi táppénzre,tgys-re,gyed-re szábíthatok?
Valamint,kérték,hogy menjek vissza 4 órában dolgozni,vegyem ki a szabijaimat is(4 órában),igényeljem meg a gyes-t is. Ezt kb.2 hónapra szeretnék. Kérdésem még, hogy lehetséges-e, hogy ha novemberben táppénzre megyek, utána tgys és gyed-re, ne a 4 órás bér után kaptam az ellátásokat?
Adatok:Szülés előtt 2009.05.05-től táppénzen voltam a szülésig,2009.09.04.-ig
Tgys: 2009.09.04-2010.02.18-ig
Gyed:2010.02.19.-2011.09.04.
Most a bérem br.168.000Ft
Gyedem br.129000 Ft.
remélem minden szükséges adatot leírtam.
Várom válaszát,mivel sok ellentétes választ kaptam már kérdéseimre az ebpénztártól.
Köszönettel: S-T Anita
Ha elkezdesz részmunkaidősként dolgozni, akkor az alacsonyabb jövedelemek is benne lesznek az átlagban, úgyhogy az az érdekes helyzet állt elő, hogyha dolgozol, akkor kevesebbet kapsz, mintha nem dolgozol. Még a táppénzed is több a 4 órás bérnél...
Szabadságot fele bérrel kifizetni nagyon barátságtalan ajánlat a munkáltatótól, ebbe ne menj bele. Ahol részmunkaidőben tér vissza a kismama, ott is a tényleges munkába lépéstől módosítják a szerződést, az előtte kivett szabadság még a régi szerződés alapján van elszámolva.
Az alábbi jogviszonyaim vannak az elmúlt évekből:
2004.12.06-2008.07.04 munkaviszony az alábbi jövedelemmel:
2007 évi össz munkabér: br. 6.1 millió Ft
2008 évben össz munkabér (07.04-ig): br. 2.5 millió Ft
2008.08.28-2009.04.07 álláskeresési járadék/segély
2009.04.08-2009.04.25 munkaviszony, havi bér 78000 Ft
2009.04.26- mai napig szülési szabadság, ezen belül:
2009.04.26-2009.10.10 TGYÁS
2009.10.11-2011.04.25 GYED
2011.04.23-tól GYES
Első gyermekem születése: 2009.04.26
Második gyermekem születése: 2011.06.30
Kérdéseim:
1, Beszámítják-e a 2008-as magasabb jövedelmemet a második gyermek után járó TGYÁS számításánál, vagy csak a 2010-2011 évi GYED, GYES alapján vagyok jogosult (egy sokkal alacsonyabb) TGYÁSra?
2, Ha beszámítják, akkor mely nyomtatványon kell ezt a munkaviszonyt feltüntetni? A 2011.08.01-től érvényes OEP foglalkoztatói igazolás nyomtatványon az igénylés évéről és az azt megelőző évről lehet nyilatkozni (2010-2011). Vagy a nyomtaványon nem szükséges feltüntetni, csak mellékletként adjam be a jövedelemigazolást a 2007/2008-as munkabéremről?
3, Érdemes-e 2011.06.02-től igényelnem a TGYÁS-t, vagy csak 2011.06.30-tól? Van lehetőség a 06.02-től igényelni most, augusztus közepe/vége felé?
köszönettel,
Ivett
0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér de,(ha ez érdekes lenne, legfeljebb a minimálbér kétszerese lehetne). Felteszem, hogy ott, ahol 17 nap munkaviszonyt sikerült produkálni, bármi megoldható, de én nem nagyon játszanék ezzel és 100.000-nél többet nem írnék be aktuális bérnek. Így is csodálom, hogy a 17 nap munkaviszonyt látva nem szálltak Rád és törölték a biztosítási jogviszonyodat, mert erről ordít, hogy kamu. Ma már ez nem menne.
Akár a szülés várható idejét megelőző 28. napig visszamenőleg is kérheted a tgyást a gyes helyett és érdemes ezt tenni, mert minimum a duplája, csak el fog húzódni, mire a két szerv ezt lelevelezi egymással, mert a nettó gyest levonják majd a nettó tgyásból.
2000-ben kezdtem dolgozni egy cégnél melynél mind a mai napig határozatlan idejű szerződéssel vagyok alkalmazva. Közben 2004-2006-ig (kislányom 2 éves koráig) Tgyás, Gyed, Gyes stb. 2006-ban visszamentem dolgozni. Most 2011-ben terveztük a második gyermek megszületését de még nem estem teherbe. Most sajnos olyan helyzetben van a munkahelyem, hogy lehetséges felszámolás alá kerül, ami az én munkaviszonyomat is megszünteti.
Kérdésem: -Hogyan tudnám azt elérni, hogy a Gyedet és minden juttatást megkapjak ami jár a 11 év munka után? (Bruttó bérem 200e Ft).
- Ha netalántán munkanélküli segélyben részesülök, akkor már nem vehetem igénybe a Gyed-et? (ha majd sikerül a második baba)
- Ha esetlen már az első hónaptól kezdve táppénzen leszek (a munkahelytől függően) akkor mi lesz a Gyed számításának alapja? Mennyi Gyedet kaphatok?
Köszönöm
Alexa
Az álláskeresési járadék szeptembertől csak 3 hónap, ha járadékról igényeled a tgyást és a gyedet, akkor ugyanúgy végig jár, mint az előző esetben.
A táppénz nem számít bele az átlagba, az kizárólag a bérből számolódik. Ha pl csak 3 havi bér van az irányadó időszakban, akkor azt osztják 3 hónap naptári hónapjaival. Annyi, hogyha nincs legalább 180 bérezett nap, akkor legfeljebb csak a minimálbér kétszerese lehet a tgyás alapja. A gyednél minden mindegy, az 200.000-ből mindenféleképpen maximális - amíg a minimálbér kétszerese ezalatt van.
tudna esetleg egy olyan telefonszámot adni, amin lehet a TB pénz felől érdeklődni??? június 1-e óta vagyok táppénzen, idáig június 1-19-ig kaptam meg a pénzt. azóta semmi. a munkahelyem egyből továbbította, és nem tudom most mi a helyzet, és érdeklődni szeretnék,. Ami fent van az Oep oldalán telefonszám, azt sosem veszik fel, hátha tud ön valami másik telefonszámot ahol lehetne érdeklődni. köszönöm szépen előre is a válaszát.
Őket egyébként teljesen felesleges ebbe bevonni, csak az idő megy azzal, hogy kiviszi neki a posta, ott iktatják, aztán feladják oda, ahova Te már eleve küldhetted volna. Az én dolgozóim a folyamatos igazolásokat - amihez már nem kell semmi a munkáltatótól - közvetlenül az egészségbiztosítónak küldik, nekem csak az utolsó táppénzes papírról küldenek egy másolatot, ahol látom, hogy mikorra keresőképes.
Decemberben tölti be kislányom a 3. évét, azonban hallásprobléma miatt 10 éves koráig szeretnék otthon maradni vele gyesen. Kérdésem lenne, hogy a munkahelyi védettség érvényesül-e továbbra is, vagy csak 3 éves koráig? Esetleg ez a munkahely döntése, hogy maradhatok-e állományban? vagy ha beviszem a papírokat nem rúghatnak ki? Köszönöm válAszát, Annabella
Mt. 90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:
e) a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve – a fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is – a gyermek hároméves koráig terjedő,
138. § (5)A munkavállalót fizetés nélküli szabadság illeti meg
a) a gyermek harmadik életéve betöltéséig, a gyermek otthoni gondozása céljából,
b) a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama alatt, feltéve, hogy a munkavállaló a gyermeket otthonában gondozza,
Jelenleg álláskeresésit kapok. Nemsokára születik a babám, de sajnos nem leszek jogosult, csak GYES-re. Kérdésem: kaphatom-e a szülés után, és ha igen, meddig az álláskeresésit (kb duplája a gyes-nek), vagy a szülés napjától kötelező áttérni a gyes-re? A munkanélküli központban egy ügyintéző annyit tudott ez ügyben segíteni, hogy ha vállalom velük az együttműködést (ha jól sejtem, ez azt jelenti, hogy bemegyek a kötelező megjelenésekre...), akkor kaphatom tovább, de a gyes-t kérdezzem az államkincstártól.
Válaszát előre is nagyon köszönöm.
tisztelettel, Anitaszu
Legalább 200 nap munkaviszonyodnak kellett ahhoz lenni, hogy álláskeresési segélyt kap. Felteszem, ezt kapod és nem a 365 naphoz kötött járadékot, mert akkor a tgyás/gyedjogosultság lenne probléma - kivéve, ha egy hatalmas űr tátong a biztosításodban. A 200+valamennyi segéllyel esetleg meg lehetne próbálni méltányosságból a tgyást. Sajnos a gyedet nem lehet, mert a méltányossági ellátások feltétele, hogy biztosított legyél és mire gyedre leszel jogosult, már nem leszel az.
Én is segítséget szeretnék kérni. Második gyermekemmel 3 hónapos kismama vagyok, még dolgozom. Szeretném tudni,ha elmegyek Táppénzre,mennyi összegre számíthatok.
Havi bérem 277000. Családi támogatást mind a két gyerek után én kértem.
Köszönöm előre is választ.
9,5 éve dolgozok egy multi cégnél. 8.hetes kismama vagyok. 2012.márciusra várom az iker babáimat. Mivel hosszú idő után csak lombik programmal sikerült teherbe esnem ezért a sikeres beavatkozás után táppénzre mentem.Jelezte a házi orvosom, hogy nem tud 9 hónapig táppénzen tartani mert nem leszek jogosult gyedre ezért legalább 1 hónapot kellene még dolgoznom de csak a 12 hét után mert addig mindenképp had fejlődjenek a babák. Mondta, hogy ő sincs ezzel tisztában, még egyszer utána kérdez szeptemberig mire a 12.hét letelik. Én ha jól olvastam akkor két éven belül 365 nap és ebben az évben pedig a 180 napnak kellene meglennie, hogy ne a minimálbéres juttatást kapjam. Ezeknek az időknek folyamatosnak kell lennie vagy a táppénz előtti-utáni naptári napot kell összeadni? Jelenlegi bruttó besorolási bérem 287.000Ft. Tavaly kétszer voltam táppénzen pajzsmirigy problémáim miatt, idén pedig a lombik program miatt. Két táppénz közötti időre is van valami jogszabály, hogy hány napnak kell eltelnie?
2010.04.28-06.01.
2010.09.01-09.19.
2011.05.05. (itt csak 1 napot)
2011.06.24-06.28.
2011.07.05-től jelenleg is táppénzen vagyok.
Jól értesültem akkor naptári napra számolják a 180 napot? Szabadság, ünnepnap is beleszámít? Ha igen akkor jól számoltam, hogy nekem még 1 napra lenne szükségem ahhoz, hogy meg legyen a 180 nap erre az évre? Van még kb.10nap szabadságom, ha kérném a munkáltatómtól, hogy írja ki akkor gondolom nincs akadálya, hogy utána újra táppénzre menjek. Válaszodat előre is köszönöm.
Üdv.: H.Bogi
A táppénzjogosultságod 365 nap mínusz amennyit a mostani táppénz előtti 1 évben táppénzen voltál. 2010.07.05-től 24 napot voltál táppénzen, így a most 365-24=341 napot lehetsz még, ez bőven kitart a szülésig.
A táppénz alatt ketyeg a biztosításod, így a gyedre jogosultság időtartamánál, amit a 2 éven belül biztosításban töltött idő szab meg, semmilyen hatással nincs, 2 éves korig fogod kapni a gyedet.
A 180 bérezett napnak, ami naptári nap és a szabadság, ünnep is beleszámít a tgyásnál van jelentősége, mert ha legalább ennyiből van megállapítva, akkor egy tényleges, magas bér is lehet az alapja, nincs minimálbér kétszerese korlát. Jelenleg 179 napod van. Jobb lett volna előtte számolgatni...
Most 2 dolgot lehet tenni: vagy kiíratod magad keresőképesnek és pár nap szabi után viszsa táppénzre, vagy azt játsszátok, hogy 1 napra bementél dolgozni, ezt a munkáltató megírja az egészségbiztosítónak (vagy készít egy feljegyzést a kifizetőhelyének) - ha ilyen történik, azt be kell jelenteni - , aki a folyamatosan igazolt táppénzből 1 napot nem számol el, az bérezett nap lesz és így meglesz az áhított 180.
2009. november 12-től 2011. március 21-ig volt munkaviszonyom, de csak egy órában voltam bejelentve. Március 30-tól augusztus 1-ig munkanélküli segélyen voltam, jelenleg nincs biztosított jogviszonyom. 2012. március végére várom a második gyermekemet. A kérdésem az lenne, hogy amennyiben munkaviszonyonyból tudnék szülni menni, jogosult lennék.e Tgyásra illetve gyedre? Válaszát előre is köszönö! Üdvözlettel: Zita
Ne kapkodd el, szeptember közepénél előbb ne. Lógjál csak egy kicsit a levegőben, az jól alakítja a körülményeket. 45 napig még már az egészségügyi szolgáltatás, úgyhogy emiatt sem kell aggódnom.
A szeptember közepén induló munkaviszonyban a béred legyen a minimálbér kétszerese fölött egy kicsivel. 3 hónap munka után táppénz, a -28. naptól tgyás. Így ennek is és a gyednek is a minimálbér kétszerese lesz az alapja és 2 éves korig végig jár a gyed.
Táppénzzel, tgyás-sal, gyed-del kapcsolatos kérdésekben szeretném a segítséged kérni.
Gyermekem várható születési időpontja 2012. január 10. 2006 augusztusa óta folyamatosan van munkaviszonyom.
Az első kérdésem a táppénz összegével lenne kapcsolatos. A tavalyi évben a jövedelmeim a következők voltak:
-az első 5 hónapban 130.000 Ft bruttó/hó
-a következő 7 hónapban 230.000 Ft bruttó/hó
-illetve az év végén volt egy bruttó 145.000 Ft-os 13. havi bérfizetésem.
Ezek alapján én a havi táppénz összegemet kb. netto 100.000 Ft/hó összegre számoltam. Meg tudnál erősíteni benne, hogy jól számoltam ezt az összeget? A táppénz összegéből jár családi adókedvezmény, amelyet most a fizetésem után igénybe tudok venni?
És még egy kérdésem lenne. Úgy tudom, hogy a tgyás, illetve a GYED összegét nem fogja az befolyásolni, hogy ha már az idén szeptembertől, vagy csak novembertől leszek táppénzen, hiszen azokat csak az aktív jövedelmem után számolják majd? Tehát ugye a januártól a táppénz kezdetéig ledolgozott időszak átlaga fog számítani, és ha két hónappal hosszabb ideig lennék táppénzen, az nem rontaná a kapott tgyás és GYED összegét?
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséged!
Móni
Egy jövőre induló tgyás és gyed alapja a 2011-es, csak bérből számított átlag, a táppénz ebbe nem számít bele. Ha szeptembertől vagy táppénzen, akkor a 8 havi bért 8 hónap naptári napjaival osztják az átlaghoz.