Kérdezz-felelek
Nemrég jeleztem a munkahelyemnek,hogy teljes munkaidőben visszatérnék a GYED után és lassan már a szabadságaim kivételét kezdeném meg. Változtathatok még ,ha a nagyobbik gyermekem súlyosbodó tartós betegsége miatt mégis itthon szeretném tölteni a GYES időszakát is a kissebbel ?
Van erre törvényes lehetőségem ha már visszaígérkeztem a munkahelyemre,hogyan jelentsem ezt be a munkahelyemnek (írásban ,szóban) ? Esetleg már nem tudok mit tenni mindenképpen vissza kell mennem dolgozni ezek után és marad majd az állandó táppénz a nagyobbik tartós beteg gyermekkel ?
Üdvözlettel :Alexandra
Nem tudsz korlátlanul gyermekápolási táppénzen lenni, ha a nagyobbik gyermek 3 és 6 év közötti - ez most csak tipp -, akkor 2 születésnapja között 42 naptári napot lehetsz vele táppénzen. Ha egyedülálló lennél, akkor ez 84 nap. Szakbarbár 2012. 07. 03. 19:09
Korábban már írtam neked, de az új mt. törvénykönyv változás miatt kellett várni. Harmadik családomat tervezzük. 2011 november 2-től próbaidőn voltam, 2012. január 1-től határozatlan idejű szerződésem van. Az új mt. szerint ha jól értem minél hamarabb közölni kell a munkáltatóval a terhesség tényét és utána nem szüntetheti meg a munkaviszonyom? Végig szeretnék dolgozni, meddig kell legalább dolgoznom hogy jogosult legyek a gyed ellátásra? Ne adj isten valami komplikációnál.
Köszönöm a segítséged.
A korábbi munkaviszony(ok)ról nem írtál semmit, így nem tudom megmondani, hogy mennyit kell dolgozni ahhoz, hogy jogosult legyél tgyásra és gyedre. Általánosságban annyit tudok mondani, hogy a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosítást kell prezentálni hozzá, ebbe a táppénz is beleszámít. Szakbarbár 2012. 07. 03. 19:03
Gyed és táppénz kérdéssel fordulnék Önhöz. Legutóbbi munkahelyemen 2007.01. óta dolgoztam, keresetem általában kicsivel a minimálbér fölött volt (68.000- 72.000 majd kilépéskor 2012 ben 89.500) Első babám 2010.03.04-én született (táppénzre 2010.01-18-tól mentem) . A GYED lejárta után visszamentem volna dolgozni, de nem tudott visszavenni a munkáltatóm, mert megszűnt a munkahelyem, így 2012.03.05- ével közös megegyezéssel elváltunk. Bíztam benne, hogy hamar találok munkát, de nem így lett és végül újra várandós is lettem. Kb 2012 dec vége-2013 jan közepe felé fog jönni a baba. Jelenleg GYES-en vagyok. A kérdéseim:
Érdemes lenne-e bejelentetni magam valahova (fizetve magam után a járulékokat) és 3 hónap után elmenni táppénzre. Hogyan alakulna a be- illetve kifizetés pl bruttó 180.000,- Ft után.
Nekem mennyit kéne járulékra fizetni, mennyi táppénzt- illetve majdan Gyedet kapnék?
És mi van akkor, ha nem sikerül ez a variáció, legrosszabb esetben mennyi gyedre számíthatok, ha most nem sikerül bejelentkeznem valahova és Gyesről megyek gyedre? Illetve Tgyás fog járni?
Köszönöm kedves segítségét
Gabriella
Valami biztosítási jogviszony mindenképpen kéne, mert az előzetes biztosításod ugyan rendben van, de aktuális biztosítás hiányában nem leszel jogosult tgyásra és gyedre, kizárólag gyesre. A legalább 3 hónapot mindenképpen javaslom: minél hosszabb ideig járulékolsz, annál inkább biztonságban vagy, de így sem zárható ki a lehetősége annak, hogy gond lesz belőle. Tudnék olyan megoldást javasolni, amivel ettől nem kell tartani.
Start bónusz kártyával - ami komoly kedvezményt jelent - 1 hónapban a minimálbér kétszerese után kb. 81.000 Ft a fizetnivaló, ez a családi kedvezménnyel kevesebb lehet. Ha a munkáltató végrehajtotta az elvárt béremelést, akkor ez egy minimálisan kevesebb lehet az emiatt érvényesíthető kedvezmény miatt. A minimálbér kétszereséből számított tgyás családi kedvezmény nélkül nettó 110.000 Ft körüli tgyás és 96.000 Ft körüli gyed lesz.
Kellett kapnod szabadságmegváltást, ettől függően egy alacsonyabb bérből is lehet maximális gyed. Szakbarbár 2012. 07. 03. 18:56
A problémám a következő lenne:
Jelenleg a második gyermekemmel vagyok GYED-en. Az első kisfiam 2008. 05. 20-án született, akivel 2010. 04. 24-ig voltam GYED-en, majd táppénzen voltam 2010. 11. 22- ig, amikor megszületett második kisfiam. Az első gyermekemnél a maximális összegű GYED-et kaptam – az alapját képező bruttó jövedelmem 202 000 Ft volt -, amit minden év elején felülvizsgáltak, és a minimálbér változása alapján korrigálták az összeget. Jelenleg bruttó 106 330 Ft a GYED-em összege, és nem értem, miért nem emelték meg a mostani minimálbér alapján számított maximumra, ami most bruttó 130 200 Ft. Megpróbáltam utánanézni: az én értelmezésem szerint az egészségbiztosítási törvény alapján a mindenkori minimálbért kellene figyelembe venni, és a maximális összegben megállapított GYED összegét minden év elején felül kellene vizsgálni. Nem igazán értem ez, a második gyermekkel GYED-en lévőkre miért nem vonatkozik automatikusan. Folyamatos utánajárásom során azt olvastam, ha a GYED-re jogosultnak azért nincs 180 napi rendszeres jövedelme, mert táppénzben, TGYÁS-ban, vagy GYED-ben részesült, akkor az előzőleg folyósított ellátás alapját képező jövedelem alapulvételével kell az új GYED-et megállapítani.
Mindezek után nem tudom, tulajdonképpen nekem milyen összegű GYED jár, és azt sem tudom kihez fordulhatnék, mivel a MEP a telefonos megkeresésemre nem tudott kielégítő magyarázatot adni. Amennyiben mégis jogosult lennék a maximális összegre, azt januárig visszamenőlegesen követelhetem –e, és milyen módon érvényesíthetem ezt a jogomat.
Válaszát előre köszönöm:
K. T. K.
A 2. gyeded előtt 0 bérezett napod volt az irányadó időszakban. Az általad is megtalált, de rosszul értelmezett, szakzsargomban csak kedvezményszabálynak hívott rendelkezés alkalmazásával a gyeded alapja annyi lett, mint az előző ellátás, a tgyás alapja volt. A tgyás a 2010-es minimálbér kétszereséből számolódott, úgyhogy most ennyi a gyed alapja is.
Ennek ellenére azt kell, hogy mondjam, hogy nem jó az összeg, amit kapsz, de nem azért mert kevesebbet kapnál, hanem azért, mert a 31 napos hónapokban többet kapsz. Ott is bruttó 102.900 Ft-ot kéne kapni, mert 31 napos hónapban is csak a 2010-es minimálbér 70%-át kéne kapnod. Te 31 napos hónapban az 1 napra jutó összeg 31-szeresét kapod, ez nem helyes. Ez sem volt így mindig, régen valóban így kellett eljárni. (A rossz nyelvek szerint egyébként csak azért, valamelyik év januárjában az OEP programját rosszul állították be, ezt nem akarták felvállalni, ezért inkább kitalálták, hogy legyen így és kiadtak erről egy körlevelet a kifizetőhelyeknek meg saját maguknak.)
Azon nem csodálkozom, hogy egy ügyintéző esetleg nem tudja, de milyen program az, ami így számfejti, legalább ennek illene tudnia.
Úgyhogy felejtsd el ezt a jogérvényesítést meg visszamenőleg követelést, mert ha csöndben maradsz, akkor pár hónapig talán még örülhetsz minden 2.hónapban a 106.330-102.900 Ft közötti különbözetet. Készülj fel rá lélekben, hogy amint valaki észreveszi, hogy többet kaptál, úgy a 90 napon belüli jogalap nélküli kifizetést Tőled fogják visszakövetelni. Az ennél régebbit meg le kell nyelniük. Szakbarbár 2012. 07. 03. 18:31
Legutóbb abban maradtunk, hogy ha eljön az ideje, és megkapom az öt nap szabadságra járó pénzt, akkor számolás következik :).
Helyzet röviden a következő: 2011 év eleje gyed, május 6 - december 8 gyes, december 9 egy nap szabadság br 150eft-os bérrel 6818 ft (bérpapír szerint - gondolom ez még bruttó), hétvége, dec. 12-től táppénz 2012 június 24-ig, június 25-29 között (hétfő-péntek) br 161eft-os bérrel átutalás 25.109 ft, jún 30tól tgyás igénylés.
A múlt hét végén adtam be a tgyás-igénylést, még a szabadság ideje alatt, az általad megnevezett Ebtv. Vhr. 31. § (7) bek. törvényre azt mondta a hölgy, hogy baleseti táppénzre vonatkozik csak, másra nem..., kérlek mondd meg nekem, hogy milyen tgyás és gyed összeget várhatok ezek után :).
A családi kedvezményt utólag szeretném majd igénybe venni (élettársam még a születendő gyermek után nem kapja, csak a 3 éves után, a munkáltatóm meg a táppénz idejére nem igényelte helyettem).
Várom kedves válaszod.
Segítséged megköszönve: Éva
Ebtv. 40. § (5) A terhességi-gyermekágyi segélyre, ha jogszabály eltérő rendelkezést nem tartalmaz, a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.
(A gyeddel kapcsolatban azért nincs ilyen szabály, mert annak vagy annyi az alapja, mint a tgyásé volt, tehát annál is így lesz, vagy - nem Nálad - minimálbér alapú, ahol meg nem érdekes.)
Vhr. 31. § (7) ... Amennyiben a táppénz összegének számításánál figyelembe vehető időtartam 6 munkanapnál kevesebb, úgy ezen időtartam alatt elért rendszeres jövedelmet – heti 5 napos munkarend szerint – teljes hónapra kell átszámítani, és ezen összeg egy naptári napra jutó része képezi a táppénz alapját.
Vhr. 33. § (3) Ha a baleseti táppénz összegének számításánál figyelembe vehető időtartam 6 munkanapnál kevesebb, úgy ezen időtartam alatt elért rendszeres jövedelmet – heti 5 napos munkarend szerint – teljes hónapra kell átszámítani, és ezen összeg egy naptári napra jutó része képezi a baleseti táppénz alapját.
Tedd meg nekem légyszíves, hogy az orra alá dörgölöd a kolléganőnek és beszámolsz róla, hogy milyen képet vágott.
Még egy megjegyzés a lényeg előtt: a családi kedvezményes nyilatkozaton év közben is bármikor lehet módosítani.
És akkor nézzük az összeget, ehhez a bruttókat fogják osztani annyi naptári nappal, amennyire járt.
(6.818+38.334):(3+5)=5.644 Ft, ennyi lesz a tgyás alapja. Ebből egy 30 napos hónapban nettó 99.561 Ft lesz a tgyás. A gyed alapja ugyanennyi, ebből 30 napos hónapban nettó 87.710 Ft. Minden családi kedvezmény nélkül.
Szakbarbár 2012. 07. 03. 11:59
Csakúgy, mint az előttem kérdezők, arra keresem a választ, hogy amennyiben betervezzük a második babát, mekkora összegű juttatásokra (tgyás, gyed, gyes) számíthatok.
Első gyermekem 2011 január elején született, tgyásom alapja a 2012 es éves bérem volt, havi bruttó 500 Ezer ft. Biztosításom folyamatosan volt 2008 szeptembere óta. Jelenleg gyeden vagyok, ketteske legjobb esetben is 2013 áprilisára várható, mivel még nem is vagyok állapotos.
Azt szeretném tudni, hogy amennyiben jövőre, és mihamarabb :) megérkezik ketteske, milyen tgyásra, gyedre számíthatok, mi lesz ezek alapja, hogyha gyes-be szülnék. Jelenleg ugyanis épp azon vacilálunk, hogy megéri-e januártól munkába állnom a későbbi magasabb összegű tgyás, gyed reményében, bár a szívem és eszem is azt, hogy inkább a kistesó jöjjön, mégha ez nehezebb anyagi körülményeket is jelent.
Megjegyzem egyébként sem mennék vissza korábbi munkahelyemre egyrészt mert ott egyébként is 3 évre írtam alá fizetés nélküli szabadságot másrészt mert elköltöztünk más városba és a beutazás nem lenne opció, tehát új munkahely után kellene nézni, azaz jelenleg bizonytalan, hogy mennyi lenne a fizetés...lehet, hogy egy második baba után járó tgyással is jobban járok, mint egy új munkahellyel?
Olvastam a korábbi kérdéseket, válaszokat, de sajnos mégsem értek sok mindent, például a 180 bérezett napot, gondolom ez csak annak van, aki visszaállt munkába a második gyerkőc előtt, mert bár a gyedet is munkabérként utalják, de ez talán nem ez a kategória, tehát nekem olyan nem lenne, ha gyesbe szülök, vagy tévedek?
Nagyon köszönöm a válaszát előre is!
Önmagában a 3 évre kért fizetés nélküli nem gond, ha bejelented, hogy visszatérnél, akkor a munkáltatónak innen számított 60. naptól foglalkoztatnia kell. Szakbarbár 2012. 07. 03. 11:08
Közölték velem a munkahelyem, hogy ha betölti a gyermekem a 3 évet 2013 márciusában, elküldenek. kb. 60-70 nap szabim lesz.
Kérdéseim: 1, Ha időközben találok munkát, hogyan oldható meg, hogy megkapjam a szabim után járó pénzt, a felmentési időre járó pénzt illetve a végkielégítést? Szakítsam meg a gyest és akkor elküdhetnek?Mert ugye, ilyen esetben a másik munkahelyen azonnal munkába kellene állni és nem várnának rám még letöltöm a felmentési időt és a szabimat.
2, a főnököm azt mondta, hogy ha a kicsi betölti a 3-at és elkezdem tölteni a szabimat, és abból letelik az első 30 nap, akkor a 31. naptól már a felmentési időmet töltöm, tehát tulajdonképpen így elveszítem a szabim jó részét, illetve az arra járó pénzt? Erre van esetleg egy számomra kedvező megoldás?
3, Ha hamarabb kivenném a szabit, akkor a szabadság alatt jár a gyes, vagy nem, mert már az is munkaviszonynak számít?
Válaszait előre is köszönöm!
Július 1-től nincs +30 nap felmondási tilalom, az első naptól indulhat a felmondási idő, így csak ennek a felére lehet szabadságot kiadni, a másik felére már felmondási idő jár és amennyi szabi megmaradt, azt megváltják.
Ha 8 órás bért kapsz a szabadságra, akkor amellé nem jár a gyes. Szakbarbár 2012. 07. 03. 09:46
A kérdésem az lenne, ha 2012. dec. végére várom első gyermeket, és már 6 éve folyamatos a munkaviszonyom 2012. február végéig, viszont 2012-ben sajnálatosan három hónapig nem álltam munkaviszonyban, és áll.kert.sem kaptam.
Visszamenőleg be tudom magam után fizetni ezt a 3 hónapot.
Esetemben jogosult lehetek tgyásra ill. gyedre, vagy túl sok a három hónap kiesés? (a jogszabályban, ha jól értelmezem 30napnál több nem lehet) Ha igen, akkor mely év lesz az alapja, a gyednek, ha 2012-ben nem lesz 180 nap munkaviszonyom a táppénz és az említett 3 hónap kiesés miatt. Ugyan úgy a tgyás alap, a 2011-es év?
Válaszát előre is köszönöm!
A.
Ha 2 éven belül csak 3 hónapnyi lyuk van, de egyébként van biztosítási jogviszonyod a tgyás elején, akkor a kimaradt időszak ellenére is jogosult leszel tgyásra és gyedre, sőt utóbbi végig, a baba 2 éves koráig fog járni.
Nem derül ki a kérdésből, hogy most dolgozol-e, úgyhogy nem tudom megmondani, hogy mi lesz az ellátások alapja. Azt feltételezve, hogy van most munkaviszonyod és ez fennmarad legalább a tgyás elejéig, az itt szerzett jövedelem átlaga lesz az alap, csak a bér, a táppénz nem számít bele. Szakbarbár 2012. 07. 03. 09:42
Olyan kérdéssel fordulok Önhöz, hogy 8 hetes kismama vagyok. 2008-tól folyamatosan volt munkaviszonyom 2012.03.28-ig. Utána 90 nap álláskeresési járadékban részesülök 2012.07.01-ig. Úgy néz ki, hogy 2012.08.01-től újra lesz bejelentett 8 órás munkaviszonyom határozatlan időre. Tehát 30 nap marad ki most majd júliusban.
Így 2013 januárjában mi alapján számolják ki nekem a tgyást, illetve a GYed-et? a szülést megelőző 180 napból? vagy a 2012-es átlagkeresetemből? Ha az átlagkeresetből, akkor abban beleszámít a 90 napos álláskeresési járadék is? illetve beleszámít a július hónap, amikor nem kerestem semmit? Nagy gond, hogy most kimarad ez a 30 nap?
Nagyon szépen köszönöm a válaszát!
üdvözlettel:
Kis D.
Jó bérnél kedvező, hogy nem szakadt meg a biztosításod. Ha márciusig rosszul kerestél és most jól fogsz, akkor viszont jobban jársz, ha nem pont aug.1-én helyezkedsz el, hanem később. Szakbarbár 2012. 07. 03. 09:36
Helyzetem a következő: kisfiam 2012. április 20-án töltötte be második életévét, azóta gyes-en vagyok.Most 6 hetes terhes vagyok a második babánkkal és táppénzre megyek, a munkáltatómnál azt mondták, hogy mivel gyes alatt megyek táppénzre nem vonatkozik rám a kedvezményszabály és csak a minimálbér 60%-át kapom táppénzként.2001. decembere óta folyamatos a munkaviszonyom, kisfiam születése után tgyásban és gyedben részesültem, összesen kevesebb mint 2,5 hónapot voltam csak gyesen.Kérdésem a következő:valóban nem vonatkozik rám a kedvezményszabály és csak a minimális táppénzt kaphatom?Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel:Lipcseiné Zsanett
Esetedben ha még idén kezdődik a táppénz, akkor annak az alapja helyesen az előző ellátás alapjával egyezik meg, vagyis a kedvezményszabályt kell alkalmazni, mivel az előző év, 2011. elejéig terjedő irányadó időszakban azért nincs legalább 180 bérezett napod, mert 476 napot voltál gyeden. Szakbarbár 2012. 07. 03. 08:05
A kérdésem a következő lenne. 2011 máj.11.-én megszületett a kislányom. Olyan munkahelyen dolgoztam, hogy azonnal táppénzre kellett mennem amint megtudtam, hogy állapotos vagyok. Szeretnénk egy 2. babát is. A "terveinkben" úgy van, hogy, ha a lányunk betölti a 3. életévét addigra születne meg a testvére. 3 évig szeretnék itthon maradni a gyermekemmel. Ha jól tudok akkor a 3. évben már csak 20000 Ft körül kapok havonta. Ha újra állapotos leszek a 2. babával akkor a TP és a többit miből számolják? A félelmem az, hogy a 20000Ft-ból. A kérdésem remélem érthető. :)
Előre is köszönöm válaszát!
Norcus
Kislányom szeptember 16.-án lesz két éves.
Közalkalmazott vagyok ,a kérdésem arra vonatkozna,hogy ha a GYED lejártát követően munkába szeretnék állni,akkor legkésőbb mikor szükséges a munkahelyem számára jeleznem a szándékomat.
Egy-két héten belül derül ki ,hogy a férjem külföldre megy- e dolgozni és ettől függ,hogy visszamegyek e most,vagy csak a GYES lejártát követően dolgozni , a bejelentési határidőt nem szeretném lekésni,bár gyakorlatilag már nagyonis illene biztosra tudnom ,hogy mit szeretnék.
A munkahelyem rákérdezett nemrég és rám bízták a döntést,hogy mikor megyek vissza,azt mondták így is úgy is szeretettel visszavárnak,akár most,akát egy év múlva ,14 éve dolgozom már ott .
A választ előre is nagyon köszönöm!
Andrea
2002 óta folyamatos a munkaviszonyom, két gyermeket szültem, a harmadikat tervezzük. A második gyermekkel 2013. január elejéig vagyok GYED-en. Hármaskát 2013-ra tervezzük. Szeretném, ha meglenne a 180 bérezett napom a szülés előtt, erre van némi esélyem. A kérdéseim ezzel kapcsolatosak.
Szülés előtt 2 éven belül kell meglennie a 180 bérezett napnak? Vagyis ha idén szeptemberben lesz az első bérezett napom, akkor 2014. szeptemberében kell legkésőbb megszületnie a harmadik gyermeknek?
Van bármilyen jelentősége annak, hogy ez folyamatos 180 nap-e, vagy meg van szakítva? Például elkezdem kivenni szeptemberrel a felgyűlt szabikat, utána dolgozok pár hetet, táppénz, újra szabi...
A bruttó bérem jóval magasabb, mint a dupla minimálbér, ezért is nem mindegy, hogy mi lesz az ellátások alapja.
Nagyon köszönöm a segítséget!
A bérezett időszakok lehetnek több részletben is és akár több évből is összejöhetnek, pl. 2012 szeptembertől 2013 februáig.
Még nem tudod, hogy mikor lesz bérezett időszakod és mikor szülsz, így konkrétumot nem tudok írni, de remélhetőleg érteni fogod így is és tudod majd alkalmazni egy konkrét helyzetre. Szakbarbár 2012. 06. 28. 20:04
Elég nagy gondba vagyok,és eddig még senki sem tudott kielégítő választ adni nekem! 2013.Januárra vagyok kiírva 3. gyermekemmel. 2009-ig vállalkozó voltam,2009 május-ban visszaadtam a váll.igazolványom. Azután nem voltam bejelentve sehová.Viszont az akkori könyvelőm sem értesített,hogy továbbra is fizetnem kellene a Tb-t.Szóval 2009 máj. óta nem fizetek semmilyen járulékot,de azóta voltam már tüdőgondozáson,vérvételen,háziorvosnál,és sehol sem dobott ki a gép. Idén januárban regisztráltak mint munkanélkülit, (de segélyt nem kapok) nem tudom hogy a munkaügy fizet-e utánam valamit.Szeretnék érdeklődni,hogy ha még most elkezdem fizetni a havi 6300 ft-ot,akkor jár-e a gyes,illetve a kórházi ellátás?
Köszönettel,Rita
Ha 2009 óta voltál tgyáson, gyeden, gyesen, akkor ezek alatt még jogosult voltál az egészségügyi ellátásra, úgyhogy nem biztos, hogy 3 éve veszed igénybe jogosulatlanul az egészségügyi szolgáltatást.
Ha kapnál álláskeresési járadékot, akkor amellé járna a biztosított státusz, így, hogy nem kapsz ellátást, ezen a jogcímen sem jár az egészségügyi szolgáltatás. Érdekes egyébként, hogy nem kapsz, ha volt babázás az utolsó 5 évben, akkor ennyivel kitolódik az az időszak, ahol a munkaviszonyt, vállalkozást nézik. Itt már csak volt valami járulékfizető időszak... Aki ezt kimerítette, az egy nem tudom, hogy milyen nevű segélyre jogosult az önkormányzattól, emellé szintén jár az egészségügyi szolgáltatás. Nézz utána ezeknek, hogy nem lehetsz-e valamire jogosult.
Ha nem, akkor először jelentkezz be az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére valamikor mostantól - adóhivatal, 12T1011-es nyomtatvány, néhány hónap múlva pedig intézkedj a nyitott jogviszony lezárása ügyében. Ne az egészségbiztosítónál, hanem annál, aki elmulasztott kijelenteni. Szakbarbár 2012. 06. 28. 19:57
Sokat olvasgattam már itt a kérdéseket, találtam is a magaméhoz hasonlót, de kérlek segíts, hogy jól értelmezem-e magamra a dolgot.Szóval a helyzetem:2010. január 6- án született első gyermekem, vele a maximális ellátásokat kaptam, szerződés szerinti bérem br. 143000 ft, munkahelyemen "állományban" vagyok. 2012 januártól 7-től tehát gyesen vagyok. Szinte ezzel egy időben kiderült, hogy újra babát várok, 2012. szeptember 21-re vagyok kiírva. Eddig bárkit kérdeztem személyesen a MEP-től, mindenki azt mondta, bármit csinálok, a szerződés szerinti bérem lesz az alap, de én ebbe nem nyugodtam bele.Nagyon sokat kutattam már, hogy fog alakulni a pénzügyi helyzetem a jövőben:Arra jutottam, hogy a tgyás-sal nem járok rosszul, kb. ugyanannyi mint az elsőnél. De most jön a probléma: A gyed igénylésem már átcsúszik a jövő évre, tehát nem az lesz az alapja, mint a tgyás-nak. Mivel több, mint 180 napot leszek gyesen, először megijedtem, hogy a minimálbér szerint kapom majd a gyedet. De és kérlek ebben segíts:úgy gondolom előző válaszaid alapján, hogy 2013. februártól (a gyed igénylés napjától) visszafelé számolva 168 napot tgyás-on leszek, van 2012-ben 6 nap gyedem, ez 174 és legalább 6 napot táppénzre kell mennem, hogy a gyedet ne a minimálbér alapján kapjam.Tehát meg szeretném kérdezni, hogy jól gondolom-e- adolgokat. Akkor elég, ha 2012. augusztus 1-től táppénzen leszek, kb. augusztus 20-tól tgyás-on és így majd nem a minimálbér alapján kapom a gyedet?Bocsánat, ha kissé zavaros vagyok és hosszúra nyúlt a kérdésem, már csak abban bízom, hogy Ön segít helyre rakni a dolgokat.Köszönöm előre is a választ.
A következő kérdéssel fordulnék Önhöz.
Párommal 2013.02.25-re várjuk első kisbabánkat. A jelenlegi munkahelyemen 2,5 éve dolgozom, munkaviszonyom határozott idejű, amit évente hosszabbítanak meg. (Ez az időpont idén november 30-ra esik) Előző évi bruttó átlagkeresetem havonta 142.000,- Ft volt, ehhez jött még hozzá bruttó 650.000,- Ft összegben jutalom. Táppénzen még sohasem voltam. Idei bruttó jövedelmem havonta 175.000,- Ft, amihez idáig bruttó 150.000,- Ft jutalom jött még pluszban. A kérdésem a következő lenne:
Ha szeptembertől mennék el táppénzre, milyen juttatásokra számíthatok? (Tgyás, gyed, táppénz összege.)Hogyan járnék jobban? Ha végigdolgoznám ezt az évet, vagy ha előbb elmennék táppénzre?
Előre is köszönöm válaszát!
Holnap lesz az év 180 napja. Ha még dolgozol, akkor mostmár nagy gond nem lehet. A táppénz nem számít bele az ellátások alajába, ha 8 havi béred lesz, akkor 8 hónap naptári napjaival osztják a bért az átlaghoz. A 180 bérezett nap megléte pedig biztosítja, hogy a gyeded 2013-ban emelkedhessen - ez akkor tart lépést az újévi minimálbérrel, ha legalább 180 bérezett napból volt megállapítva. A táppénzre menés optimális időpontja június 29, vagy ehhez minél közelebb. Ennek az az oka, hogy minél kevesebb bérezett napod van, annál jobban emeli az átlagot a jutalom - azt feltételezve, hogy az egy fél évnél rövidebb időszakra vonatkozott. A jutalom osztószáma ugyanis a rendszeres jövedelem (sima bér) osztószámával egyezik meg, ha ennél rövidebb időszakra vonatkozott.
Mivel a jövőre induló ellátások attól is függenek, hogy idén mennyit dolgozol - a jutalom beszámítása az, ami többesélyes - , ezért azt egyelőre nem lehet megmondani, hogy a tgyásod és a gyeded mennyi lesz. Egyedül egy idén induló táppénzt tudok mondani, a számításnál abból indulam ki, hogy a 650.000 jutalom legfeljebb 1 évre került kifizetésre és a kifizetés 2011-ben történt - decembernél ez nem feltétlen van így. Ezekkel a paraméterekkel, családi kedvezmény nélkül egy 30,5 napos hónapra átlagban nettó 99.000 Ft a táppénz,de ezt soha nem fogod ennyinek érezni, mert egy kifizetésbe legfeljebb egy 28 napos időtartam tud belekerülni (egy folyamatos táppénzes papír 14 napra szól.) 28 napra nettó 91.000 Ft körüli összegre számíthatsz. Szakbarbár 2012. 06. 27. 22:36
Segítséget szeretnék kérni arra vonatkozóan hogy mennyi szabadság jár nekem GYES után.
2009. január 05-től vagyok táppénzen, 2009 július 29.-én szültem, 2012 július 29.-én jár le a Gyesem.
Nem szeretnék visszamenni az előző munkahelyemre, saját vállalkozás elindítását tervezem és tudni szeretném hogy hány napi szabadság jár az elszámolásnál.
Köszönettel,
Névtelen
A gugli több száz találatot hoz a témában az életkor szerinti alapszabadságra, úgyhogy addig végtelenül egyszerű a dolog, hogy a teljes 2009-re, 2010-re, 2011-re mennyi szabadság járt. Viszont nem minden évben járt a teljes évre, mert csak a gyed első évének a végéig jár. Azt feltételezve, hogy a tgyást a szülés napjától igényelted, az ezután következő gyed 1. éve 2011.01.12-ig tartott. 2009-re és 2010-re a teljes éves szabival számolhatsz, a 2011-esből viszont csak 12/365-öd rész, ez akárhány éves vagy is, mindenképpen 1 napra jön ki. Add össze a 2009-es és 2010-es teljes évi napokat és ezt az 1-et, ami kijön, annyi szabid van. Szakbarbár 2012. 06. 27. 22:22
Segítségét szeretném kérni, mert szerintem a tgyás és a gyed-em is rosszul számolták el! Szeretném a véleményét kérni, hiszen szeretnék fellebbezni az oep határozat ellen, Ön szerint is igazam van? Arról nem is beszélek, hogy határozatot csak most kaptak, több mint fél év elteltével a tgyásomról...azt mondta a helyi oep, hogy nekik nem is kell kiküldeni vagy határozatot sem hoznak, hisz annyira egyértelmű az ügyem...erre Pest...kell határozat és ragaszkodjak hozzá! Már csak ez is gyanús, hisz ha nincs határozat, nincs mi ellen fellebbezni! :(
2009. okt-2009.nov-ig nincs semmilyen biztosított viszonyom. 2009. nov. 16-2010.dec. 31-ig volt bejelentett munkám. 2011. jan-2011. aug. 10-ig semmi megint...csak magam után fizettem az 5600-at. 2011. aug. 11-től 2011. okt. 21-ig álláskeresésin voltam 214 EFt napi átlagkeresetet állapítottak meg. 2011. okt. 21-től 2012. ápr. 5-ig tgyás. Majd 1 napra továbbfolyósították az álláskeresésit és kiléptetett a rendszerből a munkaügyi kp-os. 2012. ápr. 6-tól 2013. júl. 31-ig gyed jár. A helyzet ott tart, hogy állásfoglalást kértem az oeptől és 2012. ápr.25-én megkaptam a tgyás és gyed határozatot is egy levélben.
482 nap biztosított napom, ebből 71 nap álláskeresési, 168 nap tgyás...és ugye csak a folyamatosság miatt csak előző év jan. elejéig mehetnek vissza, tehát nincs meg a 180 napom a tgyáshoz....de a gyedhez meg azért nincs meg, mert tgyáson voltam 168 nap, ami nem 180nap...azzal is érvelnek, hogy 180 kellene, hogy a minimál dupláját kapjam....de ott van feketén-fehéren, hogy ha nincs meg közvetlenül előtte...ugye a gyednél meglenne, de azért nincs meg mert csak a tgyás figyelembe vehető jövedelem, az álláskeresésim nem! A 2011 előtti bejelentett szerződés szerinti pénzemet nem figyelhetik, hisz az álláskeresési előtt 180 napnál nagyobb megszakításom volt...
Kérdéseim:
-eddig miért nem kaptam határozatot,
-mennyi tgyás járt volna részemre, mert most a minimálbér kétszeresét fizették, de ezért is könyörögnöm kellett 2 és fél hónapig, hogy legalább ennyi legyen, meg akartak győzni, hogy a minimálbér szerint kell elszámolni. De szerintem a minimálbér kétszerese minimum és legfeljebb az álláskeresési járadék alapját képező átlagkereset alapján kellett volna a tgyást számolni...arra hivatkoznak, hogy 30 napnál nagyobb volt a megszakításom...de a honlapjukon a tájékoztatóban is az van, hogy a minimálbér 2-szerese, legfeljebb az álláskeresési átlagkeresete, tehát azt nem lépheti túl!!!
-Másik a GYED-em: a minimálbérből számolják, holott egyértelműen benne van a 48.§ (4) pontjában, hogy kivétel az (5)...ha tgyás miatt nincs meg a 180 napom... szerintem ez vonatkozik rám!
Őszintén szeretném a véleményét, igazam van-e vagy tévedek...már kezdem unni az oep viselkedését és a flegma, nemtörődöm hozzáállást, ja a telefont sem veszik már fel nekem...:( Mi lenne ha Én is kikelnék magamból és elmondanám a véleményem...
Kérem, ha tud a héten válaszoljon, hisz rohamosan telnek a napok a fellebbezés leadásáig!
Ha tud valakit aki segít a fellebbezést megszerkeszteni, kérem írja meg a címét, telefonszámát, sürgős lenne!
Köszönöm segítségét!
A tgyás alapja a minimálbér kétszerese, a gyedé már csak az egyszeres minimálbér. A tgyásé azért a minimlbér kétszerese, mert nincs figyelembe vehető tényleges jövedelmed, miután megszakad a biztosításod, ilyenkor álláskeresési járadékról igényelve a járadék alapját képező átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a tgyás alapja. Több nem lehet, mert ahhoz folyamatos biztosításból legaláb 180 bérezett nap kellene, ilyen pedig a biztosítás megszakadása miatt nincs.
A gyed alapja valóban a minimálbér, erre nem vonatkozik a kedvezményszabály, amit találtál. Egyetlen szó miatt nem vonatkozik rá, az ominózus mondat úgy kezdúdik, hogy ha a biztosított... Te nem voltál biztosított a tgyás folyósítása alatt, a járadék meg - ami alatt biztosított voltál - nincs a "méltányolt" okok között. A járadék szüneteltetése mellett kapod tgyás azért nem tartozik ide, mert a tgyás a járadék szünetelése után kezdődött, a járadék szünetelésével pedig a biztosításod is szünetelt. Ez ilyenkor passzív - biztosítás megszűne után kapott - tgyásnak minősül, nem pedig "aktív biztosítottnak járó" ellátásnak.
Az, hogy közben ketyeg a szolgálati időd és jár az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság, az 2 másik történet, de pénzbeli ellátásokra jogosító biztosításod, ami egy 3. kategória nem volt a tgyás folyósítása alatt, innentől kezdve pedig nem igaz az, hogy a biztosított tgyás miatt nem tudta produkálni a 180 bérezett napot. Megjegyezem, ez eleve csak 168 nap, többed pedig nincs,mert az álláskeresési segély nem olyan ellátás, amiből a pénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizetni kellene, vagyis nem számít bérezett napnak.
A lényeg tehát, hogy mind a tgyás, mind pedig a gyed teljesen jól lett megállapítva, nincs amiért fellebbez, mert a tényállás teljesen egyértelmű és az egészségbiztosító helyesen járt el.
Szakbarbár 2012. 06. 27. 22:15
Pár napja kérdeztem Tgyás illetve szabadság ügyben. Köszönöm válaszát, sokat segített!
Írta, hogy nem említettem mennyi a bérem, és így csak általánosságban tud információt nyújtani. Azután jutott eszembe, hogy kifelejtettem, miután a kérdésemet elküldtem, és már utólag nem tudtam hozzáírni.
Most pótolom: 2011. évben bruttó bérem 152.000.-Ft volt (nettó 89.513.-Ft), idén 2012-ben bruttó bérem 159.900.-Ft (nettó 109.734.-Ft, családi adókedvezménnyel együtt). Amit előző kérdésemre írt, azt úgy értelmeztem, mindegy, hogy tgyást igénylem 28 nappal előbb, vagy táppénzt kapok, mert bruttó bérem nem éri el a minimálbér kétszeresét. Jól gondolom? Vagy valamelyik lehetőséggel jobban jönnék ki anyagilag?
Illetve az eltelt pár napban felmerült bennem még egy kérdés. Köztisztviselő vagyok, határozatlan idejű munkaszerződéssel. A cafateriaval mi a helyzet? SZÉP kártyát és Erzsébet utalványt kapok. Erre is azt mondták, addig jár, amíg dolgozok, így augusztus 31-ig, időarányosan kértem azt is. Egyik kolléganőm szerint az is jár egész évre. Ezzel kapcsolatban mit tud mondani nekem?
Köszönettel
Moncs85
A kafetériáról a munkáltató a belső szabályzatában dönt. Erre csak annyi előírás van, hogy egységesen kell eljárnia az azonos helyzetben lévőkkel, tehát pl. vagy minden kismamának ad, vagy egyiknek sem, ha ad, akkor egyforma időre, pl. úgy határozza meg, hogy valamilyen ellátás tartamára még ad. A leggyakoribb az, hogy csak a ténylegesen munkában töltött időre, esetleg még a táppénzre adnak, hogy a babázás időszakára is, az nagyon nem jellemző. Szakbarbár 2012. 06. 27. 06:49
A segítségét kérném!
Tervezném a második gyereket ezzel kapcsolatban szeretnék kérdezni munkaügyi témában.
2009 óta folyamatos volt a munkaaviszonyom ami most szünt meg a felszámolás miatt, jelenleg gyed-en vagyok 2012. novemberig vagyok utána 2013 novemberig gyes-t kapok.
2013-ban tervezném a második baba születését!
- milyen ellátást fogok kapni, így hogy megszünt a munkaviszonyom 2012. májusban?
- hány ledolgozott nap kellene nekem dolgozni ahhoz hogy 2013-ban a gyed-et kaphassak , valamint számít e hogy gyesről mennék majd gyed-re?
Várom válaszát
Köszönettel
Viktória