Kérdezz-felelek
Segítségét szeretném kérni születendő gyermekem után járó tgyás és gyed összegével kapcsolatban.
2007-től dolgozom jelenlegi munkahelyemen. 2010.10.13-tól első gyermekem születéséig 2010.11.27-ig betegszabin+táppénzen voltam. Gyermekem születésétől 2010.11.27-től tgyáson, majd gyeden voltam két éves koráig 2012.11.27-ig. A gyed lejártától a felgyülemlett szabijaimat veszem ki, mely kb február végéig tart. Második babánkat 2013.06.08-ra várjuk. A szabadság lejártától szülésig táppénzen lennék. A bérszámfejtő szerint nem fogok magas tgyást kapni a második gyermek után, mint az elsőnél, mert nincs meg a 180 ledolgozott napom szülésig.
( „Ha az anya nem rendelkezik a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultságot megelőző évben és a szülési szabadság kezdő napját közvetlenül megelőzően sem 180 naptári napi, figyelembe vehető jövedelemmel, akkor a terhességi-gyermekágyi segély napi összegének alapja a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének (2012-ben 186.000 Ft) harmincad része.” )
Kérdésem az volna, hogy hogyan járok jobban? Táppénzen legyek a szabik után szülésig és onnantól tgyás, vagy táppénz és szülés előtt 1 hónappal igényeljem meg a tgyást, vagy szabik után menjek vissza gyesre a szülésig? Tényleg semmiféleképpen sem tudom elérni a magas tgyás összegét a második gyermekemnél ha nem megyek vissza dolgozni? A tgyásnál nem veszik figyelembe, hogy nem voltam gyesen, csak szabadság + táppénz volt a szülés előtt? Mekkora összegű ellátásra számíthatok, tényleg a tgyásom és a gyedem is a minimálbár kétszerese után fogják számolni? Meddig és kb milyen összegű ellátást fogok kapni a második baba után? Sajnos a kalkulátorok nem alkalmasak második baba utáni ellátás kalkulálására.
Bruttó bérem: 290 e Ft.
Válaszát előre is hálásan köszönöm.
Köszönettel:
R
Korlátlan tgyáshoz legalább 180 bérezett naptári nap kell, ebbe csak a szabadásg, ünnep, munka tartozik bele.
Csak a tgyás miatt fájjon a szíved, a gyednél szinte semmit nem buksz, mert ott az pontosan annyi lesz így is. Idén legaábbis, mert utána nem emelkedik, mivel csak a +180 bérezett napból megállapított gyedek emelkednek.
Minimálbér kétszereséből számított tgyás családi kedvezmény nélkül a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 117.000, a gyed nettó 101.000. Azért több a tgyás, mert abból nem vonnak 10% nyugdíjjárulékot.
Szakbarbár 2013. 01. 19. 20:04
Folyamatos munkaviszonyom volt 2009.10.hónaptól, a bruttó bérem volt 250e, amikor megszületett első gyermekem 2011.03.01.-én. Maximum gyedet kapok még, majd 2013.03.01-től gyest fogok kapni az első gyermekem után. Tegnap mondta nekem a munkáltatóm, hogy jobban járnék, ha nem mennék vissz a gyes mellett dolgozni, mert nagy az esélye az elbocsátásomnak. Próbáljam még kihúzni pár évig. Amúgy is kistesót szeretnénk, ezért szerettem volna dolgozni közben.
Ha állapotos leszek gyes alatt, akkor érdemes lenne elmennem táppénzre, úgy, hogy a gyest a nagymama igényelné? Ez esetben mennyi lenne a táppénzem? Vagy előtte vegyem ki az összegyűlt szabikat és betegszabi után táppénz?
Úgy tervezzük, hogy ne legyen több, mint 6 hónap gyes, a kedvezményszabály értelmében, hogy még a tgyás is jó legyen.
Ha úgy alakul, hogy állapotosan sem tudnak visszavenni (ez kötelező lenne amúgy?) hogy járnék jobban anyagilag a 2. gyerekvállalásnál?
Köszönöm szépen megtisztelő válaszát.
Hermi
Ha nem lesz 180 bérezett naptári napod munkából és szabadságból, akkor mindegy, hogy mennyivel lesz kevesebb, akkor a minimálbér kétszerese a tgyás és a gyed alapja és a gyed nem emelkedik az új évben. +180 bérezett nappal a tgyás alapja a teljes bér, a gyed pedig lépést tart a minimálbér kétszeresével.
Tgyásnál nincs kedvezményszabály, az táppénznél és gyednél van. Ezeknél sincs olya, hogy 6 hónapnál kevesebb gyesnél jól jársz, ennél többnél meg rosszul. A gyednél nagyon kicsi az esély arra, hogy nem a kedvezményszabály jön be akkor, ha nem dolgoztál a 2 baba között, mert a gyed előtt van 168 nap tgyás, és ha csak legalább 12 nap munka, szabadság vagy táppénz van még, akkor már a kedvezményszabályt kell alkalmazni. Tehát akár 1 év gyes, majd 2 hét szabadság/táppénz és ezt követő szülés után sincs gond.
Táppénznél valamivel nagyobb az esély a minimálbér alapú táppénzre, mert azelőtt nincs meg élből 168 "méltányolt" nap a 180-ból nap. Nálad 2013 végiig induló táppénznél még a kedvezményszabályt alkalmaznák akkor, ha addig végig gyesen lennél. Szakbarbár 2013. 01. 19. 19:54
Előszőr is köszönöm, hogy időt és energiát fordítasz ránk és megpróbálsz segíteni legjobb tudásod szerint! Lehet tipikus eset a miénk, mi mégis tanácstalanok vagyunk, hogy vajon mit csináljunk a következőkben. Ebben kérném segítséged.
Jelenleg GYED-en lévő kismama vagyok 2013. július 24.-ig (2011. júl.24-én született első gyermekünk). Tervezzük a második gyermekünket és tanácstalanok vagyunk az ügyben, hogy „anyagilag” melyik verzió lenne a legjobb számunkra.
Tények:
- 2011.júl.24.-ig folyamatosan dolgoztam egy multi cégnél 2006 óta, és a munkaviszonyom megvan. Hogy mennyire biztos az állásom az más kérdés, ha visszamennék. Utolsó havi br. jövedelmem: 550.000 HUF. Az első gyermek utáni TGYÁS, GYED-el nem volt gond.
- 2014-ben szeretnénk, hogy megszülessen a második gyerkőc (de nem kőbe vésett az időpont)
- kicsit szeretnék is visszamenni dolgozni
Kérlek, adj tanácsot, hogy mi lenne a leg célszerűbb esetünkben:
a) Maradjak GYESen 2013. júl. 24. után (ne menjek vissza dolgozni) és próbálkozzunk a teherbe-eséssel, hogy 2014-ben szüljek valamikor? Ilyenkor, ha jól tudom a TGYÁS maximalizált az első gyerek alapja után, és a GYED is kevesebb, mint a mostani.
b) 2013. szept.-ben visszamenni 6 órában GYES mellett, dolgozni. Lenne: 7 hónap GYEDem, 1 hónap GYESem és 4 hónap munkabér-hónapom 2013-ban. Ebben az esetben mi alapján fog számolódni a második gyerkőc TGYÁSa és GYEDe? 180 bérezett-nap (a jogosultság miatt) az előző naptári évben, vagy a TGYÁS megkezdésétől visszafelé számolva kell meg legyen? Ha csak a 2013.-as 4 hónapnyi béremet veszik alapul, mint jövedelem, akkor, ugye időarányosan veszik? (napi átlag alap = 4*ber/4*30)… ugyanaz mintha egész évben dolgoztam volna átlag szerint?
c) Re: na NEM az előzőre a válasz, akkor gondolom, minél többet dolgoznék 2013.ban annál jobb lenne a TGYÁS,GYED alap 2014-ben? Mert lenne egy lehetőség 2013.ápr.-tól visszamenni dolgozni, az viszont 8 órát kíván, és még itthon is maradnék a kicsi fiunkkal 2 éves koráig. Elég lenne, ha csak szeptembertől mennék vissza?
d) Egyéb javaslat/lehetőség? (hallottam felgyűlt szabi kivevés, fizetett nélküli szabi, táppénz variációkról - ezeket érdemes esetemben használni?)
Válaszodat és idődet még egyszer köszönöm:
Andrea
A gyednél minimális különbség van csak: 180-nál kevesebb nappal a gyed alapja a tgyás kezdétén aktuális minimálbér kétszerese és végig ez marad, +180 nappal a gyed elején aktuális minimálbér kétszerese és a következő évben emelkedik a minimálbér növekedésével együtt.
Az átlaghoz a bért és csak ezt annyi naptári nappal osztják, amennyire vonatkozott.
Ha részmunkaidőben mész vissza dolgozni, akkor a munkaszerződést célszerű cask a tényleges munkábaállástól módosítani, hogy a szabadságra még a teljes munkaidős béredet kapd.
Ha a gyed végén terhes lennél és nem akarnál ennyire dolgozni, akkor a táppénz többszöröse a gyesnek és semmit nem befolyásol negatívan, mert nem számít bele a következő ellátások alapjába. Szakbarbár 2013. 01. 19. 19:43
Gyesről munkába visszatérni szándékozó kismama vagyok, és a szabadságaim tekintetében szeretnék tisztán látni, ebben kérném az Ön segítségét.
Jelenlegi munkahelyemre első fiam születése után kerültem, gyes ideje alatt, 2009. június 1-től állok a cég alkalmazásában. Második kisfiammal 2010. tavaszán lettem várandós, 2010. nyarán kerültem veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre, amit 2010. októberében megszakítottam, hogy a 2010. évi szabadságaimat kivegyem, majd ezután újra táppénzes állományba kerültem. Kisfiam 2010. december 30-án született.
A tgyást illetve gyedet kaptam a kisfiam két éves koráig, tehát 2012. december 30-ig. Azóta gyesre vagyok jogosult, megigényeltem már.
Szeretném tudni, hogy az elmúlt időszakra, amióta a gyermekem megszületett, mennyi szabadság illet meg? Két gyerekem van, mindkettő után én igénylem meg a gyerekek után járó pótszabadságot. Nem tudom, a kisebbikre jár-e már pótszabi 2010-re, mert abban az évben született, de nyilván év elején még nem nyilatkozhattam a rá eső pótszabadságról. Illetve azzal sem vagyok tisztában, hogy a munka törvénykönyve szabadságra vonatkozó változásai engem hogyan érintenek a szabadságok tekintetében.
Szeretném azt is megtudni, hogy a visszatérésemkor (vagy esetleg ha felmondanak, nem vesznek vissza), a szabadság csak letölthető vagy kifizethető is?
A felgyűlt szabadságot milyen összeggel számolják el? Tudomásom szerint ha visszavesz a cég, meg kell hogy kapjam a cégnél időközben történt béremeléseknek megfelelő összegű béremelést. A szabadságokra már az emelt összeg után kapok pénzt?
Illetve szeretném megtudni, hogy ha esetleg nem tudnak visszavenni, milyen hosszú most a felmondási idő (szerződésem szerint egy hónap, nem tudom, törvényileg van-e változás), illetve milyen végkielégítési szabályok vonatkoznak rám? (Kollekítv szerződés nincs)
Köszönettel várom válaszát.
Pótszabadságot ha nem igényeltél abban az évben, amikorra járt, akkor csak a munkáltató jóindulatán múlik, hogy 3 év távlatából megadja-e.
Volt egy átmeneti időszak év végéig, amikor akkor is meg lehetett váltani a szabadságot, ha a kismama visszament dolgozni, ez a rövid életű szabály azonban ellentétesnek bizonyult egy uniós szabállyal, úgyhogy erre már nincs mód. Most megint csak akkor lehet megváltani, ha megszűnik a munkaviszony, egyébként természetben kell kiadni.
A szabadságra a szabadság időpontjában érvényes bér jár. Ha idő közben volt béremelés, akkor az Téged is megillet, ennek esedékessége a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően nap, tehát a szabadság első napja.
3 és 5 év közötti munkaviszonynál 35 nap felmondási idő és 1 havi végkielégítés jár. Szakbarbár 2013. 01. 09. 00:01
2013.01.01-én írtam már önnek,hogy a felmondásom aláírása után derült ki hogy kismama vagyok. A másik munkáltató így már nem kíván engem foglalkoztatni. Ebben az esetben hogyan tudnám átvészelni ezt az időszakot hogy mégis biztosított legyek? Ha esetleg alkalmi munkavállalóival sikerülne havi 8-10 napot dolgozni,de lehet hogy csak 4-6 óra alkalmanként,akkor az a biztosítotti jogviszonyba hogyan számolható be?Ha sikerülne határozatlan idejő szerződést kötni valakivel,majd gyorsan elmennék táppénzre a szülésig akkor a tgyás és gyed megállapítása szempontjából van e jelentősége annak hogy a szerződés teljes vagy részmunkaidős,vagy ennek számításakor csak a munkával keresett jövedelmet nézik.
Az új munkáltatónak simán alkalmazhatna egyelőre 3 hónap +1-2 napra határozott időre, ezen belül 3 hónap próbaidővel. Ezzel semmi rizikója nem lenne, csak lenne egy korrekt és hálás munkavállalója. 3 hónap után meg lehetne 1-1 hónapokat hosszabbítani. Ha a tgyás 1. napján még van munkaviszonyod, akkor járna végig a tgyás és a gyed.
Ha mégis összejönne egy határozatlan idejű munkaviszony, akkor az idén induló táppénz és tgyás szempontjából mindegy, hogy idén mi van, mert ezekneka tavalyi év az alapja. Ha idén nem lesz 180 bérezett napod, akkor a gyed alapja annyi, mint a tgyásé volt, tehát akkor a gyed szempontjából is mindegy, hogy milyen ez az év.
Ha valami nagyon jó béred volt tavaly, akkor keress meg, tudok javasolni valamit. Szakbarbár 2013. 01. 08. 23:15
Helyzetem az alábbi:
2011. szeptember 5-én született meg a kisfiam, itthon vagyok vele gyeden. Tervezzük a kistestvért. Munkáltatómnál 2004. májusa óta állok munkaviszonyban. (A cég budapesti egysége - ahol dolgoztam - megszűnt, Debrecenben működik tovább.)
Azt szeretném megtudni, hogy mi a teendő (cég felé és a hivatal felé) abban az esetben, ha:
- a következő gyermekkel még a gyed alatt terhes leszek;
- ha a gyes alatt leszek terhes;
- illetve ha a gyes lejárta után fogan csak meg a baba. (Akkor a cég felé jelezni kell, hogy letelt a gyes? Úgy tudom már nincs védelem ilyenkor, viszont újabb munkaviszony kellene, hogy az ellátásokat kapjam a második gyermek után is?)
Sajnos a neten nem találtam egyértelmű választ a kérdéseimre, de szeretnék világosan látni, hogy mikor, mi a teednő.
Válaszát előre is köszönöm.
Audrey
Ha gyedről vagy gyesről táppénzre mennél, akkor a táppénzes papír beküldésével tudod jelezni, hogy az ellátások közötti választás jogával így éltél, de azért pár sort írhatsz is hozzá. Ha a gyed után mennél táppénzre, akkor 2 sorban jelentsd be, hogy terhes vagy, mikorra várható a szülés és küldd a táppénzes papírt.
Ha nem jön ketteske, akkor a gyes vége előtt jelentkezni kell munkára, ragaszkodj hozzá, hogy szeretnél dolgozni a munkaszerződésed szerint. A cégnek erre majd felmond, mert nem tud a munkaszerződésed szerint foglalkoztatni, hiszen telephelye már nincs ott, ahol dolgoztál, munkaszerződést módosítani pedig cask közös megegyezéssel lehetne, amit Neked nem muszáj elfogadnod. Ha nem tudnak Veled mit kezdeni, akkor fel kell, hogy mondjanak és fizetni kell a felmondási időre járó bért és a végkielégítést. Szabadságmegváltást (vagy természetben történő kiadást) mindenképpen, akárhogyan szűnik is meg a munkaviszony. Szakbarbár 2013. 01. 08. 23:08
2013.02.16-án lejár a GYES-em, munkáltatóm szerint 67 nap felhalmozott szabadságom van, ha jól számoltam, így 2013.05.27-ig tudnék szabadságon lenni. 2013. szeptemberig valahogy meg kellene oldanom, hogy itthon legyek a gyerekekkel, mert nem tudom őket sehova elhelyezni.
Azt szeretném kérdezni, hogy milyen lehetőségeim vannak? A 2013-ra járó szabadságot kivehetem-előre, ha igen, akkor mennyit, a teljes évit, vagy időarányosan? Szabadság után el lehet-e menni 15 nap betegszabadságra és utána táppénzre - van-e erre valamilyen hivatalos mód, vagy ez teljesen a háziorvoson múlik, hogy kiírna-e engem?
Nagyon szépen köszönöm!
Eszter
Próbálj meg fizetés nélküli szabadságot kérni a kérdéses időszakra, bár a munkáltatók nemigen szoktak olyasmire adni, amire nem kötelező. Táppénzre az megy, aki beteg, Nálad erről szó sincs. Különbenis, miért kellene a munkáltatónak és az Egészségbiztosítási Alapnak finanszíroznia a gyermekelhelyezési problémát?
Ha nem kapsz fizetés nélküli szabadságot, akkor meg fog szűnni a munkaviszonyod, hiszen nem tudsz benne dolgozni, ebben az esetben 3 hónap álláskeresési járadékot tudsz igényelni. Szakbarbár 2013. 01. 08. 22:59
Már korábban írtam Önnek, de közben beszéltem a könyvelővel, és kiderült, hogy a gyed lejártával már "kiírtak" a cégből.
Tehát most nincs állásom, gyesen vagyok oktig. Szept-ben jön a baba.
Ha most elmegyek dolgozni, a szülésig csak 160 munkanapom lehet maximum. Érdemes-e, így jobban járok-e anyagilag, vagy kevés nap miatt nem számít semmit sem?
Valamitn, ha nincs meg a bizonyos 180 nap, akkor csak gyedet kapok, tgyást nem? Vagy gyedet sem?
Köszönettel
Erika
Idézem a legutóbbi levelet.
...2010. júliustól dolgozom egy cégnél, 2010. októbertől pedig tgyás/gyeden voltam. (Előtte munkanélkülin.)
Jelenleg 2013. októberig gyesen vagyok. Ennek lejárata előtt megszületne a kistesó.
A főnököm azt mondta, nem tudnak valamilyen hivatalos szabálynak megfelelni 2013. jan. 1-jétől, így megszűnik a cég, vagy kiléptetnek, nem tudom pontosan.
Úgy tudom, ez a gyesemet nem érinti, de akkor a baba után mire leszek jogosult? Akkor is gyesen maradok, mivel nem leszek jogosult gyedre/tgyásra? Úgy tudom a jelenlegi babánál kimerítettem a gyed keretemet, a munkában töltött napok számát tekintve.
Keressek munkát, ami esetleg beszámítana? Mit lehet tenni ilyen esetben? Esetleg dec 31-étől, amíg még "él" a cég, menjek vissza hogy ki tudjam venni a szabimat, és utána táppénz?
Előre is köszönöm
Erika
Egy céget még végelszámolni sem lehet fél évnél rövidebb idő alatt, úgyhogy nem fog egyik napról a másikra csak úgy megszűnni a munkaviszonyoddal együtt. Komoly esélyed van, hogy a következő tgyás 1. napján még fenn volt állni a munkaviszonyod, ha pedig így lesz, akkor passzív jogon végig jár majd a tgyás és a gyed. Ha nem húzódna el addig a végelszámolás, akkor 90 nap álláskeresési járadékra vagy jogosult, innen is tudsz tgyást és gyedet igényelni, de utóbbi alapja így csak a minimálbér.
Szakbarbár
2013. 01. 03. 20:34
Ha nem teszed, csak gyest fogsz kapni ketteskével, mert nem lesz aktuális biztosítási jogviszonyod, ami a tgyás és a gyed egyik jogosultsági feltétele. Legalább a tgyás 1. napján még kell munkaviszony ahhoz, hogy utána passzív jogon járjon minden. Szakbarbár 2013. 01. 08. 22:52
+180 bérezett napra az hajt, akinek ennél több a bére, hogy korlátlanul magas lehessen a tgyás. És az, aki nem maga után járulékol... Aki ezt teszi, az a mielőbbi táppénzre hajt. Szakbarbár 2013. 01. 08. 22:47
2012. március 3-a óta van munkaviszonyom (határozatlan idejű, ezt megelőzően február 2-áig GYESen voltam). Jelenleg veszélyeztetett terhes vagyok (június 27-re várjuk a babát). Az orvosom táppénzt javasolt, de szeretnék biztos lenni benne, hogy megvannak a szükséges napjaim a TGYÁS majd a GYED igényléséhez. Szóval múlt évre a 180 bérezett nap stimmel, elmehetek-e már most táppénzre, vagy a 365 biztosítási napnak bérezett napnak kell lennie?
Segítségét megköszönve,
üdvözlettel
2012. március 3-a óta van munkaviszonyom (határozatlan idejű, ezt megelőzően GYESen voltam). Jelenleg veszélyeztetett terhes vagyok (június 27-re várjuk a babát). Az orvosom táppénzt javasolt, de szeretnék biztos lenni benne, hogy megvannak a szükséges napjaim a TGYÁS majd a GYED igényléséhez. Szóval múlt évre a 180 bérezett nap stimmel, elmehetek-e már most táppénzre, vagy a 365 biztosítási napnak bérezett napnak kell lennie?
Segítségét megköszönve,
üdvözlettel
A 180-as számnak nem a jogosultsághoz van köze, ez az ellátások összegének megállapításánál érdekes, és ez is csak a tgyásnál és csak annak, akinek a minimálbér kétszeresénél több a bére. Legalább 180 bérezett nap kell ugyanis ahhoz, hogy egy magas bér esetén a tényleges magas átlag és ne legfeljebb csak a minimálbér kétszerese legyen a tgyás alapja. A táppénz nem bérezett nap. Szakbarbár 2013. 01. 08. 22:42
3 gyermek után a családi kedvezményünk 2012. szeptember óta 618.750 Ft, de ennek ellenére a bruttó 321.000 Ft béremből adóelőleget vonnak, ami havi 29-45 ezer között változik. Nem értem, hogy miért, hiszen ez a kedvezmény nettó 3*33ezer=99ezer kedvezményre jogosít, ha jól tudom. Tehát az adóelőlegnek 0-nak kéne lennie számításaim szerint.
Amíg csak 2 gyermek után kaptunk cs. adókedvezményt, akkor is 40 ezer körüli adóelőleget vontak le. És most is, mi változott akkor a 3. gyerekkel?
Ha nem lehet levonni az összes kedvezményt az én béremből, akkor honnan tudhatom, hogy mennyi a fennmaradó, mert azt a férjem tudná a saját béréből jóváíratni.
Köszönöm segítségedet!
Az adóbevalláshoz kiadott igazoláson rajta lesz, hogy mennyi adóelőleg lett levonva. Ennek erejéig lehet érvényesíteni a bevallásban az év közben igénybe nem vett kedvezményt. Ha augusztusig 2 kedvezményezett eltartott volt, szeptembertől pedig 3, akkor az éves bruttó jövedelemelből 3.475.000 Ft adómentes. Ennél több a béred, úgyhogy egyedül is ki fogod tudni használni a kedvezményt.
Tavalyra tehát nem kell megosztani, idénre pedig úgy töltsétek ki a nyilatkozatot, hogy egyikőtök a teljes fizetésére kéri, másikotok pedig a maradékra. Nem csak egész gyerekek arányában lehet megosztani, lehet olyat is, hogy Te 321.000 Ft utáni kedvezményt kérsz, a férjed pedig 297.750 Ft utánit. Szakbarbár 2013. 01. 08. 22:36
Jelenleg gyeden vagyok itthon a 2. lányunkkal. A gyedem 2013. márc. 17-én jár le. A két szülés között visszamentem dolgozni, így a második gyermekem után is magas összegű TGYÁS-t és a maximális gyedet kaptam. Bruttó bérem 400.000 forint.
Eredetileg idén júniustól mennék vissza dolgozni, pontosabban akkor kezdeném kivenni a felgyűlt szabadságomat (kb 60 nap). Így márc. 18-tól júniusig gyesen lennék.
Már tervezzük a következő kistesót, s ez ügyben szeretném a tanácsát kérni, mert nem tudom mikor járok anyagilag a legjobban.
- Ha esetleg hamarosan, még a gyed alatt teherbe esnék, akkor hogy járnék a legjobban, ha a gyed lejárta után
- kiveszem a szabadságaimat és utána táppénzre megyek (előéletem alapján nagy valószínűséggel veszélyeztetett terhes leszek)
- vagy maradok gyesen az eredeti tervek szerint?
- Mit csináljak, ha a teherbeesés a gyes alatt történik?
- Ha elkezdem újra a munkát júniusban, akkor meg kell lennie a 180 bérezett napnak ahhoz, hogy a tgyásom megint a fizetésem alapján kerüljön kiszámításra, ezt jól tudom?
De ha nem lesz meg, mert a veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre kell menjek, akkor mekkora tgyásra és gyedre számíthatok?
Elnézést, ha egyszerre sok a kérdés, de már napok óta böngészem a különböző fórumokat, szakértői oldalakat, de nem kapok egyértelmű választ az egyes esetekre, s szeretnék tisztán látni, hogy ne akkor kelljen kapkodjak, amikor terhes leszek.
Volna még egy utolsó kérdésem is:
- jól tudom, hogyha csak 6 órában megyek vissza dolgozni, akkor nem kell lemondanom a gyesről?
Változtat ez bármit a fentieken?
Válaszát előre is köszönöm,
Orsi
Ha táppénzre mész, akkor az maximális lesz, a minimálbér kétszeresével fog megegyezni.
Heti 30 órás munkaviszony mellett kaphatod a gyest. A fentieket ez semmiben sem módosítja, pontosan ugyanúgy alakul akkor is minden. Szakbarbár 2013. 01. 03. 20:45
Az lenne a kérdésem, hogy a TGYAS, GYED folyósítását kizárja e, ha én látom el az ügyvezetői feladatokat, de a Kft. tevékenységére egyszerűsített foglalkoztatással alkalmazok valakiket.
Előre is köszönöm a válaszát!
Üdv:
Marianna
Helyzetem összetett, amit abból érzékelek, hogy az eddig megkérdezettek (munkahelyek, könyvelő, MÁK, OEP és egy TB-tanácsadó) mind mást mondanak, hogy mire vagyok jogosult, és mire nem...
A tények:
2 gyerekem van, születtek: 2009.03.18. és 2011. 01.18.
most várom a harmadikat, 2013.04.06-ra.
Az első gyerek születése óta TGYÁS-on ill. GYED-en vagyok felváltva. (GYED igénylés napja 1. gyereknél 2009.09.02., másodiknál 2011.07.05.) A jelenlegi GYED-em január 18-án lejár.
Jogviszonyaim:
30 órás közalkalmazotti munkaviszony, fennáll: 2006.11.01-től határozatlan ideig, bruttó bér: 124.856.- (itt fizetés nélküli szabadságon vagyok jelenleg, de nem úgy van lejelentve, hogy f.nélküli GYED/GYES miatt, egyébként ide visszavárnak dolgozni, ha kell vissza is mehetek).
40 órás munkaviszony 2007.09.01. - 2011.08.31. bruttó bér: 174.920.-
egyéni vállalkozó 2005 óta folyamatosan, mindig volt mellette 36 órát meghaladó jogviszonyom, járulékot nem fizetek, bevételeim esetiek, jelenleg csak szerzői jogdíjat veszek fel.
Mivel a 40 órás munkaviszonyom, amely alapján a GYED-et folyósították, 2011-ben megszűnt, többen azt állítják, hogy a 3. gyerekkel nem leszek jogosult GYED-re, vagy ha igen, akkor annak alapja alacsony lesz.
40 órás munkahelyem megsznését a 30 órás helyen lejelentettem, leadtam minden dokumentumot, de azokkal nem kezdtek semmit, nm vették át a GYED folyósítását, és nem módosították a státuszomat, mondván, hogy azt ráér, amikor visszamegyek dolgozni.
Kérdéseim:
Mire vagyok jogosult a jelenleg fennálló jogviszonyaim alapján? (TGYÁS, GYED, táppénz stb.)
Hogyan hozhatom ki a legjobbat ebből a helyzetből? Menjek táppénzre? De melyik jogviszonyból leszek arra jogosult? Menjek vissza dolgozni erre a 2-3 hónapra?
A GYES mellett (jan. 18-tól) kell-e fizetnem a vállalkozásomban a járulékokat?
Válaszát előre is köszönöm!
A 30 órásból a most aktuális szerződé szerinti bér után fog járni a tgyás és a gyed, a táppénz alapja pedig annyi lesz, amennyi a 30 órás helyen a mostani gyed alapja volt.
A gyes - ha nem dolgozol mellette - mentesít a járulékfizetés alól a vállalkozásban. Szakbarbár 2013. 01. 03. 20:39
Érdekes helyzetbe kerültem, és nem tudom, mi a megoldás.
2010. júliustól dolgozom egy cégnél, 2010. októbertől pedig tgyás/gyeden voltam. (Előtte munkanélkülin.)
Jelenleg 2013. októberig gyesen vagyok. Ennek lejárata előtt megszületne a kistesó.
A főnököm azt mondta, nem tudnak valamilyen hivatalos szabálynak megfelelni 2013. jan. 1-jétől, így megszűnik a cég, vagy kiléptetnek, nem tudom pontosan.
Úgy tudom, ez a gyesemet nem érinti, de akkor a baba után mire leszek jogosult? Akkor is gyesen maradok, mivel nem leszek jogosult gyedre/tgyásra? Úgy tudom a jelenlegi babánál kimerítettem a gyed keretemet, a munkában töltött napok számát tekintve.
Keressek munkát, ami esetleg beszámítana? Mit lehet tenni ilyen esetben? Esetleg dec 31-étől, amíg még "él" a cég, menjek vissza hogy ki tudjam venni a szabimat, és utána táppénz?
Előre is köszönöm
Erika
2010 jùnius 23-an született legkisebb gyermekem. Még előtte emelték meg a fizetésem az akkori minimàlbér duplájára, ezután kaptam először tgyást majd 2012 jùnius 23 ig gyedet. Utána rögtön igényeltem gyest és azòta is kapom. Következő babával április 6ra vagyok kiírva 28 nappal hamarabbtòl szeretném igényelni a tgyást. Az a kérdésem, hogy most a hosszabb gyes miatt mennyivel fogok kevesebbet kapni mint multkor, illetve lehet e pontosan számszerűleg tudni, hogy mennyit fogok kapni? Illetve érdemes lenne e már most lemondani a gyest, hogy fél évnél rővidebb ideig vegyem igénybe és helyette bármi mást csinálni?
Köszönöm
Adnil
Ha kiírnak táppénzre, akkor azt kaphatod a gyes helyett, többszöröse lenne és semmit nem befolyásolna, mert mindegy, hogy gyes vagy táppénz miatt van 0 bérezett napod, egyik sem számít be a következő tgyás és gyed alapjába, 0 bérezett nappal a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja. Szakbarbár 2013. 01. 03. 20:26
2010.07.21-én született az első gyermekem, most a 14. hétben vagyok a következő babával. Röviden összefoglalva: 2010.06.30-tól 2010.07.20-ig táppénzen voltam, 2010.07.21-től 2011.01.04-ig kaptam TGYÁS-t, 2011.01.05-től 2012.07.21-ig voltam GYED-en, majd 2012.07.22-től GYES-en vagyok még mindig. A bruttó bérem 240.000 Ft volt. Az eddig összegyűlt szabadságaim száma 46 nap.
Kérdésem, hogy GYES-ről lehet-e menni betegszabadságra (az orvosom kiír, amennyiben ez lehetséges), esetleg ki kell vennem a bent maradt szabadságaimat, majd utána tudok menni betegszabadságra? Illetve anyagilag hogyan járok jobban, ami a következő TGYÁS, GYED számítást illeti? Segítségét előre is köszönöm!
Bruttó 240.000-rel, 180 bérezett nap hiányában bármit csinálsz és azt bármilyen sorrendben, az összes létező esetben a tgyás és a gyed alapja minimálbér kétszerese. Szakbarbár 2013. 01. 03. 20:22
Jelenleg Gyeden vagyok és 2013 szeptember elején érkezik a második baba. A második baba után járó ellátásokról érdeklődnék. Leírom röviden a helyzetemet.
2011 március 1.-től van határozott idejű munkaszerződésem amely 2013 augusztus 31. lejár.
2012 február 23.-án született első gyermekem
2012 jan. 27.-től TGYÁS-on majd azóta GYED-en vagyok (a 365 nap előzetes biztosítási időm a korábbi egyetemi hallgatóként töltött idővel lett kiegészítve mivel csak 11 hónapot dolgoztam. Így csak 365 napra jár a GYED)
2013 július 13-tól GYES-en leszek
2013 augusztus 31. lejár a határozott idejű munkaszerződésem
2013 augusztus 4.-re várható a második baba
Ha jól tudom 28 nappal a szülés várható időpontja előtt igényelhető a TGYÁS. Így jogosult lehetek TGYÁS-ra és GYED-re? A másik kérdésem pedig hogy ha jogosult vagyok GYED-re a másodikkal is akkor az is csak 365 nap lesz (az előzmények miatt) vagy 560 nap? Segítségét hálásan megköszönöm előre is!
Ketteskével is csak 365 napig leszel jogosult gyedre, kivéve, ha szerzel közben plusz napokat. Ezt pedig tudsz szerezni úgy, hogy elmész táppénzre, mivel "csak" a tgyás, gyed, gyes idejével nem szerzel újabb napokat, a táppénz ebből a szempontból olyan, mintha dolgoznál a két baba között.
Ha egyszerre két ellátásra vagy jogosult - babázás miatt gyed, keresőképtelenség miatt táppénz - akkor választhatsz, hogy melyiket veszed igénybe. Ha a napok gyűjtögetése miatt a táppénzt választod, akkor vigyázz, hogy 9-es kóddal (veszélyeztetett terhesség) legyél táppénzen, ellenkező esetben nem kapsz az 1. naptól semmibe sem beszámító táppénzt, hanem lenne pár nap 70%-os betegszabi és ez lenne a tgyás és a gyed alapja. Ha gyedről közvetlenül táppénzre mész, innen pedig rögtön tgyásra, akkor 0 bérezett nappal a tgyás és a gyed alapja a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. Szakbarbár 2013. 01. 03. 20:13