|
Kérdezz-felelek
Az utóbbi 2 évben kb 500 biztosított munkanapom van,de most munkanélküli vagyok jó ideje,már segély sem jár.32 hetes vagyok,április 30ra vagyok kiírva.Lenne ilyen telemarketiges meló,most tömkelegével veszik fel az embereket,bejelentik őket,3 hó próbaidővel,aztán pár hét múlva elküldik őket.Nos ha összejönne egy ilyen,és mondjuk április 10-ig kihúznám ott,akkor járna tgyás (azt tudom,hogy azt nem a munkaadó,hanem az oep fizeti)?Vagy ez túl kevés biztosítási idő?És ha a tgyás alatt szűnik meg a munkaviszony (megkérném őket,hogy májusban szüntessék meg a munkaviszonyt,mivel nekik úgyis mindegy,mert akkor már nem kell semmit fizetniük nekem/utánam) akkor jár a gyed?Vagy milyen megoldás lenne számomra?
Ebben az esetben viszont ideális munkaerő vagy és ezt felvételnél el is mondhatod, hiszen Nálad jobban senki sem akarja az ellátást, mert Neked 2 évnyi ellátásod múlik rajta és semmi kockázata vagy költsége nincs a cégnek, mert próbaidő alatt meg tudjátok szüntetni a munkviszonyt.
Dolgozz, amíg tudsz, de elég, ha április 2-ig kihúzod, mert a szülés várható idejét megelőző 28. naptól már igényelheted a tgyást és ha legalább a tgyás 1. napján még volt munkaviszonyod, akkor utána passzív jogon végig jár a tgyás és a gyed is. Igényelni ilyenkor is a munkáltatón keresztül tudod az ellátásokat.
Kisfiam 2010.09.23-án született.Középiskolai tanárként dolgozom.Igazgatómmal egyeztetve 2014.január 13-án állnék vissza munkába.A szabadságom a gazdaságvezetőnk kiszámolta,de én nem értek vele egyet.
2010.április 20-tól voltam táppénzen.Ezt júniusban 1 hétre megszakítottam,június 21-27-ig (szóbeli érettségi).(Kollégáim szabadságolása június 28-tól kezdődött.)Majd újra táppénzre mentem.Kisfiam születésétől vettem igénybe a tgyást.Majd 2011 márciusától a gyedet.Jelenleg gyesen vagyok.Gazdaságvezetőnk szerint mivel megszakítottam a táppénzt a szóbeli érettségi idejére,ezért 2010-re csak 40 nap szabadság jár nekem.Az általa számított módon 98 nap jár (40+46+12 nap) 2013.augusztus 21-vel lemondhatom a gyest,majd január 13-án kell munkába állnom.Ön szerint ez így korrekt?
Válaszát előre is köszönöm.
Bné Magyar Ágnes
Bár maga a járandóság egészen másképp alakul Nálatok, az Mt-ben és a Kjt-ben egyformán működik az, ami itt érdekes lehet.
Az egyik, hogy "nem évül el a szabadság", akkor sem, ha egy részét menet közben kiadják, aztán megint akadályoztatva van a kiadás, mert az elévülés az akadályoztatás megszűnésétől kezdődik.
A másik, hogy bár mostmár csak a gyed első 6 hónapjára jár fizetett szabadság, aki 2011.08.01. előtt kezdte a gyedet, annak még duplaennyi időre járt, tehát a gyed teljes 1. évére (tehát durván a baba másfél éves koráig).
Csak tipp, hogy ezeket gondolja másképp a gazdasági vezető és ezért jutott más eredményre. Beszéljétek át, kérd, hogy évenként mutassa ki - hiszen ezt így ki kellett számolnia ahhoz, hogy egy konrét számot tudjon mondani neked - , hogy mettől meddig járt a szabadság és az arra a tört vagy teljes évre hány napot jelent.
TGYÁS és GYED számításával kapcsolatos lenne a kérdésem. Második gyermekünk születését 2013. novemberére várjuk. 2012-ben május 18.-áig GYES-en voltam első gyermekünkkel. Utána a felgyülemlett szabadságomat töltöttem augusztus 8.-áig, majd közös megegyezéssel történt felmondás a munkahelyen. Augusztus 22.-től október 31.-éig álláskeresési támogatásban részesültem, majd november 1.-től helyezkedtem el jelenlegi munkahelyemen, ahonnan szülni fogok elmenni. Azt szeretném megkérdezni, hogy a fentiek alapján folyamatosnak tekinthető-e a biztosítási időm (nem gond-e a számításnál, hogy volt 2 hét az előző munkahely és az álláskeresési járadék között, amikor nem volt biztosításom), vagy ebben az esetben a 45 napos védettség miatt folyamatosnak számít a biztosítás. Másik kérdésem az lenne, hogy a GYES időtartalmát, ha jól olvastam ugye nem számítják bele az átlagkeresetbe, tehát ha az én éves járulékalapom 1.220.000 Ft volt, akkor csak azon napok számával kell elosztani, amikor dolgoztam+álláskeresésin voltam, de a GYES 4,5 hónapját ki kell hagyni a számításból? Még egy kérdésem lenne, hogy a GYED-emet viszont 2013-ból fogják számolni, mivel azt 2014-ben fogom igényelni? Elnézést, ha hosszúra sikerült leveelm, de kicsit bonyolult a helyzet, és bizonytalanok vagyunk a számítást illetően. Segítségét nagyon szépen köszönöm!
A tgyás alapja az utolsó 180 bérezett napból számított átlag lesz. A bérezett napokat az előző év elejéig visszamenőleg nézik, akár 2 évből és több helyen szerzett jövedelem is beleszámít az átlagba. Ha nem dolgozol kb. április végéig, akkor ez azt jelenti, hogy az előző munkahelyen szerzett jövedelem egy része is be fog számítani. Az átlag kiszámításakor csak a bért osztják csak a bérezett napokkal, tehát sem a járadék, sem egy táppénz nem befolyásolja, nem rontja az átlagot.
A gyed alapja a 2013-as, csak bérezett napokból számított átlag lesz, ha itt van legalább 180 bérezett naptári napod. Ha nem lesz ennyi, akkor a gyed alapja annyi lesz, amennyi a tgyásé volt. Legalábbis a jelenlegi szabályok szerint.
A helyzet röviden összefoglalva: kislányom 2011.04.13-án született, 2011. szeptemberig kaptam a tgyást, azóta gyeden vagyok. A második baba érkezése 2013. szeptember közepére várható. 2004 óta folyamatos a munkaviszonyom. Kérdéseim a következők:
1. Ha nem megyek vissza dolgozni, hanem igényelem a gyest ez év áprilistól, mi lesz a következő gyermek után járó tgyás és gyed alapja? ( a szerződés szerinti bruttó bérem több mint a minimálbér kétszerese)
2. Ha visszamegyek dolgozni, de nem lesz meg a 180 munkában töltött nap, akkor mi a számítás menete? Pl.120 munkában töltött nap+szabadság+táppénz, a kérdés ugyanaz, mint a fentiekben. Ha visszamegyek dolgozni, érdemes-e a páromnak elmennie gyesre, hogy a nekem esetlegesen igénybe vett táppénzt jobban számítsák?
3.Ha a gyes helyett kiveszem a felgyűlt szabadságaimat, utána elmegyek táppénzre szülésig, milyen összegű Tgyás-ra, gyedre számíthatok a 2. baba után?
4. Utólagosan – tehát a gyerek 2. életéve betöltése után – lehet-e igényelni a gyest?Ha igen, meddig?
5. Eddig nem vettem igénybe családi adókedvezményt, most érdemes-e, ha igen 1 vagy mindkettő gyerekre?
Válaszait előre is köszönöm!
A táppénzed alapja attól függ, hogy mennyi volt régen a béred és hogy volt-e 2010.01.01-től a gyed előtti napig - 180 bérezett napod. Ha legalább 180 napban magas volt a béred, akkor egy mostani táppénz több, mint a gyed.
Április 14-i naptól induló gyesigényt június 30-ig lehet beadni. Július 1-én már csak május 1-től állapítható meg.
A családi kedvezményes kérdést, abban azt a részt, hogy érdemes-e, nem értem, (hiszen ezt csak Te tudod, hogy mikor jobb, ha Te vagy apuka veszitek igénybe és mikor jobb, ha havonta vagy évente), úgyhogy erre csak annyit tudok mondani, hogy bruttó 125.000-es ellátásból 2 gyerek utáni ellátást már teljes egészében lehet érvényesíteni, ennél pedig mindenképpen többed lesz.
változtak a körülmények, és ezért kérdezlek megint.
2012.11.14-én megszűnt a munkaviszonyom, mert jogerősen is felszámolták a céget. 2013.04.15 körül fogok szülni megint (most biztosítás nélküli gyesen vagyok nov. 14. óta). Álláskeresési járadékot szeretnék igényelni, melyik nappal igényeljem meg?
Az utóbbi 3 évben 1 év+3 hónapig gyeden, majd 1 év+5 hónapig gyesen voltam, biztosítás mellett. Jár nekem a 90 nap álláskeresési járulék?
Másik fontos kérdés: tartós betegség melletti gyest nem kaphatok álláskeresési járadékkal egyidejűleg? Végül is dolgozni is lehet az ilyen gyes mellett korlátlanul.
köszönöm tanácsodat!!!
A járadékigénylés jó ötlet. Már indíthatod is, a szülés várható idejét megelelőző 28.naptól meg kérheted a tgyást. A járadék időtartamára nem dolgozó, közelben lakó nagyszülő - ha van ilyen - megigényelheti a gyest. Célszerű ezt csak a tgyás sínre tevés után utólag, a rákövetkező 2. hónap végéig megtenni, mert egyszerűbb így az igénylés. Rögtön azt is megmondhatja, hogy meddig kéri a frissen megigényelt gyest - a tgyásod 1. napja előtti napig - és nem kell az időigényes váltást eljátszani, amiben az egyik ellátásról előbb le kell mondani, de a másik úgysem folyósít addig semmit, amíg erről nem lát határozatot.
jelenleg 7hónapos terhes vagyok.Május közepére várom a kisfiam. problémám a következő: 2010.júl.-2012.aug-ig volt folyamatos munkaviszonyom. augusztusban lettem terhes, 2012. szeptembertől decemberig kaptam az álláskeresésit. azóta pedig kapom az aktív korúak ellátását(ami tudom nem számít bele a gyedbe) A kérdésem az lenne,hogy ha szülés előtt egy hónappal azaz áprilisra sikerülne,hogy felvegyenek munkába és biztosított legyek a szülés alatt is,akkor igényelhetek Tgyást és Gyed-et szülés után? vagy csak a Gyed-et?vagy marad csak a gyes?
Köszönöm segítségét.
Úgyhogy egy ilyen szívességi bejelentést semmiképpen sem javasolnék, 50% fölötti eséllyel csak a pénzedet dobnád ki és kitennéd magadat meg az asszisztálást bevállaló ismerősödet egy nem kellemes procedúrának. Annyira közel van a szülés időpontja, hogy igazából már mást sem tudok javasolni.
Ha gyed/gyes ideje alatt nem szűnt meg a munkaviszony, akkor arra a munkahelyre visszatérő kismamára van-e valami kedvezmény, vagy csak új munkáltató/munkaviszony esetén vannak kedvezmények?
Ezekről tudnál néhány szót írni?
Köszönettel: Éva
A kedvezmény az 1. és a 2. évben 27%, vagyis 100.000 Ft-ig 27% helyett 0 Ft-ot fizet a munkáltató, a 3. évben pedig 14,5%,vagyis 100.000-ig 12,5%-ot fizet a 27% helyett. A kedvezmény igénybe vételéhez az utolsó ellátást folyósító szervtől (vagy gyes melletti munkánál az azt folyósító szervtől) kell igazolást kérni és ezt oda kell adni a munkáltatónak.
Szerintem ez a valaha volt legnormálisabb kedvezmény abból a szempontól, hogy saját céghez visszatérő kismama után is igénybe vehető. Azért gondolom, hogy ez így jobb, mint korábban volt, amikor csak új céghez belépve volt kedvezmény, mert a kismamákat elvétve tudják csak foglalkoztatni a gyed, gyes lejárta után az eredeti helyükön, de ezzel ösztönözve van erre a munkáltató. Így már azzal lehet őt megkeresni az ellátás vége előtt, hogy itt vagyok, visszajönnék, az ismereteim nem a legfrissebbek, de hoztam Neked 648.000 Ft-ot, ennyiért ugye megéri adni egy lehetőséget, hogy felfrissítsem őket és bebizonyítsam, hogy a megtartott kismama hálás, lojális munkaerő. (A 648.000 Ft a 2 év alatt megtakarítható közteher egy legalább bruttó 100.000-es bér esetén.)
Segítségét szeretném kérni a következőkben!
Most várom 2. gyermekünket. 8 hetes. Érdeklődni szeretnék, hogy van-e számomra lehetőség a Tgyas és a Gyed-et kicsit elfogadhatóbbá tenni. (Illetve kihozni belőle amit csak lehet.)
A főbb adatok:
2007. májusban kezdtem dolgozni 8 órában.
2009. április 1-én átjelentettek 4 órába.
2010. október 1-én (terhesség bejelentése után) lettem átjelentve 8 órába 120.000Ft-ra.
Szülési szabadság.2011.március 1.
Szülés:2011.április 13.
Itthon vagyok a 1. gyermekkel. Második gyerek várható érkezése 2013.október 15.
Tud-e nekünk segíteni és ha igen,akkor milyen módon jelentkezzünk Önnél?
Az előzmények: Folyamatos alkalmazotti jogviszonyom van 2004 szeptembere óta. 2011. febr. 15-től veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen voltam egészen szülésig, 2011. októberig. 2011. október és 2012 március között TGYÁS-t kaptam, azóta GYED-et. Most a második gyerekemmel vagyok várandós. Néhány kérdésem lenne:
1. Idén év elején, annak ellenére, hogy mindenütt azt lehetett hallani, hogy a minimálbér emelkedése miatt emelkedni fog a GYED, az én GYED-em lecsökkent. Munkáltatóm azt válaszolta, hogy ennek oka az, hogy a TGYÁS és adókedvezmények miatt a GYED-ből kevesebb adót vontak, hogy év végére kifusson nullára. Most már viszont ez nincs, ezért a több adó miatt kevesebb a GYED. Azt is mondták, hogy a GYED-em alapja a 2010-es keresetem. Én viszont azt olvastam az interneten, hogy azoknak a kismamáknak akiknek 2012-ben a gyed alapja magasabb volt, mint 186.000 Ft, a minimálbér változása miatt a GYED összegét jan. 15-ig felülvizsgálják, és az új minimálbér figyelembe vételével állapítják meg. A bruttó bérem jóval több, mint 186.000 Ft. Én ez alapján úgy értelmezem, hogy ennek rám is vonatkozni kellene, Önnek mi a véleménye?
2. A második gyermek várható születésének ideje szinte napra pontosan a GYED lejáratának idejére esik – pár nap +/-. Számít az, hogy még a GYED időtartama alatt, vagy már a GYES időtartama alatt születik meg? Más ellátást kapnék ezen esetekben? Ha a mostani GYED-em alapja a 2010-es év, akkor a következő TGYÁS alapja is az lesz? Annyi TGYÁS-t fogok kapni, mint az első gyerekkel, vagy csak a maximált összeget?
Válaszait előre is nagyon köszönöm!
2. A következő tgyás és gyed alapja a 2013-as minimálbér kétszerese, a jelenlegi szabályok szerint , az előzőek miatt még a 2015-ben kapott gyedé is ennyi marad.
Korlátlan tgyáshoz és év elején emelkedő maximális gyedhez legalább 180 bérezett nap kellene.
Szakdolgozati témához szívesen leszünk élő példa :)
Még egyszer köszönjük a segítségét!
Üdv: Henrik
A sógórnőm problémájára szeretnék egítséget kérni.
Gyermeke 2013 szeptember végén fog születni. 2012.01.19-től 2012.03.26-ig napi 4 órás munkaviszonya volt abban a KFT-ben amelynek egyben tagja is férjével együtt havi 60.000 forintos bér mellett.
2012.03.27-től megszüntette munkaviszonyát, biztosított társasvállalkozó lett gyes mellett nulla jövedelemmel.
2013 március 1-től havi 171.000 forint személyes vállalkozói közreműködői díjban fog részesülni, valamikor nyár közepétől várhatóan táppénzre kíván menni. Szeptember végén szül.
Kérdéseink: Jogosult e GYÁS-ra és GYEDRE? Ha igen akkor a 171.000 forint lesz e GYÁS és GYED alapja annak ellenére, hogy vélhetően nem lesz 180 jövedelemmel ellátott napja?
Köszönettel várom válaszát!
A 2013-ban induló tgyás alapja a 2012-es átlag. A 2014-ben induló gyed alapja attól függ, hogy lesz-e 2013-ban 180 bérezett (járulékfizető) napja. (Mindjárt látni fogod, hogy megéri, hogy legyen.) Ha nem lesz, akkor a gyed alapja is annyi, mint a tgyásé volt, vagyis az is csak 60.000-ből számolódik. Ha lesz, akkor a 2013-as átlag lesz a gyed alapja. Minél tovább járulékoltok idén, annál több lehet az átlaga, mert annál több 171.000-es hónap van az eddig három, 60.000-es mellett.
Azt szeretném megkérdezni, hogy tgyes/gyed előtt mennyi munkaviszonynak kell meglennie, hogy kaphassak ellátást, illetve, hogy az utolsó egy év vagy fél év átlagát számítják bérnek, vagy hogyan működik? Jelenleg vállalkozó vagyok 8 órában, de lehetőségem lenne alkalmazottként 4 órában dolgozni, viszont akkor a gyed is sokkal kisebb. Gondoltam talán átmenetileg megérné 4 órába dolgoznom és ha babát terveznék (2-3 év), akkor újra 8 órában, csak nem tudom mennyi időt számítanak előtte?
Köszönöm a válaszát!
Anita
Táppénz, tgyás, gyed alapja főszabályként - ha az előző év jan.1-dec.31. között van legalább 180 bérezett nap - az előző év.
Ha a vállalkozás megszűnik, akkor az ottani irányadó időszaki jövedelem beszámít a munkaviszonyból igényelt ellátás alapjába.
Ha a vállalkozás megmarad, akkor 2 jogviszonyod lesz és külön-külön vizsgálják, hogy rendelkezel-e a jogosultsági feltételekkel - 2 éven belül 1 év abban a jogviszonyban és aktuálisan fennálló biztosítás az adott jogviszonyban - és ha igen, akkor mennyi lesz az ellátás alapja. Ehhez mindkét jogviszonyból csak az ezekben elért jövedelmet veszik alapul.
2006 júniusában kezdtem dolgozni, majd 2011 áprilisában megszületett első gyermekem. Kaptam TGYÁSt, jelenleg meg kapom a GYEDet. Áprilistól már GYESen lennék ugye, mert 2 éves lesz a gyerek. Viszont most vagyok 8 hetes a második babával. Kérdésem az lenne, hogy ilyenkor GYED jár vagy mi? Hol kell kérvényeznem?
Köszönettel:
Maldív
A tgyást és a gyedet a munkáltatón keresztül az ő székhelye szerinti egészségbiztosítási pénztárnál tudod igényelni, vagy ha a munkáltatónál működik tb kifizetőhely (100 fő fölött), akkor ott.
Olvastam a korábbi válaszokat, de sajnos még mindig nem teljesen tiszta előttem. Ha gyeden vagyok, és úgy megyek veszélyeztetett terhesként táppénzre, akkor hogyan számolódik ki a táppénz mértéke? A gyed 60%-a?
A válaszát előre is köszönöm.
Hogy hogyan alakul a táppénz alapja akkor, ha gyedről váltasz táppénzre, arról kb. 2 válasszal lejjebb részletesen írtam. A lényeg röviden, hogy csak akkor több a táppénz, ha a béred több volt, mint a minimálbér kétszerese és legalább 180 bérezett napod volt a gyed irányadó időszakában.
Párommal kisbabát tervezünk, de sajnos nem vagyunk tisztában azzal kapcsolatosan, hogy milyen ellátások járnak majd nekünk a baba születése után.
A terhesség alatt képződő munkaviszony, illetve az álláskeresési járadék beleszámít a gyesbe/gyedbe/tgyásba?
Én 2011.11.08-tól 2012.01.15-ig álláskeresési járadékban részesültem ( 68 nap )
2012.01.16-tól 2012.03.01-ig munkaviszonyom volt (45 nap)
és 2012.05.02-től van folyamatos, határozatlan munkaviszonyom
Jogosult vagyok a fent említett tgyásra/gyedre/gyesre, ha esetleg még idén születne meg a baba?
Nekem több ismerősöm azt mondta, hogy a szülés előtti évet veszik alapul, de én úgy tudom, hogy a szülést megelőző 2 éven belül kell lenni 1 év munkaviszonynak ( biztosításban eltöltött időnek ).. Így már nem értek semmit sem..
Nagyon szépen köszönöm válaszát.
Tisztelettel: Márta
A jogosultsági feltétel a szülés előtti 2 évben 1 év biztosítás és egy aktuális biztosítás. Ez Neked rendben lesz, ha mostanában leszel terhes és a szüléskor, vagy legalább a szülés várható idejét megelőző 28. napon még lesz munkaviszonyod.
Ha valaki jogosult az ellátásokra, akkor a következő kérdés, hogy milyen időszakban elért jövedelem képezi ezek alapját. Itt a főszabály az, hogy ha az előző évben volt legalább 180 bérezett nap, akkor az előző év az alap, de a jogszabály rendezi az összes többi esetet is.
Éppen most várom a második gyermekemet, aki még a Gyedem lejárta előtt születne meg. Mivel vannak komplikációk, ezért fontolgatom a veszélyeztetett táppénzt, viszont nem tudom, hogy ebben az esetben mekkora összegreszámíthatok (2011. októberében szültem). Most jelenleg a gyedem anapoktólt függően kb 100e ft.
A válaszát előre is köszönöm.
Ha volt a két baba között 180 bérezett napod, akkor az ottani átlagtól függ, hogy több tud-e lenni a táppénz a gyednél.
Jelenleg 8 órában vagyok bejelentve 114.000Ft-tal,tavalyi évben is 8 órában voltam bejelentve 108.000Ft-tal a saját
Szeptemberre várom a második gyermekemet.Az szeretném tudni ,hogy mennyivel emeljem meg a fízetésemet és mikortól ahhoz ,hogy majd a legjobb összegű gyedet kapjam.
Köszönettel,
Kati
Ha dolgozol legalább júniusig, akkor horribilis béremelés vagy jutalom kellene, aminek a járulékait a folyamatosan minimálbéren tartó munkáltató kétlem, hogy bevállalná, Neked pedig kétlem, hogy lenne ennyi pénzed. Hogy jövőre mennyi lesz a maximális gyed, azt nem tudni, egy ideihez 196.000 Ft-os átlag kell, ennek a többlet közterhe a garantált bérminimumodhoz képest havi 55.860 Ft és ezt 6-szor kell venni.
A megoldás: a munkaviszony megszüntetése és a fizetős szolgáltatásom.
Kérdésem a következő lenne: jelenleg 2. gyermekemmel vagyok itthon passzív GYED-en. Kaptam egy jó állásajánlatot, de mivel még nem szeretnénk bölcsibe adni a kicsit, legalább kétéves koráig (még fél évig) a férjem venné át a GYED-et. Az állás még nem biztos, de ha az lesz, mikor kell a férjemnek bejelentenie a munkahelyén, hogy GYED-re szeretne menni? Már egyből az igénylőlapokkal jelentse be, vagy előtte szólni kell? Kirúghatják-e emiatt, ha hamarabb szól? Közben kirúghatják-e, és miután visszament dolgozni mikor? Neki is összegyűlik szabadsága, amit a GYED lejárta után kivehet? Ha visszament dolgozni őutána is jár a munkáltatójának a kedvezmény (mármint, hogy kevesebb járulékot kell fizetnie utána)? Ő is kérheti a csökkentett munkaidőt, miután visszament dolgozni? Egyszóval ugyanazok vonatkoznak rá is, mintha én töltöttem volna itthon a GYED-et a gyerekkel, még így is, hogy ő csak az utolsó fél évre igényli? Nagyon félünk, hogyha a munkahelyén megtudják, kirúgják, viszont nekem nagyon jó lenne ez az állás, ha megkapnám. Előre is köszönöm a válaszát! boglárka
Adja be egyszerre a fizetés nélküli szabadság igénybe vételéről szóló bejelentést és a gyedigényt, így nem lehet gond, visszamenőleg nem fogják kirúgni, ha pedig bepróbálkoznának azzal a nappal, akkor így még mindig jogosult gyedre, mert az 1. napján még volt biztosítási jogviszonya
A fizetés nélküli szabadság első 6 hónapjára jár a szabadság, ezt ki kell adni neki, amikor vége a gyednek.
Csökkentett munkaidő alatt nem tudom, hogy mire gondolsz.
Gyedről visszatérve a munkáltató igénybe veheti utána az adókedvezményt, ehhez rendelkezni kell a megfelelő igazolással a gyed végéről.
csak Te vagy, akihez fordulhatok, és érdemben tud válaszolni! 8.hónapos terhes vagyok, most szűnt meg a munkáltatóm.
Cég (munkáltató) felszámolása után még kiadható a szabadság? A tgyásnál nem lesz baj, hogy a biztosítás nem lesz folyamatos? Mert a munkaviszony megszűnése és az álláskeresési járadék kezdőnapja között lesz 1-2 biztosítás nélküli hetem.
Igényelj álláskeresési járadékot - ha legalább 1 évet dolgoztál, akkor jár -, ha ezt szünetelteted, akkor innan ugyanúgy jár a tgyás és a gyed, mintha munkaviszonyból szülnél, márciusi szülésnél még a mininálbér alapú gyed sem fenyeget, ami járadékról igényelt gyednél néha gond.
A biztosítás folyamatos, ha nincs benne 30 napnál hosszabb megszakítás, semmi gond nincs az 1-2 nap szünetből.
Tudjál róla, hogy a passzívnak minősülő tgyással és gyeddel sokminden jár, ami fontos: egészségügyi szolgáltatás, szolgálati idő, de biztosítotti státusz nem, vagyis egy következő tgyáshoz és gyedhez nem termeled az előzetes biztostást, így ha testvért tervezel, akkor előtt dolgozni kell majd, a jelenlegi szabályok szerint 1 évet, egyébként csak a gyesre leszel vele jogosult.
2013. augusztus végére várom 2. gyermekemet.
2012. okt. 31-én (közös megegyezéssel) megszűnt a 4 éves folyamatos munkaviszonyom (6 órában voltam bejelentve, átlag brutto 100ezer Ft-os bérrel).
2012. november 10-től vagyok regisztrált munkanélküli és 3 hónapig kapok/kaptam onnan az ellátást.
Mivel márciustól már nem jár a fenti támogatás, így csak a 22.800 Ft-os segélyt tudom igényelni.
Időközben lettem várandós, kérdésem az lenne, hogy milyen támogatásokat, segélyeket tudok igényelni a baba születése után (TGYÁS, GYED, GYET...)?
Helyi TB kirendeltségen azt a tájékoztatást kaptam, hogy mivel jelenleg nincs munkaviszonyom (nem vagyok biztosított), nem jár csak GYES!!!
Kérem segítségét, mit lehet és mit kell ilyen helyzetben tenni, hiszen az erre vonatkozó jogszabályt értelmezve előző évben (2012. jan.1-dec.31 között) volt 180 bérezett napom, vagyis ezen időszakot figyelmbe véve GYED mindenképp járna.
Köszönöm segítségét!
Biztosításba kéne kerülni, ha valós munkaviszony nem megy (mert a szívességi bejelentést nagyon nem javaslom), akkor még mindig ott van az egyéni vállalkozás. Bármire, elvégre hülyének lenni és azt hinni, hogy be fog jönni, ez állampolgári jog...