Kérdezz-felelek
Első gyermekem 2011.09.27-én született. TGYÁS lejárta után én visszatértem dolgozni és férjem maradt a gyerekkel, aki jelenleg GYES-en van. Második gyermekünk 2014.03.13-ra várható és a felállás ugyanez lenne, a TGYÁS lejárta után én visszatérnék dolgozni és a férjem menne GYED-re. A kérdésem a következő:
1, Amig én TGYÁS-on vagyok az elsővel, férjem jogosult-e GYES-re a második jogán vagy mindenképpen vissza kell menjen dolgozni ezen időszakra? A Gyed-extra ad erre lehetőséget?
2, Hogyan alakul az ellátás számítása, ha visszatér munkába illetve ha maradhat továbbra is GYES-en? Mindkét esetben a 2013-as évi jövedelem az alap?
Köszönettel
2. Apuka akkor lesz jogosult gyedre - de akkor Neked semmilyen ellátás nem jár - , ha vagy még a baba 1 éves kora előtt megigényli, ebben az esetben nem dolgozhat mellette. 1 éves kor után igényelve egy kicsit bonyolódik a helyzet: ha otthon babázik, akkor nincs semmi újdonság, kapja és kész. Ha dolgozik mellette, akkor viszont 60 napig nincs gyed. (Hogy ezt is értsd, miért van: ilyenkor valamilyen variálás van a háttérben, aminek a több költségvetési kiadás lesz a vége, ez a 60 napos szabály segíthet a variálás visszafogásában.)
Ha lesz most 180 bérezett napja - 168 valószínűleg lesz, ha a tgyás ideje alatt dolgozik, ez nincs messze a 180-tól - akkor az utolsó 180 napi átlag az alap. Ha nem lesz ennyi, akkor ott nem vagyok biztos benne, de talán az egyeske utáni gyed lesz ennek a gyednek is az alapja. Szakbarbár 2014. 01. 16. 18:55
Kislányom másfél éves, két éves kora után visszamennék dolgozni s ha jól értem az új szabályt akkor munka mellett a gyest is megkaphatom. Jelenleg is érvényes az a megállapítás, hogy a visszatérő kisgyermekes munkavállalóknak a gyermek 3 éves koráig nem lehet felmondani, és az azonnali hatályú felmondás is csak rendkívüli esetben lehetséges.
Vagyis 2015 júliusig elvileg kötelesek foglalkoztatni gyes mellett is?
Másik kérdés, hogy az eredeti irodát bezárták, de más településeken /min.20km/ még van lehetőség, oda közös megegyezéssel tudnék átjárni és mondjuk a 8 órás munkaidőmet átalakítani 6 óra + utazási időre?
Köszönettel: Éva
Az egyetlen, ami kötelező, az a 4 órás ajánlatod elfogadása. A 6 óra vagy a másik munkavégzési hely a munkaszerződés közös megegyezéssel történő módosításával lehetséges. Az utazással töltött idő nem munkaidő. (Az a saját befektetésed abba, hogy van munkád.) Szakbarbár 2014. 01. 16. 18:33
Viszont úgy volt, hogy innen 300 napig van egy átmeneti szabály, ami végül 2014 végéig lesz. Eszerint az eddig született babák után igényelt ellátásokat a régi és az új szabályok szerint is kiszámítják és a kedvezőbbet állapítják meg. A régi szabály szerint ha folyamatos a biztosítás - és ha 31 napon belül megigényeled a járadékot, akkor az marad - és az előző évben van legalább 180 bérezett nap, akkor az előző évi jövedelem az alap. Ha a 2013-as átlagod több, mint bruttó 101.500, akkor az átmeneti szabályra tekintettel a tavalyi átlag lesz a tgyás és a gyed alapja.
Miből állna az orvosnak 2 héttel korábbra nézni az a babát, hogy január végétől már jogosult legyél tgyásra? Akkor megspórolhatnád a járadékigényléssel és a munkaügyi központon keresztül való tgyás és gyedigényléssel járó macerát és egyszerűbben lenne ugyanolyan összegű, ugyanolyan hátteret biztosító, mert ugyanúgy passzívnak minősülő tgyásod és gyeded. Ehhez az kell, hogy a szülés várható idejét megelőző 28. nap január 31. előtt legyen. Biztosan fizetsz annyit a terhesgondozásért és a szülésért, hogy átértékelje a célidőt... Szakbarbár 2014. 01. 16. 18:29
Egy elég bonyolult problémával fordulok Hozzád.
2011 júliusa óta van munkaviszonyom, bár eddig 4 és 6 órás volt mind. Egy kis szünet volt benne csak, 2012. 05. és 2012. 09. hó között.
A legutóbbi és jelenlegi munkahelyem 2013. 11.14. óta áll fenn, itt 4 órában, br. 57.000Ft-tal vagyok bejelentve .
Ha jól sejtem, a tgyás és gyed jogosultságom megvan a fenti adatok alapján, azaz megvan a 365 napom 2 év alatt, vagy legalábbis a szülésig biztosan meglesz.
A bonyolult része viszont itt kezdődik.
Alkalmazottként vagyok bejelentve, de egy „speciális” helyzetben: a szépségiparban dolgozom, ahol magam után fizetem a járulékokat, MINDENT, tehát a munkavállalói és munkáltatói járulékot is, hiszen elvileg vállalkozó lennék. Azért vagyok technikailag alkalmazott, mert egyszerűbb így nekem. Szerintem ebben nem sok csalás van, mert amíg rendesen fizetjük a járulékokat, mindegy, hogy ki fizeti, én vagy a „főnököm”, márpedig rendesen fizetünk mindent.
Lényeg a lényeg, én fizetek mindent, illetve „székbérletet” is a főnökömnek. Emellett teljes keresetem az enyém, tehát amit kitermelek, az az enyém. Nem éri meg túlzottan, de nem is lehetetlen, csak arra termelek, hogy kifizessek majd 80 ezer forintot, és utána jön a megélhetés. Nehéz ügy.
A probléma csak az, hogy már nagyon szeretnénk babát. Viszont még nem termelek ki annyit sem, hogy ki tudjam fizetni ezt mind és még maradjon is annyi, hogy megéljünk belőle. Magyarul nem tudom magam magasabb bérbe bejelenteni mondjuk 1 éven át, azaz januártól, mert akkor azért dolgoznék, hogy fizessek, és ez senkinek sem érné meg.
A kérdésem ez irányú lenne: mit tudnék tenni annak érdekében, hogy normális összegű tgyást és gyedet kapjak, ha mondjuk novemberben elmegyek szülni (most csak egy példa a dátumra)? Hiszen 57.000Ft bruttóból éhenhalás összegű lenne a gyed, akkor már gyesen is jobban megérné lenni majdnem…
Az elképzelésem a következő: dolgozom itt, amennyit tudok, gyűjtöm a vendégkört, hogy megérje, és kitermeljem a béremet legalább. Ha mondjuk februárban sikerülne teherbe esnem, akkor teszem azt április 1-től közös megegyezéssel vagy munkáltatói felmondással megszűntetnénk a munkaviszonyomat. Bejelentkeznék a munkaügyi hivatalba munkanélküliként, álláskeresőként, 31 napra, hogy megszakadjon a munkaviszony, de addigis biztosított legyek.
Aztán ugyanezen a munkahelyen, ahol most vagyok, felvennének újra, 31 nap megszakítás után, egy új munkakörben (ez az új munkakör egy külön, másik szakma lenne, mint amibe most vagyok bejelentve, tehát másik okj szám, más munkakör, külön kellett vizsgázni, szóval teljesen külön szakma). Akkor ez új munkaviszonynak számítana teljesen?
És itt pedig fél évig bejelenteném magam relatíve magas bruttó bérrel, mondjuk 180.000Ft br-ra vagy inkább a minimálbér kétszeresére és mondjuk a bejelentéstől számított 2-3 hónap után elmegyek táppénzre, amiből ugye 15 napig kell csak fizetnem magam után, majd csak az 1/3-át, ha jól tudom, a 2/3-át az állam adja.
És akkor a legutóbbi munkaviszonyomból származó jövedelmet vennék figyelembe a tgyás és gyed számításakor. De ha elég kevesebb idő magas br utáni járulékolásra, akkor természetesen kevesebb ideig fizetném, mint 2-3 hónap, hiszen mint írtam, nem termelek ki annyit még sajnos. Mennyi a minimum idő, hogy valós munkaviszonynak tűnjön (mert az is, csak furcsán hathat, ha az ember elmegy 2 hét után táppénzre, és nem akarok gyanúba keveredni, mert nem csalásról van szó, nem azért vagyok most sem alacsony bérre bejelentve, hanem mert tényleg nem keresek többet)?
Jól gondolkodom? Új munkaviszonynak számítana a fent leírt eset? Sehol, semmilyen információt nem találtam ilyen esetekre, hogy ilyenkor ez új munkaviszonynak számít-e, de ha logikusan nézem, akkor igen. A legutóbbi munkahelyen kell meglennie a 180 napnak, vagy összesen kell meglennie 365 napnak 2 év alatt a gyed, tgyás jogosultsághoz? Olvastam olyat is, ha a legutolsó munkahelyen nincs meg a 180 nap (de összesen megvan a 365 nap), akkor a min. bér kétszereséből számolnak, akkor ugyanott vagyok, mert ugyanennyire lennék bejelentve is az „új” helyen és nekem az tökéletes a mostani 57.000-hez képest.
A táppénz számítása viszont nem tiszta számomra, azt nem tudom, milyen bérből számítják, de ha jól tudom, a megelőző évből, ami nekem ez esetben a 2013-as év lenne. De ott megintcsak másik munkaviszonyom volt. Akkor is abból számítanának táppénzt, vagy itt is csak a legutolsó bérből?
Bocsánat, hogy ilyen hosszúra sikerült és ilyen komplikált, de próbáltam érthetően leírni mindent, és azt is, hogy miért ilyen problémás és variálós a helyzet. És még bonyolítja a dolgot, ha még egy babát szeretnénk mondjuk az első baba 2. évének betöltéséig.
Van esetleg másik lehetőség a maximum összeg kihozására?
Esetleg ha nem számít új munkaviszonynak ez az eset (ami szerintem kizárt), ha vállalkozó lennék, a minimálbér kétszerese utáni bruttóval, azzal maximális gyedet és tgyást kapnék, az egyszerűbb, mint a fent leírt eset? Egy vállalkozói ig. kiváltása sem egyszerű, és költségei is vannak… melyik lehet jobb megoldás? Végülis a bruttó mindkét esetben ugyanaz lenne, csak egyik verzióban alkalmazottként, másik verzióban egyéni vállalkozóként… Bár tisztábbnak tűnik az e.v. megoldás, ha valóban így van, és tisztább, akkor megéri az a kicsi áldozat az e.v. igazolványért. Sőt, elég csak e.v-nek bejelentenem magam, nem is kell az igazolványt kiváltani, ha jól tudom.
Mert beleköthetnek olyanba is, hogy ha visszavesznek alkalmazottként, akkor a többiek miért br. 57E-ben vannak és én hogyhogy ilyen magasan, stb… És lehet, ha váltanék e.v-ra, akkor nem is kéne 30 nap szünet a két munkaviszony között?
Életmentő lenne a válasz ezzel kapcsolatban, mert nem tudom, kihez fordulhatnék ez ügyben, és nagyon tanácstalan vagyok… nagyon megköszönöm előre is!
Olcsóbb, ha ténylegesen egyéni vállalkozó leszel a munkaviszony megszűnése után. Ott havi 63.000 Ft közteher mellett - amit elég kb. 2 hónapig megfizetni - 177.000 Ft-ból számoló tgyásra és gyedre lehetsz jogosult, mert középfokú végzettséget igénylő szakmával az egészségbiztosítási járulékot a garantált bérminimum másfélszerese után kell megfizetni, ami ennyi. Ebből a tgyás nettó 104.000, gyed 92.000, családi kedvezmény nélkül.
Vállalkozásnál meg lehet úszni az SZJA-t és nincs munkáltatót terhelő táppénz 1/3, ezért lényegesen olcsóbb ez a konstrukció.
Mégegyszer ennyit nem olvasok el. Ezt is kb. 10 sorban le lehetett volna írni. Szakbarbár 2014. 01. 16. 18:18
2005 óta van folyamatos munkaviszonyom. (Br 400ezer) Első gyermekem 2012.05.30-án született.
Tervezzük a 2. babát és a két gyermek között nem mennék vissza dolgozni.
Kérdésem hogy milyen összegű ellátásra (tgyás, gyed) számíthatok, ha
1. A második baba még az első gyermek 2 éves kora előtt megfogan, azaz kb 2014 december vagy 2015 január körül születik
2. Illetve ha csak szeptember körül fogan meg, azaz 2015 május-június körül születik meg.
Ha a terhesség tudomásomra azonnal elmehetek gyes helyett táppénzre illetve érdemes-e szabit kivenni?
Köszönettel
Szabadságot amiatt érdemes kivenni, hogy garantáltan ne legyen gond azzal, hogy egyszerre kapd a gyest és a táppénzt. Az elmúlt pár napban többször volt szó erről a gyed/gyes extra kapcsán, olvass vissza. Szakbarbár 2014. 01. 15. 21:43
A következő kérdésem lenne. 2007.11.04-óta állok munkaviszonyban (ugyanaz a cég, de néhány éve egy másik cégbe beolvadt és akkor a munkaszerződés is megújult). Kisfiam 2012.01.21-én született, tehát most jár le a gyedem és gyesen leszek. Most kiderült, hogy valószínűleg terhes vagyok (5 hét). Kérdésem, hogy a leendő babám 2 éves koráig kapom szintén a gyedet? Vagy ahhoz dolgoznom kellene? Illetve első körben arra jutottunk, hogy a gyest majd csak később igényelném meg (hogy ne legyen meg a 180 napom), mert úgy tudom a gyes is jövedelemnek számít és akkor a gyed-et is abból számolnák (mert a tgyást így is abból számolnák ugye?), viszont ha nem kapnám 180 napig a gyest, akkor a szerződés szerinti jövedelmem lenne a gyed alapja, jól gondolom?
Köszönettel várom válaszát!
Előző évi legalább 180 bérezett nappal a előző év az ellátások alapja. Ha itt nincs 180 nap, de közvetlenül visszafelé van, akkor az utolsó nap. Ha sehogy sincs 180, de van kevesebb, akkor a kevesebb napból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha egyetlen bérezett nap sincs, akkor a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Egyeskével 3 éves koráig kaphatod a gyest és mellette ketteskével megigényelheted a tgyást és a gyedet. Szakbarbár 2014. 01. 15. 21:36
Dec. 18-án megkaptam válaszát előző kérdésemre, amit nagyon köszönök!!!
Akkor ezt írta "Sok részletkérdés még nem tiszta az extra ellátásokkal kapcsolatban - táppénzzel együtt jár-e, lehet-e újraigényelni egy korábban beszüntetett ellátást - , de az szerintem mindenképpen működik, hogy szabadság, táppénz, majd nem sokkal szülés előtt vissza gyesre és innen szülsz."
Kérdésem ezeknek a pontosítása lenne,
- extra ellátás táppénzzel együtt jár-e,
- lehet-e újraigényelni egy korábban beszüntetett ellátást ,
- működik, hogy szabadság, táppénz, majd szülés előtt vissza gyesre és így mennék szülni?
- mivel ikreim lesznek,kevésbé biztos a szülés várható időpontja, ezért ha kb. 1 hónappal a kiírt dátum előtt mennék vissza gyesre az első gyermekem után, és kérném a tgyást a szülés előtt az is működik? ( ezeket a munkáltatómnál kell intézni?)
Nagyon köszönöm a válaszát!
2. Igen, a gyedhez külön nyomtatvány van, már fent van az oep honlapján, a gyest a normál igénybejelentőn kell igényelni.
3. Onnantól kezdve, hogy szabadsággal indítasz, semmilyen gond nincs a továbbiakban. A táppénznek vége lesz a szülés előtti nappal, addig gyes+táppénz volt együtt, innen gyes+tgyás lesz párhuzamosan.
4. Az előzőek miatt nem kell sakkozni a tgyás kezdete előtt.
Táppénzt, tgyást, gyedet akkor is a munkáltatón keresztül lehet igényelni, ha nem kifizetőhely, mert kell tőle egy biztosításra és jövedelemre vonatkozó adatokkal kitöltött ún. foglakoztatói igazolás. Elvileg az ő dolga az igény továbbítása, de a gyakorlatban működik az is, hogy ő adja Neked oda az ő részét és Te intézed tovább. Csak az a lényeg, hogy az igényt és a foglalkoztatói igazolást együtt kell beadni. Szakbarbár 2014. 01. 15. 21:32
Kérdésem hasonló lenne egy előttem lévőhöz (gyes és táppénz veszélyeztetett terhességgel), azzal a különbséggel, hogy nekem még május 31-ig jár a GYED (hármaskát július végére várom). Olyasmi volt a táppénz és GYED együttesre a kifogás, hogy a fizetés nélküli szabi tényével a táppénz nem összeegyeztethető. Ha kötelező a GYED alatt a fizetés nélküli szabi, akkor a munkával, hogy egyeztethető össze??? De ha jól értelmezem, az én esetemben is működhet, hogy kiveszem a bentlévő szabadságaimat (ezzel megszűnik a fizetés nélküli szabim), majd utána megyek táppénzre. Kb március végéig elegendő a szabim (két gyermekkel gyűlt össze, most a hármaskát várom), így is marad még 2 hónap, amíg a táppénz GYED kombináció fennállhatna. Ha nem tudom igényelni a gyedet a táppénzem mellé, valami rejtélyes oep indok miatt, akkor a Gyes-t indíthatom hamarabb? A férjemre átruházni a ketteske után járó Gyedet nem tudom? Ő munka mellett nem veheti igénybe, én pedig megyek táppénzre?
És már csak egy kérdésem maradt, ha nem veszek ki szabit, akkor az előző ellátásom alapja lesz az új TGYÁS, GYED alapja, vagy a szerződésem szerinti összeg? (Jelentősen változott azóta, 2009 óta vagyok itthon, akkor kb 170 volt a béren felüli juttatásokkal, most az alapbérem 226 e Forint).
Válaszát és segítségét előre is köszönöm!
Mondd le a fizetés nélküli szabadságot, adass ki pár fizetett szabadságot és csak ezután menj táppénzre, ezzel meg van oldva a probléma, mert így egyértelmű lesz a helyzet.
Apuka nem mehet csak úgy gyedre. Van erre egy elég bonyolult és első olvasatra értelmetlen szabály, a lényege, hogyha apuka akarna gyedre menni, akkor csak a 61. naptól kapna gyedet. Ez is kikerülhető a pár nap szabadsággal, ami után nincs gond a párhuzamos gyeddel és táppénzzel.
0 bérezezett nappal - ha nem lesz szabadságból pár bérezett napod - a következő tgyás és gyed alapja a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a miimáblér kétszerese. Szakbarbár 2014. 01. 15. 21:19
Jelenleg gyeden vagyok első gyermekemmel itthon szeptemberig. Tervezzük a 2. babát, ehhez kapcsolódóan szeretnék kérdést feltenni, hogy gyes alatt el lehet-e menni táppénzre és megéri-e. Jelenleg is munkaviszonyban állok, munkáltatóm Tb kifizető hely. Gyest és táppénzt lehet-e egyszerre kapni és ha táppénzre megyek gyes alatt akkor a 2. gyerek után járó ellátást mennyiben befolyásolja vagy ugyanaz lesz az alapja mint az első esetén. Ha esetleg gyes után születne a gyerek akkor érdemes-e táppénzen maradni vagy a felgyülemlett szabadságot kivenni (ekkor módosul-e az ellátások alapja) és újra táppénz. Elküldhetnek-e ha bejelentem a 2. baba érkezését? Válaszát előre is köszönöm!
Táppénz, tgyás, gyed, gyes nem alapja egy következő ellátásnak. Ledolgozott időre járó bérből, szabadságból, ezek hiánya esetén a szerződés szerinti bérből számolnak.
A terhesség és a keresőképtelenség külön-külön is felmondási tilalom. Szakbarbár 2014. 01. 15. 21:11
Első gyermekemet áprilisra várom és már nem dolgozom, veszélyeztetett terhességem miatt kiírtak táppénzre már 1013 végétől.
Viszont ha jól tudom mindenkinek 15 nap betegszabadság jár évente, ami magasabb összegű kifizetést jelent, mint a táppénz.
Viszont mivel a terhesgondozóban veszélyeztetett terhességgel adtak javaslatot a háziorvosnak, hogy táppénzre vegyen január 07-től (előtte pár nap szabadságon voltam, ami még a tavalyi volt) ő nem vett fel 8-as kóddal, mivel veszélyeztetett terheseket ő csak 9-essel ír ki. Akkor, így nem is számolja el nekem a könyvelő az első 15 napot betegszabadságnak? (ha jól tudom azt csak 8-as kóddal lehet, és a cég fizetné) Csak az oep fog fizetni sima táppénzt? Akkor így úgymond elveszik a 15 nap betegszabadságom?
Ilyenkor nincs betegszabadság, hanem az 1. naptól táppénz jár. (Ez egyébként nagyon sokaknak jó, mert amíg nem így volt, addig az alacsony bérűek 30%-kal ronthatták a következő tgyás és gyed alapját azzal, hogy a 70%-os betegszabi ellátásalapot képezet és a végén a 70%-os átlagnak a 70%-a lett a tgyás és a gyed. A munkáltatónak is jó, azoknak anélkül is van éppen elég költségük. Úgyhogy többeknek jó, mint akinek nem, úgyhogy szerintem nincs ezzel semmi gond, különben sincs olyan szabályozás, ami mindenkinek kivétel nélkül jó.)
A betegszabi a 70%-os mértékkel csak kb. bruttó 340.000-es bér fölött lesz több a 60%-os táppénznél nettóban, mert efölött jön be a táppénz felső határa, egyébként hiába több bruttóban a betegszabi, abból lejön 18,5% járulék, a táppénzből meg nem, úgyhogy a végén a táppénz lehet a több, igaz, ez az előzményektől is függ. Szakbarbár 2014. 01. 15. 21:08
Kislányom 2014.05.30-án lesz két éves. Kistesót szeretnénk,de eddig sajnos sikertelenül próbálkoztunk. Ha mégis terhes lennék a gyed lejárta előtt, akkor
Az összegyűlt szabadsagaimat kivehetem és igy a Gyedet is kapnám és a fizetésemet is?
2007 óta folyamatos munkaviszonyom van.
Valaszát köszönöm.
Üdvozlettel: Ildikó
Első gyermekem 2012.11.09-én született.2012 április közepétől táppénzen voltam a szülésig.Most augusztusra várom második gyermekem.Kérdésem annyi lenne,hogy vállalkozóként mit tegyek,hogy minél jobban jöjjek ki a szülés utáni ellátásokat illetően.
Ha jól tudom, a minimálbér kétszerese utáni járulékolással max GYED várható akár 1 hónap járulék fizetéssel is,de ha veszélyeztett leszek,mint az előzőnél elmehetek táppénzre? Vagy csak annyi táppénzes időm lesz,ahány napot járulékot fizetek 2014-ben?
Vagy ha nem megyek vissza dolgozni mi várható?
2006-2012 között a mindenkori minimálbér után járulékoltam.
A jelenlegi elgondolásom szerint helyes lehet,ha februártól-áprilisig fizetem a járulékot minimálbér 2x-e után,majd májustól elmegyek 3 hónap táppénzre,augusztus TGYÁS?
Táppénz lehetséges GYED mellett az új szabályozás szerint a fenti logika szerint?
Esetlegesen részmunkaidős járulékolás megoldható,mert ha jól számolom,3 hónap alatt kb 450 ezer forintot kell befizetnem járulékot?
Elnézést a sok kérdésért,de így hogy saját magam után kell rendeznem,még átláthatatlanabb a TB útvesztője.
Köszönöm válaszát
Ha nem járulékolsz, akkor a minimálbér 150%-a az ellátások alapja, viszont ebben az esetben kétséges a gyed és a táppénz együtt, mert el sem kezdtél dolgozni, hogy a munkából legyél keresőképtelen.
Egyéni vállalkozónál a részmunkaidő nem értelmezhető. Szakbarbár 2014. 01. 15. 20:45
Köszönöm tegnapi válaszát (19.25h), a GYED extra-táppénz kapcsolatában. Szeretném, ha megerősítene, hogy jól értelmeztem-e a válaszát és az időpontok így megfelelőek-e.
Ha biztosra megyek 01.19-ig fizetés nélküli szabadságon leszek, 20-tól-23-ig elmegyek szabadságra, 24-től elmegyek táppénzre és 20-tól megigénylem a GYES-t. (A szabadság első napjával lehet GYES-re menni.) A bruttó bérem 141.000-Ft, és ez lesz az alapja a következő TGYÁS-nak és GYED-nek, vagyis a négy nap szabadság átlaga. Ha nem jók a dátumok, kérem írja meg, hogyan lenne megfelelő.
Válaszát és segítségét előre is köszönöm!
Ötödik gyermekünket várjuk, az ellátások ügyében kérném szíves segítségnyújtását.
Jelenleg negyedik gyermekünkkel december 18-a óta gyesen vagyok, előtte gyeden voltam, az alapját a harmadik gyermek után kapott ellátás szerint kaptam bruttó 138000 Ft-os fizetés után.
Amíg gyeden voltam harmadik gyermekemmel, a cégben tulajdonrészt szereztem, a jövedelmem papír szerint bruttó 178000 Ft-ra növekedett. (Tulajdonosként úgy tudom, már megbízási jogviszonyban kapnám a bérem, nem tudom, ez jár-e az ellátások tekintetében bármi hátránnyal.)
Az elmúlt időszakban 92 nap szabadságom halmozódott fel.
Biztosítási jogviszonyom bőven kitesz 365 napot, ha jól rémlik, 2009 óta folyamatos.
Hogyan érdemes kivennem a szabadságom, esetleg munkába állnom, béremelést kérnem, táppénzre mennem ahhoz, hogy számomra legkedvezőbb juttatásokban részesülhessek?
A baba várható születési ideje szeptember közepe.
Előre is köszönöm a segítségét. Munkájához sok sikert kívánok!
Ha szabadságod nyilván van tartva, akkor még biztosabb, hogy maradt a munkaviszony, mert ez csak ott értelmezhető.
A szabadság alatt csak járulékolni kéne, ha ez így vagy úgy, de a végén családi költség, akkor inkább sumákoljátok el, a kutya sem foglalkozik vele, hogy hány nap szabadságod van. Ha nem erről van szó, akkor kiadathatod a szabadságodat, de ettől semmi nem lesz több, mert mindegy, hogy 0 bérezett nappal a szerződés szerinti bért (de legfeljebb a minimálbér kétszeresét) vagy egy rövid bérezett időszakkal az ebből számított átlagot (felső határ ugyanaz)veszik figyelembe.
Ha tudod ezt befolyásolni, akkor emelkedjen a béred 203.000 fölé és legyen ezzel legalább pár nap elszámolva, hogy ne csak papíron létezzen, hanem tényleges jövedelem legyen. Ebből így maximális gyed és bruttóban ezzel megegyező tgyás lesz (ami nettóban még több is a gyednél, mert más levonások nem terhelik.)
Ha táppénzre mész, az pár nap szabadság után már simán megy a gyes megtartása mellett, sőt a gyest kaphatod négyeske után végig, miközben ötöske után kapsz tgyást, gyedet, mert idéntől már ilyet is lehet. Táppénznél figyelj a 9-es kódra, veszélyeztetett terhesnek az "jár", egy elírt 8-as kód hátrányosan érintene. Szakbarbár 2014. 01. 14. 10:28
Első gyermekünket 2012.máj. 14.-én hozta világra a feleségem. A terhesség várható időpontja máj 21.-e volt ezért már április 23.-ától megigényeltük a Tgyást. 2014 május 14.-én lejár a feleségem Gyede, ami eddig maximum volt, 403.000 bruttó bér után. 2014 június 25.-ére van kíírva az ikrek születésére, viszont jelen pillanatban úgy tűnik, hogy a cég ahol dolgozott felszámolás alá kerül, így előfordulhat, hogy megszűnik a munkaviszonya.
Kérdéseim:
Milyen ellátást fog kapni, amennyiben minden változatlanul alakul?
Mit kérjen(milyen ellátást) - amennyiben valóban csak június 25.-én szül - május 14.-től amikortól lejár a Gyed
Amennyiben nem lesz munkaviszonya, milyen ellátásokra lesz jogosult?
Mi van abban az esetben, ha május 14.-e előtt szülne?
Amennyiben megszűnne a munkahelye Gyed alatt elmehet-e munkanélkülire, vagy meg kell várni, hogy lejárjon?
A munkaviszony megszűnését követően mennyi időn belül igényelhet munkanélküli segélyt?
Elnézést a rengeteg kérdésért, de sehol sem kapok egyértelmű válaszokat!
Válaszára várva
Tisztelettel
Ha legalább a tgyás 1. napján még van munkaviszonya, akkor végig jár a tgyás és a gyed - a gyed ikrekkel mostmár 1 évvel tovább annál, mint ameddig egyébként járna (ez ugye nem feltételnül 2 éves kor, mert az előzetes biztosítástól függ). Szerintem egyelőre ne is számoj azzal, hogy álláskeresési járadékot kell beiktatni, mert a valószínűtlennél is elképzelhetetlenebb, hogy egy még el sem kezdődött felszámolás 4,5 hónap alatt befejeződjön.
A gyed lejártát követő naptól gyest tud igényelni, a tgyás és a gyed ezzel párhuzamosan fog járni, mert idén már ilyen is van. A tgyás több szempontból is megéri a lehető legkorábban, a -28. naptól igényelni.
Ha egyeske 2 éves kora előtt szül, akkor nem csak a gyes és a tgyás/gyed fog párhuzamosan járni, hanem a gyes előtt az egyeske utáni gyed is.
Szakbarbár 2014. 01. 13. 19:40
Kisfiam február 21-én tölti be az 1 -évet. Kérdésem annyi lenne, hogy ha lejár a gyes 3 éves korában, hogyan járnék jobban tgyás és gyed terén egy második baba esetében? Ha kiveszem az addig járó szabadságot, utána táppénz, vagy rögtön táppénz? 2009. december óta folyamatos a munkaviszonyom. 2012. október 3.- tól 2013.02.20.-ig táppénzen voltam, azóta tgyás augusztusig, majd gyed. 2012.-ben 195.000,- Ft az egy hónapra jutó bruttó bérem.
Üdv: Angéla
Korábbi kérdésemet kérésére megismétlem, remélem, hogy tud már nekem segíteni.
Első gyermekem után járó GYED 2014. január 18.-án lejár. Második gyermekem születéséig (2014. március 7.) a GYES helyett a táppénzet választom, a magasabb összeg miatt, majd a TGYÁS-t. Kérdésem, hogy a táppénz alatt kérhető-e az első gyermek után a GYES vagy csak a második gyermek megszületése után igényelhetem az első gyermek után járó GYES-t az új szabályokra hivatkozva?
Illetve felmerült még egy kérdés, tekintve, hogy január 18-a szombatra esik, 19-étől mehetek-e táppénzre, vagy csak hétfőtől? Ha csak hétfőtől, az az egy nap kiesés befolyásol-e valamit?
Válaszát előre is köszönöm!
Az hangzott el, hogy a táppénz és a fizetés nélküli szabadság nem megy együtt, de nem kell a gyes idejére fizetés nélküli szabadságot kérni és akkor lehet egyszerre táppénzen és gyesen lenni. Ha teljesen biztosra akarsz menni, akkor a gyed után kiveszel pár nap szabadságot, megigényeled a gyest és csak valamivel később mész táppénzre. Így egyértemű lesz a helyzet és fel sem merül, hogy nem jár együtt a két ellátás.
Az orvosok nem szeretnek szombati és vasárnapi nappal felvenni, de ha csak hétfőtől vesznek fel. Vasárnap egyszerűen csak gyesen leszel. Ha a biztonság kedvéért szabadságot veszel ki, akkor a fizetés nélküli szabadságot úgy szüntesd meg, hogy jan. 19. vasárnap még azon legyél és 20-tól legyél szabadságon. Ez egy nem túl magas bérrel előnyös lehet a szabadsábból számított átlag kiszámításakor. Szakbarbár 2014. 01. 13. 19:25
Első kisfiam 2014.02.13-án tölti be a 3. életévét. Ezidáig vele GYES-en voltam. 2014.05.05-re várható második kisfiam születése. 2010.09.14-étől jelenleg is alkalmazottként jogviszonyban állok jelenlegi munkáltatómnál. Nemrég bementem hozzá, hogy megbeszéljem vele: a GYES lejártát követően, szeretném kivenni a szabadságjaimat. Szerinte jobban járok, ha táppénzre megyek, mert így megmaradnak a szabijaim, információi szerint táppénzemet pedig első gyermekem születése előtti jövedelmemből fogják számfejteni. Továbbá azt is mondta, hogy a TGYÁS és a GYED alapja is ez lesz. Szerződés szerinti bérem a szülés előtt 150.000 Ft volt, mely azóta nem változott. Az elmúlt 3 évben egyéb jövedelmeim, első gyermekem után járó TGYÁS, GYED és GYES kivételével nem volt.Abban szeretném a segítségét kérni, hogy mikor járok jobban, ha táppénzre megyek, vagy ha kiveszem a szabadságomat? Ha táppénzre megyek, az első 15 nap betegszabadság lesz?
Köszönöm segítő válaszát.
Bea
A táppénz alapja viszont csak a minimálbér lesz, mert ez nem az az eset, amire az ún. kedvezményszablyt kéne alkalmazni.
Kismama mindig veszélyeztetett terhes, ha esetleg valamilyen, a terhességgel össze nem függő problémával vennének fel, ami elvileg elképzelhető, de mint mondom, a gyakorlat nem ez, szóval akkor tiltakozz és ragaszkodj a 9-es kódhoz, mert ennél az első naptól a semmit nem befolyásoló táppénz jár, 8-assal viszont a 70%-os betegszabadság, ami később beleszámít az ellátások alapjába. Szakbarbár 2014. 01. 13. 19:12
Feleségem 2014 februárjában fog szülni, harmadik gyerekünket várjuk.
Az előző 2 évben volt gyesen, aztán munkanélkülin, aztán FHT-n (foglalkoztatási segélyt kapott)
Kérdésünk az hogy tgyás jogosultsága fenáll-e?
üdv
Baráth Tamás
Feleségem orosz állampolgár(állandó tartózkodási engedéllyel rendelkezik) január 15-én várjuk első gyermekünket itt Magyarországon.Bejelentett magyarországi munkaviszonya 2011.11.02 és 2012.08.24 között volt(nincs meg a 365 nap).Ezen időpont után a TB-hozzájárulást fizetjük utána.Érdeklődnék,hogy milyen támogatásokra számithatunk (GYES,GYED,TGYÁS)?
Illetve ezen támogatásokat én utánam mint magyar állampolgár után kell esetleg igényelni?Én hivatalos itthoni munkaviszonyban 2001 és 2012 között álltam.Azóta külföldön dolgozom nem EU országban,de a havi TB hozzájárulást azóta is fizetem.
Segitségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel
massziv
Az alanyi jogon járó családi pótlékot, gyest és anyasági támogatást akkor kaphatja, ha régi bevándorlási, vagy új letelepedési engedélye van, mert nem magyar és nem EU állampolgároknak csak ebben az esetben jár.
A gyes apuka is kaphatja, de ez egyelőre Neked sem pálya, mert a baba 1 éves kora előtt nem lehet mellette dolgozni. A családi pótlékot viszont megigényelheted, ha nem vagy folyamatosan 3 hónapnál tovább a nem EU tagállamban - vagy ha ezt nem jelzed... 1 éves kor után ugyanez van a gyessel is.
A baba egyébként magyar állampolgár lesz - illetve legalább magyar biztosan lesz - mert magyar állampolgár gyermeke születésénél fogva magyar állampolgár lesz. TAJszámot fog kapni, az ő ellátásával nem lesz semmi gond. Szakbarbár 2014. 01. 11. 23:00