Kérdezz-felelek
Kérem tekintse semmisnek az előző levelem! Az imént visszahívtak az oeptől és közölték, hogy vmilyen számítási hiba történt részükről és nekem van igazam, valóban a kisebbik gyermek 2 éves koráig járni fog a GYED. Köszönöm az Ön részéről is a korrekt tájékoztatást!
Tisztelt Szakértő!
Én voltam az, aki a második gyermekre járó GYED folyósításának időtartamával kapcsolatban érdeklődött. Sajnos telefonos megkeresésemre nem túl segítőkészen (inkább ellenségesen) tájékoztattak az oepnél, hogy én tudok rosszul valamit, és vmilyen átmeneti jogszabályra hivatkozott a hölgy (konkrétabbat nem mondott), meg hogy ezt telefonon nem tudja elmondani mert bonyolult, de hogy ő mindent jól számolt ki. Én az oep oldalán végigolvastam a jogszabályokat.
Ezeket végigböngészve egyikben sem találtam olyan szabályt, vagy számítási módot, ami alapján nekem a második gyermekemre kevesebb időtartamra járna a GYED, mint az elsőre. Ön szerint a telefonos elutasítás után ha levélben próbálkozok, elérhetek-e más eredményt? A telefonon a hölgy azt is közölte velem, hogy igazából fellebbezni sem tudok mi ellen, mert amit a folyósítás megszüntetéséről küldtek, az egy értesítés, nem határozat. De akkor mi lehet a jogorvoslat hivatalos módja? Egyszerűen nem értem, hogy ha én az első gyermekemre jogosan járó GYED folyósításának időtartama alatt szültem a második gyermekem, akkor mi lehet az az ésszerű magyarázat, ami miatt a kisebbik gyerekre kevesebb ellátásra vagyok jogosult? Elvileg az új szabályokat arra hozták (ha jól értem), hogy bővítsék a jogosultak körét, hogy lehet, hogy én egy jogosan járó TGYÁS igénylése miatt elesek 5 havi GYED-től? Nem tudom kihez fordulhatnék segítségért..
Ilyesmit csak írásban intézünk. A telefonnak nincs nyoma és nem is veszi olyan komolyan az, aki felveszi a telefont, mintha ügyszámon, fejléces papíron kellene megválaszolnia. Ráadásul lehet, hogy nem is értette, vagy nem úgy tetted fel a kérdést, hogy értse.
Mindenképpen írásban tedd fel a kérdést és azt írd, hogy egyeskével 563 napra voltál gyedre jogosult, 414 nap után másik ellátást kértél, de ettől a jogosultságod még 563 nap, úgyhogy amikor az új gyed nem lehet a régi jogosultságnál rövidebb, akkor az 563 és nem 414 napot jelent.
2013 decemberében szültem. Az irányadó időszakban, vagyis 2012-ben két 4 órás jogviszonyom volt, amiből év közben az egyik 8 órássá módosult, míg a másik megszűnt. A Magyar Államkincstár a TGYÁS számításánál a két 4 órás jogviszonyomból mindössze a jelenleg fennálló jogviszony alapján megszerzett jövedelmem vette alapul.
A MÁK tájékoztatása szerint a 2013. évi CXXVII. törvény alapján az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai (terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a táppénz) összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelmet kell figyelembe venni, így csak az egyik státusz alapján számfejtettek táppénzt részemre. Azonban a 2013. évi CXXVII. törvény 82/F. § (1) bekezdése szerint nem lehet a terhességi gyermekágyi segély összege alacsonyabb, a módosítás miatt. Az ügyintéző szerint azonban a fent említett bekezdés továbbra is érvényben hagyja azt az intézkedést, hogy csak a fennálló jogviszonyban megszerzett jövedelem számítható bele a segélybe.
Kérem, hogy segíts a fent említett bekezdés értelmezésében, hogy az államkincstár helyesen járt-e el az esetemben.
Segítséged előre is köszönöm!
Neked nem a számítás módszerével, hanem a jogosultsággal van gondod, azzal, hogy a megszűnt jogviszonyból nem vagy jogosult semmire. Abból az egyből állapították meg a tgyást, amelyik a tgyás igénylésének a napján fennállt. Ez ha nagyon kedvezőtlen is számodra, de teljese rendben van, megfelel az Ebtv. rendelkezéseinek.
Ha 2013-ban dolgoztál legalább 180 napot, akkor a gyednek a 2013-as bér lesz az alapja. Ha jól értem, akkor 2013-ban már 8 órás bért kaptál a jelenleg fennáálló egyetlen jogviszonyodból. Ha így van, akkor legalább a gyeded jó lesz. Ha nem dolgoztál volna 180 napot tavaly - és nem olyan kevés hiányzik, amit most pótolni tudsz a tgyás után szabadsággal - akkor viszont a gyed alapja is annyi lesz, mint a tgyásé volt, mert ebben az eseten nem állapítanak meg új alapot a gyednek, hanem az utolsó ellátás, a tgyás lesz ennek is az alapja. Szakbarbár 2014. 02. 25. 14:45
2009 márciusától ugyan annál a cégnél dolgozom. Idén májusra várom első kisbabámat és teljesen bizonytalan vagyok, hogy a jelenlegi jogszabályok alapján a Tgyást-t, Gyed-et mi alapján fogják majd részemre elszámolni. Ebben kérném a segítségét. Tudomásom szerint 2013 Július 15-től az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai (terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a táppénz) összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelmet kell figyelembe venni. A 2014. május 11. napját megelőzően született gyermekek esetében a terhességi‐gyermekágyi segély és a gyermekgondozási díj
összegét a korábban hatályos, illetve a jelenleg hatályos jogszabályok alapján is ki kell számolni az ellátást folyósító szervnek, és minden esetben a kérelmezőre nézve a kedvezőbbet kell folyósítani. (Ezeket az infókat az OEP honlapján találtam, de nem tudom a valóságban mennyire állják meg a helyüket ) Ez azért érdekes számomra, mert 2013 októberétől egy új beosztásban dolgozom, magasabb jövedelemmel. Így, kicsit sem mindegy, hogy a 2013 év átlagát vagy a szülést megelőző 180 nap átlagát veszik majd figyelembe. Illetve, abban az esetben, ha a szülés előtti 180 nap átlagát néznék esetemben, gondolom beleszámít, ha esetleg táppénzre mennék, valamivel a szülés előtt.
Válaszát előre is köszönöm.
Téged az új szabályok nem érintenek, mert sokadik éve ugyanott dolgozol. Te a legklasszikusabb eset vagy: a 2014-ben induló tgyás és gyed alapja a 2013-as átlag. Valamennyit dob rajta, hogy az év végén több volt a béred, de az átlag az első 9 havi alacsonyabb bérhez lesz közelebb, mert ennek háromszoros súlya lesz az átlagban.
A táppénz több szempontból sem befolyásol semmit: egyrészt akkor sem számít bele az átlagba, ha a számítási időszakban volt, másrészt Neked a 2013-as év a számítási időszak és ott nem is voltál táppénzen. Szakbarbár 2014. 02. 24. 20:41
Most várom 3. gyermekemet, aki június 26-án fog előre láthatólag születni. Van egy 21 hónapos kisebb gyerkőcöm, aki május 14-én tölti be a 2 évet. Van munkáltatóm, határozatlan szerződéssel vagyok bejelentve, bruttó bérem 170.500 Ft. Most még kapom a gyed-et ez havi 80.000-83.000 Ft. A kérdésem az lenne, hogy hogyan tudnám igénybe venni maximálisan a tgyást, gyed-et? Szakítsam-e meg a gyedemet, hogy elmenjek szabadságra, táppénzre? Illetve tud-e hozzávetőleges összeget írni, mennyi lesz a tgyás-om, gyed-em?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel, Lilla
Szeretném megtudni, hogy kb. mekkora összegű TGYÁS-ra ill. GYED-re számíthatok majd, ha megszületik a kislányom. Folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem több éve már, és 2014. augusztusában fogok szülni. 2013. januárjától a bruttó bérem 136 000 Ft volt, 2013. szept. 1-től (pedagógus vagyok) ez az összeg bruttó 226 000 Ft lett. Jól tudom, hogy a TGYÁS-t a 2013-as évi béremből számolják majd? Az idei évtől, tehát 2014. jan. 1-től a bruttó bérem 232 000 Ft-ra emelkedett, június közepéig fogok dolgozni hivatalosan, onnantól kezdve augusztus 1-ig szabadságon leszek, majd pedig TGYÁS-on. Válaszát előre is köszönöm!
Szeretném megtudni, hogy kb. mekkora összegű TGYÁS-ra ill. GYED-re számíthatok majd, ha megszületik a kislányom. Folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem több éve már, és 2014. augusztusában fogok szülni. 2013. januárjától a bruttó bérem 136 000 Ft volt, 2013. szept. 1-től (pedagógus vagyok) ez az összeg bruttó 226 000 Ft lett. Jól tudom, hogy a TGYÁS-t a 2013-as évi béremből számolják majd? Az idei évtől, tehát 2014. jan. 1-től a bruttó bérem 232 000 Ft-ra emelkedett, június közepéig fogok dolgozni hivatalosan, onnantól kezdve augusztus 1-ig szabadságon leszek, majd pedig TGYÁS-on. Válaszát előre is köszönöm!
Egyèni vállalkozó anyuka vagyok.Kisfiammal 2014.09.04-ig gyeden vagyok.2015.02.05én lesz 2éves a kisfiam.
Párommal tervezzük a kistesót viszont a válalkozásom nem hivatalosan szünetel tehát a könyvelőm
minden hónapban küldi a nullás igazolást.A kérdésem az lenne hogy a kistesóval mire lennék jogosult tgyàs gyed?
Válaszàt előre is köszönöm!
Amíg gyeden, gyesen, táppénzen, ezek kombinációján vagy, addig nem kell járulékolni. 0 járulékfizető nappal az egyéni vállalkozó tgyásának és gyedének az alapja a minimálbér 150%-a. Szakbarbár 2014. 02. 24. 20:23
A következő kérdésekben kérem tanácsát:
2001-től folyamatos volt a munkaviszonyom. Első gyermekemet 2011.08.14-én szültem, 2011.08.07-ig ténylegesen dolgoztam, 2011.08.08-tól 2012.01.22-ig Tgyás-ban részesültem, majd 2011.01.23-tól Gyedben, amit 2013.08.14. napig állapítottak meg. Mivel 2012.02.29-én lejárt a határozott idejű munkaszerződésem, a gyed-et passziválták.
2012.08.01-től újra munkába álltam 2 évre szóló határozott idejű munkaszerződéssel, a Gyedet visszamondtam és mivel részmunkaidőben (heti 30 óra) dolgoztam, így megigényeltem a Gyes-t. 2013.06.01-től 40 órás lettem, a Gyes-t az akkori szabálynak megfelelően lemondtam. 2014.05.31-ig heti 40 órában dolgozok, majd 2014.06.01-2014.07.31-ig újra 30 órás leszek és a határozott idejű munkaszerződésem 2014.07.31-én le fog járni. Sajnos, szinte semmi esély sincs a munkaviszonyom fenntartására, hosszabbítására ennél a munkáltatónál, hogy másik munkáltatónál mikor találok állást, kétséges. Úgyhogy azzal számolok, hogy 2014.07.31-én megszűnik a munkaviszonyom és utána 3 hó álláskeresési járadékot fogok kapni. Ezt követően az önkormányzattól igényelhető aktív korúak ellátására sem leszek szerintem jogosult, mert családom jövedelme meghaladja az 1 főre megállapított jövedelemhatárt.
Ugyanakkor terveznénk a második babát és szeretnék tisztán látni az általam igénybe vehető ellátások tekintetében, hogy a lehető legkevesebb negatív meglepetés érjen.
Kérdéseim:
- Jól gondolom-e, hogy ha a 2. gyermekem a munkanélküliség ideje alatt fog megszületni, akkor kizárólag csak Gyes-re leszek jogosult? Esetleg javíthatok-e valamivel a helyzetemen (pl. táppénz)?
- A Gyed/Gyes extra tekintetében jól gondolom-e, hogy bár a Gyed ellátásomat 2012.08.01-től lemondtam, mert munkába álltam újra, én már a Gyed folyósítását nem kérhetem vissza, hiszen azt gyermekem 2 éves koráig, 2013.08.14-ig állapították meg, az meg már letelt, azaz a jogosultsági időből még hátralévő időtartam már nincs? Kizárólag a Gyes továbbfolyósítását kérhetem 2014.01.01-től gyermekem 3 éves korának betöltéséig (2014.08.14.) munkaviszony mellett?
Elnézést a hosszúra sikerült levélért, de próbáltam minél pontosabb lenni. Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Katalin
A gyest minden további nélkül megigényelheted januártól a 3. születésnapig. A gyedhez már "öreg" a baba, egyébként 1 és 2 éves kora között mostmár korlátlanul lehet dolgozni, tehát ez nem lenne gond.
Ha a munkaviszony megszűnése előtt terhes leszel, akkor ezt követően, ha a járadék folyósítása alatt, akkor pedig ezt követően javaslom, hogy legyél egyéni vállalkozó. Minimális idejű és összegű járulékfizetés után táppénzen töltheted a terhességet és maximális gyeded lehet. Ha a biztosítás 30 napnál hosszabb megszakítása után leszel terhes, akkor a vállalkozás kezdő időpontját alaposan át kell gondolni, mert így már csak rövid időre leszel táppénzre jogosult. Szakbarbár 2014. 02. 24. 20:18
Gyed folyósításának időtartamával kapcsolatban szeretnék érdeklődni. Az én helyzetem a következő: Első gyermekem 2010.12.08-án született, előtte 2007.09.03-tól voltam alkalmazott 2010.02.24-ig, majd 2010.03.09-től folyamatosan a mai napig. Az első gyermekre meg is kaptam rendben a TGYÁS-t (2010.12.08-tól - 2011.05.24-ig) és a GYED-et is, második gyermekem a GYED folyósítása alatt, 2012.07.12-én született. Ekkor lemondtam az első gyerek utan járó GYED-et, és a kicsivel kedvezőbb második gyerek után járó TGYÁS-t igényeltem 2012.07.12-től. (még nem volt GYED-extra..) Ezt kaptam 2012.12.26-ig, utána igényeltem a GYED-et a második gyerekre, azt gondoltam hogy minden rendben, az ő két éves koráig fogom kapni. Erre ma kaptam az oep-től levelet, amelyben visszaküldték a kiskönyvem és értesítettek, hogy a GYED folyósítása 2014.02.13-án megszűnt. De miért? Akárhogy számolom, semmiképp sem értem.. Folyamatos a biztosítotti jogviszonyom, a munkahelyem nem szűnt meg.. Tud esetleg segíteni abban, hogy valóban jogosan hagyták-e abba a folyósítást, és ha nem, akkor hová fordulhatok jogorvoslatért? Nagyon nem mindegy az az öt hónap GYED amitől így elesnék.. (és egyébként ha megszüntetik a folyósítást, arról nem hamarabb kellene értesíteniük? hogy legyen időm az új ellátást igényelni?) Válaszát előre is köszönöm!
Számolgattam, hogy vajon hogy jött ki ez a február 13. és amire jutottam, az szerintem megmutatja, hogy hol van ebben a hiba. Egyeskével 414 napig voltál gyeden, ketteskével is 414 napra állapították meg. Szerintem ez így nem helyes, mert a szabály nem azt mondja, hogy amennyit voltál egyeskével, annyit lehetsz ketteskével is, hanem amennyit lehettél volna egyeskével, annyit lehetsz ketteskével. Az egy dolog, hogy 414 napig vetted igénybe egyeskével a gyedet, de a jogosultság nem ennyi volt, az kitartott volna 2 éves korig. És ha annó a jogosultság 564 nap lett volna - konkrétan ennyi, kiszámoltam - , akkor 2 éven belüli másik gyermekre másik gyed is 564 napig jár, ami pont az ő 2. születésnapja.
Erre a magyarázatra és a mindjárt bemásolt jogszabály részletre hivatkozással kérd írásban, hogy vizsgálják felül a gyedre való jogosultság időtartamát:
Ebtv. 42/B. § (1) A gyermekgondozási díj legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermeket szülő anya esetében a szülést, egyéb esetben a jogosultságot megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.
(2) Abban az esetben, ha a gyermekgondozási díjra jogosult a jogosultság megszerzésekor vagy azt megelőző 2 éven belül jogosult volt gyermekgondozási díjra, a gyermekgondozási díj folyósításának időtartama nem lehet rövidebb a korábbi gyermekgondozási díj (1) bekezdés alapján megállapított időtartamánál, és ezen gyermekgondozási díj folyósításának időtartama nem hosszabbodik meg a korábbi terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély jogosultsági idejével.
Miért nem tájékoztattak korábban: a tgyás és a gyed összegét és a jogosultság időszakát megállapító egyszerűsített határozatot csak tavaly júliustól írja elő a törvény, tehát csak az akkortól megállapított ellátások mellé kell kiadni egy határozatot, amiből megtudod, hogy meddig és milyen összeget kapsz.
Kérlek, hogyha bármilyen fejlemény van az ügyben, írd meg nekem, mert nagyon kíváncsi vagyok rá, ugyanis ha felülvizsgálat után is azt állapítják meg, hogy csak 414 napig járt, akkor rosszul tudok valamit és akkor ezt át kell írjam a fejemben, hogy másnak ne mondjak butaságot. De szerintem inkább a szakig szerves kolléga fejében kell rendet tenni. Szakbarbár 2014. 02. 22. 08:43
Kisfiammal gyeden vagyok 2014.09.04ig.Jövő februárban lesz 2 éves.
Egyéni vállalkozó vagyok csak most szünetel a vállalkozás.
Párommal tervezzük a kistesót.Olyan kérdésem lenne hogy meddig kell megszületnie a tesónak hogy újra megtudjuk igényelni a tgyas-t i
illetve a gyedet?Ha a gyed lejárta után születne akkor is jàrna a kistesó után a tgyas és a gyed?
Előre is köszönöm válaszàt!!Orsolya
Egy vállalkozó 2 esetben nem vállalkozik ideiglenesen, és pont ebben a helyzetben, amikor baba miatt nem végez munkát, a különbség a kettő között szinte érzékelhetetlen, hiszen előre tervezetten inaktív és ez momemtum, hogy tervezi, ez mind a két esetnél tetten érhető. Igyekszem más szavakkal érzékeltetni a különbséget, de előre szólok, hogy kicsit nyakatekert lesz.
Tehát van az az eset, amikor teljesen felhagysz a vállalkozás gondolatával, mert sem hajlandóságod, sem lehetőséged nincs rá, vagy mondjuk úgy, hogy nem akarnál és nem is tudnál vállalkozni. Ezt hivatalosan be kell jelenteni (ügyfélkapun keresztül az okmányirodának és egy nyomtatványon a NAV-nak), erre az időszakra szünetel a biztosítás, évi 1 SZJA bevallást kell beadni.
És van az az eset, amikor hajlandóságod lenne rá, csak lehetőséged nincs, mert babázol, így nem tudsz dolgozni. Ha éppen nem akadályozna a fürdetés, etetés, pelenkázás, akkor csinálnád ugyanazt, amit előtte: vállalkoznál, és ha ezek nem fognak akadályozni, akkor utána is ezt fogod csinálni. Ez olyan, mint amikor valaki munkaviszonyból fizetés nélküli szabadságon van: a munkaviszony fennáll, csak a munkvégzési kötelezettség szünetel, mert lehetőség nincs rá, hogy dolgozzon, de egyébként a szándék megvan rá, hogy visszatérjen a munkába.
Ha egy vállalkozó babázik és ezért otthon van, nem csinál semmit, akkor mondhatja rá hétköznapi szóhasználattal, hogy épp szünetelteti a tevékenységét, ez nem egyenlő azzal, hogy bejelenti hivatalosan a szünetelést, tehát ez tb szempontból nem szünetelés. Babázó, de a tevékenységét hivatalosan nem szüneteltető vállalkozó 1 db nullás járulékbevallást küld havonta magáról, amiben egy kóddal leírja, hogy táppénzen, tgyáson, gyeden, gyesen, gyeten van, az SZJA bevallásban pedig bevallalja a nulla bevételt. Ezzel ugyanúgy nem fizet semmit, mint a hivatalosan szünetelő vállalkozó, mégis óriási a különbség a kettő között.
Ha hivatalosan szünetelsz, akkor nem ketyeg a biztosítás, amiből ketteske előtt 2 éven belül 365 napnak kell lennie ahhoz, hogy vele is tgyásra, gyedre legyél jogosult. Ebből most semmit nem érzel, mert a passzívnak minősülő gyed mellé jár az egészségügyi szolgáltatás, tehát zöld a lámpád az orvosnál és gyűlik a szolgálati idő, vagyis elégedetten nézegetheted a gyedről kapott adóigazolást, amin a nyugdíjjárulék is fel van tüntetve, hogy igen, a nyugdíjhoz is beszámít. Viszont a passzív gyed alatt nem ketyeg a biztosítás, amiből most semmit nem veszel észre, mert a másik 2 jogosultság mellett ez nem olyan, amiből bármit lehetne érzékelni. Majd csak akkor fogod, ha tényleg tb szempontól szünetelésnek minősülően szünetelsz, 1 évnél régebben és 1 éven belül szülsz. Akkor ugyanis nem tudsz 2 éven belül legalább 365 nap biztosítást felmutatni úgy sem, ha azonnal visszamondod a szünetelés, mert most rájössz, hogy félreértettél valamit Te vagy a könyvelőd. Ha az előbb említett 3 feltételből mindegyik így van, esetben ketteskével csak gyest kaphatsz. Ha nem olyan régen szünetelsz vagy nem olyan hamar szülsz, akkor még meglehet a 365 nap.
Reméljük, hogy nem erről van szó és hogy eddig levert a víz, de most fellélegzel, hogy csak rosszul használtad a fogalmat. Mert akkor viszont azt tudom mondani, hogy nem bejelentetten szünetelő és a szándékkal nem felhagyó vállalkozóként 0 járulékfizető nappal a következő tgyás és gyed alapja a minimálbér 150%-a. Ebből lehet egy kicsit többet is varázsolni egy kis járulékfizetéssel, de így is éppen elég információt zúdítottam Rád, meg ez úgyis csak akkor érdekes, ha terhes vagy.
Szakbarbár 2014. 02. 22. 08:13
Barátnőm 2013. augusztusában lett orvosilag is igazoltan várandós ikrekkel. A könyvelő augusztusra csak egy magzat után vette igénybe a családi adókedvezményt, szeptembertől azonban már kettőre. Szeptember 16-tól orvosa veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre vette egészen a szülésig. November 25-től a férje elhelyezkedett, így akkortól ő veszi igénybe a családi adókedvezményt.
Az SZJA bevallásnál a 21.sorban mekkora összeg írható be összevont adóalapot csökkentő családi adókedvezményként? Bruttó fizetése 114.000 Ft/hó volt, a cég pedig 116.786 Ft-ot vett figyelembe az adóelőleg megállapításakor.
Válaszát előre is köszönöm!
A családi kedvezmény attól a hónaptól jár, amelyikben a magzat 91 napos lesz, ikreknél minden ilyen hónapra 125.000 Ft a kedvezmény alapja, természetesen maximum annyi lehet, amennyi az adóköteles jövedelem (bér és táppénz együtt). A kérdésből nem derül ki, hogy melyik hónapban volt 91 napos a terhesség, úgyhogy általánosságban csak ennyit tudok mondani.
Bárkinél volt is figyelembe véve a kedvezmény év közben, a bevallásban lehet ezen módosítani és megosztani is meg lehet más arányban - ennek nem kell pont fele-felének lennie, bármilyen arányban megosztható - , de ez azzal is járhat, hogy az egyik visszafizet, a másik pedig visszakap pénzt. Talán egyszerűbb, ha anyukánál annyi kedvezmény marad, amennyi az adóelőlegnél figyelembe lett véve, így neki nem lesz adókülönbözete, a többit pedig apuka veszi figyelembe. Nincs azzal semmi gond, hogy ez nem annyi lesz, mint amennyivel nála számoltak év közben. Szakbarbár 2014. 02. 22. 07:32
A munkaviszony egyébként sem szüntethető meg rendes felmondással terhesség alatt.
Ha marad a munkaviszony és szülésig gyesen, táppénzen, szabadságon, ezek bármilyen kombinációjában leszel, akkor a tgyás és a gyed alapja a tgyás 1. napján érvényes szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Szakbarbár 2014. 02. 22. 07:22
Érdeklődni szeretnék, hogy ha szülés előtt egy-két hónappal táppénzt veszek igénybe, az befolyásolhatja-e a Tgyás, Gyed összegét? 2009 óta vagyok folyamatos munkaviszonyban. A szülés várható időpontja 2014 május közepe.
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.
Jelenleg GYED-en vagyok, 2014.12.29-ig. A jelenlegi ellátásom alapja az előző munkahelyemen /A/ kapott bérem, mert a mostani munkahelyemen /B/ nem volt meg a 180 napom. "A" munkahelyen megszűnt a jogviszonyom 2011.11. hóban, utána munkanélkülin voltam és a segély után jött "B" munkahely. Jogviszonyom folyamatosnak számít, nem volt 30 napnál nagyobb megszakadás. A "B" munkahelyen terhességem miatt kerültem táppénzre, mint veszélyeztetett terhes és így nem lett meg a 180 napom, ezért "A" munkahely szerint számolták a TGYÁS-t, GYED-et. ( Régi szabály szerint) A jelenlegi TB szabályok szerint csak a jelenlegi munkáltatónál elért jövedelmet veszik figyelembe, ami esetemben 2012.02. hótól folyamatos "B" munkáltatónál, viszont a bérem sokkal alacsonyabb mint az előző munkáltatónál és ez aggasztó.
A kérdésem az lenne, hogy amennyiben még most, a GYED ideje alatt szülök, akkor sem kaphatom azt az összeget mint az első gyermeknél? Hiszen nincs 180 napom, sehol. Szülésig táppénzen voltam.
Amennyiben csak a jelenlegi munkáltatónál elért jövedelmet veszik figyelembe, megoldás lehet-e, ha visszamegyek most dolgozni ( jelenlegi munkáltatóhoz, nem váltanák) a GYED mellett és magasabb bért kapok? Ebben az esetben minimum hány hónapig kellene dolgoznom, ahhoz, hogy a második gyerekre is elfogadható TGYÁS és GYED járjon?
Mi történik akkor, ha esetleg elkezdek most dolgozni és megint táppénzre kerülök, mint veszélyeztetett terhes, mondjuk egy hónap után...akkor mi alapján kapok táppénzt és szülés után TGYÁS-t és GYED-et?
A GYED extrával kapcsolatban lenne még egy kérdésem: úgy hallottam, ha a GYED ideje alatt születik egy másik gyermek, akkor az első után járó GYED idejét kitolják a második gyermek után járó GYED végéig, tehát két GYED-et kapnék a második gyerek 2 éves koráig. Elég hihetetlennek hangzik, de gondoltam erre is rákérdezek.
Várom megtisztelő válaszát!
Köszönettel:
Kismuk1
Azért lesz ócska a tgyás, mert 0 bérezett nappal a következő tgyás alapja a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.
Ha csak 1 napot is dolgozol, akkor az abból számított átlag az ellátások alapja. Úgyhogy ha el tudod érni, hogy egy rövid időre magasabb bért kapj, akkor több lehet a tgyás és a gyed. Nagyon fontos, hogy ha jutalom vagy egyéb nem rendszeres jövedelem van benne, az nem számít, az sima bér legyen több.
A táppénz semmit nem befolyásol, semmilyen hátránnyal nem jár.
A gyed extra egy intézkedéscsomag, több új szabályt takar, de olyasmit nem, amit Te írsz. Nálad annyi tud belőle realizálódni, hogy az egyeskével 2 éves korig kapott gyed, illetve a 2 és 3 éves kor között kapott gyes mellett kaphatod ezzel együtt a ketteske utáni tgyást és gyedet. Szakbarbár 2014. 02. 20. 18:50
Tisztelt Szakértő!
Azt szeretném kérdezni,hogy ha korai terhes vagyok még,és ha két hónap mulva tullépem a 3 honapos terhességet,akkor hogyan tudom igényelni a családi kedvezményt?a munkáltatomhoz kel bevigyem a doktortol kapott terhességi papirjaim,és onnantol kezdve már következő honaptol fogom is kapni a családi kedvezményt,vagy hallottam olyat hogy csak év elején lehet ezt igényelni,és évközbe nem,vagy ezt a munkáltatok döntik el,hogy mikortol lehet igényelni?És ha megkapnám 3 ik honap után a családi kedvezményt,és ne adj Isten valami történne és mégsem jönne egézségbe világra a baba akkor majd ezt az eddig kapott kedvezményt vissza kellene vizessem ,vagy van erre valami törvény?
Valamint még azt szeretném kérdezni,hogy ha idáig 10 honap munkaviszonyom van,és most is dolgozom,mire megszületik a baba egy év és kb 7 hónap munkaviszonyom lehetne,ha végig tudnám dolgozni.Szülés után vagy előtte kell igényeljem a gyed et?amit pontosan annyi ideig kapnék amennyit dogoztam vagyis 1,7 honapig?és utánna mikor ez lejárt,megkell igényeljem a gyest amit kb egy év és 5 honapig kapnék.?Minimálbért kapok ,mennyi gyedre,és gyesre számithatok majd?
Olyanrol is hallottam hogy tgyás,azt nem tudom hogy az micsoda,és az kinek jár,és mikortól kell igényelni?
vÁROM VÁLASZÁT!
Ha év közben leszel jogosult családi kedvezményre, akkor év közben kezded el igényelni, ez ilyen egyszerű. Van hozzá egy nyilatkozat, itt találod: http://www.nav.gov.hu/nav/ado/szja/adoeleoleg_nyilatkozatok.html
ezt kell kitölteni és leadni a munkahelyeden. A betöltött 91 napos terhességről az igazolást nem kell csatolni, csak majd meg kell őrizni a bevallással. Tehát a munkáltató a nyilatkozat és nem az igazolás alapján veszi figyelembe a kedvezményt. Jogszabály szerinti kötelezettsége, nem opcionális, hogy akar-e vele foglalkozni. Ha nem intézed el időben, akkor a bevallásban utólag még mindig igénybe veheted.
Bármi történik is, azokra a hónapokra, amelyekben legalább 1 napig fennállt a 91 napot betöltött terhesség, jár a családi kedvezményt.
19 hónap munkaviszonnyal a gyed egészen 2 éves korig jár, mert kb. másfél év munkaviszony elég ehhez, mivel a tgyás végén kb. fél éves a baba és innen eleve csak másfél év van hátra addig, ameddig a gyed legtovább kapható. Ha nem dolgozol szülésig, ez akkor is így van, mert a táppénz is ugyanolyan biztosításban töltött idő, sőt semmit nem befolyásol a táppénz hátrányosan.
A tgyást az első 168 napra kapod. Legkorábban a szülés várható idejét megelőző 28. naptól lehet igényelni, legkésőbb a szülés napjától kell, a kettő között Te döntöd el, hogy mikortól kéred. A Te paramétereiddel tökéletesen lényegtelen, hogy mikortól, ilyenkor az egyszerűség miatt praktikusabb szüléstől kérni. A tgyás 168 napja után jön a gyed, a baba 2 éves koráig.
Azt feltételezve, hogy a béred valóban a minimálbér (és nem a garantált bérminimum), illetve, hogy nem dolgozol az év feléig, a 2013-as minimálbérből a 30 és 31 napos hónapok átlagában nettó 59.000 Ft körüli tgyás és nettó 52.000 Ft körüli gyed várható. Családi kedvezménnyel mindkettő +10.000.
A gyes fix összegű, nettó 25.650 Ft.
2009.12.03-án születet az első gyermekem. Előtte a fizetésem bruttó 200.000 forint volt. 2011.12.03-án lejárt a Gyedem, papíron visszamentem dolgozni, de egyből kivettem az összes szabadságomat, utána táppénzre mentem és 2012.04.26.-a előtt 28 nappal megigényeltem a Tgyást, mert 2012.04.26-án megszületett a második gyermekem. Most várjuk a harmadik babánkat aki 2014.06.11-re van kiírva. 04.26-án megint lejár a Gyedem és ezzel kapcsolatban lenne kérdésem.
04.26 és 06.11 között mit érdemes választanom? Megint szabi kivétel és utána táppénz vagy előbb megigényelni a Tgyást? Az új Gyed extra miatt 04.26 után a második gyermekem után hogy tudom tovább igényelni a Gyest?
Válaszát előre is köszönöm!
Krisztina
Az egyes ellátások összege szempontjából és a teljes időszak alatt kapott összjövedelem szempontjából is teljesen mindegy, hogy a tgyást a -28. nap és a szülés között mikortól igényeled, mert a táppénz és a gyed - ezeknek a hossza alakul eltérően a 2 esetben - nettóban közel azonos, mivel amennyivel több az egyiknek a mértéke, annál több járulék terheli. Bár ha apuka egyedül nem tudja kihasználni a 3 gyermek utáni kedvezményt, akkor jobban jársz a gyeddel, mert az azt terhelő nyugdíjjárulékot nullázhatja a családi kedvezmény. Ezért lehetséges, hogy valamivel kedvezőbb hamarabb igényeni a tgyást, hogy utána a gyed minél hamarabb kezdődjön.
Az viszont végképp mindegy, hogy leszel-e táppénzen és ha igen, mennyit, mert ez nem befolyásol semmit. Ha a gyed vége után azonnal táppénzre mész, akkor 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de - ha közben ennél magasabbra emelkedett volna - legfeljebb a minimálbér kétszerese. Ha lesz valamennyi szabadság, akkor az abból számított átlag, de legfeljebb a minimábér kétszerese.
A gyest simán csak igényeld meg a 2 éves kor betöltését követő naptól. Szakbarbár 2014. 02. 20. 16:40
2011 áprilisában született meg első kisfiam, aki után jelenleg GYES-t kapok. A szülés előtti bérem bruttó 458 000 Ft/hó volt. Születése óta nem dolgozom. 2014 szeptemberre várjuk második gyermekünket.A szülésig nem tervezek visszamenni dolgozni.
Azért írok Önnek, mert szeretném tisztán látni, hogy a jövőben milyen juttatások járnak nekem. Ezeket lent összefoglalom jelenlegi tudásomnak megfelelően. Kérem erősítse meg, hogy jól informált vagyok-e, illetve hogy van-e valamilyen lehetőség a jövedelmem növelésére.
Azt tervezem, hogy táppénzre megyek mihamarabb. 2014 áprilisig így kapom a GYES-t + a táppénzt, április és szeptember között pedig csak a táppénzt. A táppénzem összege a minimálbér 60%-a lesz. Kérdés: Táppénz után kell-e járulékokat fizetni, illetve igénybe vehetem-e a már megszületett gyermekem után a családi adókedvezményt táppénz esetében? Táppénz előtt a betegszabadságot ki kell-e venni?
A 2. szülés után 168 napig TGYÁS-t igénylek (alapja tudásom szerint a minimálbér 2-szeresének 30-ad része esetemben). A TGYÁS után 2 gyermekre családi adókedvezményt igényelek.
Ezután a második gyerek fél éves korától 2 éves koráig GYED-et igénylek (alapja ugyanaz, mint a TGYÁS-nak), itt is 2 gyermek után kérek családi adókedvezményt. A TGYÁS és a GYED összege esetemben meg fog egyezni?
2 és 3 éves kor között GYES fog járni. Ezen túl felveszem az anyasági támogatást és 2 gyermek után igénylek majd családi pótlékot, valamint babakötvényt kapok.
Jól látom-e hogy mire számíthatok? Van-e valami, amit kifelejtettem? Van-e esetleg bármilyen lehetőség arra, hogy növeljem a TGYÁS vagy GYED összegét (pl ha most plusz TB járulékot fizetnék magam után)?
Köszönettel,
A
Kismamát 99%-ban veszélyeztetett terhességgel írnak ki táppénzre, bár neki is lehet mandulagyulladása vagy konyhai sérülése, aminek nincs köze a terhességhez. A veszlyeztetett terhességnek van egy 9-es kódja, ha ez van a táppénzes papíron, akkor nincs betegszabi, hanem az 1. naptól táppénz jár. A bruttó táppénz 1/3-át fizeti a munkáltató, járulékok munkavégzés-munkabér hiányában nem merülnek fel.
A tgyás és a gyed alapja a 2014-es minimálbér kétszerese lesz, a gyedé a következő években is ennyi marad. A két ellátás nem lesz egyforma, mert a tgyásnak van 30 és 31 napos összege, a gyednek meg csak 30 napos összege lesz (a 31-szeres szorzat több lenne, mint a maximális összeg), ezen kívül a gyedből 10% nyugdíjjárulékot is vonnak.
Nem pénzből kellene plusz ahhoz, hogy többet kapjál, hanem időből. Ha legalább június 29-ig dolgoznál, akkor a táppénzt másik szabály alapján állapítanák meg, ha pedig lenne 180 bérezett napod, akkor a tgyás korlátlan lehetne. Utóbbi nem reális, de ha van elég szabadságod meg tudod az időt húzni 2 hét nem 9-es kódos betegállománnyal, akkor a minimálbér 60%-a helyett a 200%-os táppénz összejöhet. Szakbarbár 2014. 02. 20. 07:49
2008-tól dolgoztam egy cégnél mint boltvezető helyettes.2011.ben elmentem szülési szabadságra,2012.03.02.-án meg is született a kislányunk és most 2014.03.02.-án lejár a gyed. Készültem visszamenni dolgozni a céghez de időközben meg szüntették a pozíciót amiben dolgoztam így nem tudnak munkába állítani csak kevesebb bérért más pozícióba természetesen nem vállaltam így abba maradtunk,hogy elszámolunk a céggel amint lejár a gyed.(Ezt telefonon és e-mailben történt tehát hivatalos iratot még nem írtam alá.) Most meg tudtam,hogy ismét babát várok és nem tudom,hogy lépjek vissza a felmondástól vegyem ki a szabimat és utána táppénzen maradjak állományban,hogy majd jogosult legyek a gyed-re ha megszületik a pici? Igénybe vehetem-e a kislány után a gyest ha táppénzen vagy szabadságon vagyok a magzattal? Mikortól vehetem igénybe a gyest és kinek kell intézni a munkáltatómnak vagy nekem? Felmondhat-e a munkáltató közben? Várom mihamarabbi válaszukat! Köszönöm.
Mellékelten csatolom azt a kézzel írt papírt amit a munkáltatónak küldtem e-mailben amikor még nem tudtam,hogy babát várok.
Amit írtál, az nem értékelhető munkavállalói felmondásként, hiszen nem arról szól, hogy meg akarod szüntetni a munkaviszonyodat, hanem arról, hogy dolgoznál az eredeti munkakörödben, és tudod, hogy mi történik akkor, ha ezt nem tudják megoldani. Közös megegyezést nem írtál alá, a munkáltató pedig nem tud felmondani, mert terhesen felmondási tilalom véd. Pontosabban ahhoz, hogy védjen, tudnia kell róla, úgyhogy tértivevényes levélben írd meg.
Ha kértél is valaha 3 éves korig fizetés nélküli szabadságot - mert adtak egy papírt, hogy írd alá, mert kell (tényleg kell) és meg sem nézted, hogy a gyed vagy a gyes vége van benne, hogy addig - , akkor is a pár nappal korábbi leveledben jelezted, hogy dolgozni akarnál, tehát nem veszed tovább igénybe. Úgyhogy minden további nélkül lehetsz táppénzen és gyesen egyszerre. Ha szabadságot vennél ki, amire csak a sima alapbéredet kapnád, akkor ugyanaz lenne a tgyás és a gyed alapja ebben is, nincs különbség ahhoz képest, mint amit akkor kapsz, ha rögtön táppénzre mész.
A gyesigénylés önálló munka, semmi nem kell tőle a munkáltatótól és semmi feladata nincs is vele. Csa tudnia kell róla, hogy kapod a gyest, mert van egy adatszolgáltatás, amiben jeleznie kell (csak azrt, mert így lesz mérhető, hogy mennyien élnek az új szabályok adta lehetőségekkel). Szakbarbár 2014. 02. 20. 07:34
nagyon köszönöm korábbi válaszodat, ismét egy kérdéssel fordulnék Hozzád annak a bizonyos hárombetűs vegyipari cég Gyed-es anyukajáként :)
Első gyermekemmel ez év április 21-ig vagyok Gyed-en, a második baba születését augusztus 6-ra várjuk. Várandósságom tényét bejelentettem már a cégnek hivatalosan. Azt tervezem, hogy jelezném a cég felé, miszerint szeretném megszüntetni a fizetés nélküli szabimat és április 22-től szeretném kivenni a szabadságaimat (35 napom van) vagy legalább egy részüket, amire nyilván nem kapnék bért (tekintettel a cég anyagi helyzetére), de legalább bérezett napnak számítana. Ez követően pedig táppénzre mennék július 6-ig, amikor is igényelném már a Tgyást. Mindezt nyilván azért, hogy ne csak a Gyes-t kapjam a kislányom után, hanem legyen valami kis bevételünk (tekintettel a jelenlegi sajnálatos nulla forintra).
Kérdésem az, hogy fent vázolt tervem szerinted kivitelezhető-e, vagy csak akkor lenne ennek létjogosultsága, ha a munkáltató munkát is tudna kínálni illetve jól gondolom-e azt, hogy így is védettség alatt állnék továbbra is a második baba okán és nem tehetne ki a munkáltató. Ha pedig mindez járható, akkor 30 vagy 60 nappal korábban kellene ezt jeleznem az illetékes (?!?@) felé?
Szíves válaszodat és segítségedet előre is nagyon köszönöm, a cégnél már sajnos nincs senki, akit érdemben meg tudnék kérdezni..:((
Még egy érv a szabadság ellen: ha nem vagy szabadságon, akkor nem bonyolítja a helyzetet az, hogy a ki nem fizetett bér az vajon bérnek számít-e vagy kieső időnek, nem fognak erről levelezni a munkáltatóval.
Előszöris azt nézd meg - ha tudod - hogy meddig kértél fizetés nélküli szabadságot, mert lehet, hogy eleve csak a gyed idejére és akkor nincs mit lemondani, mert eleve csak 2 éves korig tart. Ötletek, hogy hol tudsz utánanézni, hogy meddig kérted: ha word-ben írtad a levelet és megvan, vagy küldtek mailben egy mintát, amihez megírták, hogy a dátum helyére mit írjál be. Én egyébként mindig azt szoktam mondani, hogy csak 2 éves korig kell kérni, mert ki tudja, mi lesz a 2. év végén, és egyszerűbb megírni egy másik 2 soros levelet, hogy további 1 év, mint a 3 évre kérttel később variálni.
Ha nem találod meg, hogy 2 vagy 3 éves korig kérted, akkor vegyük azt, hogy 3. Ebben az esetben az van, hogy Mt. 133. § (1) A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban írásban köteles bejelenteni.
Illetékenek tekintsd azt, aki az e-cegjegyzekben a postára adás napján képviseletre jogosult (névvel, címmel megtalálod), illetve küldj még egy példányt a cég nevére és aktuális címére is, mindkettőt természetesen tértivevénnyel.
Szakbarbár 2014. 02. 19. 19:44