|
Kérdezz-felelek
2013.június3. megszűnt a munkahelyem,decemberig voltam munkanêlkülin. Sajnos azóta sincs állásom és a tartozásaim is megnőttek.
Szeretnék majd a közeljövöbe kijutni külföldre,a tb-met szeretnêm tisztâzni hogy mennyivel tartozok,stb azonkivűl meg lehet-e szűntetni hisz azt már tényleg nem tudom fizetni?!Mit tegyek?
Köszönettel:Zsuzsa
A jövedelemkorlát 34.200 Ft/fő, ha egyedülálló vagy, akkor pedig 42.750 Ft.
Ha ennél jobban áll a család, akkor nincs mit tenni, fizetni kell, ha nem most, akkor később, késedelmi pótlékkal együtt. Az aktuális tartozásról a NAV tud felvilágosítást adni, be kell menni és kérni kell egy folyószámla kivonatot. Ha esetleg van ügyfélkapud, akkor ez azon keresztül lekérdezhető.
2008.01.01-től folyamatos munkaviszonyom van.2013.02.18-tól GYED-en vagyok.A cégem csődöt jelentett,így a GYED lejárta után nem tudok visszamenni dolgozni.A gyes összege nagyon kevés.Kérdésem az lenne,hogy tudok e munkanélkülire menni,és ha igen,akkor mi alapján számítják ki a járadék összegét?
Az átlagszámítási időszakban nem volt béred, ilyenkor a - mindössze 3 hónapig járó - álláskeresési járadék alapja a minimálbér 130%-a. Ebből egy 30 napos hónapban családi kedvezmény nélkül nettó 45.000 a járadék. Vagy gyes vagy járadék, ha utóbbit választod, akkor a gyest igényelje meg apuka vagy nagyszülő.
2007. decembere óta dolgozom jelenlegi munkahelyemen (multi). 2012. júliusáig dolgoztam, majd a szabik kivétele után betegszabin voltam. Szülés után (2012. november) TGYÁS-t, majd GYED-et (GYED-nél adható plafont) kaptam/kapok. Nemrég értesültem róla, hogy jelenlegi munkaköröm valószínűleg megszűnik. Ha vissza akarok menni, jobb esetben felajánlanak egy új pozíciót. Szeretnénk 2. babát is, de nem mindegy mennyi pénzt kapok a gyerekek után. Kérdésem az lenne, hogy mi érné meg jobban: 1. Visszamegyek dolgozni vagy 2. Tesóprojekt?. Mennyi pénzre számíthatunk illetve ha vissza kellene mennem dolgozni szeptemberben (amit nagyon nem szeretnék), mennyi időt kellene ledolgoznom a TGYÁS-hoz?
Válaszát előre is köszönöm
A mennyi pénzre számíthatsz kezdetű kérdésre nem tudok konkrét számmal válaszolni úgy, hogy a kérdésben szereplő számok csak évszámok és sorszámok. Ahhoz nem ártott volna egy bér is, bár többet ezzel együtt sem tudtam volna mondani, max. a mondatnak csak az egyik felét írtam volna le.
Szeretném megtudni, hogy ha gyermekem nem lesz iskolás saját hibáján kívül(halmozottan sérült, tartós betegségek), akkor a családi pótlékot megvonják-e tőlünk, szülőktől?
Mert azt úgy tudom, hogy a szélhámos iskolakerülőknek nem jár, vagyis a szüleiknek.
De a mi esetünkben?
Köszi előre is!!
Mné
Van két kisfiam, egyik 2009-ben, másik 2012-ben született. A picinél most lesz majd aktuális a GYES, nemsokára két éves lesz. Nagyobbik kisfiam autista, így utána is igényelhetem a GYES-t. Kérdésem az volna, hogy a jelenlegi szabályozás lehetővé teszi-e, hogy egyszerre mind a két gyerekem után igényelhessem a GYES-t? A jogszabály úgy rendelkezik, hogy GYES-t legfeljebb 2 gyermek után lehet igényelni.
Válaszát előre is köszönöm
Kovács Réka
Jelenleg GYED-en vagyok, még 2015 márciusáig. Úgy tűnik érkezik a kistestvér, még idénre dátumozva, első gyermekem tehát nem lesz még két éves akkor.
Hogy működik ilyenkor az ügymenet? Munkahelyemen fizetés nélküli szabadságon vagyok per pillanat, ezt módosítani kell majd táppénzre, vagy marad így a gyerkőc születéséig, utána TGYÁS-ra módosítunk?
Mikor kell a munkáltatómnak bejelenteni, van valami jelentősége az időpontoknak?
Miből számítják így a TGYÁS-t? Az első szülésem előtt 3 évig ugyanott dolgoztam, GYES-ből pedig a maximumot kapom. Ugyanúgy számolnak mint az első gyerkőcnél? A GYED extrának köszönhetően akkor most a gyedet és a tgyást együtt is kaphatom még a gyed lejáratáig, utána gyes+tgyás?
Elnézést, ha sok a kérdésem, de kicsit elvesztem a rengeteg információban, és nem tudok kihez fordulni.
Köszönöm a segítségét, Tilda
16 éve vagyok egy cégnél,2012-ben megszületett az első gyerekem, most 2 éves és szeretném bölcsődébe beíratni,amihez kérnek egy munkáltatói igazolást viszont engem nem vesznek vissza dolgozni,mert nem tudnak munkát biztosítani.Az lenne a kérdésem,hogy ha állományban vagyok még a cégnél míg nem tölti be a 3 évet,így is kérhetem a munkáltatói igazolást?
A másik kérdésem pedig az lenne,hogy minimálbérrel vagyok bejelentve a szabadságomat honnan tudom,hogy mennyi jár nekem?ameddig lenem telik a 3 év?ugyanis amint letelik megfogják szüntetni a munkaviszonyomat!
Előre is köszönöm a segítségét:Aggódó Anyuka!!!
Szabadság a tgyásra és a gyed első 6 hónapjára járt. Hogy ez az időszak mettől meddig terjed és az elején hány nap azévi megmaradt szabadságról indul, azt a munkáltató tudja, mert neki kell nyilvántartania.
A cégemnél a munkaviszonyom 2001 májusában kezdődött.Aktív munkaviszonyom 4 éven keresztül volt,utána szabadság, majd folyamatos gyes, gyed, szabadság stb...
Nem annyira szeretnék visszamenni hozzájuk dolgozni(multi) 3 gyerek mellett,kérdésem tehát hogy mekkora végkielégítésre számíthatok a jelenlegi jogszabályok szerint, illetve hogyan lehet ezt "kiharcolni"?
Csak a régi munkakörömnek megfelelő munkát lennék köteles elfogadni?
Tudom hogy távoli még, de kénytelen vagyok előre tervezni, lévén egyedül nevelem a gyermekeimet.
Válaszát előre is köszönöm
Minden jót
Eszter
Ha tudod, hogy nem tud munkát adni, de azt mondod, hogy dolgoznál, akkor van.
Ha az eredeti munkakörben nem tud foglalkoztatni, akkor kezdeményezheti a munkaszerződés módosítását, de ez csak közös megegyezéssel megy, tehát Neked is bele kell menned. Az ajánlatra és az ajánlat elfogadására a jóhiszemű joggyakorlás érvényes.
Ha kapásból nem tudnak visszavenni, vagy nem tudnak olyasmit ajánlani, amit el tudnál fogadni, akkor a munkáltató felmondásával fog megszűnni a munkaviszony. 15 év után 55 nap felmondási idő és 4 havi végkielégítés jár. A felmondási idő fele ledolgoztatható, ezalatt általában a szabadságot szokták kiadni.
Szeretnék második babát. 3 hónapja váltottam munkahelyet a magasabb fizetés miatt, ez előtt 5 évig folyamatos munkaviszonyom volt egy másik cégnél. Az új munkahelyen munkaerőközvetítőnél vagyok bejelentve. A T1041-es nyomtatványt rendesen beküldték amikor a munkaviszonyom elkezdődött, tehát biztosítási jogviszonyom van. (Ügyfélkapun keresztül megnéztem). Kaptam eddig mindig bérjegyzéket. Viszont a Nav-nál egyáltalán nem látok beküldött járulékbevallást. Egy kicsit kezdek aggódni, mert jövőre szeretnénk a második babával próbálkozni és ha "tételezzük föl", hogy addig nem küldenek egyik hónapról sem bevallást akkor hogyan fogják a thgy-t, meg a gyed-et számolni? Esetleg nekem kell bizonyítanom a bruttó béremet és a levont járulékokat a bérjegyzék alapján? Nyugdíj számításnál is hátrányom származhat belőle?
Köszönettel: Anikó
Az ellátásokra jogosultságodat az alapozza meg, hogy olyan jogviszonyban állsz, ahol pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére vagy kötelezett. Hogy a munkáltató levonja, bevallja, befizeti-e, az a Te jogosultságodat nem érinti. Munkaerőkölcsönzők általában kifizetőhelyek, a kifizetőhelynek nem kell máshonnan szednie az adatot, hiszen helyben rendelkezésre áll. Ha máshova mennél dolgozni, akkor pedig csak az ott elért járulékköteles jövedelem fogja képezni az ellátások alapját, tehát ott meg emiatt lesz lényegtelen, hogy mit tud és mutat a NAV.
A majdani nyugdíjhoz a NAV-ból származnak az adatok, itt már gond lehet, ha nincs mit átadni a nyugdíjbiztosítónak. De egyrészt a szolgálati idő ilyenkor is megállapítható pl. a T1041-esekből vagy tb kiskönyvből, a járulékköteles jövedelem pedig sokféle egykorú okirattal igazolható, másrészt emelkedő mulasztási bírságokkal hatékonyan lehet motiválni a céget arra, hogy adja be a havi bevallásokat.
Már többször segítettél nekem, amit nem győzök köszönni .
Jelenleg GYED-en vagyok a kisebbik kislányommal (15 hónapos) és tervezünk harmadik babát. Múlt héten beszéltem a kolléganőmmel és aggodalomra okot adó információkat kaptam. Említette, hogy korábbi munkahelyünk megszűnni látszik. A tulajdonos meg akarja szünteti jelen tevékenységi-körét (így fogalmazott, amiben én is munkát vállaltam) és 2 embert kíván megtartani a cégből ahol dolgoztam és ahonnan most fizetés nélküli szabin vagyok. A tulajdonosnak több vállalkozása is van egyébként, úgyhogy nem tudom milyen trükk lesz jogilag. Azt lenne jó tudni, hogy a Céget szünteti meg és más vállalkozásába átjelenti a megtartani kívánt 2 kolléganőt, vagy a Cég marad (mert akkor nincs félni valóm). Mondjuk, gondolom a megszűnés tényét köteles velem közölni írásban itthon létem alatt.
Te korábban azt ajánlottad (2014. 02.08., 8. oldal itt Nálad), hogy legyek pár napot szabin a táppénz előtt, ha jön hármaska. Na, de fentiek tekintetében hogyan kérjem majd a visszavételem, vagyis hova? Hogyan legyek szabin? Az a baj, hogy nem tudom milyen jogcímmel akarja megszűntetni a tevékenységét. Gondolom, engem a korábbiak szerint illetne meg az Újabb TGYÁS/GYED (jelen állás szerint, míg van Cég), a szabadságaimmal el kell számolnia. Bár, ha Cég megszűnik, a munkaviszonyom is megszűnik, és akkor milyen ellátásokra leszek jogosult a harmadik babával? Elgondolkodtató így neki vágni. Táppénzre gondolom veszélyeztetett terhesként mehetek, szabit kivenni előtte kéne, vagy hogy csináljam? Nem nagyon vagyok jártas ebben…
Miben érint engem a tevékenység megszüntetése Szerinted?
Egyébként, ha netán pár hét múlva kapok egy levelet a Cég megszűnéséről, akkor a 15 hónaposommal maradhatok tovább GYED/GYES-en?
.
Nagyon köszönöm megtisztelő válaszod, a legjobbakat kívánom: Nikolett
Ha jogszerűen szűnik meg, mert mondjk végelszámolás lesz, a gyedet akkor is kapod tovább, addig, ameddig egyébként járna, az összeg sem változik, de ez már passzívnak minősül. Amiből most nem veszel észre semmit, de később hátrányos lehet. A gyes meg alanyi jogon jár, úgyhogy ennél teljesen mindegy, hogy van-e munkaviszonyod. Ezalatt szintén nem ketyeg a biztosítás, ami hármaskánál gond lehet, mert így esetleg nem tudod prezentáni a szülés előtti 2 évben az 1 év biztosításban töltött időt. Az aktuális biztosítás sem lesz meg magától, de ezen könnyen lehet segíteni álláskeresési járadék igénylésével.
Ha a fizetés nélküli szabadságot nem veszed tovább igénybe, akkor a munkáltatónak kutya kötelessége kiadni a babázás alatt felhalmozódott szabadságot. A "visszavétel" csak ezután merülne fel, de ez már megintcsak a munkáltató problémája. Ráadásul a táppénz megoldja.
Az lenne a kérdésem, hogy 2010 június óta dolgozom egy cégnél, de szeretnék egy harmadik gyereket,ha a szülés előtt fél évig táppénzen lennék, akkor a GYED-et a fizetésem 70%-a lesz vagy a minimálbér 2x-e?
Előre is köszönöm válaszát!
2013 12.30.-án szűnt meg a munkaviszonyom. Addig 8 évig folyamatos volt. Jelenleg álláskeresési járadékot kapok, amit 02.12.-én igényeltem és elvileg 05.12.-én járna le. 2014. 06.02.-ra vagyok kiírva szülésre. Azt szeretném kérdezni, hogy a TGYÁS-t mikortól igényeljem? Megvárjam amíg lejár az álláskeresési, vagy szüneteltessem pár nappal előbb? Beleszámít-e majd a 2013-as keresetem / br 175.000/?
Válaszát előre is köszönöm!
Az összeget illetően nem tudok biztosat mondani, a megszakadó biztosítás (42 napig nem volt semmi) lehet, hogy hátrányosan befolyásolja majd.
Ha a gyed 2016-ban indul és 2015-ben nincs 180 bérezett nap, akkor a gyed alapja a tgyás alapjával egyezik meg, ha ez több lenne a minimálbér kétszeresénél, akkor a gyed végig megmarad a 2014-es minimálbér kétszeresének a 70%-ánál.
Feleségemnek volt munkaviszonya egyrészt a ... Hatóságnál (2012.10.15-- 2013.07.01-ig), majd a Magyar ... szövetségnél dolgozott (2013.07.01-től 2014.11.01-ig), és itt 48 naptári nappal a szülés előtt szűnt meg a biztosítása. Illetve egy bt-n keresztül még dolgozott a szülésig, azaz december 17-ig. Ezalatt és ezelőtt is nappali tagozatos hallgatói jogviszonya volt ( a 2013. tavaszi féléven passzívan volt, előtte 4 évig folyamatosan aktív munkaviszonya volt, és 2013.őszi félévében is volt aktív hallgatói jogviszonya.)Ha jól sejtem a Tgyás megkapásához szükséges munkaviszonya megvan (180 nap hallgatói és 185 nap munkaviszony az elmúlt két évben) csak az a probléma, hogy nem tb biztosítottként hanem tb jogosultként ment szülni. Méltányosság alapján tgyásra jogosult-e? Illetve ha most szerez munkaviszonyt onnan igényelhet-e Gyed-et? Attila
Gyedre legkorábban a baba 169 napos korától lesz jogosult, ha akkor lesz egy fennálló biztosítási jogviszonya. Addig csak gyes.
A méltányossági tgyás (táppénz, gyed) azoknak lehetőség, akinek az aktuális biztosításuk megvan, de az előzetesből hiányzik. Nálatok ez pont fordítva van, úgyhogy esélytelen lenne a próbálkozás, jogszabályi feltétel hiányában automatikusan elutasítanák.
2013.01.01-2013.07.03= 6 hó GYED
2013.07.04-2013.11.01= 4 hó GYES
2013.11.01-2013.11.12=volt munkáltató szabadságkiadás, "12 nap munka"
2013.11.13-2013.11.30= 11 nap munkanélküli segély
2013.12.01-2014.06.02= 6 hó folyamatosan dolgozok/-nék
2014.06.03- TGYÁS-on lennék (2014.06.30-ra várjuk a babát)
Úgy számítom, hogy 05.29-én lesz meg a 365+180 napom, ez esetben, ha utána szülök, akkor ugye a mostani munkaviszonyomból számítják a TGYÁST? (180 nap visszafelé) Ha 05.29 előtt szülnék, akkor 180 nap híján csak min. bér x2 alapján kaphatok, ugye? Ha havonta emelkedik a bérem, akkor ugye nem számít, hogy az igénylőlapon melyik kategóriába tartozik? (rendszeres, prémium, jutalom stb.)? Köszönöm szépen a segítséget!
Az aktuális munkaszerződés szerinti bér az rendszeres jövedelem. Jobb, ha abból van meg a szükséges átlag, mert a nem rendszeres nem mindig számít be.
A biztosításod hosszú és folyamatos, a táppénzjogosultságod 1 év, a gyed pedig akkor is végigjár, ha holnaptól táppénzen vagy, mert az új gyedre jogosultságot megelőző 2 évben voltál legalább 1 napot gyedet, így az új gyedre jogosultság nem lehet kevesebb, mint az előző. az meg gondolom, hogy 2 éves korig jár.
Heti 20 órás, részmunkaidős közalkalmazotti foglalkoztatás esetén, melyből 3 napon történik munkavégzés; hétfő 7 óra, kedd, 7 óra, péntek 6 óra, hogyan történik a szabadság kiadása, idén 41. életévét betöltő 2 kisgyermekes édesanya esetében ?
Konkrétan: egy hétfő vagy péntek kivételéhez, hány napot vagy órát kell kiírni..?
Várom részletes válaszát !
Köszönettel
Kezdjük ott, hogy a közszféra szabadság járandóságának a részelteit soha nem ismertem és ezen nem is szeretnék változtatni. A kiadására viszont az Mt. általános szabályai vonatkoznak, mert annak rengeteg előírását kell Nálatok alkalmazni, ezt is.
Mt. 124. §
(1) A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni.
(2) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot.
(3) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság – a (2) bekezdéstől eltérően – az adott naptári évben úgy is kiadható, hogy a munkavállaló a munkaidő-beosztással azonos tartamra mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól.
(4) A szabadságot az (1) és (2) bekezdés esetén munkanapban, a (3) bekezdés esetén a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani
Szóval vagy órában lehet nyilvántartani a szabadságot, ami napban pont annyi, mint egy teljes munkaidősnek, mert a részmunkaidő miatt nem kell arányosítani, de a kiszámolt napokat csak 4 órával szorozd és 7, illetve 6 órákat vonsz le belőle csak a hétfői, keddi, pénteki napokra, ha ezeken szabadság miatt nem vagy.
A másik módszer, hogy az ugyaninnen indulnak a napok, tehát ugyanúgy számolódik, mint egy teljes munkaidősnek, de a szabadságot napban méritek, minden 1 nap szabadságnak minősül, ami hétfőtől péntekig van a szabadságra menet és az onnan visszaérkezés között, a szerda és a csütörtök is.
Hosszú távon elvileg ugyanaz lesz a végeredmény, mert kiegyenlítődik, hogy az egyiknél több jár és többet fogyasztasz, a másiknál meg kevesebb, de kevesebbet használsz fel, de mégegyszer mondom, ez egy eléggé ismeretlen terület számomra.
Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni.
A kislányom 2011. október 8-án született, 2013. októberig tgyáson majd gyeden voltam vele, majd gyesen. A munkaviszonyom 2014. feburár 9-ig folyamatos volt, a fizetésem bruttó 243.000 Ft. Felmondtam és megkaptam a szabadságmegváltásomat bruttó 208 e Ft-ot. Február 10-én kezdetm dolgozni az új munkahelyemen, bruttó fizetésem 247.000 Ft. Ez a munkaszerződésem határozott idejű, június 30-ig tart. Második gyermekünket 2014. október 23/24-ére várom.
Úgy terveztem, hogy július-augusztus-szeptemberben munkanélkülire megyek, ha nem találok munkát erre az időre, majd pedig október elején előrehozva megkezdem a tgyás-t.
Kérdésem, amiben a segítségét szeretném kérni: jól értelmeztem, hogy mivel az álláskeresési nem számít bérjövedelemnek, így nem lesz meg a 180 bérezett napom és így a tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerese lesz? A szabadságmegváltás összege számít valamit ebben az esetben?
Köszönettel. Horkay Zsuzsa
A kedvezőbb, régi szabály azt jelenti, hogy az irányadó időszakban szerzett jövedelmet nézik, amibe így a mostani hely bele fog számítani és ebből így minimálbér kétszerese alapú tgyás lesz.
Megmondom őszintén, nem tudom, hogy a szabadságmegváltás - a hozzá tartozó 0 bérezett nappal - ilyenkor mennyire játszik be, de nincs neki jelentősége, mert mivel nem lesz 180 bérezett napod, úgysem lehet több a tgyás alapja a minimálbér kétszeresénél, tehát akkor is ennyi, ha számolnak vele meg akkor is, ha nem.
A gyeddel kapcsolatban viszont rossz hírem van, az csak minimálbér alapú lesz. Azért, mert az kétesélyes akkor, ha nincs 180 bérezett nap és a kedvezményszabály, hogy táppénz, tgyás, gyed miatt nincs és ezért az előző ellátás alapja lesz a gyed alapja is, ez csak akkor érdekes, ha a biztosítottnak minősülő személy nem tudta az említettek miatt összehozni a 180 bérezett napod. A passzív tgyással nem vagy biztosított, így nem tud Rád vonatkozni a kedvezményszabály. A passzív tgyás alatt ketyeg a szolgálati idő és jár az egészségügyi szolgáltatás, de biztosítottnak nem minősülsz alatta.
Én egyéni vállalkoznék a munkaviszony megszűnése után...
Nem akartam pofátlan lenne kérdéseimmel.
Sajnálom, hogy ezt így értékelte.
Az anyasági támogatásnak nem az összegét kérdéztem.
Az összes bennünk felmerült kérdést próbáltam összeszedni. Azt hittem, hogy ez így egyszerűbb. Sajnálom, hogy másképp gondolta Ön. Rákerestem sok mindenre, valahol ez valahol az az információ hiányos volt számomra. További szép napot!
Üdv
2004 óta folyamatos munkaviszonyom volt 2011 augusztus végéig. Akkor munkanélküli ellátásra kényszerültem, és 2011 novemberében megszületett az első gyermekem. Jogosult voltam Tgyásra, Gyedre és Gyesre is amin most is vagyok még november 11-ig. Viszont hamarosan (e hónap végén) megszületik a második gyermekem is. A kérdésem az lenne, hogy most jogosult leszek-e Tgyásra, Gyedre, vagy csak a Gyest tudom megigényelni a három évre.
Válaszát előre is köszönöm!
Ágnes
Ahhoz, hogy járjon a tgyás, azt kellene tenni, hogy nagyon gyorsan lemondod a gyest és kéred tovább a 2011-ben szüneteltetni kezdett álláskeresési járadékot. Ha ennek a folyósítása alatt szülsz, akkor az aktuális biztosítás a járadékkal rendben van, az előzetes pedig úgy tud rendben lenni, hogy 2 éven belül volt valamivel több, mint 1 év gyed és a tgyáshoz a passzív gyed beszámítható. Gyedre azért nem leszel jogosult, mert annak szigorúbbak a jogosultsági feltételei és ott nem számít be a passzív gyed.
Fontos, hogy ezt csak szülés előtt lehet meglépni, ha később tennéd meg, akkor egyáltalán semmit nem értél el vele.
A gyest csak a járadék időszakára kell lemondani, onnantól kezdve hogy tgyáson vagy, ezt is újra megigényelheted.
Örülök, hogy rátaláltam erre az oldalra. Bízom benne, hogy kérdéseimre Öntől választ kapok. Az interneten több fórumon próbáltam utána járni ezeknek a témáknak, de eddig csak részben találtam információkat.
Első gyermekünk 2012. szeptemberében született. Szeretnénk második gyermeket is. Annak érdekében, hogy minél pontosabb választ tudjon írni, próbálok pontos információkat megadni lehet, hogy lesz közöttük lényegtelen adat is.
2005. augusztusától ugyanazon a munkahelyen dolgozom, az elmúlt években a munkaköreim változtak. 2012-ben a bruttó bérem 429300 Ft volt. Az első gyermekünk születése előtt június végéig dolgoztam, majd utána kivettem a 2012-es éves szabadságaimat, betegszabadságot és táppénzen voltam szülésig. Megszületését követően vettem igénybe a TGYÁS-t, annak lejártától jelenleg GYED-en vagyok itthon Vele. Első gyermekünk 2014. szeptemberében tölti be a 2. életévét. Jelenleg a bruttó bérem 442000 Ft.
Mivel szeretnénk kistestvért az alábbi kérdések merültek fel bennünk, szeretnénk tudni, hogy mire számíthatunk, milyen lehetőségeink vannak, hogy a legjobbat hozzuk ki anyagilag is:
- Amennyiben időközben, amíg itthon vagyok első gyermekemmel GYED-en/ esetleg GYES-en, a 2. babával is várandós lennék, hogy járunk jobban anyagilag - TGYÁS, GYED szempontjából - ha jelzem a munkáltatómnak, hogy 2014. szept (GYED lejárta után vagy közben), ki szeretném venni a felgyülemlett szabadságaimat, majd elmennék betegszabadságra és azt követően táppénzre, vagy ha GYED/GYES mellett egyből táppénzre mennék? Melyik esetben lenne nagyobb a TGYÁS, GYED összege a 2. gyermek után?
- második gyermekünk után mennyi lenne a TGYÁS összege
- az egyszeri anyasági támogatás jár a 2. gyermek születése esetén is
- ha időközben várandós lennék, esetleg a magasabb TGYÁS és egyéb juttatások miatt érdemes már 2014. szeptember (1. gyermekem 2. életévének betöltése előtt, GYED lejárta előtt) előtt jeleznem, hogy ki venném a szabadságaimat és betegszabadságra majd táppénzre mennék.
- az én esetemben (fizetésem alapján) van jelentősége annak, hogy 8-as kóddal vagy 9-es kóddal mennék táppénzre?
- milyen formában kell a munkáltatómnak jelezni és kinek (bérszámfejtés, közvetlen felettes), hogy ki szeretném venni a szabadságaimat, majd betegszabikat és a táppénzre mennék?
Amennyiben időközben várandós lennék 2. gyermekemmel, legkésőbb az 1. gyermekem után járó GYED lejárta előtt 1 hónappal jelezzem ezt a szándékomat?
Mind e mellett kapnánk továbbra is az első gyermek után járó GYED/GYES-t?
- ezt a kérésemet milyen esetben utasíthatja vissza a munkáltató
- felmondhat-e bármilyen esetben a munkáltatóm nekem a gyermekemmel, ill. ha várandós lennék a várandósságom alatt itthon töltött időben (pl. mást vett fel a pozíciómba, megszűnt a munkaköröm…?)
- hogyan tudom pontosan kiszámolni, illetve ha Ön kiszámolná az én esetemben hogyan tudom „összehozni” a TGYÁS, GYED-hez szükséges biztosítási időt?
- a gyermekek után járó pótszabadság mind a két szülőnek jár
- az első gyermekemmel itthon töltött időre ugyanannyi szabadság jár, mintha dolgoztam volna? Ha nem, akkor hogy tudom kiszámolni, hogy pontosan mennyi jár?
Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel