|
Kérdezz-felelek
Helyzetem a következő. Jelenleg GYED-et kapok elősszülött lányom után, aki 2014. november 21-én született.
Előtte, első és eddig egyetlen munkaviszonyom 2013. január 1- 2014 november 31-ig között határozott idejeű és közalkalmazottként. A kérdésem az, ha 2016-ban megszületik második gyermekünk, akkor milyen ellátásra leszek jogosult? Ahhoz, hogy GYED-et és TGYÁST is kapjak, előbb mindenképp vissza kellene mennem dolgozni?
Válaszát előre is köszönöm!
Ha kerítesz egy munkahelyet egy ismerősnél, ahol egy kicsit dolgozol, majd visszamész babázni, akkor mindkét feltétel rendben lesz a következő baba előtt (feltéve, hogy legalább a gyes végéig terhes leszel és a munkáltató jófej és határozatlan időre vesz fel).
2013.01.02-től táppénzen voltam veszélyeztetett terhesként. Előtte munkaviszonyom folyamatos volt. (Fizetésem addig bruttó 300.000 Ft volt, munkahelyet azóta nem váltottam.)
2013.09.03-án született a gyermekünk. Utána Tgyás-t, majd GYED-et kaptam.
2015.08.19-én sikeres lombik beavatkozás után orvosom terhességet állapított meg. Cégem felé jeleztem, hogy táppénzre szeretnék menni veszélyeztetett terhesség miatt. 09.02-én visszajelezték, hogy a fizetés nélküli szabadságomat meg kell szüntetni, majd pedig ki kell adniuk az összes addigi szabadságomat és utána mehetek táppénzre. Mivel 09.03-án gyermekünk a két évet betöltötte és lejárt a fizetés nélküli szabadságom, így abban maradtunk, hogy 09.04-től kiadják a szabadságokat 10.09-ig, majd 10.10-től kell majd vinnem a táppénzes papírt. Sajnos a terhességem időközben a 8. héten elhalt. A kórházi "ellátásom" pár nappal ezelőtt megtörtént. Jelenleg ketyeg a szabadságom, holott elvileg táppénzen kellene lennem….. 1-2 hónapon belül ismét lombik programra szeretnénk menni. Annak nem látom értelmét, hogy 10.10-től az újabb lombik beavatkozásig pár hétre munkába álljak. Kérdésem, hogy most igényeljek fizetés nélküli szabadságot 10.10-től, majd amikor a lombik elkezdődik kérjem a megszüntetését és onnantól igényeljek táppénzt? Vagy van esetleg más megoldás ennek az időszaknak az áthidalására? Nagyon köszönöm a tanácsát előre is. (Továbbá szeretném megkérdezni, hogy ha majd egyszer mégis kapnék táppénzt, akkor annak mennyi lenne az összege?)
Köszönöm szépen a segítségét.
A táppénz alapja az utolsó ellátás, a gyed alapja és a mostani szerződés szerinti bérből számított alap közül a több.
Szeretném a segítségét kérni.
Egyéni vállalkozóként jelenleg GYED-en vagyok, ami október 18-án lejár. Szeretném megigényelni a GYES-t, viszont nem tudom, hogy hogyan járnék jobban.
Jelenleg úgy tervezem, hogy megszüntetném a vállalkozói jogviszonyomat és regisztrálnék a munkaügyi központba.
A TGYÁS, GYED ideje alatt végig 0-ás bevallásokat adtam be, ezért ha jól gondolom, ez minimum 2 év munkaviszonynak minősül (+ előtte még pár hónap), ezért jogosult leszek álláskeresési járadékra. Viszont GYES-t és járadékot ugye nem kaphatok egyszerre.
Megigényelhetném a járadékot, de a GYES folyósításának ideje alatt szüneteltetik, és majd csak a GYES lejárta után kaphatom meg a járadék összegét.
Kérdésem az lenne, hogy a GYES ideje alatt fizetnem kell a Tb-t az OEP-nek, vagy biztosított vagyok? Ha jól tudom, csak a nyugdíjjárulékot vonják le belőle.
A GYES-t külön be kell jelentenem az OEP-nek?
Lehetséges úgy, hogy járadékot előbb kapjak, mint GYES-t? Ha igen, akkor mi ennek a menete?
Visszamenőlegesen, arra az időszakra, amíg járadékon voltam, meg lehet igényelni a GYES-t? (Gondolom csak a járadékos időszak lejárta után.)
Válaszát előre is Köszönöm!
Üdvözlettel, Melinda
A szolgálati idő, az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság és a biztosítási jogviszony 3 különböző dolog. A valamilyen fennálló jogviszony nélkül igényelt gyeshez előbbi kettő "jár". Szolgálati idő a nyugdíjjárulék levonása miatt, egészségügyi szolgáltatás pedig jogszabály rendelkezése miatt. A biztosítási jogviszonyt a háttérben meglévő jogviszony, pl. a munkaviszony vagy az egyéni vállalkozás adja, már ha ilyen van. Ilyen nélkül igényelt gyessel biztosított státuszod, ami miatt pl. egy következő babával csedre, gyedre lennél jogosult, az nincs.
A CSED kiszámításához szeretném kérni a segítségét. 2014 májusa óta folyamatos a munkaviszonyom, és 2016 január 20-ra várom a kisbabámat, azonban most október 1-től el kellene mennem táppénzre. Nem egyértelmű számomra, hogy a CSED számításánál mely hónapok keresetét veszik majd figyelembe, illetve, hogy a táppénz ezt hogyan módosítja?
Válaszát előre is köszönöm!
A táppénz nem bérezett nap, azt átugorjuk, amikor a 180 bérezett napot keressük. Ha nem leszel táppénzen, akkor az utolsó 180 nap durván a május-októberi 6 hónap. Ha okt-ben táppénzen leszel, akkor pedig kb. az április és szeptember közötti fél év. Ha minden hónapban ugyanannyi a béred, akkor bármelyikből nagyjából azonos lesz a végeredmény.
Koszonom korabbi valaszat. Annyi kerdesem lenne meg, hogy abban az esetben ha a 2. baba a gyes lejarata utan, de 1 even belul szuletik, es a terhesseget a gyes ideje alatt be is tudom jelenteni jelenlegi munkaltatomnal, de tappenzre nem akarak venni, csak a fizetetlen szabi marad, a felmondasi vedelem miatt, az uj csed szabaly, miszerint az elso baba utan kapott ellatast kaphatom, igy is el vagy ahhoz kell nehany nap rendes szabadsag vagy tappenz is?
Valaszat elore is koszonom..
2013.04.01-én kezdtem el dolgozni a jelenlegi munkahelyemen. 2013.12.16-án született meg az első gyermekem, aki után az ellátásokat (tgyás, gyed) az akkori jogszabályváltozás miatt kizárólag az új munkaviszonyom alapján kaptam ( ami számomra lényegesen kedvezőbb volt). Jelenleg még gyeden vagyok.
Nemrég kiderült, hogy ismét gyermekünk lesz, aki várhatóan 2016. május 20 körül, azaz már a GYES alatt fog megszületni.
Érdeklődni szeretnék, hogy vissza kell-e mennem dolgozni , vagy csak papíron, szabadság/táppénz igénybevételével? Jól tudom, hogy jelenleg mód van az "ellátások halmozására" is? Tehát arra lennék összességében kíváncsi, hogy melyik gyermek után milyen ellátásra számíthatok és ezeket igényelhetem-e együttesen.
Előre is köszönöm szépen a szíves válaszát!
A gyes+csed illetve gyes+gyed együttes igénylése megy együtt minden feltétel nélkül.
A normál szabályok szerint az új csed és gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese. Van viszont júliustól egy kedvezményszabályunk, ami azt mondja, hogyha
- a gyed, gyes alatt, vagy ezek végét követő 1 éven belül szl valaki
- az előző tgyás, gyed alapjában csak a mostani munkáltatónál szerzett jövedelem volt
- és a régi tgyás, gyed több volt, mint amennyi az új az általános szabályok szerint lenne,
akkor az új csed annyi lesz, mint a régi tgyás volt, az új gyed pedig annyi lesz, mint a régi gyed volt.
Rád minden feltétel megáll, úgyhogy vagy többet kapsz, vagy ugyanannyit, kevesebbet semmiképp.
Jelenleg gyesen vagyok első gyermekemmel 2015. július vége óta. Második gyermekem 2016. január végén/február elején fog születni a gyes alatt. Közalkalmazotti munkaviszonyom 2011 augusztusa óta folyamatos. Munkáltatómmal megbeszéltem, hogy szeptember 1-jétől gyes mellett vállalok munkát, melyet a szabadságok kivételével kezdtem meg. A szabadság után várhatóan táppénzre megyek a második gyermekem születéséig.
Kérdéseim:
1. Miből fogják számítani a második gyermek után járó csedet és a gyedet? Az első gyermek születése óta emelkedett a szerződés szerinti bérem, figyelembe veszik-e ezt az ellátás kiszámításánál?
2. Befolyásol-e valamit az, hogy a második gyermek születése előtt mennyi ideig leszek szabadságon és táppénzen? (Milyen esetben lesz ezen feltételek mentén maximális a csed összege?)
3. Az első gyermek után járó gyest megkapom-e a szabadság és táppénz alatt, illetve a második gyermek születése után is?
Válaszát előre is köszönöm
A táppénz nem befolyásol semmit, mert sem az összege, sem a napjai nincsenek benne a képletben, amikor az átlagkeresetet számolják, az átlag csak a bérből számolódik.
Meg fogják nézni, hogy mennyi lenne a csed és a gyed alapja akkor, ha csak a szabadságból számolnák az átlagot, tehát ha az új béredet veszik alapul, amivel a szabadság ki van fizetve, ezt összevetik azzal, hogy az előző csed, gyed alapja mennyi volt és a kettő közül a magasabb összeget állapítják meg. Vagyis az új csed vagy ugyanannyi lesz, mint az előző volt, vagy több, és ez a gyedre is igaz.
Második baba után járó CSED összegével kapcsolatban szeretnék érdeklődni. Az első babánk 2013. júliusában született, azóta nem mentem vissza dolgozni.
Ahhoz, hogy az eredeti fizetésem 70%-át számítsák a CSED alapjának mit kell pontosan tennem? Hallottam olyat, hogy vissza kellene mennem dolgozni egy időre, de ezt szívesen elkerülném, mivel még az első gyermekünk is pici. Nem tudom járható út-e, ha a felgyülemlett szabadságokat kivéve, elmennék táppénzre a szülésig (hátha így az eredeti béremből számolnák a CSED-et).
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Jelenleg gyed en vagyok harmadik gyermekemmel aki augusztusban betöltötte az egy évet második gyerkőc 2,5 éves. Mindketten bölcsibe járnak e hónap 7 től. Nem a régi munkahelyemre megyek vissza dolgozni így az új munkáltató befogadó nyilatkozata alapján kezdhettem meg a beszoktatást amiben az állt hogy szeptemberben 15 től fogok dolgozni. Mai nappal kiderült hogy csak október 15 én fogok tudni kezdeni. A régi munkáltatóval megbeszéltük hogy az új munkaviszony előtti nappal szüntetjük meg a jogviszonyt náluk közös megegyezéssel.a kérdésem a következő lenne:
Az OEP honlapján azt olvastam hogy nem jár gyed annak akinek a gyereke bölcsibe jár kivétel ha keresőtevekenyseget folytat,de én most nem folytatok még. Az új munkáltató ad a bölcsibe járáshoz munkáltatói igazolást de ez elég e az OEP felé is. Úgy tudom hogy a bölcsőde minden nap jelent az OEP nek hogy kik járnak oda. Összefuthatnak a szálak vagy ezen ne aggódjak? Eszembe jutott az hogy megbeszélem a régi munkáltatóval hogy hamarabb szüntetjük meg a fizetés nélküli szabadságot és elkezdem kivenni a bennmaradt szabadságokat és október 14 el meg közös megegyezéssel felmondás, de nem túl rugalmasak ilyenekben sajnos.Illetve ha van valamilyen jó megoldásod erre a számomra kacifántos helyzetre azt örömmel venném. Előre is köszönöm válaszod!
Cégemnél megsokasodott a munka,aminek örülünk is,de...a főnökünk el akarja rendelni,hogy a 4 napos ünnepeken is,hogy dolgozzunk ezért.pl:ha csüt.van aug 20.a akkor pénteken is be kelljen menni dolgozni,de lehet,hogy 20.án is,tehát ünnepkor.A dec 24.31.én is kell két műszakban dolgoznunk...
Megteheti?
Köszönettel:Helga
Csak ezek a munkaszüneti napok:Mt. 102. § (1) Munkaszüneti nap: január 1., március 15., húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25–26.
Ha hétfőtől péntekig van a rendes munkaidő, akkor hétvégére 100%-os pótlék, vagyis összesen dupla bér jár.
2013-2015májusa között férjem Németországban dolgozott. 2013augusztusban kislányunk született. Magyarországról nem kaptam gyest és csp-ot sem. Németországból csp-ot csak.Magyarországról azért nem kapok, mert elintézik annyival, hogy kérjem németországból. De ott nincs gyes. Ott az is annyi csp-ot kap aki nincs gyesen! Lehetséges az, hogy sehonnan nem kapok gyest?? Két éve 2013-ban beadtam igényemet a Budapest Állkincstárhoz azóta húzódik és dobálják az ügyemet egyik országból a másikba. Azt mondták mivel ott van fizetve a tb ott kérjük. De tudtommal a gyes alanyi jogon jár és nem tb köteles! Tudna nekem segíteni? Köszönöm
Meg kell nézni, hogy melyik országból vagytok családi ellátásra jogosultak, ehhez az első szempont, hogy hol dolgozik valamelyik szülő. Mivel csak apuka dolgozik, ezt rögtön lehet is alkalmazni, úgyhogy Németországból lesztek rá jogosultak. A magyar gyest helyesen megigényelted, de ezt rögtön fel is kell függeszteni, mert ugyan jogosult vagy rá, de családi ellátás folyósítás Németországból történik. Ha a magyar családi ellátás több lenne, mint a német, akkor itthonról a különbözet járna, de pont az ellenkezője a helyzet, úgyhogy itthonról semmi nem jár.
Amennyire tudom, Németországban nincs külön az itthoni gyesnek meg családi pótléknak megfelelő ellátás, ott gyermekre tekintettel csak a kindergeld jár. Ezért van az, hogy - ahogy Te fogalmaztál - ugyanannyi családi pótlékot kap az is, aki nincs gyesen. Többre nem vagytok jogosultak.
A kovetkezo kerdessel fordulok Onhoz. 2. babat tervezunk. Jelenleg gyesen vagyok. Gyesem 2016 februarjaban jar le, igy biztos hogy a 2. baba a gyes lejaratat kovetoen szuletne meg. Jelenlegi munkahelyemen 2010-tol dolgoztam, hatarozatlan ideju munkaszerzodessel. Abban az esetben, ha a gyes lejaratat kovetoen nem tudok visszamenni dolgozni es tappenzre sem tudok menni, csak a fizetetlen szabadsagom meghosszabbitjuk, milyen csedre, gyedre szamithatok? Valaszat elore is koszonom.
Abban a nem várt esetben, ha ez történne, a biztosításod megszakadna a nem gyermekgondozáshoz kért fizetés nélküli szabadság 31. napján, ami azzal járna, hogy onnantól kezdve 0 nap táppénzre vagy jogosult, mert az a folyamatos biztosításban töltött napoktól függően jár, az pedig Neked 0 lenne. Az előzetes biztosításod nem ketyegne a fizetés nélküli szabadság idejére, ha 1 évnél több maradna ki, akkor nem rendelkeznél a csed és a gyed egyik jogosultsági feltételével, a 2 éven belül legalább 1 év biztosításban töltött idővel. A terhesség felmondási tilalom, tehát ezzel ottragadnál. A csednek az 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lenne az alapja, a gyednek pedig a minimálbér.
Én csak azt szeretném megkérdezni,hogy ebben a 2015-ös évben 24 nap szabadságom van. Nem vettem ki egyetlen napot sem, és szeptember 08-ával megszűnt a munkaviszonyom. Időarányosan hány nap szabadságot kell kifizetnie a munkáltatómnak?
Válaszát előre is köszönöm
CSED, GYED témában szeretném kérni a segítségedet. 6 év folyamatos munkaviszonyom volt, ami megszűnt 2015.07.15.-én. 2015.04.28.-tól táppénzen voltam a munkaviszony megszűnéséig. A munkaviszony megszűnése óta álláskeresési járadékon vagyok. Közben kiderült, hogy gyermeket várok, 14. hétben vagyok. Szülés várható időpontja: 2016.03.18. Amennyiben megszüntetem az álláskeresési támogatást szept. 1.-től, és 2016. 02.01.-től újra igényelném a 90 napból fennmaradt időszakot, jogosult lennék a CSED és utána a GYED folyósítására a munkabéremet alapul véve? Ha nem létesítek munkaviszonyt a megszakítás ideje alatt, akkor a munkabérem alapján kapnék ellátást, vagy az álláskeresési járadékból számolják? Havi átlagos járadékalap 379137 Ft, kezdete 2014.07.01., vége 2015.06.30. , ez alapján kapom az álláskeresésit jelenleg. Mi lenne a megoldás arra, hogy a munkabér alapján számolják az ellátást?
Köszönettel: Rantika
A régi béred már semmiképpen sem lesz ezeknek az alapja, mert csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem számít. Hacsak nem lesz legalább 120 bérezett napod magas bérrel egy új helyen, akkor nem lesz korlátlan a cseded. De ahhoz, hogy egyáltalán minimálbér alapúnál többet kapja, ahhoz is el kell helyezkedni, mert ahogy ez elején tisztáztuk, ha kivársz a járadékkal és onnan igényeled a csedet és a gyedet, akkor csak a minimálbér lesz ezeknek az alapja. Ha többet akarsz, akkor ahhoz kell valamit csinálni.
Kb. 1 hónapra, legalább bruttó 240.000-es lenne optimális elhelyezkedi, vagy ha nem találsz munkahelyet, akkor lehetsz egyéni vállalkozó is, így a terhességet barátságos összegű táppénzen tölthetdnéd. Ez a macerásabb, de össz-szempontból ez az olcsóbb. A fizetős szolgáltatásom foglalkozik vállalkozásindításhoz tanácsadással.
A következő kérdésben szeretném a tanácsát, útmutatását kérni: Kislányom novemberben tölti be a 3. életévét. Minden ellátást igénybe vettem, megkaptam utána a TGYÁS-tól kezdve a jelenleg is folyósított GYES-ig bezárólag. 1998 óta folyamatosan dolgoztam, jelenlegi munkahelyemen 2009 óta vagyok állományban teljes munkaidőben. Háromévesemmel korán /első trimeszterben/ veszélyeztett terhesnek nyilvánítottak korábbi egészségügyi problémáim miatt.
Most ismét várandós vagyok, a baba 8 hetes, április 25 körül érkezik. Ezzel a terhességgel szintén kiírnak táppénzre a már ismertetett okok miatt.
Ha novemberben vissza szeretnék menni dolgozni, akkor a kislányom után járó szabadságom alapján januárban kellene munkába állnom a cég munkaügyese szerint. Sajnos rezeg a léc a munkahelyemen, tartok tőle, hogy kirúgnának, amennyiben először kivenném januárig a szabadságomat, majd utána iratnám ki magam táppénzre a második babával.
Egyáltalán: mit tehetek? Ön mit tanácsol? Mi lenne anyagilag kedvezőbb? Hogyan maradhatok "védve" a kirúgástól? Kaphatok egyszerre GYES-t és táppénzt?
Válaszát előre is hálásan köszönöm! Anikó
Köszönöm szépen a biztató választ!
Lenne még pár kérdésem:
Olyan nekem, mintha a bérszámfejtés felett lenne a HR, és ők döntenének, hiába egyeztetek a bérszámfejtéssel, ha a HR mondja ki a végső szót.
Na meg amit még tudni kell, hogy eladták a bankot és állítólag ősszel derül ki, hogy mi lesz a sorsa, megtartják-e a dolgozókat, vagy egy (nagy)részüket elküldik-e.
Addig nem is vesznek fel új embert, sőt a visszatérő kismamákat sem veszik vissza, megszüntetik a munkaviszonyukat.
Ha én "támadok", attól félek hogy találnak valami kiskaput és elküldenek, akkor viszont csed-et és gyed-et sem kapnék.
Közben az orvosom állítja ki a táppénzes papírokat. A gyest elvileg nem tudom átadni a férjemnek, mivel napi 8 órában dolgozik. Lemondani viszont nem merem így hogy nem tudom mit lép a hr...
(Előzmény: Jelenleg gyesen vagyok, úton a második baba,a cég megtagadná a táppénzt)
Köszönettel: Ildikó
Írd meg, hogy a fizetés nélküli szabadságot nem veszed tovább igénybe és hogy erre tekintettel az 2015.október xx-én megszűnik: Mt. 133. § (2) A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg. Ezt követően pedig az Ebtv. 39. §-ban biztosított jogoddal élve - keresőképtelenségedre tekintettel - táppénzt fogsz igényelni: Ebtv. 39. §708 (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre, csecsemőgondozási díjra, illetve gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint – az e törvényben foglalt kivételekkel – csak az egyik ellátást veheti igénybe.
(2) Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.
Ha beiktatsz pár nap szabadságot a kettő közé, akkor egyszerre jár a gyes és a táppénz. Ebben az esetben egészítsd ki a levelet azzal, hogy a fizetés nélküli szabadság vége után kéred a fizetett szabadságot kiadását - ez a dolga, a munkáltónak, úgyhogy ez inkább csak az emlékeztetése, külön kérés nélkül is ezt kell tennie. Szabadságot kiadni keresőképes dolgozónak lehet, úgyhogy addig vagy szabin, amíg felvesznek táppénzre. Ha nem iktatsz be fizetett szabadságot, akkor a gyest át kell adni apukának és majd vissza kell tőle venni a csed kezdetén.
A bank nyilván kifizetőhely. Ha nem állapítanák meg a táppénzt, mert szerintük nem lennél rá jogosult, akkor egy elutasító határozatot kell erről hozni. Ezzel az egészségbiztosítási szervhez lehet fordulni, nem kétséges, hogy mi lesz a vége, hiszen totál egyértelműen jár a táppénz, ha lemondtad a fizetés nélkülit.
De szerintem idáig nem kell elmenni, az a 2 joghely feltehetően meg fogja győzni a hozzá nem értő HR-t arról, hogy 1. ilyet lehet, 2. Te ezzel tökéletesen tisztában vagy.
Harmadik gyermekünk idén októberben tölti a 3. életévét. A két nagyobb 9-11 évesek.
Közalkalmazott vagyok 15 éve ugyanannál a Cégnél teljes munkaidőben. A terv az, hogy GYET-re megyek. A kérdéseim ezzel kapcsolatosak.
-Tudok-e GYET-re menni, ha a Cégnél állományban maradok fizetés nélküli szabadsággal?
-A GYES, GYED alatt felgyűlt szabadságokat ki szeretném venni előtte arra az időszakra is igényelhetem-e a GYET-et, vagy csak utána?
-Illetve GYET ideje alatt egy időben fizetés nélküli szabadsággal együtt milyen feltételekkel dolgozhatok, vagy nem dolgozhatok? Dolgozhatok-e a törvény által előírt heti 30 órában? /Saját vállalkozásunk van, és elképzelhető, hogy be kell segítenem a cégnél.
Felmerült egy ilyen munkaügyi helyzet:
2007. szeptember 1. óta dolgozom egy banknál. 2013. 07.04-én született meg első gyermekem, jelenleg vele vagyok itthon gyesen.
Jelenleg 10 hetes terhes vagyok második gyermekünkkel. Jeleztem a cégnél hogy az orvosom kiírt veszélyeztetett táppénzre, mi a teendőm.
Éppen szabadságon volt a HR-es főnök, a bérszámfejtésről ennyit írtak:
"
A jogszabály szerint ugyan két ellátás jár egyszerre de ahhoz munkába kell állni.
Pontosabban mivel te most jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagy a gyermeked 3 éves koráig ezért a fizetés nélküli szabit meg kell szüntetni és a munkába állási szándékodat jelezni felénk.
"
A HR-es főnöktől viszont azt a választ kaptam, hogy :
"
Tekintettel arra, hogy jelenleg fizetés nélküli szabadságon vagy és Gyes ellátást kapsz, azaz nem vettünk vissza aktív állományba (nem végzel munkát), így nem részesülhetsz táppénz ellátásban, azaz a táppénzedet nem fogjuk tudni kifizetni.
Amennyiben kérdésed merül fel, kérlek hívj fel telefonon, hogy egyeztetni tudjuk.
"
Rákérdeztem hogy akkor jól értem, vissza kell mondanom a gyest és akkor tudják fizetni a táppénzt, amire ez a válasz jött:
"
Lenti levelem azt jelenti, hogy nem tudunk táppénzes állományba venni, Gyes-en tudsz maradni (nálunk pedig továbbra is fizetés nélküli szabadságon).
"
Tudok valamit tenni ez ügyben? Vagy törődjek bele hogy nem fizetnek táppénzt és kész? Egy kollégám tavaly szült, neki nem volt probléma, nem csak hogy kifizették, még cafeteriát is kapott.
Előre is köszönöm a választ!
Üdvözlettel: Ildikó
A fizetés nélküli szabadság igénybe vétele a Te döntésed. Bármikor bejelentheted, hogy nem kéred tovább, ha nem tudtok ennél hamarabbi végében megállapodni, akkor a bejelentéstől számított 30 nap múlva szűnik meg. Onnantól lehetsz táppénzen.
A munkáltatónak a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően ki kell adnia a babázás alatt felhalmozódott szabadságot, ha kiveszel valamennyit és csak utána mész táppénzre, akkor így egyszerre jár a gyes és a táppénz. (Ha nem akarsz variálni a szabadsággal, akkor a gyest át tudok adni apukának és akkor ez sem vész el.)
A táppénzt úgyis a bérszámfejtéssel bonyolítod, ők teljesen képben vannak, nem lesz gond, vagy ha lenne, akkor a két terület elintézi egymással. Ha elutasítják a táppénzigényedet, de tényleg nem hiszem, hogy erre sor kerülne, akkor azellen lehet fellebbezni, itt pedig bekapcsolódik a történetben a kormányhivatal, aki majd rendet tesz.
Koszonom előző kérdéseimre adott válaszát,de válasza újabb kérdéseket vetett fel bennem,igy bátorkodtam ujra írni es kérdezni.segitsege sokat számít anyagilag majd,ugyhogy eddigi tanácsait is nagyon koszonjuk!
Pontositom helyzetem: a második gyesbe születő baba kapcsán ,hogy jar e szamara az előző babára megalapította GYED ,tehát alaklanazhato e ön szerint ránk a szabály hogy az előző GYEDnel nem lehet kevesebb a következő :
2012 ben februárig dolgoztam X munkahelyen
2012 március kb 20 napot otthon voltam jogviszony nélkül
2012 áprilisától (jelenleg is) dolgozom Y munkahelyen
2013januar terhes lettem a nyáron táppénzre mentem majd okt megszültem.
Párhuzamos munkaviszonyom nem volt.
Igy alkalmazható ram a fent említett szabály v a szerződés szerinti bérembol allapianak meg majd gyedet?vagy (szemeztem a másoknak adott valaszaibol ,összehasonlítjak a ket lehetőséget es a magasabbat adjak?
Ill kérdésem meg h a folyamatos ellátás megmaradása hoz fontos e hogy a következő baba meg a GYES lejárta tehát jövő október elott megszülessen vagy eleg csak a 2016 naptári évben megszülessen ahhoz hogy ujra gyedet (es magasabb összegben)kapjak?tul csuzhatunk e októberben?mert hs jol értettem előző kérdésemre a válaszát akkor apa lenne gyesen en meg mar táppénzen,ez igy jo lenne e?en meg ha jol értettem igy idén egyáltalán ne vegyek ki szabit ,vagy valamennyit tartalékoljak jövőre mikor mar terhes leszek?
Elore is koszonom szakértő segitseget a család tervezéshez!
Emiatt a csednél nem lehet alkalmazni azt a szabály, hogy nem lehet kevesebb, mint az előző tgyás volt, mert az előző tgyás alapjában még az előző munkahelyen kapott jövedelem is benne volt részben (a régi tgyás alapja a 2012-es évben 2 helyen elért jövedelem volt.) A régi gyed viszont a 2013-as bérből számolódott, abban csak a mostani helyen elért jövedelem volt, így ha az új gyed kevesebb lenne, mint a régi, akkor itt már alkalmazható a szabály.