Kérdezz-felelek
A kedvezményszabálynál írta, hogy egy új csed akkor lehet csak korlátlan és egy új gyed pedig akkor lehet csak maximális, hogy ha az előző csed és gyed legalább 180 bérezett napból lett megállapítva.
Ez pontosan mit jelent?
Mi számít bérezett napnak? A táppénzen töltött napok is vagy csak a munkavégzéssel, szabadsággal töltöttek?
Mikortól számítódott ez a 180 nap? (2013 áprilisi szülésnél)Közvetlenül a szülés előttől? Mettől meddig kell nézni ezeket a napokat?
Nagyon szépen köszönöm válaszát!
(remélem elküldi a rendszer a kérdést, mert az jelenik meg, hogy hibás az ellenőrző kód)
Feleségem a xy munkahelyen dolgozott 2011.02.15 és 2015.12.14 között folyamatosan , határozatlan idejű szerződéssel, a következő havi fizetéssel: Bruttó 390.000 ft
Közös megegyezéssel jött el a munkáltatótól - csoportos létszámleépítés miatt.
A közös megegyezés idején már állapotos volt, amit a munkáltató nem vett figyelembe. (nem ez lesz a kérdés, megjegyeztem, illetve lentebb írok még róla)
Tárgy évben eltöltött betegszabadság 8 nap.
2015.12.15-től munkaügyi hivatalban bejelentkezett, hogy igényelje a munkanélküli segélyt.
A gyermekünk 2016.08.06-ra van "kiírva".
Kérdésem a következő:
"A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. (Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.)"
Tehát a 2016.08.06 (gyermek prognosztizált születése) napját megelőző harmadik hónaptól (2015.05.06) visszafelé számított 180 napi jövedelem (2015.11.06-ig) nem
találnak 180 napi jövedelmet, mivel épp 12 hóig volt állományban, akkor a tárgy évet megelőző év január 01 ig számolnak (2015.01.01). - jól értem?
Itt viszont van 180 napi jövedelem.
Ezeket a szabályokat vettem figyelembe:
1.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 180 napi jövedelem. (Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.) Ha
nincs:
2.A jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számított 120 napi jövedelem. (Ha van legalább –Tbj. 5. § szerinti- 180 napi
folyamatos biztosításban töltött ideje. Ekkor a CSED összegének felső korlátja nincs.) Ha nincs:
3. **A tényleges jövedelem lesz az ellátás alapja.** (Tényleges jövedelemnél legalább 30 napi jövedelem szükséges.) **Korlát a minimálbér kétszerese.**
4. Ha nincs az ellátás alapja a szerződés szerinti jövedelem. Korlát a minimálbér kétszerese.
5. Azon biztosítottaknál, akik 2015.06.30-át követően válnak jogosulttá CSED-re az alábbi előny/kedvezményszabályt kell alkalmazni.
ui.:
2013-as TB szótáras cikkre hivatkozva:
"Tgyást és gyedet méltányosságból az igényelhet, aki biztosított, de a másik jogosultsági feltétellel, a szülés előtti évben legalább 365 nap biztosítással
rendelkezik!"
Amennyiben ennek megfelelünk, úgy a méltányosságra hivatkozva lehet-e igényelni a Csed-et, jól értem?
A kérdés a következő:
1., a A szülésig feltétlen el kell mennie dolgozni a feleségemnek, hogy biztosított legyen, vagy csed-re/tgyás-ra így is jogosult?
1., b Esetleg maga után a járulékot be tudjuk -e fizetni mint magán személy?
Időközben elkezdtünk természetesen munkahelyet keresni biztos ami biztos alapon, csak így hogy elhangzik az állásinterjúnk hogy állapotos nem igazán hívják vissza
ugye...illetve a munkáltató szájából az a mondat " 2 évig nem tervez gyereket ugye?"
2., Ha nem jogosult a csedre/tgyásra a fentiek alapján , mit javasol? Merre induljon el ? Méltányosságra itt lehet hivatkozni?
Előre is köszönöm!
Táppénz, csed, gyed alapja csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelem, úgyhogy a régi 390.000-es bére már nem számít, az már nem lesz alapja semminek.
A maga után fizetett egészségügyi szolgáltatási járulékkal táppénzre, csedre, gyedre nem tud jogosultságot szerezni, a 7.050 Ft-ért csak a természetbeni ellátás.
Ha lesz új munkaviszonya - vagy lehet egyéni vállalkozó is -, akkor az itt elért jövedelem, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja. Mindenképpen egy új biztosítási jogviszonyra lenne szükség.
Szakbarbár 2016. 01. 31. 12:47
Fiam 2014. szeptemberében született, második babánkat idén augusztusra várjuk. A munkahelyemen 2009 óta folyamatos jogviszonyom van, illetve jelenleg most gyeden vagyok. Úgy tudom, hogy ha a két gyermek között nincs két év korkülönbség, akkor a második gyermekre is ugyanakkora összegű csedet, gyedet kaphatok, vagy legalábbis nem lehet kevesebb mint az első babával. A könyvelőm szerint mivel jó bruttó fizetésem volt (400.000 felett) érdemes lenne visszamennem dolgozni, vagyis kivenni a szabadságaimat majd táppénzre menni. Viszont kételyeim vannak, hogy ebben az esetben nem csökkenne-e a 2. gyermekre kapott támogatások összege, illetve mi történik akkor ha visszavesznek a munkahelyre ilyen feltételekkel, de más pozícióra? Kérem segítsen mérlegelni az esetleges kimeneteleket! Köszönöm!
A gyednél minden mindegy, mert az így is, úgyis maximális. A csednél viszont jó Neked ez a kb. fél éve élő szabály, mert emiatt újra korlátlan lehet a cseded.
Ha semmit nem kell tenned azért, hogy megint jó cseded és maximális gyeded legyen, akkor miért akarnál olyasmit csinálni, ami Neked és a munkáltatónak is kellemetlen?
A jelenleg kinézőnél csak akkor lenne jobb a helyzet, ha legalább 120 napot dolgoznál (augusztusban induló ellátásnál május végéig kéne ezt összehozni) 400.000-nél magasabb bérrel. Szakbarbár 2016. 01. 23. 08:06
2011 óta határozatlan idejű szerződéssel dolgozom, mint pedagógus. 2014 január 7-én született a kisfiam. Az utána kapott tgyás és gyed körülbelül 165.000 bruttós fizetésből lett kiszámolva. Jelenleg gyesen vagyok, azonban április végére várjuk a kistestvért. Két gyermek között nem dolgoztam. A jelenlegi szerződéses fizetésem az életpályamodell bevezetésével 240.000 forint 2015 szeptemberétől. Azt szeretném kérdezni, hogy ilyenkor a második gyerek után járó csed-et és gyed-et mi alapján számolják?
Előre is köszönöm segítségét!!!
Ötödik gyermekemet várom, aki ez év áprilisában fog megszületni. 2013. dec. óta GYET-en vagyok a többi gyermekemmel, ők 17 és 5 év közötti életkorúak. Úgy értelmeztem, hogy ötöske megszületésekor meg kell szüntetnem a Gyet-et és helyette csupán Gyes-re leszek jogosult? Más ellátásra nem?
Másik kérdésem, hogy édesapa igénybe veheti-e a GYED-et, esetleg GYED extrát? Ha igen mikortól? Neki több év óta folyamatos munkaviszonya van, bruttó jövedelme 186.000 Ft. Ha igénybe venné a GYED-et, továbbra is dolgozhatna?
Utolsó kérdésem, hogy párhuzamosan igénybe vehető-e a legkisebb után a Gyed és a többiek után a Gyet? Ha igen, azt melyik szülő (vagy mindketten megosztva) igényelheti?
Köszönöm segítséged
bodza5
Köszönöm szépen a válaszod és segítséged! Sajnos a tegnapi levelemből kimaradt egy fontos dolog: a második gyermekemnél az ellátás alapját 204.000 Ft-os szerződés szerinti bér képezte, így most fontos kérdés számomra az említett 120 nap, azaz hogyan járnék anyagilag jobban.
Te bérezett napot írtál, mi számít annak? Munkanap? Én 120 naptári nappal számoltam (fizetett szabadságon voltam és dolgoztam végig, táppénzen nem voltam), így jött ki tavaly október 5-től számolva 2016. február 1. mint utolsó munkanap, utána szülésig (vagy a szülés várható időpontját megelőző 28. napig) táppénzen lennék. A felettesemmel már megbeszéltem, hogy január végéig tudok dolgozni, de nem szeretném, hogy egy-két napon múljon az esetlegesen magasabb CSED és GYED összeg.
Mennyi táppénzre leszek jogosult?
A baba és a saját egészségem érdekében mielőbbi táppénz javasolt, nem is szeretnék kockáztatni, de szeretném tudni, pontosan mi jár és milyen juttatásra számíthatok, mert a korábbi terhességeim során sajnos belefutottam abba, hogy még az OEP munkatársai is tájékozatlanok voltak, többen többfélét állítottak. Akkor is hozzád fordultam és mindenben neked lett igazad.
Köszönöm még egyszer a segítséged!
Zorka2
Koszonom az elozo tanacsat, megfogadtam!
Felhivtam a munkahelyem es szoltam, hogy a gyed mellett tappenzre is elmennek az allapotom miatt ( kb 1,5 honap mulva erkezik ketteske, egyeske 1 eves elmult ). Annyit mondtak csak, hogy kuldjem a tp papirt majd ok intezik.
Nem volt arrol szo, hogy a fizetes nelkuli megszakitasa, 1 nap szabadsag.....
Az lenne a kerdesem, hogy ha igy bekuldik a tp papirom az oepnek akkor fogok-e tp-t kapni? Vagy tud arrol az oep valamilyen formaban, hogy en most fizetes nelkuli szabadsagon vagyok? Nekem lehet kesobb barmi problemam abbol, hogy ha kapok tp-t de a fizetes nelkulim nem lett megszakitva? ( kell nekem azt tudni, hogy ennek mi a hivatalos menete?)
Valaszat koszonom elore is!
(2)Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.
Röviden: (1) bek: vagy táppénz, vagy gyed (2) bek: a kettő együtt akkor jár, ha gyed mellett dolgozol (legalább 1 napot, szabadság is jó)
Nem kell tudnod a jogszabályt, de ennek a nem ismerete nem mentesít a következmények alól.
A gyededet a kormányhivatal folyósítja, tehát tudja, hogy gyedet kapsz. A táppénz megállapításánál meg fogja nézni, hogy mennyi volt a jövedelmed és azt fogja látni, hogy semennyi, mert egyetlen napot sem dolgoztál. Szakbarbár 2016. 01. 22. 06:49
2006 óta vagyok folyamatos határozatlan idejű munkaviszonyban a jelenlegi munkahelyemen. 2014.áprilisában megszületett kislányom, azóta vagyok itthon szülési szabdságon. Újra babát várok, 2016 nyarán fog születni picink.Jelenleg Gyed ellátást kapok a munkahelyemtől, ami TB kifizető hely, májustól fogok Gyest kapni.
Találtam egy itthon végezhető részmunkaidős fordítói másodállást, ahova be is jelentenek, így nagyobb lányom mehet bölcsődêbe. Fő munkáltatómat tájékoztattam a másodállásról.
Kérdéseim:
1. Másodállás esetén is vonatkozik-e rám, hogy a második gyerek utáni Csed alapja nem lehet alacsonyabb, mint az első gyermek után járó Csed alap?
2. Továbbra is Gyedet kapok, vagy ez már Gyed extra? Amennyibe Gyed extra, milyen ügyintêzêsi kötelezettségem van?
3. Főállású munkahelyemen most fogom bejelenteni, hogy újra babát várok. A felhalmozódott szabijaim kivêtele utân ( már csak 6 nap) elmehetek innen táppênzre márciustól, miközben bejelentett másodállásom van?
Köszönöm a segítsêgét,
Ági
1 évnél rövidebb munkaviszonnyal azért nem fog járni a csed és a gyed az új helyről, mert ha több jogviszonyból kéred, akkor mindegyikben külön-külön rendelkezni kell csak ott produkált 2 éven belüli 365 nappal és az új helyen alig pár hónapot fogsz csak dolgozni.
A mostani gyeddel semmilyen változás nem lesz, nem kell újra vagy másképp megigényelni, ugyanaz, ugyanakkor, ugyanolyan összegben folyósítja tovább.
A keresőképtelenséget jogviszonyonként kell elbírálni, van olyan, hogy az ember az egyik munkáját nem tudja ellátni, a másikat meg igen, mert ott rövidebb a munkaidő/közelebb van/kevésbé megterhelő. Szakbarbár 2016. 01. 22. 06:42
Áprilisban jár le a gyes az első gyerkőccel, másodikat augusztusra várjuk. Munkáltatóm 2009 óta folyamatosan ugyanaz, bruttóm 300.000 fölött volt, max. gyedet kaptam.
Ha jól értelmezem, akkor a kedvezményszabály miatt a 2. gyerek után is megkapnám majd az 1. utáni magas csedet és gyedet? Ezt kérvényezni kell vagy automatikusan így számolják? Valakitől azt hallottam, hogy ez a szabály csak azokra vonatkozik, akiknek vagy a gyed vagy a gyes ideje alatt, vagy a gyed lejárta után egy éven belül megszületik a köv. gyereke? Ezért vagyok elbizonytalanodva, hogy rám vonatkozik e ez? Vagy a gyes lejárta utáni egy év is beleértendő? Tehát a gyerek 4 éves koráig? Elküldené a pontos számát a törvénynek?
Szabadságom nem elegendő szülésig. Viszont biztosításomnak folyamatosnak kell lennie a kedvezményhez, ugye? Kötelesek visszavenni akár 1 hónapra is emiatt vagy megtagadhatják mondjuk azzal, hogy mit tudnék dolgozni az idő alatt?Ha nem járna ez, akkor kb. februártól vissza kellene mennem dolgozni, hogy meglegyen a kb. fél év, amiből aztán megint a magasabb juttatásokat lehet számolni? (Hogy ne az alacsony gyedből legyen számítva az új csed?) Ha kiírnak táppénzre, azért szólhat a munkáltatóm hogy nemtetszik neki? Kb. mennyi táppénz járna? Táppénz mellett a gyest csak apa igényelheti vagy nagyszülő is? Hol kell ezt intézni, mák-nál? (mert szerintem nem engednek 1 nap szabadságot kivenni, hogy párhuzamosan járjon..)
Ha nem megyek táppénzre, ki lehet valahogy küszöbölni hogy egy hónapig dolgoznom kelljen? Van más lehetőség a biztosítás folyamatosságára?
Nagyon köszönöm válaszát!!
Egy aggódó Kismama
A köztes időszakot legegyszerűbb táppénzen tölteni. Ez semmit nem befolyásol hátrányosan. Táppénz és gyes akkor jár együtt, ha legalább 1 napra visszamész - a szabadság kivétele is olyan, mintha dolgoztál. Ha nem megoldható az 1 nap szabadság, akkor mondd le a gyest és igényelje meg apuka vagy nagyszülő, de utóbbi nem dolgozhat mellette. A táppénz alapja a gyed alapját képező átlag lesz.
Egy aug-ban induló ellátáshoz május végéig nézik a jövedelmet, addig 120 bérezett napod nem is tudnál összeszedni, de nincs is rá szükség, hiszen ott a kedvezményszabály, ami miatt ha nem dolgozol ennyit, akkor is visszajön a régi alap.
A csed csak akkor lesz korlátlan, a gyed pedig akkor lesz maximális, ha az előző csed és gyed legalább 180 bérezett napból lett megállapítva. Ha kevesebből, akkor az akkori minimálbér kétszeresénél nem lehetett több az alapja, ebben az esetben ennél magasabb lesz most az általános szabályok szerint megállapított alap, mert a mostani minimálbér kétszerese több, mintha kedvezményszabállyal a régi bekorlátozott jönne vissza. Tehát ha valamelyik régi ellátáshoz nem volt 180 bérezett nap, akkor ott mégsem a kedvezményszabály jön be, mert azzal kevesebb lenne az új ellátás.
A jogszabály, amit kértél - csak a csedes részét másoltam ki, pontosan ugyanígy szól a gyednél is.
1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól
42. § (4a) Ha a gyermek gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozást segítő ellátás igénybevétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint a (2)–(4) bekezdés alapján számított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az ellátást megállapítani.
(4b) A (4a) bekezdés csak akkor alkalmazható, ha az utolsóként megállapított ellátás alapja kizárólag a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembevételével került megállapításra.
Szakbarbár 2016. 01. 22. 06:34
Feleségem 39 éves, jelenlegi munkahelyén 2013 óta dolgozik, minimálbérrel van bejelentve. Szeretnénk harmadik gyermeket vállalni a meglévő 12 és 13 évesek mellé. A helyzetet bonyolítja, hogy várhatóan 5-6 hónapos terhesen egy jóval távolabbi városba fogunk költözni, ahol már nem fog munkát találni. Az én bejelentett munkabérem havi bruttó 440.000 ft, az összes adókedvezményt igénybe tudom vélhetőleg venni.
Nagyon sokat olvastam a lehetőségekről és felmerült az alábbi, ön által is leírt ötlet:
A költözéskor feleségem felmond a munkahelyén és a szüneteltetett vállalkozását papíron elindítjuk főállásként, egy hónapot "dolgozik" és vállalkozói kivétként 240.000 ft-ot lekönyveltetünk, majd táppénzre megy. Így "jó" táppénzt és GYED/GYEST tud kapni?
Az általam leírtak ön szerint megállják a helyüket?
Megtisztelő segítségét nagyon köszönöm, minden jót kívánok: Árpád
Két gyermekem van, a harmadik babával várandós vagyok, a szülés várható időpontja: 2016. augusztus 2.
2000 óta folyamatosan biztosítva vagyok, első gyermekem 2010-ben, második gyermekem 2012 októberében született, a két gyermek születése közben ténylegesen nem álltam újra munkába, GYED-en, GYES-en, fizetett szabadságon és táppénzen voltam. A tavalyi évben október 4-ig GYES-en, október 5-től november 17-ig fizetett szabadságon voltam, november 18-tól december 31-ig heti 40 órában dolgoztam, a bérem br. 278.400 Ft volt. Idén januártól heti 30 órában dolgozom, a bérem br. 208.700 Ft. A kérdésem az, hogy ha csak január végéig dolgoznék és utána a szülésig veszélyeztetett terhesként 9-es kóddal táppénzre mennék, mennyi táppénzre lennék jogosult, valamint hogy a harmadik babánál miből számítódna a CSED és GYED.
Nem tudom, hogy esetemben az alábbi megfogalmazás-e a helytálló:
"Ha az igénylőnek nincs 180 naptári napi jövedelme, de ezen időtartam alatt a jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva rendelkezik legalább 120 naptári napi jövedelemmel, akkor a gyermekgondozási díj alapját ezen 120 naptári napi tényleges jövedelem figyelembevételével kell megállapítani."
Ha igen, akkor október 5-től számolva a 120 naptári nap 2016. február 1-jén járna le, tehát addig lenne muszáj dolgoznom és utána mehetnék táppénzre?
A segítséged előre is nagyon köszönöm!
Zorka2
Ha nem dolgozol legalább 120 napot, a kedvezményszabálynak hála akkor is legalább ugyanannyi lesz lesz az új csed/gyed, mint a régi volt. Szakbarbár 2016. 01. 20. 00:55
Jelenleg Gyed-en vagyok 17 hónapos kisfiammal.
Sajnos nem munkaviszonyból jöttem el, mert a cég, ahol dolgoztam megszűnt.
Így a munkaügyi központ által (álláskeresői járadék) lettem jogosult Tgyásra majd később Gyedre.
Most viszont figyelmetlenségemből kifolyólag hidegvl vízként ért, hogy csak január 24-ig vagyok jogosult az ellátásra.
Viszont a kistesó már úton van, június 18-a a szülés várható időpontja.
Most a fiam apja igénybe tudná venni a Gyed extrát a fiúnkra, de velem és a kistesóval kérdéses, hogy mi lesz.
Az álláskeresési járadékból maradt még bőven nap, amit nem használtam fel.
Az eddigi idő amit Tgyáson és Gyeden töltöttem, beleszámít a következő Csedbe majd Gyedbe? Lehetek jogosult rájuk munkaviszony hiányában?
Nagyon szépen köszönöm a segítségét!
Egy Kétségbeesett Kismama
A csednek lazábbak a jogosultsági feltételei, itt a passzív csed és gyed előzmény, így ehhez rendelkezel az előzetes biztosítás jogosultsági feltételével, a másikkal, az aktuális biztosítással akkor fogsz, ha a csed igénylése előtt visszamész járadékra. A csed alapja a minimálbér lesz.
Az egyeske utáni gyed és a ketteske utáni csed lejárta után két lehetőség van. Vagy apuka igényel gyedet, ami pénzben biztos jól jön, viszont így fizetned kell az egészségügyi ellátásért, havi 7.050 Ft-ot és nem ketyeg a szolgálati időd. Ha Te kéred a gyest, akkor az kevesebb pénz, de ezek járnak mellé. Szakbarbár 2015. 12. 31. 11:28
Jelenlegi munkahelyemen 2013 óta dolgozom a mindig aktuális garantált bérminimumon egy magánvállalkozónál, két gyermekem 4 és 7 éves. Párommal tervezzük a harmadik gyermeket. A jelenlegi munkahelyemről biztos nem tudnék csed-re és gyed-re menni, mert kb 2 hónapos terhes korig tudnék itt maradni, utána egyéb okok miatt megszűnne közös megegyezéssel. Ezért a további hónapokra szeretnék kérni Öntől tanácsot, hogy a lehető legkedvezőbben jöjjek ki anyagilag. A biztosítási jogviszonyom folytonossága miatt a munkahely megszűnését követő naptól arra gondoltam, hogy vagy lehetnék egyéni vállalkozó vagy a férjem lenne, és ő alkalmazna engem bruttó 240 körüli fizetéssel. Ő jelenleg 8 órás munkaviszonnyal rendelkezik bruttó havi 200 ezer forintos fizetéssel és a két gyermek után ő igényli a családi adókedvezményt. Melyik megoldás lenne hosszabb távon kedvezőbb számomra anyagilag? Meg lehet tenni, hogy egy hónapot járulékolnánk bármelyik megoldással és utána táppénzre mennék (második esetben a táppénz 1/3-ot is gondolom fizetnünk kellene)? Mekkora összegű csed-re és gyed-re számíthatnék körülbelül a két esetben, ha addigra már a három gyermek után igényelnénk a családi adókedvezményt? Bruttó Táppénzként a garantált bérminimum 60% -ára számíthatnék? Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm.
A nettó nagyjából azonos a bruttóval, a táppénznél biztosan, a másik kettőnél minimális levonás lehet az adókedvezmény teljes kiaknázása után.
Szakbarbár 2015. 12. 31. 11:07
Jelenleg itthon vagyok gyesen ikreimmel akik 2013 áprilisában születtek.
Munkahelyem állandó 2011ota. Szerződésem határozatlan idejű. Megszeretnem kérdezni
Hogy tervezzunk harmadik babat de o mar joval az ikrek 3 éves kora utan fog megszületni de mivel én 6evig lehetek gyesen ezert akkor ennek értelmében barmikor is jon ugyanazok a szabályok érvényesek ránk is igaz? Ugyanugy fogok kapni harmadik baba utan csedet gyedet??
Válaszát elore is koszonom
2015.01.12-n szuletett meg az elso gyermekem. Hatarozatlan ideju, 8 oras bejelentett munkaviszonyom van, jelenlegi munkahelyemen 3. eve. Most gyed-en vagyok.
Kettesket 2016 marcius elejere varjuk. Jol ertelmezem, hogy 2016.01.13-tol, ahogy a fiam az 1 evet betoltotte, tappenzre is el tudok menni a gyed folyositasa mellett a szulesig?
Ezt ugy tudom intezni, hogy a munkahelyemen megszuntetem a fizetes nelkuli szabadsagot, kiveszek 1 nap szabadsagot es aztan tappenz 2016.01.14-tol? Ezt hogy kell nekik jeleznem, vagy eleg ha szolok a konyvelesnek? Mit tehetek ha ezt megtagadja a munkaltato? Segitseget elore is koszonom!
A fizetés nélküli szabadság igénybevétele vagy a továbbikban igénybe nem vétele a Te döntésed. Ha utóbbit bejelented, akkor a bejelentést követő 30. napon végetér. A munkáltatónak legrosszabb esetben annyit tud tenni, hogy ezt a 30 napot kivárja és nem asszisztál hozzá korábban. Szakbarbár 2015. 12. 19. 21:55
az lenne a kérdésem, hogy 2016 februárjában jár le a gyesem és terveztem visszamenni dolgozni viszont közben veszélyeztetett terhes lettem, miután lejár a gyesem kérhetek vmilyen ellátást (táppénz) vagy magamra maradok?
Valamint a 2. gyerekre majdd ugyan azt az összeget fogom kapi mint az elsőre ha azt kérem, hogy az első gyerek utáni juttatásokat vegyék figyelembe?
Köszönettel:
Eszter
Ha 2013.01.01-én már ott dolgoztál a jelenlegi helyen, akkor lehet majd alkalmazni a kedvezményszabályt, ami arról szól, hogyha az általános szabályok szerinti csed és gyed kevesebb lenne, mint az előző volt, akkor az új ellátás az előzővel fog megegyezni. Szakbarbár 2015. 12. 19. 21:52
Gyes mellett korlátlanul lehet dolgozni, gyet mellett heti 30 órában, de ha otthon dolgozol, akkor bármennyit.
A szabadságot mindenképpen ki kell fizetni, vagy úgy, hogy letöltöd, vagy úgy, hogy - anélkül, hogy szabadságon lennél - pénzben megváltják.
A gyethez nem kötelező fizetés nélküli szabadságot adni, ha beteg gyermekkel vagy otthon gyesen, akkor ahhoz viszont igen, max. 10 éves korig. Emiatt lehet, hogy jobb választás egyelőre a gyes, mert ezzel több munkaviszonyod lesz, ami később még jól jöhet - felmondásnál, közszférás besorolásnál.
Ha biztosítják a fizetés nélküli szabadságot a gyethez, akkor amit a gyes és gyet közötti választásról írtam, annak nincs jelentősége, mert akkor a gyet választása esetén is megmarad a munkaviszony. Szakbarbár 2015. 12. 19. 21:46
Korábbi kérdésemre köszönöm válaszát,viszont újabb kérdésem lenne:
Jelenleg GYED-en vagyok,úton a kistesó, jeleztem a munkahelyemnek (munkaerő közvetítő cég,határozatlan idejű szerződésem van 2011 óta velük) írásban a várandósság tényét,ill. hogy szeretnék 1 nap szabadságot kivenni (a táppénz miatt).
Viszont azt a választ kaptam,hogy ha kiadják a szabadságot amit kérek akkor egyúttal a felmondást is át kell hogy adják,mivel időközben a munkaköröm megszűnt a kölcsönbe vevőnél és így nem lehetek sem állományban,sem szabadságon.
A kérdésem az lenne,hogy ugyan tudom hogy ha visszakérem magam állományba idő előtt akkor a kisfiamra vonatkozó védettség megszűnik ,de az újabb terhesség miatt nem kellene hogy ugyanúgy továbbra is védett legyek? Tehát kérhetem a szabadság kiadását ebben az esetben is védettség mellett,illetve táppénz alatt sem mondhatnak fel (9-es kóddal mennék tp-re)?
Segítségét nagyon szépen köszönöm!
Üdv,
Kitti
Kisfiam 18 hónapos, kislányom januárban születik. Kisfiam után jelenleg GYED-et kapok, a fizetésem alapján a maximális cca 108e HUF összeget. 2011.04 óta van jogviszonyom jelenlegi munkahelyemen, de kisfiam születése óta nem mentem vissza dolgozni egy napot sem (2014.07.05). Kérdésem, hogy mekkora összegű CSED-re számíthatok születendő kislányomra tekintettel így, hogy nincs 180 nap munkaviszonyom, mivel a terhesség alatt végig TGYÁS-on/GYED-en voltam, illetve, hogy ezt a munkáltatóm intézi, vagy nekem kell megkeresnem valamelyik Hivatalt?
A másik kérdésem, hogy a családi adókedvezményt én veszem igénybe kisfiam után, de 2015.01-06 között rejtélyes oknál fogva nem kaptam (2014-ben megkaptam), majd 2015.07-től már kapom a GYED-del együtt. Melyik Hivatalnál tudok segítséget kérni, hogy pótlólag megkapjam az összeget? Kik számfejtik a GYED-et, családi adókedvezménnyel?
Köszönöm a segítségét!
Táppénzt, tgyást, gyedet minden esetben a munkáltatónál kell igényelni. Ha van kifizetőhely, akkor házon belül fogják intézni, ha nem, akkor felszerelik egy munkáltatótól szükséges igazolással és továbbítják a kormányhivatal illetékes osztályára vagy Bp-en főosztályára.
A rejtélyes ok valószínűleg az volt, hogy későn lett benyújtva - vagy feldolgozva - a családi kedvezmény érvényesítéséről szóló nyilatkozat. Az év közben igénybe nem vett kedvezmény utólag, az adóbevallásban érvényesíthető. Szakbarbár 2015. 12. 19. 21:40