|
Kérdezz-felelek
Valóban jobban jársz, ehhez még azt is hozzáveszed, hogy amíg te munkanélkülin vagy, addig apuka vagy nagyszülő igényelheti a gyest, ennek a megoldásnak viszont az a hátránya, hogy az értékes munkanélkülis napjaidat kimeríted. Tb ügyintéző mindig hosszú távon gondolkodik, én eltettem volna a járadékot későbbre (jó lett volna az, amikor majd 2 kisgyerekkel nem kapkodnak utánad a munkáltatók), ezért javasoltam, hogy a gyest vedd igénybe, de a te döntésed és a tgyás, gyed szempontjából, márpedig ez a lényeg, ugyanaz a végeredmény. A járadékkal hosszú, folyamatos biztosításod lesz (amit a passzív gyed összeköt), így elmehetsz utána hosszabb időre is táppénzre. Előtte a béred a minimálbér kétszerese fölött legyen és illene legalább 2 hónapra ezt lejárulékolni. Adójóváírás a bérjövedelemre jár, az adóköteles tb ellátás bérjövedelem, nincs különbség, hogy a gyedet biztosítottként vagy passzív jogon kaptad, egyformán jár rá az adójóváírás.
A táppénz alapja a 2006-os minimálbér lesz, naptári naponként nettó 1.250 Ft lesz a táppénzed, a munkáltatót pedig napi 417 Ft fogja ebből terhelni. A lehető legkorábbi dátumtól, ez 05.01-re kiírásnál 04.03 érdemes elmenni tgyásra. Ennek is a gyednek is a minimálbér kétszerese lesz az alapja, nettó 85.000 körüli tgyásra és maximális, 76.000 körüli gyedre számíthatsz. A bruttó 150.000 ez kicsit több is volt, mint ami elég, 135.000 is elég lett volna.
Ha jól értem, most a járadék szüneteltetése mellett vagy gyeden. Ha a gyedbe, gyesbe, vagy az utána igénybevett munkanélküli ellátás folyósítása alatt szülsz még egy gyermeket, akkor vele is fog járni a tgyás és a gyed, a járadékhoz beszámító régi átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az alapja, viszont táppénzre nem mehetsz, mert arra munkanélküli ellátásban részesülő vagy ezt szüneteltető nem jogosult.
Akár a gyedbe, akár a gyesbe szülsz bele, a következő tgyás és gyed alaja - a jelenlegi szabályok szerint - az aktuális szerződés szerinti bér, de minimálbér kétszerese. A maximális gyed alapja is a minimálbér kétszerese, úgyhogy anélkül lehet maximális a gyed, hogy egyetlen napot visszamennél dolgozni.
Ha a munkáltató nem tud foglalkoztatni, akkor rendes felmondással megszünteti a munkaviszonyt. Az Mt szerint - de kollektív szerződésben vagy munkaszerződésben ennél kedvezőbb is lehet - 8 év után 2 hónap végkielégítés és 50 nap felmondási idő jár, aminek a felére fel kell menteni a munkavégzés alól (vagyis szabadság sem adható ki rá)
A táppénz beleszámít az előzetes biztosításba, tehát ha táppénzzel együtt jön össze a szülést megelőző 2 éven belüli 180 nap biztosítás, akkor jogosult lesz tgyásra és gyedre, viszont csak annyi táppénzt kaphat, amennyi a keresőképtelenség kezdetén a folyamatos biztosítása és ha most rögtön elmegy betegállományba, akkor nem fogja kihúzni a tgyásig. Tgyást legkorábban a 36. hét elejétől (a -28. naptól) igényelhet, addig 21 hét van még hátra és van eddig kb 12 hét munkaviszonya, azután nem fog 21 hétnyi táppénzt kapni. A munkaviszony kezdete és a tgyás kezdete közötti időszakot felezzétek meg, vonjatok le belőle 3 hetet, mert azt a munkáltató fizeti betegszabadság címén, ez nem kavar be a táppénzes számításokba és ahol a fele mínusz 3 hét van, ott menjen el táppénzre.
Pár napon múlt, hogy igazából teljesen mindegy, hogy mit csinálsz, mert a következő tgyás és gyed alapja mindenképpen a minimálbér kétszerese lesz, mivel nem lesz ketteske előtt 180 bérezett napod. Ez a helyzet akkor is, ha gyed, gyes, vagy utána kivett szabadság, esetleg ezt követő betegállomány alatt szülsz. Úgyhogy ez a része egyértelmű. Addig viszont a táppénzzel esetleg jól lehetett volna járni, ha az ahhoz feléledő, gyedhez beszámító átlagkereset legalább 180 bérezett napból lett volna megállapítva. Akkor ugyanis egy táppénzhez a korlátlan átlagod éledne fel, így viszont ehhez is csak a minimálbér kétszerese fog feléledni, mert a gyed alapjául szolgáló 2005-ös magas, de 180-nál - csak alig - kevesebb napi átlagodból csak ennyit vettek figyelembe. Vagyis ebből a szempontból is mindegy, hogy mikor szülsz. Ha gyes alatt, akkor ahelyett - annak apukának, nagyszülőnek átadása mellett - azért érdemes táppénzen lenni, csak az nem lesz olyan barátságos összegű, mintha annó 2005-ben kb 1 héttel többet dolgoztál volna táppénz előtt.
Előzetes biztosításod a babázás alatt folyamatosan ketyegett, úgyhogy a jogosultsági feltétellel a következő tgyáshoz és gyedhez mindenképpen rendelkezni fogsz. A meglevő előzetes biztosításon belül irányadó időszaki 180 bérezett napra úgyis csak az hajt, akinek a minimálbér kétszeresénél (lényegesen) több a bére, a többieknek 0 és 365 ledolgozott nappal is ugyanannyi az ellátása. Kivéve, ha táppénzre mész, mert azzal gyönyörűen le lehet húzni az átlagot. Nem a táppénzzel, mert az nem számít bele semmibe, de előtte ott van a munkáltató által fizetett 15 nap betegszabadság - 80%-os bérrel. Ha van is mellette (előtte) szabadság teljes bérrel, a 80% akkor is lehúzza valamennyire a kettőből számított átlagot. Ha csak szabin lennél, akkor bruttó 74.000-ből - de ezt azóta biztosan emelték, mert ha a többiekét emelték, akkor a Tiedet is kell, meg - ha érint, akkor - a differenciált minimálbér is emelkedik közben, szóval bruttó 74.000-es átlagból nettó 52.000 körüli tgyás és 47.000 körüli gyed várható. Ha betegszabival rontod az átlagot, akkor ennél valamivel kevesebb, attól függ, hogy mennyi szabi van előtte, mert minél több, annál kevésbé tud rontani betegszabi.
Én ilyen alacsony bérrel egészen másban gondolkodnék. A fizetős szolgáltatásom ilyen esetekre is szakosodott, ha tudunk konkrétumokról beszéni, vagyis ha már terhes vagy, akkor érdeklődés esetén állok a rendelkezésedre.
Kezdő egyéni vállalkozóként a minimálbér után kell fizetned a járulékokat, úgyhogy 2008-ban induló ellátás alapja a 2007-es minimálbér lesz. Egyelőre örülj neki, hogy elég kevesebb után járulékolni, ha terhes leszel, majd akkor ráér intézni maximális gyedet, a fizetős szolgáltatásom az akkori jogszabályi környezetben is biztosan tud majd segíteni.
Ha a gyedbe szülsz bele, akkor 0 bérezett napod van az irányadó időszakban, ilyenkor az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a következő tgyás és gyed alapja. Mivel gyedből eleve ez a maximum, ezért úgy is lehet maximális gyeded, hogy egyetlen napra visszamennél dolgozni. Ha táppénzre mennél, akkor a táppénz alapja a gyedhez beszámító, 2005-ös átlagkereset lenne, a következő tgyás és gyed alapja pedig a táppénz előtti 80%-os betegszabadság, mert a táppénz ugyen nem, de ez még beleszámít az átlagba. Emiatt nagyon kell vele vigyázni, nehogy minimlbér kétszerese alá rontsa az átlagot, vagyis kb 164.000 Ft-os bér alatt megfontolandó, hogy elmenjél-e táppénzre.
A gyes fix összegű, a mindenkori öregségi nyugdíjminimummal egyezik meg, ezen még én sem tudok változtatni
Igen, gyetre addig vagy jogosult, amíg 3 kiskorút nevelsz és a legkisebb nem tölti be a 8-at. Amelyik a kettő közül hamarabb bekövetkezik (8 vagy 18 éves kor betöltése), addig jár a gyet, utána nem.
Nem érinti a jogosultságot és nem kell bejelenteni. A bérleti díj nem munkáért járó díjazás, márpedig ez az egyetlen, ami tiltva van.
A szabadságot és a táppénz előtti betegszabadságot már az új, gyesről való visszatérés után korrigált béreddel kell elszámolni, ha a többieknek volt emelés ebben a 3 évben, akkor a Te béredet is szintbe kell hozni. Mivel ezt nem tudjuk, mennyi lesz, csak annyit tudok mondani, hogy 93.000-ből kiindulva nettó 61.000 körüli tgyás és 56.000 körüli gyed várható, ennél csak többet kaphatsz, ha volt (lesz) béremelés. Ami viszont biztos, hogy a táppénz alapja a minimálbér lesz, ez nettó 45.000 körüli táppénzt jelent. A táppénz nem számít bele az átlagba, így emiatt nem lesz kevesebb a tgyás és a gyed, az előtte lévő 15 nap 80%-os betegszabi viszont kismértékben csökkenti az átlagot.
A tgyásod alapja mindenképpen a 2006-os átlag. A gyedé már lehet a 2007-es is, ha vagy magától így lesz, vagy ha nem, akkor úgy alakítod a helyzetet, hogy a gyed már csak 2008-ben induljon. Ebben az esetben nagyon is sokat számít, hogy 100.000-ből 125.000 lesz. Neked könnyű így alakítani a helyzetet, hogy a 2007-es 125.000 legyen a gyed alapja, mert a gyedet úgy fogod igényelni, hogy a tgyás után rövid időre munkanélkülit igényelsz és ezt szüneteltetve kéred a gyedet.
Gyest mindenképpen kapsz, mert az egy alanyi jogon járó juttatás, ha nem dolgozol, dolgoztál, akkor is jár. A lakhely szerinti MÁK Családtámogatási Irodánál tudod igényelni, a kisokos c. összeállításban találsz címeket. Összege viszont nettó 24.549 Ft, úgyhogy én a helyedben inkább tgyásra és gyedre hajtanék. Ezekhez nem reménytelen a helyzet, mert az előzetes biztosítás, ami a nehezebben teljesíthető jogosultsági feltétel nagy része még megvan, mivel a szülés előtti 2 évben nézik a 180 napi biztosítás meglétét és abba a munkanélküli járadék még beszámít. Én a helyedben január 1-től létesítenék egy legalább 03.31-ig tartó munkaviszonyt bruttó 140.000 Ft-tal és 03.07-től (szülés várható idejét megelőző 28. nap) tgyást igényelnék majd ennek lejárta után (ha a munkaviszony megszűnt, akkor passzív jogon) gyedet. Ebből így maximális gyed lenne, ami nettó 76.000, előtte a tgyás 85.000 körüli.
Minimálbér kétszeresénél magasabb bérrel egészen a szülés előtti napig érdemes táppénzen maradni és csak a szülés napjától célszerű tgyást igényelni, mivel a táppénz és a tgyás korlátlan, ezek lejárta után pedig már maximált a gyed, így az a jó, ha minél később indul a gyed, ehhez pedig az kell, hogy minél tovább legyél tgyáson, vagyis a lehető legkésőbbi időponttól, a szülés napjától igényeld. Bruttó 168.000-es átlagból adójóváírással - 2007-ben kérd, mert járni fog! - nettó 105.000 körüli tgyás és maximális, nettó 76.000 körüli gyed várható.
A kényelmes passzív veszélyei... De még idejében észbekaptál, így nem lesz semmi gond, bár így macerásabb lesz az ügyintézés, mintha már az első gyed előtt arra törekedtél volna, hogy azt ne passzív jogon kapd, mert így most egyszerre és nagy pocakkal ügyintézve kell eljátszani azt - váltogatás az ellátások között -, amit elég lett volna annó egyszer, meg most egyszer eljátszani. Jól mondták a volt munkahelyeden, aktuális biztosítás hiányában a biztosítás után járó tgyásra és gyedre nem lennél jogosult, ráadásul ha szülés előtt gyosan biztosításba kerülnél, az előzetes biztosításod sem lenne meg teljesen, mert egy következő gyedhez ebbe a csak a passzív tgyás számít bele, a passzív gyed nem. Ha 2007 február végéig gyeden maradsz, utána visszamondod és munkanélkülit igényelsz, majd erről a járadék szüneteltetése mellett visszaváltasz gyedre, amiről vagy a -28. naptól, 05.17-től vagy egyeske 2. születésnapját követő naptól meg tgyásra tudsz menni, tgyás után pedig majd gyedre. Onnantól kezdve, hogy munkanélkülit igényelsz, az aktuális biztosításod is rendeződik és a járadékkal illetve a mellette igényelt gyeddel az előzetes biztosításod is ketyeg és tgyásigénylésig meglesz a szükséges, 2 évben belüli 180 nap biztosítás.
Az egyeske utáni gyed marad annyi, amennyit most is kapsz. A ketteske utáni tgyás és a gyed alapja 0 bérezett nappal, járadékot szüneteltető munkanélküliként a járadék alapját képező átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz. A járadék alapját képező átlagkereset, mivel az átlagod már nagyon régi, a munkaköri országos átlag.
Ha gyed vagy gyes után visszamész és előbbi esetben a szabadság mellett nem vagy gyesen (mert az felmondási tilalom lenne) akkor visszatérés után még 30 napig felmondási tilalom véd. Utána már felmondhatnak. A keresőképtelenség és a terhesség külön-külön is szintén felmondási tilalom. Ha táppénz alatt szűnik meg a munkaviszony, ami ugye csak közös megegyezéssel tud vagy úgy, hogy jogszerűen felmondanak és utána kerülsz táppénzre, akkor a biztosítás megszűnése után passzív jogon jár még 90 napig a táppénz, ez áprilistól ez valószínűleg már csak 45 nap. Gyesre 3 éves korig mindentől függetlenül bármikor, gyedre 2 éves korig egy aktuális biztosításból szintén bármikor vissza tudsz menni. Gyed mellett egyáltalán nem lehet dolgozni, gyes mellett 1 éves koron túl viszont korlátlanul. Ketteske előtt ha máshogy nem, munkanélküli járadék igényléssel biztosításba tudsz kerülni és akkor vele is jogosult leszel tgyásra és gyedre. Ezek alapja sok mindentől függ - van-e bérezett napod az irányadó időszakban, mikor igényled a járadékot - de leginkább attól, hogy akkor hogyan rendelkezik erről a jogszabály, nagyon korai most bármit is mondani.
Tökéletes kérdés, az ilyeneket szeretem, röviden, de minden adat benne van.
A jogosultsághoz képest állapítják meg az irányadó időszakot, tehát az számít, hogy mikortól jelölöd meg, hogy kéred az ellátást és nem az, hogy mikor adod be az igényt, mert igényérvényesítésre utána 6 hónapod van.
Egy 2006-ban kezdődő ellátás alapja a 2005-ös átlag. Amit egyszer megállapítanak, végig azt kapod, egyetlen kivétel van, a maximális gyed, aminek az új maximumába ha beleférsz - Te bele fogsz - , akkor év elején emelik.
Ne akarjál olyan nagyon tgyásra menni, neked az a jó választás, ha csak a szülés napjától kéred a tgyást. Minimálbér kétszeresénél magasabb bérrel egészen a szülés előtti napig érdemes táppénzen maradni és csak a szülés napjától célszerű tgyást igényelni, mivel a táppénz és a tgyás korlátlan, ezek lejárta után pedig már maximált a gyed, így az a jó, ha minél később indul a gyed, ehhez pedig az kell, hogy minél tovább legyél tgyáson, vagyis a lehető legkésőbbi időponttól, a szülés napjától igényeld.